1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!
0
koinmedya_telegram

Bitcoin keskin bir düzeltme sürecinden geçerken, blockchain analiz firması tarafından paylaşılan veriler, kurumsal yatırımcıların Bitcoin portföylerine dair önemli ipuçları veriyor.

Bitcoin haber: Bitcoin düşüşü bir tek onlara yarıyor!

ABD hisse senetleri piyasası ile Bitcoin arasındaki yüksek korelasyon, kripto para birimini 46.000$’a kadar düşürdü. Bitcoin ile birlikte tüm piyasa da kırmızıya boyandı.

Bitcoin fyatı, 53.000$’a yaklaştıktan sadece birkaç gün sonra, ABD borsalarında düşüşler yaşanmaya başladı. Ve Bitcoin de kendini 46.000$’ın hemen üzerindeki destekte buldu.

En büyük kripto para birimi birçok altcoini de peşinden sürükledi. Ethereum 1.500 doların altına; BNB ise 220 doların altına düştü.

Bitcoin 50.000 dolar desteğini kaybetti!

Bir hafta süren düzeltmeden sonra, BTC 3 Mart’ta yaklaşık 53.000$’a yükseldi. Ancak elde ettiği kazanımları konsolide edemedi ve keskin bir şekilde yönünü güneye çevirdi.

“daisyturkiye”

Bu hareket fiyatı, 50.000$’lık kritik desteğin altına çekti. Ayılar orada da rahat durmadı ve son 24 saat içinde fiyatı,46.000$ bandına düşürene kadar baskı yapmaya devam etti.

Kripto para birimi 47.000$’ın üzerine yükselmeyi başarmış olsa da dünden bu yana hala yaklaşık %5 düşüş gösteriyor. Bu düşüş, Bitcoin ve bu hafta ivme kaybeden ABD hisse seneleri arasındaki yüksek korelasyon ile ilgili olabilir.

bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Nitekim ABD’nin en büyük üç hisse senedi endeksi, Dow, S&P 500 ve Nasdaq dün oldukça volatil bir işlem gününün ardından kapanışı düşüşle yaptı.

Fakat ilginç bir şekilde; CryptoQuant verilerine göre kurumsal yatırımcılar, fiyat düşerken bile portföylerine BTC eklemeye devam ediyor. Blockchain veri analiz şirketi tarafından paylaşılan aşağıdaki grafik, 12.000’den fazla Bitcoin’in (yaklaşık 580 milyon dolar değerinde) Coinbase’den soğuk cüzdanlara taşındığını gösteriyor.

bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Altcoin piyasasında düşüş devam ediyor

Alternatif kripto para birimleri de dünden bu yana kayda değer fiyat düşüşleriyle Bitcoin’i takip ediyor. Ethereum %6 düşüşle altconlere liderlik ediyor. Dün başlayan düşüşle birlikte, ikinci en büyük kripto para birimi 1.500$’lık önemli desteğini kaybetti.

“daisyturkiye”
bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Diğer altcoinler de benzer düşüşlerle, kripto para piyasasının toplam kapitalizasyonun milyarlarca dolar kaybetmesine sebep oldu. 

Sonuç olarak, tüm kripto para paraların kümülatif piyasa değeri dünden bu yana 110 milyar dolar azalarak 1.440 trilyon dolara düştü.

Kaynak

Bitcoin haber: Bitcoin neden düştü? (28 Şubat 2021)

Bitcoin fiyatı, son birkaç gündür düşüş trendinden kurtulamadı. Bitcoin (BTC) 43.300 dolara düşerken, analistler dikkatleri bazı önemli metriklere çekiyor.

 Son bir haftada yaklaşık %22 oranında değer kaybeden Bitcoin, düşüşlere bugün (28 Şubat 2021) de devam etti. Ve son 24 saat içinde bir kez daha keskin düzeltmeye tanık oldu. Ardından BTC fiyatı, bugün Binance borsasında 43.550 dolara kadar düştü.

bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Kripto topluluğu, Bitcon’in dibe ulaşıp ulaşmadığını merak ederken, madenciler ve balinalar son zamanlarda trendin gidişatına dair önemli sinyaller gönderdi.

Bu düzeltmenin sebebini araştıran analistler ve traderler ise, bu sinyalleri inceleyerek ilginç sonuçlara ulaştı.

Örneğin dün balinalar ilgili önemli bir metrikte ilginç sinyaller oluştuğunu fark eden popüler bir analist, piyasadaki balina sayısının son iki yılın en düşük seviyesinde olduğunu kaydetti.

Orta büyüklükteki (en az 10 BTC tutan) balina sayısı, son iki yılın en düşük seviyesinde!

Bitcoin (BTC) 43.300 dolara düşerken; piyasadaki balina sayısı son iki yılın en düşük seviyelerini gördü.

bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Gazeteci ve kripto uzmanı Colin Wu, Bitcoin’de devam eden düzeltmeden en çok hangi balina grubunun etkilendiğini gösteren ilginç bir sinyal fark etti. Ve Popüler bir blockchain veri analiz firması Glassnode tarafından hazırlanan bir grafiği paylaştı.

