1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!
0

Stellar Lumens ağının kripto parası XLM, geçtiğimiz 24 saatte kripto para piyasasında en büyük kazanç sağlayanlar arasındaydı ve piyasalarda yaklaşık yüzde 49 arttı.


Stellar XLM tam gaz!

XLM / USD paritesi, bir önceki seansta 0,20 dolara kadar düştükten sonra gün içi en yüksek 0,313 dolara kadar ulaştı. Yatırımcılar, Bitcoin, Ethereum ve XRP de dahil olmak üzere kripto varlıklarındaki genel bir iyileşme nedeniyle Stellar tokenine akın ettiler. Yazının yazıldığı şu dakikalar itibariyle de değeri  0,28 dolar civarında.

Stellar hakkındaki bilgilerimizi tazelersek;

koinmedya_telegram

Stellar, öncelikli olarak erişilebilir potansiyel değer artışı temellerinden yararlandı. Açık kaynaklı bir blockchain projesi olarak , son zamanlarda en büyük rakibi Ripple Labs’e uygun bir alternatif olarak ortaya çıktı. San Francisco merkezli bir ödeme şirketi olan Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yerel token XRP’nin yasadışı satışı iddiasıyla yasal bir davanın içinde bulmuştu kendini.

Bu arada, yatırımcılar Stellar’ın,  ulusal para birimlerini dijitalleştirmek için Ukrayna hükümeti ile yüksek seviyeli bir ortaklığa girdiğini de değerlendirmekteler.

Stellar Geliştirme Vakfı’nın CEO’su ve yönetici direktörü Denelle Dixon,  yaptığı basın açıklamasında

koinmedya_brave

“Grivnayı dijitalleştirmek, Stellar temelli araçları ve hizmetleri Ukrayna halkına ve işletmelerine getirmek ve Ukrayna’da Stellar ekosistemindeki işletmelere yeni ortaklık fırsatları sunmak için Bakanlık ve diğer paydaşlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir ülkenin dijital finans ekosistemine Stellar entegrasyonu olacağına dair büyük umutlar, XLM’nin hafta sonu ve Pazartesi seansı boyunca satış baskısını kısmi olarak azalttı.  Elbette bu durum , kripto paranın  bu Salı günü toparlanma verisi kaydetmesine yardımcı olmuş olabilir.

XLM ‘in Son Teknik Görünümü

Dört saatlik grafikte XLM / USD paritesi

 23 Aralık’da düştüğü 0.11 dolar’dan  % 274 ‘lük bir sıçrama gösterdikten sonra, parite kısa vadeli bir düzeltme  yaşadı. Grafiklerde, Boğa Bayrağı (Bullish Flag) formasyonu  olarak adlandırılan, yukarı yönlü hareketine devam etmeden önce,  konsolide olarak küçük bir süreklilik formasyonu çizdiği görülüyor. Bu formasyonda genellikle fiyat bir önceki yükselmenin seviyesinde kırılır. Tersi bir duruma ise “Bayrak direği” formasyonu denmektedir.

stellar gündem Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

Stellar, en yüksek fiyatlı coinler  arasında son 24 saatteki en iyi toparlanma yükselişini kaydeden coin oldu . Kaynak: TradingView.com

Bu, XLM / USD’nin çıkış hedefini 0,535 ABD dolarına yaklaştırıyor.  Bekleyip göreceğiz.

Stellar XLM’de neler oluyor?

Görünüşe göre XLM, 2021’e kadar devam edecek ve sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacak yeni bir uzun vadeli yukarı doğru hareket başlatmış oldu.

Piyasa değerine göre derecelendirilen Stellar, şu anda en yüksek dokuzuncu kripto para birimi ve toplam piyasa değeri yaklaşık 6,6 milyar dolar. XLM, bu hafta yaklaşık% 150 artışla haftanın en çok kazananlarından biri oldu. Bu ralli devam edecekse, XLM seviyeyi yükseltmeye devam edebilir.

Stellar, “Stellar Foundation” adlı kar amacı gütmeyen bir kurul tarafından yönetilmekte. Hem küçük hem de büyük ölçekli işlemler için fiyat para birimleri ve kripto para birimleri arasında aracı olmayı hedefliyor. 2015 yılında başladığından bu yana 450 milyondan fazla işlem gerçekleştirdi.

Stellar, gerçek dünya kullanım durumları alanında da ilerledi. Aralık 2020’de, Avrupa’nın en eski bankalarından biri olan Bankhaus von der Heydt (BVDH), Bitbond ile işbirliği yaparak, Stellar’ın ağında çalışacak euro destekli bir stabilcoin yarattı

Bitbond CEO’sunun bu konudaki açıklaması şöyle:

“Bitbond, Almanya’nın mali düzenleme kurumu olan Federal Finansal Denetleme Kurumu (BaFin) tarafından tanınan ilk tokenize edilmiş menkul kıymeti yayınladığımız 2019’dan beri Stellar ile çalışıyor.”

