1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!
0
“sportsbet”

Kurumsal para oluk oluk Bitcoin’e akıyor. Bitcoin piyasalarına yönelik kurumsal ilgi, sizleri şaşırtacak cinsten!


Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

Gün geçmiyor ki yeni bir kurumsal firma Bitcoin’in büyüsüne kapılarak yatırım yapmasın!

Grayscale, MicroStrategy ve Jones Tudor Paul’ın Bitcoin’e yatırımı kurumsal firmaların oldukça dikkatini çekti ve Wall Street firmaları birer birer Bitcoin kuyruğuna girerek yatırım yapmaya başladı. Bu akımın etkisi ile Bitcoin hızlı bir boğa trendine girerek 42 bin dolara kadar yükseldi.

koinmedya_telegram

8 Ocak’ta BTC, 41,946 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Bu tarihten sonra düzeltme yaşayan Bitcoin bir ara 29 bin doların altına geriledi ama boğalar pariteyi 30 bin doların üstünde tutuyor.

Ancak kurumsal ilgi henüz sönmüş değil. Maraton Patent Group, 31 bin dolardan yaklaşık 150 milyon dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurdu. Halka açık olan firma bilançosunu büyük oranda Bitcoin’e çevirdi.

MicroStrategy bilançosunda 70,784 adet BTC (2.25 milyar dolar), Square ise kasasında 4,709 adet BTC (148 milyon dolar) bulunduruyor. Küresel makro ekonomik verilerin raydan çıktığı salgın günlerinde kurumsal firmalar, çareyi Bitcoin’de buldular ve portföylerini Bitcoin ile çeşitlendiriyorlar.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bitcoin madencilik sektöründe faaliyet gösteren Maraton Patent Group, günlük 55-60 arası Bitcoin üretiyor. Üretilen Bitcoin’ler çoğunlukla personel giderleri, enerji giderleri ve donanımlara gidiyor. Maraton Patent Group, kasasında bulundurduğu likit fonlarının çoğunu dolardan Bitcoin’e çevirme kararı aldı. Halka açık bir firma olan Maraton Patent Group, bilançosundaki değişimleri şeffaf biçimde kamuoyuna ve hissedarlarına duyurmak zorunda.

Anlaşılan madenciler ve kurumsallar Bitcoin’in geleceğinden emin!

Kaynak

Uzun vadede Bitcoin mi daha çok kazandırır Ethereum mu?

Kripto piyasaları son dönemde oldukça popüler, geleneksel medyada yer buluyor, kurumsal yatırımcıları çekiyor, market cap değerleri sürekli artıyor.

Piyasaya yeni giren ya da tecrübeli; şimdilerde yatırımcıların merak ettiği bir soru var; uzun vadede Bitcoin mi; Ethereum mu çok kazandıracak?

Stratejist ve yatırım gurusu Lyn Alden, Ethereum’a yatırım yapmadığını söyüyor ve bunu da Ethereum ağının “Bitcoin’le kıyaslandığında henüz bitmemiş bir ağ olması”na bağlıyor.

Bitcoin vs. Ethereum: What's the Difference? - Learn to code in 30 Days

Lyn Alden, bugün yayınladığı analizinde Ethereum’u Concorde jet uçağına benzetiyor: “üzerinde bulunan tonlarca akıllı sözleşme geliştirici ile oldukça işlevsel ancak uzun vadede ekonomik olarak sürdürülebilir bir proje değil.”

Analist, iddiasının kanıtı olarak Ethereum’un bazı ana özelliklerini gözden geçiriyor ve pek çok merkezsiz uygulamanın kullanım durumunu, “döngüsel ve spekülatif” olarak değerlendiriyor.

Buna ek olarak, Alden, Ethereum ağ nodelarının merkezi bir saldırı riskine açık olduğu görüşünde. Alden bu konuda şöyle söylüyor; “Eğer node servislerine karşı bazı devlet müdahaleleri olursa, ….uygulamaların kullanımı zorlaşabilir”

Alden Twititer üzerinden yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

Ethereum, önümüzdeki yıl fiyat açısından çok iyi bir performans gösterebilir. Ancak, temel katmanını dönüştürmeye devam ettiği sürece, bitmiş ve kararlı bir üründen ziyade, geliştirme aşamasında, spekülatif bir ürün olarak kalır.