Glassnode verileri, en az 10 Bitcoin tutan adres sayısında kayda değer bir azalma olduğunu gösteriyor.

Colin Wu, göstergede fark edilen, 2019’un başından beri görülmeyen seviyelere iten “dikey bir düşüş eğilimine işaret ediyor.

Bu arada Wu, bu düzeltmeyle sarsılan bazı büyük satıcıların, son birkaç gündür yaşanan çift haneli düşüşlere rağmen BTC’lerini kârla sattığını ifade ediyor.

Madenciler, Bitcoin satışlarına ne zaman son verecek?

Bitcoin (BTC) 22 Şubat’ta 58.500 doların üzerine yeni bir ATH kaydettikten sonra %25 düştü. 

Büyük yükseliş sinyalleri bile Bitcoin fiyatına hakim olan bu düşüş eğilimini tersine çeviremedi. Örneğin; bu hafta, New York yetkilileri Tether ve Bitfinex ile bir anlaşmaya vardı. Yani piyasada uzun süredir devam eden Tether kaynaklı endişeler nihayet sona erdi.

Dahası ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase nihayet halka arzının ayrıntılarını paylaştı. Ayrıca, 2012 yılından bu yana bilançosunda yatırım olarak Bitcoin ve bazı kripto paralara yer verdiğini açıkladı.

Her ne kadar temel dinamikler Bitcoin lehine işlese de geçen hafta boyunca Bitcoin madencilik havuzları aşırı bir şekilde açığa satış yapıyordu. CryptoQuant analitik hizmetinin CEO’su Bay Ki Young Ju, sadece üç gün içinde büyük ölçekli iki satış olduğunu belirtti.

Bitcoin (BTC) madencileri satmaya devam ediyor

Bununla birlikte Glassnode verileri ise, madencilerin, Aralık 2020’den bu yana ilk kez dün, satmak yerine biriktirmeye başladığını gösteriyor. 

Kaynak

Bitcoin’den ilk kez ne zaman haberdar oldunuz?

Sizce televizyonlarda Bitcoin’den ilk kez ne zaman bahsedildi? Ya da siz Bitcoin kelimesini ilk kez ne zaman duydunuz, hatırlıyor musunuz?

Finansal piyasalarda önceden yatırımcılar altın ve doların fiyatına bakardı. Şimdilerde ilk olarak Bitcoin’in fiyatına bakıyorlar. Herkesin dilinde olan Bitcoin’den ilk kez ne zaman haberdar oldunuz?

Öncelikle kısaca Bitcoin’in tarihçesine göz atalım!

Bitcoin kelimesine ilk kez 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kaleme alınan “Bitcoin: A peer to Peer Electronic Cash System ( Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Bir Ödeme Sistemi)” başlıklı makale ile karşılaştık. Bu makalede teorik olarak Bitcoin’den ve alternatif bir ödemeler sisteminden bahsediyor. Makalenin Türkçe çevirisini linke tıklayarak indirebilirsiniz.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin üzerinden ilk transfer 2010 yılında gerçekleştirildi. Aynı yıl Laszlo Hanyecz isimli bir bilgisayar yazılımcısı 10,000 adet Bitcoin ödemesi yaparak 20 dolarlık bir pizza satın aldı. Bu işlem tarihe iki türlü geçti:

  1. Bitcoin üzerinden yapılan ilk alış/veriş.
  2. Dünyanın en pahalı pizzasının satışı.

10 bin adet Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte yaklaşık 500 milyon dolar yapıyor.

2012 yılında ABD’de ilgi ile takip edilen “The Good Wife” isimli dizinin 3’üncü sezonunda Bitcoin hakkında bir diyalog ilgi çekiyor. Diyalogda “Bitcoin is future (Bitcoin gelecektir)” ifadesi oldukça dikkat çekiyor. Aynı tarihte Bitcoin yaklaşık 3 dolar bandında işlem görüyordu.

Bu tarihte sadece 100 dolarlık Bitcoin satın alan kişinin yazının kaleme alındığı saatte 1.38 milyon dolar paraso olurdu.

Aşağıdaki tweet’te televizyon tarihinde ilk Bitcoin referansına sahne olan diyaloğu görüyoruz.

Dubaili şirket Cardano ve Polkadot alabilmek için Bitcoin’lerini satıyor!

