1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Global Capital’den Bitcoin yorumu!

Global Capital’den Bitcoin yorumu!

Global Capital’den Bitcoin yorumu!
0

Geçtiğimiz hafta yaşanan facianın ardından traderlardan yorumlar gelmeye devam ediyor. Bitcoin ne yapacak? Piyasanın önde gelen yatırımcılarına göre böyle bir ortamda nasıl plan yapmalıyız?


Uzun vade plan yapın!

Geçen hafta başında yaşanılan çöküş ile bitcoin piyasasında FUD kasırgası esti. Yatırımcılarda belirsizlik, şüphe ve korku ön plana çıktı. Böyle bir ortamda konuşan blockchain yatırım firması Sino Global Capital’in araştırma şefi Dermot McGrath, korkuya gerek olmadığını ve firma olarak uzun vade plan yapmayı tercih ettiklerini söyledi.

Okuyucularımız hatırlayacaktır, Şükran günü kutlamalarının hemen ardından 16,200 dolara düşmüştü Bitcoin, daha sonra ise Çin hükümetinin, Plustoken Ponzi şeması nedeniyle devam eden duruşmalar yüzünden 4.2 milyar dolarlık kripto paraya el koyduğu haberi geldi. Söylentilere göre bu tokenler piyasanın daha da çöküşüne neden oldu.

Sino Global Capital CEO’suna göre Plustoken Bitcoinin çoğu satılmış durumda.

koinmedya_brave

Ayrıca McGrath Cointelegraph’a verdiği bir röportajda tokenlerin satılıp satılmadığının önem arz etmediği, yatırımcıların anlık manşetlerin ötesine bakmayı öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

.”Kripto ve blok zinciri ekosistemlerinde” dikkatleri üzerine çekmek”önemli. “Bitcoin konusunda uzun vadeli bir yükseliş sergiliyoruz ve sektörün bir varlık sınıfı olarak profesyonelleştiğini ve olgunlaştığını görüyoruz.”

Fiyatın nereye gidebileceği hakkında bir soruyu yanıtlayan McGrath, uçuk rakamlar vermekten kaçınarak firmasının  yatırım politikasından söz etti.

 “Bir vizyonu paylaştığınız ve inandığınız projeleri ve ekipleri seçin. Uzun vadeli yatırım yapın ve günlük piyasa dalgalanmalarına kapılmayın ”dedi

. “Bir vizyonu paylaştığımız ve inandığımız ekiplere ve projelere yatırım yapıyoruz. Bu projeleri bulabilir, destekleyebilir ve geliştirebilirsek, işimizi yapmış oluruz.

Kripto piyasasında fiyatlar yükselişini sürdürürken ve biz yeni bir boğa piyasasına girmeye devam ederken, belki de McGrath’ın bilgeliği dikkate alınmaya değer.

Kurumsal şirketten Bitcoin’e devasa yatırım

Guggenheim Partners, şirketler, emeklilik fonları ve devlet varlık fonları adına farklı varlık türlerine yatırım yapan bir varlık yönetimi firması. Şirket, 27 Kasım tarihli bir belgede, kendisine ait “Makro Fırsatlar Fonu” aracılığıyla Grayscale’in Bitcoin Trust ürünü (GBTC) üzerinden Bitcoin’e yatırım yapmanın yollarını araştırdığı bilgisine yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderilen söz konusu belgede, “Makro Fırsatlar Fonu, Bitcoin’e yatırım yapan özel olarak sunulan bir yatırım aracı olan Grayscale Bitcoin Trust’a (GBTC) net varlık değerinin yüzde 10’una kadar yatırım yaparak dolaylı olarak Bitcoin’e yatırım yapmaya çalışabilir.” deniliyor.

Şirketin iyi bilinen bu “Makro Fırsatlar Fonu”nun yönetiminde 5 milyar dolardan fazla varlık var. Bu fon daha cesur bir yaklaşımla potansiyel olarak daha yüksek getiri sağlayabilecek varlıklara yatırım yapması ile biliniyor.

Söz konusu belgede şöyle deniliyor: “Fon, GBTC’ye yatırımını, Cayman Adaları yasalarına (Bağlı Kuruluş) göre bir limited şirket olarak kurulan, tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş aracılığıyla yapacak. GBTC’ye yaptığı yatırım dışında, kripto para birimlerine doğrudan veya dolaylı olarak yatırım yapmayacak.”

