1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Stellar, Ethereum’un izinden gidiyor!

Stellar, Ethereum’un izinden gidiyor!

Stellar, Ethereum’un izinden gidiyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Stellar, Ethereum’a başarı getiren faktörleri iyi okuyor. Son dönemde Stellar’dan Ethereum vari yeni açılımlara şahit oluyoruz.


Stellar, Ethereum’un izinden gidiyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) Ripple aleyhine açtığı davanın artçı etkileri Stellar (XLM) ekosisteminde de hissedildi. Hatırlanacağı üzere SEC, Ripple şirketi aleyhine piyasaya illegal biçimde menkul değer sürme suçlaması yöneltmiş ve bu konuda mahkemeye başvurmuştu. Suçlamaya maruz kalan kişilerden birisi de Ripple’ın eski kurucularından Jed McCaleb.

McCalep, Ripple’ı kuran ekip ile anlaşmazlığa düşünce Ripple’dan ayrılarak kendi projesi olan Stellar’a hayat verdi.

Ripple ve Stellar arasında yukarıda bahse konu olan organik ilişkiden dolayı SEC davası XLM fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Neyse ki Stellar bu krizi çabuk atlattı ve tekrardan yükseliş trendine girdi.

Aşağıdaki grafikte son dönemde XLM fiyatlarında yaşanan son değişimleri görüyoruz.

stellar gündem Stellar, Ethereum’un izinden gidiyor!

Ethereum’u değerli kılan temel faktör, Ethereum’un birçok projeye ev sahipliği yapması. Stabil coinler, DeFi platformları ve NFT gibi birçok proje Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. Bu uygulamalar Ethereum’a yönelik canlı bir talebin oluşmasına neden oluyor. Son dönemde Stellar’dan da benzer açılımlara şahit oluyoruz.

Lütfen Bkz: Ethereum gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

2’nci en büyük stabil coin olan USDC, Stellar ağına taşınıyor. USDC, Stellar ağındaki akıllı sözleşmeler ve uygulamalarla uyumlu biçimde çalışır hale gelecek. Bu süreç Stellar’a ayrı bir güç katacaktır.

Circle API’lerini kullanan kripto para yatırımcıları Stellar USDC’ye ulaşabilecek ve stabil coinler üzerinden ticaret yapabilecekler.

Son açılım ile Stellar blockchain’i USDC’yi kullanan 4’üncü blockchain oldu. Ethereum, Algorand ve Solona USDC’yi kullanan diğer blockchain’ler arasında yer alıyor.

USDC, Tether’den sonra gelen en büyük stabil coin. Toplam 6 milyar dolar değerinde USDC token, piyasada işlem görüyor.

Kaynak

Stellar Signal’le ortak mı oluyor?

Whatsapp’ın kişisel veri politikasını değiştirme kararı almasıyla beraber popülerliği her geçen gün artan Signal’de yeni gelişmeler yaşanıyor. Son bir ay içerisinde 20 milyon yeni kullanıcı kazanarak toplamda 40 milyon kullanıcıya ulaşan Signal, Stellar Blockchain’inde çalışan Mobilecoin’i ekosistemine dahil etmeye çalışıyor.

Amerikan haber ajansı Platformer’dan gelen rapora göre, Signal, MobileCoin’i messenger uygulamasına bir ödeme yöntemi olarak entegre edebilir. Bununla birlikte bir dönem MobileCoin’de danışmanlık görevi yapan Signal CEO’su Moxie Marlinspike, böyle bir entgrasyonun hiçte kolay olmadığını belirtiyor:

stellar gündem Stellar, Ethereum’un izinden gidiyor!

”MobileCoin bir ödeme sistemi olarak ekosistemimize dahil etmek gibi bir düşüncemiz var. Ancak gerek MobileCoin’in bünyesinde gizlilik öğeleri içeren bir kripto para olması, gerekse hükümetlerin son zamanlarda gizlilik odaklı kripto paralara mesafeli durması, bizleri harekete geçmeden önce iki kez düşünmeye sevk ediyor.

Şu an sadece MobileCoin sistemimize entegre etmek için taslak araştırması yapıyoruz, ancak bunun ötesinde bir şey yok. Yeni bir gelişme olduğunda sizlere bildireceğiz.”

stellar gündem Stellar, Ethereum’un izinden gidiyor!

Elon Musk’tan Signal çıkışı!

WhatsApp konusundaki gizlilik endişeleri, kullanıcıları farklı mesajlaşma uygulamaları aramaya sevk etmişti. İşte tam bu anda, Elon Musk şaşırtıcı bir şekilde devreye girdi ve takipçilerine Signal’i kullanmayı tavsiye etti.

Sonuç

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Her ne kadar Signal CEO’su Moxie Marlinspike, Stellar ekosisteminde çalışan MobileCoin’in, Signal’e entegrasyonunu ağırdan aldıklarını belirterek manipüle etmeye çalışsa da, arka planda bu entegrasyon için oldukça sıkı bir çalışma yürütülüyor gibi görünüyor.

Önümüzdeki süreçte böyle bir ortaklığın resmiyet kazanması, hem Stellar’ın, hem MobileCoin’in, hem de Signal hisselerinin yukarı yönlü ciddi bir ivme yakalamasına neden olabilir.

Canlı Stellar grafiği – XLM, Dolar ve Türk Lirası

 

Etiketler: