1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum haber: Ethereum’dan kritik Cloudflare hamlesi

Ethereum haber: Ethereum’dan kritik Cloudflare hamlesi

Ethereum haber: Ethereum’dan kritik Cloudflare hamlesi
0
profitfarmers_koinmedya

  • Web altyapısı firması Cloudflare , dağıtık web geçidini yürürlüğe koydu.
  • Cloudflare’in servisi, Ethereum Alan Adı Servisi’nin yürüttüğü eth.link servisinin yerine geçecek
  • Bu yeni web geçidi, dağıtık web domainlerine erişme süresini ve ölçeklenebilirliği iyileştirecek
ethereum haber Ethereum haber: Ethereum'dan kritik Cloudflare hamlesi

Ethereum Cloudflare Ortaklığı

Amerikan internet altyapısı şirketi Cloudflare, dağıtık web servislerindeki atılımını bugün duyurdu. Ethereum Alan Adı Servisi (Ethereum Name Service -ENS ) ile yapılan ortaklığın neticesinde ENS ve Interplanetary File System (IPFS) alan adları daha yaygın bir şekilde erişilebilir olacak.

18 Ocak itibariyle, Ethereum Alan Adı Servisi’nin eth.link adresinde sunduğu dağıtık web geçidi servisi artık Cloudflare tarafından işletilen bir başka servisle yer değiştirecek.

ENS Blog ‘da yayınlanan yazıya göre, bu işbirliği üzerine geçtiğimiz yıldan beri çalışılıyordu ve  bu işbirliğinin sonucu ENS ve IPFS alan adlarının erişme süresini artıracağı gibi , gelecek için daha gelişmiş bir ölçeklenebilirlik de sunacak. Cloudflare’in geçidi, aynı zamanda, bu alan adlarına HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) güvenliğini de sağlayacak.

ENS  Operasyon Sorumlusu Brantly Millegan bloğunda şunları söyledi:

Biz aslında bu servisi 2019 yılında Protocol Labs’ın yardımıyla oluşturduk. O zamandan beri, bu servis öyle büyüdü ki, artık yönetmemizi zorlaştıracak kadar iş yükü oluşturur hale geldi.

Eğer bu servisimizi düzenli kullanan biriyseniz, son aylarda yaşadığımız erişim sürelerindeki sıkıntıları farketmişsinizdir (Bunun için ayrıca özür dileriz). Bizler ENS servisini geliştirmeye odaklanmıştık, altyapısını çalıştırmaya değil, işte bu yüzden Cloudflare’a başvurduk. Bizdeki eth.link servisinin aynısı bir servisi kendilerinde geliştirmelerinde yardımcı olmak için onlarla beraber çalıştık. Bu yüzden çalışmalarımızın meyve vermesinden dolayı çok memnunuz.

Ethereum Alan Adı Sistemi

Ethereum Alan Adı Sistemi (The Ethereum Name System), Ethereum Akıllı Sözleşmeler üzerine kurulu bir gözatma servisi. Bu servis, dijital cüzdanlar ve web siteleri için insan tarafından okunabilir alan adları sağlayarak,  blok zincir üzerindeki bilgilere erişimi kolaylaştırıyor. Böylelikle insanlar, onlara karmakarışık gelen alfanümerik karakterler içeren Ethereum adresleri ile uğraşmak zorunda kalmıyorlar. Böylelikle sansürlenmeye dayanıklı bilgilerini (censorship-resistant information) paylaşmaları kolaylaşıyor ve aynı zamanda yanlış adres girmekten de kaçınmış oluyorlar.

ENS adresleri (almonit.eth), özelleştirilmiş dağıtık web tarayıcıları ya da MetaMask Wallet gibi özel eklentiler ile erişilebilir iken, standart web tarayıcıları bu adreslere bu şekilde erişemiyorlar. Gene de, adresin sonundaki .link uzantısı (almonit.eth.link gibi), bu adresleri herkese görünür yapabiliyor. İşte bu kısım, Cloudflare’in devreye gireceği kısım oluyor. Cloudflare bu aşamada kendi servisini ENS tarafından işletilen mevcut  eth.link servisinin yerine sokacak.