Grayscale, en büyük kripto varlık yönetimi şirketlerinden biri. Yakın zamanda Bitcoin 2017 seviyelerine doğru yükselirken, bundan dolayı şirketin elindeki kripto varlıkların değeri de 10 milyar dolara ulaşmıştı. Firmanın fonları, borsada işlem gören fonlara benzerlikleri ve Charles Schwab gibi perakende brokerler aracılığıyla bulunabilirlikleri nedeniyle popülerlik kazandı. Bundan dolayı yatırımcılar da şirketin hisse senetlerine akın etti.

Guggenheim’in bu adımı ise makro düzeydeki oyuncuların Bitcoin’e olan ilgisinin son örneğini gösteriyor. Bu yılın başlarında, yatırım efsanesi Paul Tudor Jones, Bitcoin’in agresif merkez bankası politikasına karşı nasıl enflasyonist bir koruma işlevi görebileceğini özetleyen bir yorumda bulunmuştu. Sonuçta son aylarda kurumsalların daha fazla BTC’ye ilgi gösterdiğini görüyoruz.

Kaynak

Bitcoin’e şok Coinbase etkisi

Bitcoin son günlerde önemli bir boğa trendi ile yeni rekorlar kırdı. Hatta yeni bir tüm zamanların en yüksek değerini (ATH) göreceği tartışmaları da yaşandı. Ancak bugün BTC fiyatının üç saat içinde 1,000 dolarlık bir düzeltme yaptığını görüyoruz.

Bitcoin’e şok Coinbase etkisi

Bitcoin son günler ve haftalarda yılın en hızlı büyümesini yaşadı. Ancak sonunda bir düzeltme geldi. BTC, 3 saat içinde 1,000 dolarlık değer kaydı kaydetti.

Gece yarısı Bitcoin fiyatı Coinbase’de 18,869 dolardan işlem gördü. Tabii bu durum trader ve Bitcoin meraklıları arasında heyecana yol açtı. Sonuç olarak yeni bir ATH beklentisi de arttı. Ancak yatırımcılar hemen ardından gelen düzeltmenin “sürprizi” ile karşılaştılar.

Bitcoin keskin bir düzeltme yaşarken, son 48 saatte yüzde 12 değer kaybetti. Tam da Coinbase’de 19,500 dolara dokunduktan sonra.

Bitcoin hala boğa trendini koruyor

Her ne kadar Asya bölgesindeki işlemlerde ayılar kontrolde gibi görünse de grafikler farklı bir duruma işaret ediyor. Çünkü Bitcoin EMA 20 çizgisinden sıçrama yaptı ve bu da boğa trendinin hala devam ettiğinin bir işareti.

Bitcoin'e şok Coinbase etkisi

BTCUSD 1 gün mum grafiği Kaynak: Tradingview

Öyle görünüyor ki grafiklerde RSI da normale dönmüş. Hala 61.14’te ve yüksek olarak kabul edilebilir. Ancak çöküşten birkaç saat önce 83.88 seviyesinde olduğunu da hatırlatalım. Bu düşüş traderler için yeni bir nefes olabilir. Çünkü yatırımcıların daha büyük bir satış dalgasının endişesini taşıyordu.

Önümüzdeki saatler ise BTC için kritik öneme sahip. Çünkü boğa kanalından çıkıp çıkmayacağı belli olacak. Ya da kısa süreli bir aradan sonra boğa trendine devam edebilir. Bu trend yaklaşık olarak Ekim 2020’nin ortasından bu yana devam ediyordu.

Bütün bunlara rağmen şunu da söyleyebilir ki BTC fiyatı 17,700 dolar seviyesinin üzerine istikrarlı bir şekilde kalabildi.

Ancak yine de bir ayı senaryosu durumunda düşüşüne devam edebilir. Bu durumda ilk test edeceği destek 17,300 dolar seviyesinde. Bunun altında ise bir sonraki durağı 16,063 dolar ve 15,005 dolar seviyeleri olabilir. Tabii ardından her zaman Mart 2020’den bu yana koruduğu boğa kanalına dönme ihtimali de var.

Bitcoin'e şok Coinbase etkisi

Bitcoin grafiğinde Fibonacci Kaynak: Tradingview

Kaynak

Ünlü isim de Bitcoin kervanına katıldı

Bir ünlü isim daha Bitcoin kervanına katıldı. BTC ile ilgili iyimser görüşler dile getirirken, ona göre bu yıl yaşanan “yıkım dalgasından” kuruluşun bir anahtarı olabileceğini dile getirdi.