Yönetimi altında 1 Milyar ABD Dolarından fazla fon barındıran Dubai merkezli kripto fon yatırım şirketi FD7 Ventures, yaptığı açıklamada şirket fonlarını arttırmak için 30 gün içinde Bitcoin varlıklarından 750 milyon dolar değerinde fon satıp, bunu Cardano (ADA) ve Polkadot’a (DOT) çevireceğini duyurdu.

bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

FD7 Ventures Genel Müdürü Prakash Chan yaptıkları bu hamleye şu sözlerde açıklık getirdi:

”Bitcoin’in üretilen ilk kripto para olması ve toplumun ona bir değer deposu olarak anlam vermesi dışında BTC’nin oldukça yararsız olduğunu düşünüyorum. Ancak Cardano, Polkadot ve Ethereum gibi projeler yeni internet yani Web 3.0’ın temelini oluşturacaklar. Bu yüzden yatırımlarımızı daha geleceğe uygunluk açısından güncelleme kararı aldık. Kriptodaki en parlak beyinlerle zaman geçirecek kadar şanslıydım ve Ethereum, Cardano ve Polkadot’un her birinin önümüzdeki birkaç yıl içinde Bitcoin’den daha değerli olacağına bahse girmeye hazırım”

Hem Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson hem de Polkadot’un kurucusu Dr. Gavin Wood, bugün kripto geliştirme alanında çalışan en parlak beyinlerden ikisi olarak gösteriliyor. Her iki isimde Ethereum’un kurucu ortakları arasında yer aldı ve şu anda dünya çapında önemli etki potansiyellerine sahip olduğu düşünülen projelere liderlik ediyor. ADA ekibi, Afrika’daki ve diğer ülkelerdeki milyonlarca bankasız bireyin ihtiyaçlarını karşılamak için bir blok zinciri çözümü üzerinde çalışırken, Polkadot ise kullanıcıların kontrolü tamamen ellerinde bulundurdukları Web3 için merkezi olmayan platform geliştirmesine devam ediyor.

bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Sahip olduğu Bitcoin’lerini Cardano ve Polkadot’a dönüştürme sürecini başlatan FD7 Ventures şirketi, bu dönüşümü mart ayının ortasına kadar tamamlamayı planlıyor.

FD7 Ventures ve holdingleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, fd7.ventures adresindeki web sitesini ziyaret edebilişiniz.

Devlerin düzeltmesi de büyük olur!

22-23 Şubat tarihlerinde Bitcoin ve kripto para piyasalarında olağanüstü bir hareketlilik ve düzeltme yaşandı. Bitcoin mum grafiklerine göz attığımızda iki gün içerisinde yaklaşık 10 bin dolarlık düzeltme dikkat çekiyor. Artık 50 bin dolarlık devin düzeltmesi de 5 basamaklı oluyor. Son iki günde yaşanan hareketlilik, piyasada daha yüksek volatilitenin yaşandığı bir döneme girdiğimizi gösteriyor. Neyse ki Bitcoin boğaları tekrardan pariteyi 50 bin doların üstüne çıkarmış gözüküyor.

bitcoin haber Bitcoin haber: Balinalara yem olmayın!

Yeni dönemde dikkatli olması gereken ilk grup, yüksek kaldıraç kullanan yatırımcılar. 10 bin dolarlık bir kayıp kaldıraç katsayısı ile çarpılınca karşımıza ciddi bir zarar çıkabilir.

Yeni dönemde hedging yöntemleri ve vadeli işlemler piyasaları daha da önem kazanıyor.  Vadeli işlemeler piyasalarında alım ya da satım sözleşmesi satın alan yatırımcılar, kurları kendi istedikleri yönde sabitleyebilirler. Bu sayede olası şoklar karşısında kendilerini sigortalamış olurlar. Vadeli işlemler piyasalarında Bitcoin yatırımcıları “future” ya da “option” sözleşmesi satın alabilirler. Option işlemleri sözleşmeden cayma imkanı sağladığı için daha esnek bir sözleşme olarak karşımıza çıkıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Vadeli işlemlerin yapılabildiği borsalarda akıllara ilk sırada Chicago Emtia Borsası (CME) geliyor. Ayrıca Bitmex ve Kraken gibi borsalarda da vadeli işlemler yapılabiliyor.

Olası kur dalgalanmalarına karşı başvurulacak diğer hedging yöntemi ise “stop loss” olacaktır. Göz alabileceğiniz bir seviyede satış emri koyarak olası kayıplarınızı önleyebilirsiniz.

Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bitcoin’de aşırı satış dalgası geldiğinde bazı yatırımcılar için dipten alım yapmak adına gün doğuyor. Mart 2020 döneminde Korona Salgınının neden olduğu panik havasında parite 4,000 bin doların altına geriledi. Bu dönemde bazı yatırımcıları dipten Bitcoin topladılar. Şimdi ise kârlarının tadını çıkarıyorlar.

Kaynak

Bitcoin’e yatırım yapmaya değer mi?

Bitcoin, inanılmaz düşük ücretlerle anında nakit para karşılığında kolayca alınıp satılabilen bir varlık. Kısa vadeli kazançlı yatırım arıyorsanız, yüksek likiditesinden dolayı BTC harika bir yatırım aracı olabilir. Kripto paralar, yüksek pazar taleplerinden dolayı uzun vadeli bir yatırım da olabilir.

 

Daha fazla Bitcoin haberleri için tıklayın

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.