Bununla birlikte, Lyn Alden, Bitcoin’in 21 milyon coinlik sabit arzıyla , Ethereum’un “keyfi para politası”na sahip olmayarak, Ethereum’dan köklü bir ayrışım içerisinde olduğunu vurguluyor.

Alden sözlerine devam ederken, “Ethereum, deneysel yaklaşım ve oyun kültürünü kendisine çekiyor” diyor ve bazı Ethereum uygulamalarının başarısızlıkla sonuçlandığını da ekliyor. Son olarak Alden’in Ethereum ile ilgili görüşleri şöyle:

Belki de Ethereum 2.0’ın geldiği ve çalıştığı bir sonraki 5 yıllık süreçte, tutarlı bir para politikası ile birlikte, Bitcoin gibi bitmiş bir proje olarak kabul edilebilir. O zamana kadar, deneysel.

Geçen yıl, Alden, Bitcoin konusunda yükseliş beklentisi içerisinde olduğunu ifade etmişti. Alden bu görüşünde, arz kıtlığı, halving ve BTC’nin enflasyona karşı yatırım aracı olarak görülmeye başlanmasını, neden olarak gösteriyor.

Lyn Alden Bitcoin’i tercih etmesinin nedenini şöyle özetliyor:

Bitcoin, pek çok altcoin gibi hızlı hareket ederek işleri bozmuyor. Yavaş hareket ediyor ve işleri doğru şekilde yapma eğilimi var. ….dijital varlık endüstrisinde daha fazla fikir ve inovasyon ortaya çıktıkça, daha fazla Bitcoin geliştiricisinin protokol ve ekosistemleri üzerine çalışması gerekecek.

Kaynak

Şifreyi yanlış girerse 220 milyon dolarlık BTC kaybolacak!

Stefan Thomas, Almanya doğumlu bir Amerikan vatandaşı, bilgisayar programcısı. Stefan Thomas’ın 220 milyon dolar değerinde BTC’si bir sanal cüzdanda saklı ve sadece 2 şifre deneme hakkı kaldı.

Stefan Thomas şifresini doğru hatırlayabilrise, IronKey olarak bilinen bir belleği açabilecek. Bellek içerisinde, Thomas’ın Bitcoin cüzdanına ait anahtarları var. Stefan Thomas Bitcoin cüzdanında 7002 adet BTC’si olduğunu söylüyor.

Talihsiz programcı, yıllar önce edindiği BTC’lerini sanal bir cüzdanda tutuyor. Sanal cüzdan için gerekli anahtarları ise şifreli bir belek içerisine kilitliyor. Ancak, yıllar içerisinde şifreleri yazdığı kağıtları kaybediyor.

Iron Key kullanıcılara 10 şifre girme hakkı tanıyor. Hiç birinde doğru şifre girilmezse içerisindeki bilgileri şifreliyor ve ulaşılamaz hale getiriyor.

Thomas 8 hakkını kullandı bile, geriye yalnız 2 deneme hakkı kaldı.

Thomas yeni stratejisini şöyle açıklıyor:

Biraz yatağa uzanıp düşüneceğim, sonra bilgisayar başına geçip yeni bir strateji deneyeceğim, eğer işe yaramazsa, yine çaresiz kalacağım.

30.000 dolar dip miydi yoksa daha kötüsü mü geliyor?

Bitcoin haftalardır süren yükseliş trendi ardından dün bir düzeltmeye girdi ve BTC 30,300 dolara kadar düştü.

Bugün BTC, bir yükseliş sekansına girdi ancak 50-MA tarafından oluşturan 36.460 dolarlık direnci aşamadı.

Bir süre 34.000-36.000 dolar aralığında konsolite olan BTC, akşam saatlerine doğru tekrar düşüşe geçti.

Bitcoin destek ve direnç seviyeleri

Bitcoin 36 bin den döndükten sonra, 34.800 dolar ve ardından 34.000 dolar destek seviyeleri öngörülüyordu ancak BTC bu iki desteği de kırdı.