Çin, kendi dijital yuanını zaten test ettiğinden, Avrupa’daki bankalar da sonunda aynısını yapabilir. Böyle olursa Stellar bu çığır açan gelişmenin ön saflarında yer alabilir.

Uzun dönem seviyeleri

2019 ve 2020’nin büyük bir bölümünde, XLM’nin teknik görünümü hiç iç açıcı değildi. XLM,  ilk olarak çöküş yaşadığı Ekim 2018’den beri 0,20 dolar bölgesinin altında birikiyordu. Konsolidasyon, herhangi bir önemli dalgalanma yaşamadan, yavaş yavaş ilerliyordu.

13 Mart 2020’de XLM, 0,024 doların ‘ın en düşük seviyesine ulaştı ve o zamandan beri de yukarı doğru hareket ediyor.  Kasım’da artış oranı büyük ölçüde hızlandı ve sonunda XLM bu hafta daha da hızlı bir yükseliş gösterdi.

Yazımızı hazırladığımız sırada XLM,  , 0,382 Fib retracement seviyesine ulaştıktan sonra 0,36 dolardan düşmeye başladı ve şu anda 0.296 dolardan işlem görürken -7.84% değer kaybı yaşadı.

Bu direnç önemli çünkü XLM tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru gidiyorsa  önemli Fib  seviyeleri olan 0.382, 0.5, 0.618 ve 0.786 geri çekilme seviyelerini temizlemesi gerekiyor.

0.5 Fib geri çekilme seviyesi, aynı zamanda 0.47 dolarlık yatay direnç alanıyla da çakıştığı için özellikle önemli bir seviye. Bu nedenle, XLM bu seviyeyi geri almayı başarana kadar, trendi bir yükseliş olarak  düşünemeyiz.

Bununla birlikte, haftalık zaman dilimindeki teknik göstergeler, aşırı uzun bir ralli göstermesine rağmen yükselişte. Stokastik osilatördeki yükseliş eğilimi (yeşil renkle vurgulanmıştır), uzun vadeli bir yükseliş eğiliminin başladığını ortaya koyuyor.

stellar gündem Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

2021 nasıl olur?

Bir önceki Mart ayındaki düşük seviyesinden bu yana rallinin aldığı şekil, bunun muhtemelen beş dalgalı bir yükseliş hareketinin 1. dalgası (aşağıda beyaz olarak gösterilmiştir) olduğunu gösteriyor.

0.37 dolardan ret alması ve ufukta olası bir BTC zirvesi bulunması nedeniyle, XLM muhtemelen 1. dalganın tepesine yaklaşıyor olabilir. Bu nedenle, yukarı yönlü faaliyetine devam etmeden önce bir düzeltme döneminin kısa süre içinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Buna rağmen, trendin yükselişe geçtiğini de görüyoruz. Bu nedenle, 2. dalga tamamlandığında, 3. dalganın XLM’yi 0,47 dolarlık direnç alanının üzerine çıkararak yükseliş eğilimini doğrulamasını bekliyoruz.

3. dalganın tepesi için olası bir hedef, dalga 1’in 2.61 Fib uzantısı olan 0.88 dolardır. Tüm hareketin tepesi için olası hedefler sırasıyla 1.20 dolar ve 1.53 dolar aynı dalganın 3.61 ve 4.61 Fib uzantılarıdır. Her iki hedef de tüm zamanların en yüksek seviyesini sağlayacaktır.

Ancak yukarı doğru hareketin tamamı 2021’de bitecek gibi görünmüyor. Bunun nedeni, yedi aydır devam eden 1. dalganın uzunluğu.

2. ve 3. dalgalar  1. dalga gibi eşzamanlı olarak beklenenden daha hızlı tamamlanırsa, 3. dalga, 4. ve 5. dalgalar ile  olağanüstü bir şekilde Ekim 2021 civarında tamamlanacak gibi görünüyor.

Bu nedenle, yukarı doğru hareket sıradan bir dürtüden daha hızlı olsa bile, tamamlanması için 2022’den bir süre daha alabilecek.

stellar gündem Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

Sonuç

Sonuç olarak, XLM’nin Mart 2020’de en düşük seviyeye ulaştıktan sonra yükseliş hareketi başlattığı görülüyor, bu da sonunda fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine çekebilir.

Tüm hareketi tamamlamak için gereken süreye gelince, XLM’nin 2021’in ikinci bölümünde 0,47 dolarlık direnç alanının üzerinde işlem yapmasını, destek olarak doğrulamasını ve 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını bekliyoruz.