Cloudflare’in yeni çıkacak servisinin teknik yazısında şunlar yazmakta:

“Sizce yeterince dağıtık olduk mu? Hayır, ama gitgide amacımıza daha da yaklaşıyoruz, yeni çıkan teknolojiler ile mevcut web altyapıları arasındaki köprüler kuruyoruz.  Sadece dağıtık web için çalışan bir ağ geçiti sağlayarak, bu servisleri herkese daha da erişilebilir kılmayı umut ediyoruz”

Kaynak


Ethereum kurucusundan piyasalara yönelik önemli açıklamalar!

Ethereum yeni yılın ilk iş gününde mükemmel bir sıçrayışla 1,000 doların üstünü gördü. Ethereum boğaları biriken gazın etkisi ile bin dolarlık direnç seviyesini dağıttı. ETH/USD paritesi 1,153 dolar ile 13 Ocak 2018’den beri en yüksek değerini gördü.

Bitcoin’in gösterdiği performansın ardından Ethereum’da da benzer bir ivme bekleniyordu. Nihayet beklenen oldu ve 4 Ocak 2021’de (bugün) Ethereum 1,153 dolara kadar çıktı. Ethereum yatırımcılarının beklentisi Ethereum’un 1,432 dolarlık tüm zamanların rekorunu kırması yönünde. Yeni bir ATH için Ethereum’un öncelikle 1,000 doların üstünde tutunması gerekiyor. Aşağıdaki grafikte ETH/USD paritesindeki günlük değişimi görüyoruz.

ethereum haber Ethereum haber: Ethereum'dan kritik Cloudflare hamlesi

Bitcoin ve Ethereum’un mükemmel performansının ardından bazı analistlerde ciddi bir düzeltme beklentisi oluştu. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Buterin, piyasanın hala değerinin altında olduğunu düşünüyor. Düzeltme beklentisinde olan yatırımcılardan farklı düşünüyor.

Lütfen Bkz: Ethereum haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Buterin’e göre yeni nesil, artık altını değer birikim aracı olarak görmüyor. Hatta bazılarına göre altına yatırım yapmak bir utanç kaynağı. Bitcoin birçok açıdan altından daha avantajlı. Bitcoin’i saklama, transfer etmek ve likidite etmek altına göre çok daha kolay ve az maliyetli. Buterin’e göre Bitcoin’in bu avantajı altının tahtını sallıyor.

CEO Vitalik Buterin, Korona Salgının etkilerinin hale devam ettiğini belirtiyor. Bu sürecin ekonomik etkilerini minimize etmek için hükümetler para basmaktan başka çare bulamıyor. Bu durumun doğal sonucu olarak fiat para birimlerinin değeri aşınıyor. Mevcut makro ekonomik yapı Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar lehine bir ortam oluşturuyor.

Kaynak

Ethereum yeni rekora imza atıyor!

Bitcoin fiyatı 27K’nın altına düşerken ETH yeni rekora imza atmış durumda. Diğer altcoinlerde de bir patlama var. Yine çok volatil ve 28K’yı görmüş bir hafta sonu daha yaşadıktan sonra Bitcoin 26K’nın altına düştü. Artık sakinleşen Bitcoin şimdi bu seviyelerde dolaşıp duracağa benziyor. Altcoinlerin çoğu ise en sonunda iki basamaklı kazanımları görmeyi başardılar.  Ethereum 700 doları geçti hatta gün içinde 740 dolara bile ulaşıp 2020 rekorunu yenilemiş oldu.