Daha aşağılarda 32.500 dolar ve 32.000 dolar dirençleri var. Bunlardan sonra ise dünkü dip, 30.300 dolar desteği var.

BTC şu anda 32.500 dolar seviyesini test edip, 33.410 dolara kadar çıkmış görünüyor.

BTC fiyatı için yukarı yönde görülen 36.400 direnci var. Bunun ardında 37.151, 37.940, 39.700 ve 40.000 direnç seviyeleri var. 40.000 sonrası ise 42.000 ve 42.800 dolar noktaları direnç oluşturabilir.

Günlük RSI orta çizginin üzerinde kaldığı sürece sağlıklı durur. Dünkü fiyat düşüşü aşırı alım koşullarından daralan piyasaya nefes aldırdı denilebilir.

Canlı BTC fiyatı: $ 30,709.00

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!
BTC/USD Günlük grafik TradingView

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!
BTC/USD 4 Saatlik Grafik TradingView

Kaynak

Dünyanın en zengin insanı: “Maaşımı Bitcoin ile ödeyin”

Lüks tatil yerlerinde villa kiraları ve AVM’lerdeki kiralar genelde dolar üzerinden belirleniyor. Yine benzer şekilde lüks semlerdeki rezidans kiraları da dolar üzerinden talep edilebiliyor.

Bazı üst düzey CEO’lar da maaşlarını dolar üzerinden almayı tercih ediyor. Ekonomilerde yerel para birimlerinin yerine dolar ya da euro gibi para birimlerinin kullanılması “dolarizasyon” kavramı ile açıklanıyor. Ancak Bitcoin ile beraber iktisadi hayatımıza yeni bir kavram girmeye başladı; “Bitcoinizasyon”. Son dönemde Bitcoin fiyatlarında yaşanan olağan üstü değer artışının ardından insanlar, maaşlarını Bitcoin üzerinden almak istiyor.

Artık ismi dünyanın en zengin insanı olarak geçen Elon Musk ile ünlü yazar Ben Mezrich arasındaki ilgin diyalogun teması Bitcoin ile ilgili. “Social Network” ve “Bitcoin Milyarderleri” kitaplarının yazarı “Bitcoin üzerinden yapılacak maaş ödemelerini asla reddetmen” diyerek paylaşımda bulundu. Bu paylaşıma Tesla ve SpaceX’in CEO’su “Ben de” diyerek cevap veriyor.

Aşağıda iki ünlü isim arasındaki yazışmayı görüyoruz.

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

Bitcoin son 3 ayda gösterdiği mükemmel performansın etkisi ile değerini 4’e katladı ve 40 bin doların üstüne çıktı. Bitcoin’in toplam piyasa değeri 760 milyar doları geçiyor. Bitcoin marka değer açısından Elon Musk’ın Tesla’sından daha değerli. Toplam kripto para piyasası değeri ise 1.1 trilyon dolara ulaştı.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Geçtiğimiz ay Elon Musk ile MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor arasında ilginç bir dialog yaşanmıştı.

Reuters’ın iddiasına göre Saylor ile Musk arasında şu diyaloglar geçti.

Michael Saylor: Eğer Tesla hisselerini Bitcoin’e taşırsan tüm Wall Street seni takip eder ve Bitcoin 1 trilyon dolara ulaşır.

Elon Musk: Bu kadar yüklü miktarda transfer mümkün mü?

Michael Saylor: Evet, geçtiğimiz ay ben 1.3 milyar dolarlık Bitcoin satın aldım.

Elon Musk Tesla Hisselerini Bitcoin’e taşımasa da Bitcoin’in toplam piyasa değeri 1 trilyon dolara doğru koşuyor.

Kaynak

100 yıllık dev yatırım bankası da Bitcoin piyasasına girdi!

Kurumsallar 2021’de Bitcoin ve kripto para piyasalarına adeta çıkartma yapıyor. Büyük ve kurumsal yatırım bankaları da doğrudan ya da dolaylı biçimde Bitcoin piyasalarına giriyor.

1931 yılında kurulan dev yatırım bankası Morgan Stanley de bu kervana katılan son kurumsal firmalardan oldu. Yaklaşık 50 milyar dolarlık gelire sahip olan banka, Micro Strategy’nin hisselerinin yaklaşık %11’ini satın aldı.