John Lennon’un oğlu da Bitcoin hayranı çıktı

Dünyaca ünlü Beatles grubundan John Lennon’un oğlu Sean Ono Lennon, bu yıl yaşanan “yıkım dalgasına” rağmen Bitcoin’in kendisini iyimser yaptığını belirtiyor. Ona göre Bitcoin bireylere güç veriyor. Hem de daha önce hiç bu kadar olmamıştı.

Sean Ono Lennon, ünlü Beatles vokalisti John Lennon ve şarkıcı Yoko Ono’nun oğlu. Lennon, Pazar günü yayımlanan Orange Pill programında Max Keiser ve Stacy Herbert ile Bitcoin hakkında konuştu.

Kendisi de müzisyen ve söz yazası olan Sean, Bitcoin ile ilgili farklı yönleri ve bu yıl yaşananları konuştu. Ardından ise görüşünü şu şekilde dile getirdi: “İlginç bir zamandan geçiyoruz ve birçok şey ters yüz olmaya başladı. Açıkçası bu yıl bana iyimserlik veren çok az şeyden birinin de Bitcoin olduğunu size söyleyebilirim. Özellikle de genel olarak insanlığın geleceği ve kaderi konusunda bana iyimserlik ve mutluluk veriyor.”

Lennon ayrıca Bitcoin’in bireylere güç verdiğini ve onları güçlü kıldığını da belirtiyor. Hem de daha önce hiç olmadığı kadar.

Sean Ono Lennon ayrıca konuşmasının devamında Bitcoin ile altını da kıyaslıyor. Kripto paraların altından daha iyi olduğu ile ilgili birkaç sebep de ileri sürdü. Son zamanlarda birçok yatırımcı da benzer sonuçlara vardı. Bunlar arsında ünlü koruma fonu yöneticileri Paul Tudor Jones, Bill Miller ve Stan Druckenmiller de var.

Lennon da şöyle diyor: “Eğer altınınız olsa bunu bir çuvalda taşımak zorunda kalırsınız ve birileri sizden onu çalabilir. Ama fiziksel dünyayı aşan bir şey (Bitcoin), tam bir hareket özgürlüğü sağlar size. Tam bir öz egemenliğiniz var demek ve anahtarınızı hatırlayabildiğiniz sürece burada size fayda var.”

Lennon ayrıca bu yıl dünyanın bir “yıkım dalgasına” kapıldığını belirtiyor. Ancak buna rağmen BTC’nin kendisine iyimserlik sağladığını da söylüyor.

Kaynak

Bitcoin Tesla’nın yolunu izlerse kaç dolara yükselir?

Bitcoin Tesla’nın yolunu izlerse kaç dolara yükselir? Uzman ekonomist, Tesla’nın ralli yaptığı grafik ile BTC grafiği arasındaki benzerliklere dikkat çekiyor. Eğer bu fraktal gerçekleşirse, Bitcoin fiyatı altı haneli değerlere doğru uçuşa geçebilir.


Bitcoin Tesla’nın yolunu izlerse kaç dolara yükselir?

Bitcoin son haftalarda güçlü bir ralli kaydetti. BTC fiyatı söz konusu ralli ile 11,000 dolar civarından 18,700 dolara kadar çıktı. Uzmanlar ise BTC’nin mevcut rallisi ile Tesla’nın 2019 yılı sonunda yaşadığı ralliyi kıyaslıyor. Buna göre BTC önümüzdeki yıl çok daha büyük bir yükseliş ivmesi kazanabilir.

Bu sonuçlar Bitcoin ile Tesla grafiklerindeki fraktallar üzerinden çıkarılıyor. Ancak analistler aynı boğa sonuca temeller ve teknik veriler üzerinden de ulaşılabileceğini belirtiyor. Bitcoin birkaç gün içinde tarihinin en yüksek aylık mum kapanışını yapacak. Hatta Aralık 2017’de 14,000 dolar civarında kapanış yapan mumdan da daha yüksekte. Bitcoin temelleri de hızla iyileşme gösteriyor.

Tesla ile kıyaslama, Bitcoin’in daha da yükseleceğini gösteriyor

Tesla, geçtiğimiz yaz gördüğü dip seviyelerinden sonra yıldız hızında bir yükseliş kaydetti. Hatta geçen sene bu araç şirketinin Bitcoin’i performans olarak geçtiğini de söyleyebiliriz.