Stellar, Ripple ile bağını kopardı ve %40’lık pump yaptı: Sırada ne var?

SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ve Ripple arasındaki krizin anaforuna Stellar da kapıldı ve XLM ciddi değer kaybına uğradı. Ancak bugün Stellar, sürpriz biçimde pump yaparak Ripple ile bağını kopardı.

Hatırlanacağı üzere SEC, Ripple’ı piyasaya illegal biçimde menkul kıymet sürmekle suçlandı ve konuyu mahkemeye taşıdı. SEC’in suçladığı isimler arasında Ripple’ın eski yöneticilerinden ve Stellar’ın kurucusu Jed McCalep de var. McCalep’in de isminin mahkemeye konu olması XLM fiyatlarında geçici bir krizin yaşanmasına neden olmuştu. Neyse ki bugün XLM fiyatlarında yaşanan pump, XLM’in SEC girdabından kurtuluyor yorumunun yapılmasına neden oluyor. Ancak bunu ilan etmek için henüz erken.

Lütfen Bkz: Ripple haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Aşağıdaki grafikte XLM fiyatlarının yaşanan sürece gösterdiği tepkiyi görüyoruz. SEC krizinden önce XLM, 20 cent bandında hareket ediyordu. Krizin etkisi ile XLM, 12 cent’e kadar geriledi. Ancak son 3 gün üst üste elde edilen yeşil mumlar sayesinde XLM, SEC krizinin öncesine dönmek üzere.

stellar gündem Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

Her iki kripto para da uluslararası ödemeler endüstrisine blockchain tabanlı çözüm önerilerinde bulunuyor. Bu benzerlik nedeniyle olsa gerek geçmiş dönemde XRP ve XLM fiyatları arasında güçlü bir korelasyonun olduğuna şahit olduk. Ancak SEC krizinin ardından XRP ve XLM farklı rotada hareket edebilir.

Aşağıdaki grafikte ünlü bir analistin XLM analizini görüyoruz. XLM, azalan bayrak formasyonunu üsten kırıyor. XLM, azalan bayrak formunun ardından olumlu yönde ciddi bir trend değişimi yaşayabilir.

stellar gündem Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

Kaynak

Stellar’dan (XLM) SEC krizinin yaralarını sarmak için kritik adım!

Ripple 2020’nin bitmesine günler kala ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) açtığı dava ile sarsıldı. SEC’in Ripple aleyhine açtığı davanın duyurulmasının ardından XRP fiyatları 60 cent düzeyinden 20 cent bandına geriledi. Birçok kripto para borsası XRP’yi liste dışı bırakmaya başladı. XRP’yi liste dışı bırakan başlıca borsalar; Coinbase, Binance.us, Kraken, ve diğerleri.

SEC, Ripple ve Ripple yöneticilerini piyasaya izinsiz ve usule aykırı menkul değer sürmekle suçluyor. Bazı okuyucularımız SEC’in Ripple aleyhine açtığı dava ile Stellar (XLM) arasındaki bağlantıyı merak ediyor olabilir. SEC’in davasında Ripple’ın eski yöneticilerinden Jed McCalep’in de ismi geçiyor. Jed McCalep, Ripple’dan ayrıldıktan sonra Stellar’ı kuruyor. McCalep, Ripple’dan ayrılırken kendi payı için yüklü miktarda XRP’yi alarak Ripple Şirketini terk etti. Stellar’ın kuruluşu bu XRP’ler ile finanse edildiği ileri sürülüyor.

Lütfen Bkz: Stellar XLM Rehberi: Stellar XLM nedir? Nasıl çalışır? Geleceği nasıl?

Yukarıda bahsedilen ilişkiden dolayı XLM fiyatları da SEC’in mahkeme kararından olumsuz etkilendi. XLM fiyatları 20 cent bandından 12 cent’e geriledi. Aşağıdaki grafikte son 3 ayda XLM fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

stellar gündem Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

XLM, alternatif açılımları ile SEC krizinin yaralarını sarmaya çalışıyor. Stellar Lumen ortaklığı ile kurulan Velo Labs, Federated Credit Exchange üzerinde ilk transferini gerçekleştirdi. Söz konusu transferde Lightnet Grup ve SEBA Bank transferi gerçekleştiren taraflar oldu.

Velo Labs, para transferinde Stellar blockchain’i üzerinde işlem gören Velo Token isimli kripto parayı kullandı.

Velo Token piyasaya sürüle sadece birkaç ay oldu. Piyasaya sürülen Velo Token miktarına dair CoinMarketCap’te henüz bir veri bulunmuyor. Aşağıdaki grafikte Velo Token fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

stellar gündem Stellar Gündem: Stellar durdurulamıyor!