Michael Saylor’ın geçtiğimiz aylarda Bitcoin hakkında söylediği sözler hafızalara kazınmıştır. Saylor;

“Bitcoin bir spekülatif yatırım aracı ya da hedge değildir. Bitcoin, artık ciddi biçimde düşünülen bir kurumsal yatırım stratejisidir.”

2020’nin 2’nci yarısında Bitcoin’e yatırım yaparak kârını yaklaşık 4 kat arttıran MicroStrategy bir anda ABD finansal piyasalarında dikkat çekti ve MicroStrategy’nin hisseleri diğer kurumsal firmalardan ayrışarak ciddi biçimde değerlendi.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Aşağıdaki grafikle Nasdaq’da listelene şirketin hisse senetleri fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. 8 Aralık-8 Ocak döneminde sadece 1 ay içerisinde MicroStrategy hisse senetleri 289 dolardan 545 dolara kadar yükseldi ve neredeyse 1 ay içerisinde %100 değer kazandı.

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

8 Ocak’ta kamuoyunu yapılan duyuruda Morgan Stanley’in, MicroStrategy’nin 792,627 adet hissesini satın aldığı belirtildi. Kurumsal firma, artık MicroStrategy’nin %10.9’una sahip.

Bu arada Bitcoin cephesinde ise tam anlamıyla baş gönderen gelişmeler yaşanıyor. Bitcoin 40 bin dolarlık eşiği de aşarak yeni rekora imza attı. CoinMarketCap verilerine göre kayıtlara geçen en yüksek rakam 41.941 dolar ile 8 Ocak 2021’de (dün) elde edildi.

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

Kaynak

Alex Krüger: Bitcoin yakında merkez bankası rezervlerine girecek!

Amerikalı ünlü kripto analisti ve ekonomisti Alex Krüger, dünyanın önde gelen merkez bankalarının kaçınılmaz olarak rezervlerine Bitcoin tutmaya başlayacaklarını bildiriyor. Krüger, merkez bankalarının piyasaya likidite enjekte ederken altın rezervlerini teminat gösterdiğini belirtirken, yakında BTC’nin de bu teminatlar arsında gösterilebileceğinin altını çiziyor.

Alex Krüger, oluşturduğu tweet fırtınasında merkez bankalarının altın taleplerine de bakıyor.

https://twitter.com/krugermacro/status/1345041010255155204?s=20

”Önde gelen merkez bankaları en sonunda Bitcoin’i rezerv varlıklar arasına alacak. Gelin beraber merkez bankalarının altın taleplerinin neye benzediğine bakalım.”

Alex Krüger Flood’una şu şekilde devam ediyor:

”Merkez bankalarının altın taleplerinin son 10 yıldaki ortalaması 23,4 milyar dolar olarak gözüküyor.”

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

Merkez bankalarının altın iştahının net bir resmini gösteren Kruger, bu bilgileri merkez bankalarının Bitcoin’e olan olası talebini göstermek için kullanıyor.

”Şimdi beş yıl içinde merkez bankası Bitcoin taleplerinin altın talebinin% 5’inde olduğunu varsayalım. Bu, 1,2 milyar dolarlık ek Bitcoin satın alma baskısı oluşturacaktır.

Grayscale’in, yalnızca Aralık 2020’de yaklaşık 1,6 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı düşünüldüğünde merkez bankalarından gelecek 1,2 milyar dolar kulağa büyük bir rakammış gibi gelmeyebilir. Ancak Bitcoin’in altına kıyasla düşen arzı ve majör merkez bankalarının çokluğu düşünüldüğünde, bu durum Bitcoin üzerinde yoğun bir satın alma baskısı oluşturacaktır.”

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

Sonuç olarak düşünüldüğünde Alex Krüger’ın hipotezinin kulağa hiçte uzak bir ihtimalmiş gibi gelmediğini kabul etmek gerekir. Hatırlarsanız 2018 ilk çeyreğinde gerçekleşen ayı sezonunun ardından, Bitcoin 1,5 yıllık sıkıcı bir konsolidasyon sürecine girmişti. Bu süreçte yaptığımız haberlerde pek çok kurumsal firmanın Bitcoin’e yöneldiğini ve BTC’nin önümüzdeki 10 yıl içinde çok değerli bir emtia haline gelebileceğini sizlere sık sık bildirmiştik.