Şimdi ise analistler, son bir yıldaki (52 hafta) Tesla rallisi fraktalı ile Bitcoin’in mevcut fiyat hareketlerini kıyaslıyor. Buna göre BTC çok güçlü bir hareketin eşiğine geldi.

Kripto para alanını yakından takip eden ekonomist Alex Krüger, kısa süre önce bu iki varlık arasında bir kıyaslama yaptı. Analistin başvurduğu grafikler aşağıdaki gibi:

Bitcoin Tesla'nın yolunu izlerse kaç dolara yükselir?

Krüger şöyle diyor: “Tesla, boğa rallisine Ekim 2019’da başladı. Bir ay sonra 21 Kasım’da bir önceki tüm zamanların en yüksek değerinden yüzde 10 gerideydi. Tam da şimdi Bitcoin’de olduğu gibi. Eğer önümüzdeki 12 ay boyunca Bitcoin de Tesla gibi hareket ederse, BTC fiyatı 125K dolar değerini görür. Tesla ile Bitcoin arasında birçok benzerlik var. İkisi de kült varlık. Her ikisi de bala arıları çektiği gibi düşmanları çeker. İkisinin de çok geniş birkaç yıllık konsolidasyon aralığı var. Her ikisinde de pozitif bir gelişme ile başlayan dikey bir boğa rallisi var.

Ekonomist Alex Krüger, birkaç gün önce de yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda Bitcoin’in Tesla benzeri bir ralli yapabileceğini söylemişti.

Kaynak

Dünya devleri BTC karşısında diz çöktü!

Bitcoin insanlık tarihinin en büyük devrimi ve de evrimi ile karşımıza çıktığından bu yana belki de hayatta bir kez gelebilecek bir fırsat pek çoklarımızın karşısına çıktı ama öte yandan, pek çokları da treni kaçırdı.

Dünyanın ekonomik buhrana doğru gittiği pandemik bir dönemde Bitcoin gibi güvenli bir limanının olması ve bu limana herkesten önce sığınmış herkesin karşılaşacağı türden bir fırsat değil. İşte şimdilerde Bitcoini hayata gözlerini açtığından beri görmezden gelen kurumsal firmalar bile daha fazla bu oyunu oynayamıyorlar. Öyle bir hale geldi ki, dünya artık Bitcoini tanıyor hatta kurumlar, bankalar ve ortalama bir insan bile Bicoini biliyor ve kabul ediyor.

bitcoin Global Capital'den Bitcoin yorumu!
Bitcoin haberleri

Bitcoin haberleri ve son gelişmeler

 Yazımızda gelin bir kez daha kripto piyasasında kayda değer neler oluyor bir bakalım. Piyasanın toplam değeri yarım trilyon dolardan biraz fazla 537 milyar dolar. Bunun 350 milyon doları Bitcoine ait. Bunun yanında BTC son 24 saat yine gaza bastı ve yılın rekorunu kırdı, neredeyse 19,000 doları yakalamak üzere. An itibari ile 18716,93 dolarda.   Bitcoin nereye kadar gider, kim durdurur bilemiyoruz ama hızla yükselmeye devam ediyor ve artık sokaktaki adam bile Bitcoin konuşuyor. Hayatında hiç kripto para ile ilgilenmemiş insanlar bile Bitcoin hakkında bilgi almak için çabalıyor.

bitcoin Global Capital'den Bitcoin yorumu!
Bitcoin haberleri

Kripto para ile ilgili Facebook sayfaları, Youtube kanalları, websiteleri, Google aramaları her zamankinden daha çok talep görmeye başladı.

Sadece BTC değil, altcoinler de aynı derecede ilgi alanındalar. ETH 513 doları görürken, XRP 0,39 doları buldu. Piyasa gittikçe daha çok güç kazanıyor. Litecoin, % 2,5, polka dot % 12,5 ve cardano % 13,5 oranlarında değer kazandılar.