Kaynak

Facebook’un Libra’sına verilmeyen izin bakın kime verildi!

2019 yılında Facebook Libra isimli projesi ile ciddi gündem oluşturmuştu. Hatırlanacağı üzere Facebook, Libra isimli bir stabil coin çıkarmayı planladı. Libra, değerini dolar, Euro ve Sterlin gibi para birimlerinden oluşmuş bir sepete birebir sabitlemeyi planlıyordu. Ne yazık ki FED (ABD Merkez Bankası) ve ECM (Avrupa Merkez Bankası) başta olmak üzere birçok kuruluş, Libra’ya yeşil ışık yakmadı. Bu olayın ardından Facebook, Libra projesini dondurdu.

Almanya yetkililer, Libra eleştirisini o kadar ileri düzeye taşıdı ki Libra sorununu “güvenlik sorunu” olarak tanımladı. Yıl, 2020 ve Avrupa Birliği Libra’ya yakmadığı yeşil ışığı başka bir projeye yaktı.

Almanya’nın köklü bankalarından Bankhaus von der Heydt, değerini Euro’ya birebir eşitlemiş stabil coin üretti. Yeni stabil coin’in adı EURB. Ethereum yatırımcıları pek de heyecanlanmasın! Çiçeği burnunda olan stabil coin, başka bir blockchain üzerinden piyasaya sürüldü. EURB’nin ev sahibi Stellar oldu.

Lütfen Bkz: Altcoin güncek teknik analizleri ve yorumları

Geçtiğimiz aylarda düzenlenen IMF’nin yıllık toplantısına kripto para piyasalarından sadece Stellar’ın CEO’sunun çağrılması pek de rastlantı gözükmüyor. Stellar, kamu ve özel kuruluşlara geniş açılımlar yapmaya devam ediyor. Bankhaus von der Heydt bu açılımların son halkasını oluşturuyor.

Standartlar cenneti (!) olan Avrupa Birliği, EURB konusunda pek de liberal sayılmayacak regülasyon uyguluyor. Katı bir şekilde regüle edilen EURB, açık ve rahat biçimde kripto para borsalarında satışı gerçekleştirilmeyecek. KYC (müşterini tanı) protokolleri katı biçimde uygulanacak. EURB sahibi olmak isteyen bir kripto para yatırımcısı, Bankhaus von der Heydt emanet hesaplarına birebir Euro yatırmak zorunda kalacak.

EURB’nin  katı regülasyonlara rağmen başlatılmış olması yine de Bitcoin ve kripto paraların zaferi olarak görülebilir.

Kaynak

Stellar rüzgarı esmeye devam mı edecek?

Son haftaların popüler kripto parası Stellar’da sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Stellar, 19 Kasım’da gerçekleşen Meridian Konferansı’nda Settle Network ile ortaklık anlaşması imzaladığını duyurmuş ve bunun ardından XLM fiyatı %100’den fazla artış göstermişti.

Stellar bu seferde Settle Network ile ortak yürüttükleri projeyi duyurarak Brazilya ve Arjantin’de kullanılmak üzere iki stabil coin hazırladıkları bildirdi.

Konu kripto Twitter’ında hemen gündemine oturdu ve Stellar (XLM) fiyatı dün yaşanan dump’ın yaralarını hızlı bir şekilde sarmaya başladı.

https://twitter.com/XrpYoyo/status/1332267588345356289?s=20

Oluşturulan Stabilcoin’ler, Stellar blok zinciri üzerinde çalışacak. Arjantin için üretilen coin, %100 Arjantin Pezosu’na (ARST) endeksli bir şekilde, Brezilya için üretilen coin ise %100 Brezilya Reali’ne (BRLT) endeksi bir şekilde işlem görecek. Bir başka deyişle oluşturulan bu iki coin aynı Tether (USDT) gibi olacak ancak değerlenmesini USD’ye göre değil de ARST ve BRLT’ye göre yapacak.

Settle Network, Güney Amerika’nın değişim ve sınır ötesi ödemelerde en büyük dijital varlık ağıdır. Stellar Lumens ile kurulan bu ortaklık ise Settle Network’ü tamamen rakipsiz hale getirmektedir. Oluşturulan bu ortaklıkla beraber Stellar’da, ürünlerini pazarlayıp değerine değer katmaktadır.

Stellar Lumen (XLM) yükselişine devam ediyor!

Yaşanan son gelişmeler Stellar fiyatını da bir hayli etkiledi. Dünkü ayı saldırısında 0,15 sente kadar düşen XLM, son 24 saatte %12’den fazla değer kazanarak 0,18 sente kadar yükseldi. XLM’nin son bir haftadaki kazanımı ise %114’ü geçti.

Canlı Stellar grafiği – XLM, Dolar ve Türk Lirası

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.