Geldiğimiz bu nokta, BTC’nin gerçekten artık merkez bankalarının bile rezervlerinde tutmak isteyeceği kadar elit bir konuma yükseldiğini bizlere kanıtlamaktadır. Bugünün tarihini not alın ve bugünü 1 yıl sonraki Bitcoin ile karşılaştırın. Çünkü önümüzdeki 1 yıl içinde BTC hiç tahmin edemeyeceğimiz noktalara gelebilir.

Bitcoin 12 yaşında – İlk kripto paranın tarihinin 3 kilit anı

Bitcoin 12 yaşında. 12 yıl önce 3 Ocak’ta, 2008 finansal krizinin yol açtığı resesyonun sonuna doğru, kendisine “Satoshi Nakamoto” ismi veren bir kişi ya da grup, ilk BTC’lerini çıkarmıştı. Bu “eşlar arası dijital paranın” white paper belgesi ise iki ay önce yayınlanmıştı.

Darknet’te Bitcoin kullanımı

Bir zamanlar Bitcoin’in hızla yayılarak bireysel kullanıcılar için yeni bir para türüne dönüşeceği düşünülüyordu. Ancak işler hiç de tam olarak böyle gerçekleşmedi. Coinbase Commerce’in yıllık hacmi 100 milyon dolar. Visa ise sadece çeyrek yılda 2 trilyon dolar yapıyor. Tabii durum böyle olunca ilk başlarda BTC daha çok darknet’te ve uyuşturucu satıcıları tarafından kabul ediliyordu. Mesela 2013’te BTC işlemlerinin yüzde 80’i Silk Road (yasa dışı şeylerin satıldığı çevrimiçi bir piyasa) için yapılıyordu. Ekim 2013’te Silk Road kapatıldığında BTC fiyatı da çökmüştü. Sizce kurumsallar böyle bir şeyle ilgilenir miydi?

Mt. Gox hack olayı ve başka bir dönüm noktası

Bitcoin’in fiyatının başka bir büyük çöküş yaşadığı dönem kripto para borsası Mt. Gox’in saldırıya uğradığı ve milyarlarca dolarlık Bitcoin’in de saldırganların elinde kaybolduğu zamandı.

Tabii bunun üzerine muhafaza hizmetleri araştırmaları başladı. Çünkü kurumsalların bu alana girmesi için en gerekli yapılardan biri, onlar için kriptoyu muhafaza edebilecek üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıydı. Bu olmadan kurumsal şirketlerin BTC almasına imkan yoktu. Yakın zamanda yüz milyonlarca dolarlık BTC alan kurumsal şirketleri hatırlayın.

Merkezsiz finansın doğuşu

Bitcoin’in ortaya çıkması bir şeyi daha ortaya çıkardı. Artık geleneksel finansın alternatifi olan bir merkezsiz finans (DeFi) sistemi de var. Ayrıca kripto paralara olan ilgi, merkez bankalarını da kendi kripto paralarını araştırmaya itti. Bunlara merkez bankası dijital parası (CBDC) ismi veriliyor.

Öyle görünüyor ki bu alanda yeni bir dönüm noktası daha yaşandı. Artık sadece bireysel yatırımcılar değil, aynı zamanda merkez bankaları, geleneksel bankalar ve kurumsal yatırımcılar da Bitcoin ve onu takip eden diğer kripto para piyasalarına ilgi duyuyor.

Sonuçta 12 yıl önce başlayan bu “anarşist manifesto” artık milyarlarca dolarlık bir sektöre dönüştü.

Kaynak

Bitcoin yatırımcıları dikkat! 8 trilyon dolarlık devden heyecanlandıran ilan

Bitcoin kurumsal firmaların ve Wall Street şirketlerinin gönlünü fethetmeye devam ediyor. Şu sıralar Wall Street sokaklarında hisse senetleri, faizler, regülasyonlar değil en çok Bitcoin konuşuluyor.