Geleneksel borsalara bakınca  gördüğümüz manzara ise şöyle: kripto para piyasasının hızına yetişemiyorlar. JP Morgan’ın piyasa değeri Bitcoin’in piyasa değerinin çok gerilerinde kalmış durumda. Bu ne demek? Bitcoin dünyanın en büyük bankasından daha büyük. Bitcoin dünya devlerinden Proctor &Gamble’ı da geçti. Nvidia, Disney bunların hepsi artık Bitcoin’in çok gerisindeler. Saymaya devam edelim Bank of America’nın piyasa değeri 231 milyar dolar, Coca Cola 226 milyar dolar ve PayPal 223 milyar dolar. Bitcoin ise gaza basmış durumda dev firmaları sollayarak ilerliyor ve duracak gibi de görünmüyor.

bitcoin Global Capital'den Bitcoin yorumu!
Bitcoin haberleri

Bitcoin’in çok yüklü bir miktarı borsalardan çekilip cüzdanlarda saklanmaya başlanmıştı, neden peki? işte bu uzun vadede yeni yeni başladığını gördüğümüz ralli beklentilerinden. Şu anda bile 18K’ı görmüş olmamıza rağmen BTC’ler borsalardan cüzdanlara aktarılıyor, belli ki uzun dönemde çok daha büyük rakamlar bekleniyor. Bitcoin’in bu şekilde satılmaması da nadirlik özelliğini daha da arttırarak değer kazandırıyor ve Bitcoin daha da eşsiz bir varlık haline geliyor.

Altınla kıyaslayacak olursanız altın bazen talebi karşılamak için üretilebiliyor ama Bitcoin için böyle bir durum söylemek imkansız. Çünkü miktarı sabit. Sabit miktarlı Bitcoin’e talep artması demek değerinin katlanması demek. Altın da çok değerli bir varlık bunu kimse inkar edemez ama bir boğa piyasasında azami kazancı arıyorsanız, altının bitcoin ile rekabet edeceğini hiç düşünmeyin. Bitcoin’i altın gibi üretemezsiniz. Altın madenciliği ile üretilen altın insanların taleplerine yetişmeye çalışırken Bitcoin’in böyle bir derdi yok. Bitcoin’in hal dili diyor ki, ister alın ister almayın benim değerim ve miktarım bu. Bitcoin’e sahip olan kazanacak, olmayan pişman olacak. Bir diğer deyişle talep var Bitcoin miktarını arttıralım diyemezsiniz.

bitcoin Global Capital'den Bitcoin yorumu!
Bitcoin

Jp Morgan, Bitcoin’e başından beri karşı olan ve yakınlarda yelkenleri suya indiren dünya devi acaba bu konuda ne düşünüyor? Özellikle Bitcoin için en başta aldatmaca yorumunu yapan JP Morgan acaba şimdi ne gibi bir yaklaşım içinde? JP Morgan ile ilgili yazımıza buradan bakabilirsiniz.

Gelelim Bitcoin’in içinde bulunduğu ralliye. Şu anda 20k’ya ramak kalmış durumda. Bu arada enflasyonu da göz önüne almak gerekiyor. ABD’daki enflasyon oranını ele alırsak 2017 Aralık ayında m2 13.8 trilyon dolardı (M2: Para arzı, bir ekonomide dönen toplam para miktarıdır. M1 (Money 1) ekonomideki nakit para, vadesiz mevduat ve çeklerin toplamıdır. M2 (Money 2) ise M1’e ek olarak tasarruf ve kısa dönem vadeli mevduatların toplamıdır. Eğer bir ekonomide para arzı çok artarsa faiz oranı düşerken enflasyon oranının yükseldiği görülür). Şimdi ise 18.8 trilyon dollar. Bitcoin’in ATH’i yakaladığı yıldan bu yana fazlasıyla artmış. Eğer para arzının genişlemesine göre bir ayarlama yaparsanız o zaman yeni bir ATH  26950 dolar olarak kendini gösterir. Bu demektirki biz piyasanın 2016 ylındaki durumundayız ve henüz ATH yakalanmadı. Daha gidecek çok yolu var Bitcoinin o zaman. Hala 26,000 üstüne çıkma potansiyeli var. Bitcoin günlük mum kapanışını 19,000 doların üstünde sadece bir kere yaşadı tarihi boyunca. Şu anda da bu fiyata çok yaklaşmış durumda.

bitcoin Global Capital'den Bitcoin yorumu!
bitcoin haberleri

Sadece Bitcoin değil altcoinlerde büyük bir ralliye kendilerini kaptırdılar. Altcoinler açısından çok iyi altcoinler de var ve daha da yeni ve çok iyi altcoinlerin çıkacağını düşünüyor uzmanlar.Özellikle de tahvil tokenleri anaakım haline gelmeye başlarsa seyredin siz gümbürtüyü. Geçtiğimiz yıl harika tokenlerin piyasaya grişine  şahit olduk. Uniswap mesela.Eğer Chainlink, Uniswap gibi coinler bulundukları konumu koruyabilirlerse 20 ile 50 kat değer kazanabilirler.