Bitcoin yeni ATH yi gösterdi geri çekildi

Liste başı kripto para bu yılın bu son zamanlarında inanılmaz bir performans gösterdi.  Önce 26,000 rekoru sonrada 27,000 rekoru geldi ve ardından 28,000.

28,000 dolar rekorunu kırmak çok zaman almadı. Bu son koşu çok kısa sürede Bitcoin’i 28,400 gibi bir rakama ulaştırdı. Ekim ayında 10,000 dolarda seyreden Bitcoin için iki ay sonra bu rakama ulaşmak muazzam bir başarı.

Ancak piyasa 30,000 doları konuşmaya başlayınca sanki işin büyüsü bozuldu ve Bitcoin çok kısa sürede 2,000 dolar geri düşüş yaşadı. Daha sonra tekrar 27,000 dolara çıkan BTC yazımızı hazırladığımız an itibariyle 26,718 dolardan işlem görüyor.

Teknik açıdan bakınca ilk destek seviyeleri olarak 26,850, 26,500 ve 25,700 bu seviyeler başka bir fiyat kırılmasına yardımcı olabilir.

ethereum haber Ethereum haber: Ethereum'dan kritik Cloudflare hamlesi

Altcoin Çıkışı: Ethereum 700 doların üstüne çıktı.

Altcoin piyasası bu son koşu sırasında BTC’yi arkasından takip ediyordu. Sonunda Bitcoin hâkimiyeti yaklaşık %72 ye kadar ulaştı. Ancak pek çok altcoin son 24 saatte uyanmaya başladı ve ciddi kazanımlar elde ettiler, böylelikle BTC’nin piyasa hakimiyeti % 70 in altına düştü. Ethereum altcoinler arasında son 24 saatte % 15  değer artışı ile en etkili olan oldu. Böyle olunca piyasanın ikinci kripto parasının piyasa değeri  700 doları geçti ve 2018 den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. O zaman 738 dolar fiyattaydı.

Chainlink % 12,5 üzeri bir değer artışı ile işlem görüyor. Binance coin % 3,5, Polkadot % 4,5, Cardano % 2,25 artışı yazımızın hazırlandığı anda göstermiş oldular. Litecoin ve Ripple ise değer kaybeden iki altcoin olarak göze çarpıyor. Litecoin % -3 değer kaybı ile 130 dolar mücadelesi verirken, XRP % -5 değer kaybı ile 0,28 dolara indi. Başka kazanan coinler Ocean Protocol (13%), THORChain (10%), Decred (10%), Aave (10%), Uniswap (9.5%), and Kusama (9%).

Ethereum için tüm zamanların rekoru ne zaman?

Bitcoin, 16 Aralık 2020’de (11 gün önce) 17 Aralık 2017 tarihinde görmüş olduğu en yüksek değeri (20,089 dolar) kırdı. Bu tarihten sonra Bitcoin neredeyse her gün bir önceki rekorunu egale diyor. 30 bin dolara doğru emin adımlarla ilerliyor.

Bitcoin boğaları analistlerin düzeltme söylemine inat 30 bin dolarlık hedefinde inatçı gözüküyor. ABD ve Avrupa piyasalarının tatilde olduğu bu hafta bireysel yatırımcılar, Bitcoin’de kırılan rekorun olağan şüphelisi konumunda. Kurumsal yatırımcılarının tatilden sonra alacakları yatırım kararı ise merak ediliyor: Ya bir haftalık kazançlarını kâra dönüştürecekler ya da uzun pozisyon alacaklar.

Bitcoin’in gösterdiği performans karşısında altcoinler ise durağan bir süreç geçiriyor. Ripple’ın başı SEC ile belada. Ethereum ise standby modunda. Şimdi sorulması gereken soru şu: Ethereum Ripple’ın takip ettiği rotayı mı takip edecek yoksa Bitcoin’in takip ettiği rotayı mı?

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik fiyat analizi

Son dönemde Ethereum dolar kaşsısında güçlü dursa da Bitcoin karşısında ciddi değer kaybediyor.