Wall Street merkezli ve çok uluslu dev bir yatırım şirketinin daha kripto para piyasalarına ve Bitcoin’e yönelik ilgi duyduğu ileri sürülmüştü. Bu söylentiler artık Wall Street dedikodusu olmaktan çıktı ve ete-kemiğe büründü. 8 trilyon dolarlık dev yatırım şirketini son iş ilanı, bu dedikoduların gerçeğin ayak sesleri olduğunu ortaya çıkardı.

Ünlü yatırım şirketi BlackRock’dan bahsediyoruz. Şirket “Blockchain Lideri” başlığı ile yeni bir iş ilanına çıktı. “Başkan Yardımcısı” statüsünde çıkılan iş ilanında önemli ifadeler dikkat çekiyor.

Açık olan kadroya başvurmak için Ekonomi veya İşletme alanlarında lisans veya yüksek lisans mezunu olmak gerekiyor. En az 4 yıllık iş tecrübesi isteniyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

İş ilanında aranan kişinin en az 1 yıl blockchain teknolojisi konusunda tecrübeli olunması isteniyor. İşe alınacak kişinin kriptografi konusunda bilgi sahibi, public ve private blockchain kriptografisine hakim ve kripto varlıkların metodolojisine vakıf olması bekleniyor.

Artık blockchain ve kripto para uzmanlarının yeni adresinin Wall Street olduğu gözleniyor.

Üniversiteler müfredatlarına blockchain konulu dersler koymaya başladı. Hatta blockchain temalı bölümler ve yüksek lisans programları açan üniversiteler de var. Bitcoin ve kripto paralar sahip oldukları blockchain teknolojisi ile büyüyor ve gelişiyor. Oluşan bu yeni endüstri ise kendi nev’ine münhasır niteliklere sahip personele ihtiyaç duyuyor.

BlackRock şimdiden kendi teknik kadrosunu oluşturuyor. İlerleyen günlerde BlackRock’ın da Grayscale Yatırım Şirketi gibi Bitcoin ve kripto paralara direkt yatırım yaptığını görebiliriz.

Aşağıdaki kaynak linkinden BlackRock’ın iş ilanına ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Kraken analisti Bitcoin hakkında herkesin merak ettiği soruya cevap veriyor!

ABD merkezli ünlü kripto para borsası Kraken’in analisti Dan Held, bugün paylaştığı bir dizi tweet üzerinden herkesin merak ettiği o soruya cevap veriyor: “Bitcoin fiyatları neden artıyor?”

bitcoin haber Ekmek sırası gibi kurumsallar Bitcoin kuyruğunda!

100 binin üzerinde Bitcoin yatırımcı tarafından takip edilen Dan Held, Bitcoin’in içine girdiği yeni süreci “SuperCycle (Süper Dalga)” olarak tanımlıyor. Held’e göre Bitcoin’in bu sefer gösterdiği dalgalanma ayı/boğa çekişmesinin çok ötesinde. Bu seferki dalganın ardında; Covid-19, Altın 2.0 hikayesi, kurumsal yatırımcılar ve Bitcoin kullanımının kolaylaşması yatıyor.

Bitcoin yarılaması etkisi ile Bitcoin fiyatlarında her 4 yılda bir arz-talep kaynaklı dalgalanmalar oluşuyordu. Her 4 yılda bir Bitcoin’in yıllık arzı yarı yarıya düşüyor. Bunun üstüne talep artışı yaşanınca Bitcoin fiyatları artışa geçiyor. Satoshi Nakamato 2008 yılında yayınladığı o meşhur makalesinde bu konuya dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Kullanıcı sayısı arttıkça Bitcoin’in değeri de artacaktır”.

Nakamato yukarıdaki ifadeleri kaleme döktüğü yıllarda Bitcoin fiyatları 0.01 dolar civarındaydı.