2017 deki boğa koşusundan sonra coinlerin çoğu değerinin % 95 kadarını kaybetti. Neden ? Çünkü kimse onları ellerinde tutmak istemedi, bu coinleri alanların çoğu zaten bireysel yatırımcıydı.O zamanki altcoin koşusunu bireysel yatıırmcılar başlatırken 2020 Bitcoin koşusunun ardında kurumsal yatırımcılar, aile şirketleri, koruma fonları gibi etkenler var.

Kasım ayına kadar durum farklıydı esasen, ancak birden bire herşey değişti, PayPal her gün 600-700 civarı BTC alıyor, Square ise her gün 400 civarı BTC alıyor. Madenciler her gün 900 BTC kazıyorlar. Yani her gün kazılan bu BTC ler PayPal ve Square tarafından hemen satın alınıyor. Kazılan BTClerin %100 ü bu iki şirket tarafından hemen satın alınıyor. Şu anda mevcut BTC’lerin % 3 kadarı ellerinde. Bu iki şirketin bu hareketi Eylülden bu yana yaşanan rallinin ardındaki nedenlerin başında geliyor. Şu bir gerçek eğer bu şekilde bireysel ve kurumsal yatırımcılar aynı hızda BTC almaya devam ederse 18 ay içinde bu koşu sona ermeden BTC’yi 10 katı bir fiyatta görmek mümkün. Tahmin etmek zor ancak 2022 yılında fiyatın 50k da kalma olasılığı düşük, daha yüksek bir fiyatı bekleyin.

Dğer tüm coinlere gelince hepsi içsel bir değer sahip değil ancak bir çoğunda çok büyük fiyat hareketine şahit olabiliriz çünkü BTC trenini kaçırdığını düşünen bireysel yatırımcılar diğer kriptolara yüklenecek çünkü BTC artık alınamayacak kadar pahalı. O zaman alternatif coin arayışında pek çok yatırımcı göreceğiz. Bu bireysel yatırımcılar 2017 yılında  diyelim 10 dolar olan ama şimdi 50 cente düşmüş coinlere yönelecekler çünkü onlara ucuz gelecek ve bu coinlerin de 5 yada 10 kat değer kazanmasını çok geçmeden göreceğiz. Belki BTC’ den de hızla değer kazanacaklar. İnsan davranışı piyasayı etkilediği için ve  bu bireysel yatıırmcılar çok da araştırma yapmadan bu işe kalkıştıkları için hemen ardından bir fomo görmek kaçınılmaz olacak. Bireysel yatırımcılar bu  altcoin piyasasına girmeye devam ettikçe ki, ediyorlar, gelecek yılın ilk çeyreğinde alt coin rallisi görebiliriz. Ancak burada belirtmeden geçmeyelim bu bir yatırım yavsiyesi değildir, lütfen herkes kendi araştırmasını yapsın ve kendi kararını versin. Bizimki sadece küçük bir analiz.

Bitcoin’in uçuşuna yakıt olacak kritik rapor

Bitcoin arzının azalması ve diğer yandan da talebin artması, fiyata dramatik etki yapabilir. Pantera Capital’in yeni raporu özellikle bu talep artışının arkasındaki gerçek sebebe dikkat çekiyor.


Bitcoin’in uçuşunun arkasındaki başlıca sebep Pantera raporunda

PayPal’in kripto para sektörüne girmesinin Bitcoin (BTC) fiyatına dramatik etkisi olabilir. Kripto para yatırım şirketi Pantera Capital yeni bir rapor yayımladı. Bu rapora göre son zamanlarda BTC fiyatının uçmasının arkasındaki başlıca etken BTC kıtlığı. Yatırım şirket ayrıca yeni kazılan BTC’lerin büyük çoğunluğunu da PayPal’ın silip süpürdüğünü belirtiyor.

