1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yearn Finance DeFi sektörünü ele geçiriyor

Yearn Finance DeFi sektörünü ele geçiriyor

Yearn Finance DeFi sektörünü ele geçiriyor
0
profitfarmers_koinmedya

Yearn Finance DeFi sektörünü ele geçiriyor. Çünkü DeFi protokolü Yearn Finance ve SushiSwap birleşiyor. Her iki protokol de birleşmek için kaynaklar geliştiriyor. Bu DeFi protokollerinin toplam kilitli varlıkları (TVL) de birleşecek. YFI bununla söz günlerdeki beşinci birleşme olayını yapmış olacak.


Yearn Finance DeFi sektörünü ele geçiriyor

Merkezsiz finans (DeFi) protokolü Yearn Finance, bir kez daha yeni bir birleşme duyurusu yaptı. Bu sefer merkezsiz borsa olan Uniswap’ın forku SushiSwap ile birleşiyor.

Sağlanan anlaşma ile Yearn ve Sushiswap geliştirme kaynakları ve toplam kilitli varlıkları (TVL) da birleşecek. DeFi Pulse verilerine göre, şu an Yearn’in TVL’si yaklaşık 455 milyon dolarda. Sushiswap TVL ile 730 milyon dolara yakın. Bu da Yearn’in şimdiye kadarki en büyük birleşme adımı oluyor.

Yearn Finance kısa süre önce dört protokolle daha birleşme gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Bunlar şöyle: Pickle Finance, Cream Finance, Cover ve Akropolis.

Yearn kurucusu Andre Cronje, kendi protokolü ile Sushiswap’in çalışmalarının aynı olduğunu belirterek, bundan dolayı iki projenin birleşmesinin de mantıklı olduğunu söyledi.

Andre Cronje şöyle diyor: “Sushi, AMM [otomatik pazar yapıcı] ekosistemini genişletmeye ve Yearn de stratejilerini genişletmeye odaklandıkça, projelerin çalışmaları daha fazla örtüşmeye başladı. Yearn stratejileri için özel AMM deneyimlerine ihtiyaç duydu ve Sushi de getiri ve paranın sınırlarını zorlamaya başladı. Bu örtüşmelerle birlikte daha fazla çalışma ile karşılıklı kazanma yolları açıldı. Bu noktada ilişkiyi bir sonraki seviyeye taşımaya karar verdik.”

SushiSwap, Yearn’e yaklaşan projesi Deriswap’ı geliştirmede yardım edecek. Bu yeni proje ise DeFi’nin farklı alanlarını -swap’ler, oplityonlar ve krediler- tek bir platformda bir araya getirebilir.

Cronje da “Yearn, Sushi’nin yönetimine katılacak ve hazineye bir miktar SUSHI ekleyecek. SushiSwap de aynı şekilde yönetime katılacak ve hazinesine YFI ekleyecek.” diye konuştu.

Geçen hafta Yearn, kripto cüzdan sağlayıcısı Argent ile entegrasyonu duyurmuştu. Bu işbirliği, DeFi kullanıcılarının Yearn’ın kasalarına doğrudan Argent cüzdanlarından erişebileceği anlamına geliyor.

Kaynak

Pickle Finance’e YFI’dan sihirli dokunuş!

Pickle Finance’e YFI’dan sihirli dokunuş! Andre Cronje’nin Yearn protokolü kısa süre önce hack kurbanı olan Pickle protokolünün yardımına yetişti.


Pickle Finance’e YFI’dan sihirli dokunuş!

Kısa süre önce merkezsiz finans (DeFi) protokolü Pickle Finance siber saldırıya uğramıştı. Zor durumda olan protokolün yardımına ise Andre Cronje liderliğindeki başka bir DeFi protokolü olan Yearn Finance (YFI) yetişti.

Son duyuruya göre, Pickle ve Yearn işbirliğine başlıyor. Bununla da Pickle’ın verim çiftçiliği teşviklerini geliştirmesine yardım edecek. Bu işbirliği ile aynı zamanda Pickle kullanıcılarının da mağduruyetleri giderilmeye çalışılacak. Hack sonucu protokolden 20 milyon dolar değerine DAI kaybı yaşanmıştı.

Açıklamaya göre, Yearn ve Pickle geliştiricileri “iki projenin birlikte çalışmasına izin verecek yapı” üzerine anlaşmaya vardılar.

Bu ortaklık ile iki proje arasında farklı seviyelerde entegrasyonlar da sağlanacak.

Mesela, Pickle, Yearn ekosistemine entegre olacak ve geliştirme ve güvenlik uzmanlığını paylaşacak. Dahası, iki protokolün toplam kilitli varlıkları (TVL) da birleşiyor. Pickle ayrıca ödül Göstergelerini kullanan tüm Yearn yatırımcılarından da ödüller kazanacak.

Peki, kullanıcılar için ne değişiyor. Kullanıcılar da kendi depozitleri üzerinden güçlendirilmiş ödüller ve getiriler elde etme imkanı kazanacaklar.

Neler değişecek?

Yapılan açıklamaya göre, Pickle Jars (kasalar) artık Yearn kasaları olarak işlem görecek ve yaklaşan v2 tasarımından da faydalanacak.

Ayrıca, Pickle geliştiricileri yeni Yearn ücret yapısı kapsamında strateji yazmaya ve yüzde 10 performans ücreti kazanmaya devam edecek.

Ayrıca Pickle token sahipleri için de iyi haber var. Onlar da Yearn kasa tokenlerini stake ederek ödül kazanabilecekler.

Son olarak açıklamaya göre yeni bir token – CORNICHON – da çıkarılıyor. Bunun üzerinden son yaşanan hack saldırısının kayıpları takip edilecek.

Kaynak

İlgili: Yearn Finance YFI teknik analiz, yorum, grafik, beklentiler