2020 yılında Temmuz ayının ortasından Ağustos ayının sonuna kadar Ethereum, DeFi platformlarında yaşanan canlılığın etkisi ile ciddi biçimde değer kazanmaya başladı. 31 Ağustos’ta ETH/BTC paritesi 0.040 BTC seviyesine çıkarak son iki yılın en yüksek değerini gördü. Yazının kaleme alındığı saatte ise ETH/BTC paritesi, 31 Ağustos’a kıyasla neredeyse yarı yarıya değer kaybetti ve 0.023 BTC civarında hareket ediyor.

Aşağıdaki grafikte ETH/BTC paritesindeki değişimi görüyoruz.

ethereum haber Ethereum haber: Ethereum'dan kritik Cloudflare hamlesi

Bazı analistlere göre Bitcoin konsolidasyon sürecine geçince Ethereum, Temmuz ayı ortasında olduğu gibi hem dolar karşısında hem de Bitcoin karşısında değer kazanmaya başlayacak. Bu süreçte Ethereum 2.0 çalışmaları ve DeFi’ler tekrardan etkili olacak. Yani Ethereum 2021 yılının ilk çeyreğinde yeni bir ATH (tüm zamanların rekoru) ile karşılaşabilir.

İlgi ile takip edilen bir analist, uzun vadeli Ethereum fiyatlarından hareketle Ethereum’un 2018 yılı rekorunu kıracağını düşünüyor.

Ethereum, 13 Ocak 2018’de 1432 doları görerek tüm zamanların rekoruna imza atmıştı.

Kaynak

Ethereum madenciliği için kritik tarih

Ethereum için oldukça yoğun bir yıl oluyor. Ethereum 2,0’ın lansman aşamalarına geçilmesi, Proof-of-work’tan Proof-Of-Stake’e geçilme çalışmaları gündemi meşgul etti.

Ancak bu esnada gözden kaçan önemli bir ayrıntı var; O da Ethereum DAG dosya boyutunun artmış olması.

Thodex Ethereum Mining Nasıl Yapılır? - Thodex Ethereum, Ethereum  Fiyatları, Thodex Ethereum Mining, Thodex Ethereum Nedir?

Ethereum DAG boyutu, 4GB’a ulaşacak. Bu durumda 4 GB ram kullanan ekran kartları ile Ethereum madenciliği yapılamayacak.

Ethereum DAG 4GB boyutuna, 24 Aralık 2020 günü, 11,520,000 numaralı bloktan itibaren ulaşacak.

4 GB Ekran Kartları Modelleri ve Fiyatları & Satın Al

24 Aralık 2020 tarihinden sonra 4GB ya da daha az ram kapasitesine sahip GPU’larla Ethereum madenciliği yapılamayacak.

Bu konu önemli zira, 4 GB’lık ekran kartları ile watt başına elde edilen hash, ve hash başına elde edilen ücret açısından Ethereum madenciliği rakiplerine göre karlı bir madencilik olarak değerlendiriliyordu.

Lütfen Bkz: Ethereum gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Ethereum gündem: CME Ethereum vadeli işlemleri başlıyor!

Son zamanlarda daha nitelikli ve daha büyük yatırımcı kitlesinin kripto piyasına girmeye başlamasıyla birlikte; hacim kaçınılmaz olarak daha güvenli, daha güvenilir platformlara doğru kaymaya başlıyor.

Kurumsal yatırımcılardan gelen talebin artması nedeniyle, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinde son aylarda büyük oranlarda artışlar oldu. Artık en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’da bu piyasada yerini almaya hazır!

Ethereum gündem

“CME, Ethereum vadeli işlemlerini başlatıyor!”

CME Group, Bitcoin vadeli işlemlerinin yanı sıra, kurumsal yatırımcılar için güvenli kripto türev ürünlerinin yelpazesini genişletiyor!