Pantera, “PayPal’ın yeni kripto hizmeti zaten büyük etki yaptı” iddiasında bulunuyor. Yatırım şirketine göre, ödeme devi PayPal ayrıca yeni dolaşıma giren BTC’lerin de yüzde 70’ini alıyor.

itBit verilerine atıfta bulunan Pantera şöyle diyor: “PayPal sektöre girdiğinde hacim patlama yaptı. PayPal’in çalışmaya başlamasından geçen dört haftadaki itBit hacmindeki artış şunu gösteriyor. PayPal, yeni Bitcoin arzının yüzde 70’ini alıyor.”

Pantera’ya göre, veriler şunu gösteriyor: PayPal ve Cash App, yeni kazılan Bitcoin’lerin hepsini satın alıyor.

Bitcoin’in parasal sistemi zamanla deflasyonist olacak şekilde tasarlandı. Daha geniş çaplı bir benimsenme ile piyasada daha yüksek bir alım gücü ve arz kıtlığı oluşuyor. Pantera da son zamanlarda BTC fiyatının parabolik yükselmesinin arkasındaki sebebin de bu olduğunu belirtiyor.

PayPal bu ayın başında ABD’de kripto işlemleri hizmetini başlatmıştı. Bununla da müşterilerine haftalık 20,000 dolara kadar kripto ticareti yapma imkanı veriyor. Bu platformun küresel alana da açılması için ise tarih olarak 2021 ifade ediliyor.

Çevrimiçi ödeme devinin 300 milyon aktif kullanıcısı var. PayPal’ın kripto para sektörüne girmesi benimsenme açısından atılan büyük bir adım.

Pantera da 2017’deki son boğa piyasası ile kıyaslandığında şimdi Bitcoin almanın çok daha kolay olduğunu belirtiyor. PayPal dışında bireysel yatırımcılar bir de Cash App ve Robinhood gibi platformlar üzerinden de BTC ve kripto alanına girebiliyor.

Daha geniş çaplı benimsenme ise muhtemelen daha yüksek fiyat seviyeleri anlamına geliyor. Her ne kadar Bitcoin hala yüksek volatiliteli bir varlık olsa da son iki ayda yükselişe geçmeden önce sıra dışı uzun bir istikrarlı dönem geçirmişti.

Bitcoin'in uçuşuna yakıt olacak kritik rapor

Bitcoin fiyat grafiği – Cointelegraph

Kaynak

En çok Bitcoin’e sahip 5 mega borsa

En çok Bitcoin’e sahip 5 mega borsa hangisi? Öyle görünüyor ki Bitcoin ekosisteminde kripto paralar üzerinde hakimiyet bir avuç platform ve şirketin elinde kalmaya devam ediyor.

Toplam Bitcoin arzının yüzde 10’u beş mega kripto para borsasının elinde. Bu konudaki bilgileri Chain.info sağladı.

Chain.info, yaklaşık olarak toplam BTC arzının yüzde 10.6’sının sadece beş merkezi borsa tarafından kontrol edildiği bilgisini veriyor.

Şu an 1.96 milyon BTC, beş büyük borsa olan Coinbase, Huobi, Binance, OKEx ve Kraken’in elinde.

Bunlar arasında en çok BTC’ye sahip olan borsa Coinbase. Bunun başlıca sebebi bu borsanın kripto para muhafaza hizmeti de sunması. Şu an Coinbase’in elinde yaklaşık 4.39 milyon farklı cüzdan ve adreste 944,904 BTC bulunuyor.

İkinci sırada ise Huobi var. Burada yaklaşık 901,600 farklı cüzdanda 323,665 BTC tutuluyor. Bunu ise 2.7 milyon adres ve 289,961 BTC ile kripto para borsası Binance izliyor. OKEx’de 339,000 cüzdanda 276,184 BTC ve Kraken’de de 672,000 adreste 126,510 Bitcoin bulunuyor.

Bu arada bu beş mega borsa dışında en çok Bitcoin hangi borsada diye merak ediyorsanız cevap verelim. Yedi kripto para borsası – Bitflyer, BIttrex, Bitfinex, Poloniex, Coincheck, Gate.io ve Bitstamp- toplamda 210,000 Bitcoin’e sahip.

Kripto paranın merkezi borsada tutulması ile ilgili bir dizi risk var. Ancak öyle görünüyor ki birçok kullanıcı BTC’lerini merkezi borsalara emanet ediyorlar. Aslında kripto paranın ortaya çıkış felsefesinde merkezsiz bir ideoloji yatıyor. Ayrıca “anahtar sende değilse Bitcoin de senin değil” sözü de paralarını merkezi borsalara emanet edenler için kullanılıyor.