Bitcoin bir buhran yılı olan 2008 yılının hemen ardından küresel para politikalarına ve finansal sisteme tepki olarak ortaya çıktı. Ancak 2008 yılından 2020 yılına kadar küresel piyasalarda ciddi bir kriz ortamı yaşanmadı. 2020 yılında ise Korona Salgını etkisi ile dünya ekonomileri ciddi bir buhrana doğru sürükleniyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Dan Held’e göre şimdiki makro ekonomik ortam Bitcoin’in “süper dalga” olarak adlandırıldığı süreci yaşamasında etkili oluyor: Faiz oranları yerlerde, ülkeler sınırsız biçimde para basıyor ve fiat para birimlerinin değeri aşınıyor. Bu süreç arzı kontrol edilemeyen Bitcoin lehine bir ortam yaratıyor.

Dan Held’e göre geçmiş yıllardan farklı olarak kurumsal firmalar, Bitcoin’i altın 2.0 olarak görmeye başladı. Held’e göre Bitcoin’e ilgi duyan kurumsal firmala şunlar; Fidelity, JP Morgan, Bloomberg,  Deutsche Bank, Citibank, Jefferies, Blackrock, Guggenheim, AllianceBernstein, Bill Miller ve Mass Mutual.

Rezerv para statüsü ile Bitcoin 1 trilyon dolara doğru

Bitoin piyasasının değeri 2021 yılında 1 trilyon dolara ulaşabilir. Çünkü yatırımcılar artık BTC’nin rezerv para statüsünü daha ciddiye alıyor. Bu yönde bir yorum Blockchain.com araştırma yöneticisi Garrick Hileman’den geldi.

Hileman şöyle diyor:

“Stanley Druckenmiller, BlackRock, Bill Miller ve Jack Dorsey gibi büyük kurumsal oyuncular, Bitcoin’in sadece ortadan kaybolmadığını, aynı zamanda rezerv bir varlık haline geldiğini ve dijital altın tezini doğruladığını kabul ediyor.”

Bitcoin’in mevcut piyasa değeri 442 milyar dolar civarında. Tabii altının piyasa değerinin yaklaşık 10 trilyon dolar olduğunu da hatırlatalım. Bu hafta lider kripto para sadece 2 günde yüzde 12 değer kazandı. Hafta sonu ise 24,000 doların üzerini gördü.

Kripto araştırmacısı Garrick Hileman, Business Insider’e yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Benim beklentilerim, Bitcoin’in en geç 2021 yılında trilyon dolarlık bir varlık haline geleceği yönünde.”

Blockchain.com, kripto para borsalarında yılın başından bu yana cüzdan sayısında yüzde 39’luk bir büyüme gözlemliyor. Aralık 2019’dan bu yana 17 milyon cüzdan oluşturuldu.

Borsalarda kripto para varlıkların alımı ve benimsenmesinde bu yıl bir artış var. İnsanlar 2020’de daha fazla coin ve token aldı. Hileman’e göre, bugün yaklaşık 100 milyon insan kripto para sahibi.

Ancak yine de son günlerde yaşanan fiyat hareketliliğinin arkasında ana etken kurumsal yatırımcılar. On-chain veriler bunu gösteriyor. 2017’deki kripto çılgınlığında ana aktör daha çok bireysel yatırımcıydı. On-chain talep ve diğer veriler, 2020 rallisinin arkasında kurumsal koruma fonları, aile işletmeler ve para yöneticileri olduğunu gösteriyor.

Hileman hem bireysel yatırımcı hem de Wall Street yatırımcılarının BTC alımına devam etmesini bekliyor. Bunun üzerinden de 1 trilyon dolarlık piyasa tahmini dile getiriyor.

Bitcoin’in 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşması, coin başına fiyatın 54,000 dolar olması demek. Bu da mevcut seviyeden yüzde 130’luk ralli anlamına geliyor.

Kaynak

 

 

Bitcoin’e yatırım yapmaya değer mi?

Bitcoin, inanılmaz düşük ücretlerle anında nakit para karşılığında kolayca alınıp satılabilen bir varlık. Kısa vadeli kazançlı yatırım arıyorsanız, yüksek likiditesinden dolayı BTC harika bir yatırım aracı olabilir. Kripto paralar, yüksek pazar taleplerinden dolayı uzun vadeli bir yatırım da olabilir.

 

Daha fazla Bitcoin haberleri için tıklayın

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.