Dünyanın en büyük ikinci vadeli işlem piyasası olan CME Group, regülatörlerin onayından geçmeyi bekleyen Ether vadeli işlemlerini, 8 Şubat 2021’den itibaren başlatmayı planladığını duyurdu.

Ethereum vadeli işlemleri CME kurallarına göre listelenecek ve platformun yönetmeliğine tabi olacak.

Yeni sözleşme, CME CF Ether-Dollar Referans Oranına göre hesaplanacak ve nakit olarak ödenecek. CME Group Global Başkanı Tim McCourt, bu haberi şöyle duyurdu:

“Bitcoin vadeli işlem ve opsiyon piyasalarımıza yönelik artan müşteri talebine dayanarak, Ethereum vadeli işlemlerini eklemeye karar verdik. Yeni ürünün, müşterilerimiz için, hızla değer kazanan bu kripto para biriminin alım satımında benzersiz bir araç sağlayacağına inanıyoruz,”  “Ethereum, hem piyasa değeri hem de günlük işlem hacim açısından en büyük ikinci kripto para birimidir. Ethereum vadeli işlemlerinin, zaman içinde kendini kanıtlamış ve düzenlenmiş bir piyasa olan CME Group türevlerine katılması, Ethereum yatırımcılarının fiyat riskini daha iyi yönetebilmelerine yardımcı olacaktır. “

Chicago Mercantile Exchange (CME), Aralık 2017’de ürünlerini piyasaya süren ilk Bitcoin vadeli işlem şirketlerinden biriydi. O zamandan beri, vadeliler piyasası genişledi ve özellikle de bu yılın ikinci yarısından itibaren genel olarak piyasaya yönelik ilgide önemli derecede bir artış görülmeye başlandı.

Bu arada CME’deki BTC vadeli işlem rakamları, kurumsal katılımı ölçen önemli bir metrik olarak görülüyor.

Kaynak

Kurumsallardan Ethereum hamlesi

Ünlü yatırım şirketi Grayscale’in ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna gönderilmek üzere hazırladığı Form 8-K kurumsalların yatırım alışkanlıkları hakkında fikir veriyor. Raporun ayrıntılarına geçmeden önce Grayscale Investment LLC’yi yakından tanıyalım.

Grayscale, 2013 yılında kurulan New York merkezli bir yatırım şirketi. Yani Wall Street’in görece yeni sakinlerinden birisi. Grayscale, yoğun olarak dijital paralara yatırımda bulunuyor ve bu konuda yatırım danışmanlığı sunuyor. Kısaca Grayscale, Wall Street’in diğer sakinlerine kurumsal çapta yatırım hizmeti sunuyor.

Grayscale, kurumsal firmalara direkt kripto para satmak yerine kripto para üzerinden çıkarılmış hisseler satıyor. Bu hisseler karşılığındaki kripto paralaları ise kendi emanet hesaplarında tutuyor. Grayscale emanet hesaplarındaki dijital varlıkları ise SEC’e ve yatırımcılarına şeffaf biçimde duyurmak zorunda. Bu duyurular sayesinde bizlerde Grayscale’in ne kadar Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto parasının olduğunu öğreniyoruz.

Lütfen Bkz: Ethereum gündem, haber ve son dakika gelişmeleri

Grayscale’in portföyünde aslan payını tahmin edeceğiniz üzere Bitcoin alıyor. Bitcoin’den sonra ise Ethereum geliyor. Aşağıdaki tabloda Grayscale’in Kasım 2020 dönemi portföyünde ne kadar dijital varlık olduğunu görüyoruz.

ethereum haber Ethereum haber: Ethereum'dan kritik Cloudflare hamlesi

Kasım ayından sonra Grayscale boş durmadı Bitcoin ve kripto para almaya devam etti. Grayscale’in SEC’e ibraz ettiği Form 8-K’den 280 milyon dolarlık Bitcoin aldığını görüyoruz. Bitcoin’den sonra ise en fazla Ethereum satın aldı. Grayscale Ethereum portföyüne 131,455 adet Ethereum daha kattı. 131,455 Ethereum yazının kaleme alındığı saatte yaklaşık 76 milyon dolara denk geliyor.