Bu arada bu beş merkezsiz kripto para borsasının toplam Bitcoin arzının yüzde 10’u tutuyor ile ilgili veriler aslında gerçeği yansıtmıyor olabilir. Çünkü bu oran daha da büyük olabilir. Chainalysis yakın bir zamanda yaptığı bir analizde, son beş yılda hiç hareket etmeyen 3.7 milyon BTC’nin sonsuza kadar kayıp olabileceğini belirtiyor. Eğer bu doğruysa, o zaman beş mega borsanın elindeki BTC oranı yüzde 15 civarında olacak.

Kaynak

Bitcoin’i rezerv varlık olarak kabul eden büyük şirketler

Bitcoin’i rezerv varlık olarak kabul eden büyük şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu aslında kurumsalların BTC’yi benimsenmesinin bir göstergesi. Söz konusu şirketlerin hangi oranda Bitcoin’e sahip olduklarına bakalım.

Microstrategy Inc. son iki ayda 425 milyon dolar değerinde Bitcoin aldı. Bu aslında kurumsalların lider kripto parayı kabul ettiklerinin bir göstergesi. Sadece benimsemekle kalmıyorlar. Aynı zamanda BTC’nin olgunlaşmış, güvenli bir liman varlık olduğunu da tescillemiş oluyorlar.

Amerikan teknoloji şirketi Microstrategy, BTC’yi aynı zamanda fiat enflasyona karşı temel rezerv koruma olarak benimsedi. Tabii bunun üzerine diğer şirketler de bu örneği takip etmeye başladı.

Sonuçta bir dizi halka açık şirket, Bitcoin’i rezerv varlık olarak bulundurmaya başladı. Şu an böyle 13 şirkette 598,237 BTC var. Bu da toplam arzın yüzde 2.85’i ediyor. Bu şirketlerin hangileri olduğuna ve toplam arzın hangi oranında rezerv olarak Bitcoin bulundurduğuna bakalım.

Grayscale Bitcoin Trust – %2.14

Grayscale Investments bu alanda öncülerden biri. Şirketin Bitcoin Trust Fund’ı (GBTC) BTC fiyatını takip ediyor. New York merkezli bu şirkette şu an 449,596 BTC var ve mevcut değeri de 5.1 milyar dolar. Lider kripto paranın toplam arzının yaklaşık yüzde 2.14’ü ediyor. OTCQX piyasasında listelenen Bitcoin Trust Fund, 2020’de çıkarılan BTC’lerin yüzde 70’ini almakla biliniyor. Bu süreçte de portföyünü ikiye katladı.

Microstrategy Inc. – %0.18

Grayscale bu alanda öncü olabilir ama son zamanlarda gündem olan şirket Microstrategy. Nasdaq’da listelenen bu şirket, mobil yazılım ve bulut tabanlı servisler geliştiriyor. Microstrategy, Ağustos ve Eylül’de toplam 425 milyon dolar değerinde BTC aldı. Ayrıca Bitcoin’in en büyük rezerv varlık yaptı.

Bu milyar dolarlık şirket şu an 38,250 BTC’ye sahip. Bu da kurumsalların benimsenmesinin arttığı sinyalini veriyor.

Square Inc. – %0.022

Kurumsalların Bitcoin benimsenmesi henüz bir trend sayılamaz. Ancak Jack Dorsey’in Square Inc. şirketinin toplam varlığının yüzde 1’ini BTC’ye taşıması bu yönde atılan adımlardan biri. Şirket, 8 Ekim’de 50 milyon dolar değerinde 4,709 Bitcoin aldığını duyurmuştu.

Coinshares – %0.33

İngiltere merkezli Coinshares, bir yatırım şirketi ve temel olarak Bitcoin ve diğer kripto paralar üzerine çalışıyor. Şirket 1 milyar dolarlık dijital varlığı yönetiyor ki bunun yüzde 80’ini Bitcoin oluşturuyor. Şirket, yatırımcıları adına 790 milyon dolar değerinde 69,730 BTC tutuyor.

Bitcoin’i bir rezerv para olarak kabul eden diğer şirketler arasında ise Hut 8 Mining, Argo Blockchain, Riot Blockchain var. Bunlar BTC madenciliği ve blockchain üzerine çalışan şirketler. Mike Novogratz’in Galaxy Digital Holdings de 16, 651 BTC’ye sahip.

Kaynak