Kaynak

2020’de Ethereum ne olur?

2020 Ethereum yıl sonu hedefi 650 dolar olarak veriliyor. Ethereum Bitcoin’e karşı güçlendiği için Bitcoin arttıkça Ethereum daha fazla artıyor.


Ethereum 2.0, Ethereum’un yerini mi alacak?

Ethereum 2.0, aynı zamanda Eth2 veya “Serenity” olarak da adlandırılır ve Ethereum blok zincirinin bir sonraki yükseltmesidir. Ethereum 2.0, 2020’de Aşama 0 ile başlayarak piyasaya sürülmeye başlandı. Her aşama, Ethereum’un işlevselliğini ve performansını farklı şekillerde geliştirecek.


Ethereum iyi bir yatırım mı?

Ethereum 2020 Ocak ayında 136 dolardı, Aralık ayında 600 dolar. Bundan güzel yatırım olur mu?


Ethereum 100.000 dolar olur mu?

Bunun gerçekleşmesi için kripto piyasası toplam büyüklüğünün 10 trilyon dolar olması lazım. Dünya ekonomisi 250 trilyon dolar. Bu hedef yakın gelecekte makul görünmüyor.


Ethereum alınır mı?

Ethereum kripto dünyasının en çok kullanılan ve alınıp satılan kripto paraları arasında geliyor. Yatırımcısını uzun vadede üzmeyen ETH makul bir seçenek olabilir.

Bu tutarsa Ethereum’u tutana aşk olsun!

Küresel blockchain misyonu ile geliştirilen Ethereum’un ismini Haziran 2020’den beri genellikle DeFi platformları ile duyuyoruz. Merkezsiz Finans (DeFi) platformları olarak bilinen DeFi’ler, özünde bir akıllı sözleşme olup çoğunlukla Ethereum blockchain’inde işlem görüyorlar. Haziran 2020’de DeFi platformlarının mevduat büyüklüğü sadece 1 milyar dolar civarındaydı. Bu rakam aylar içerisinde büyüyerek 14 milyar dolara kadar yükseldi. DeFi yatırımcıları varlıklarının bir kısmını Ethereum üzerinden DeFi platformlarına yatırarak yüksek faiz getirileri elde edebiliyor. Bu süreçte ETH/USD paritesi de ciddi biçimde değer artışı yaşadı.

Ancak Ethereum blockchain ağı DeFi haricinde birçok projeye ev sahipliği yapıyor. Bu projelerden birisi de DeFi gölgesinde kalan tokenizasyon. Birçok işletme ekonomik varlıklarını Ethereum ağı üzerinde tokenize ederek finansal piyasalara sürüyor. Örneğin emlak şirketleri emlake dayalı varlıklarını tokenize ederken popüler futbol kulüpleri de taraftar tokenlarını Ethereum ağı üzerinde tokenize ediyor.

Geçtiğimiz yıl ünlü basketbol oyuncusu Spencer Dinwiddie NBA sözleşmesini Ethereum üzerinden tokenize ederek bu konuda ciddi bir çığır açtı. Şimdi ise ABD’li ünlü rapçı Lil Yachty’den benzer haber geldi. Ünlü rapçı tokenizasyon süreci ile kendi kripto parasını çıkarıyor. Bu sayede sanatçı ile fanları arasında hem duygusal hem de maddi bir bağ kurulmuş olacak.

Fyooz sayesinde tokenizasyon sürecini tamamlayacak olan Lil Yachty haberini resmi twitter adresi üzerinden duyurdu. Aşağıda Fyooz resmi duyurusunu görüyoruz.