1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. En çok Bitcoin’e sahip 5 mega borsa

En çok Bitcoin’e sahip 5 mega borsa

En çok Bitcoin’e sahip 5 mega borsa
0

En çok Bitcoin’e sahip 5 mega borsa hangisi? Öyle görünüyor ki Bitcoin ekosisteminde kripto paralar üzerinde hakimiyet bir avuç platform ve şirketin elinde kalmaya devam ediyor.


En çok Bitcoin’e sahip 5 mega borsa

Toplam Bitcoin arzının yüzde 10’u beş mega kripto para borsasının elinde. Bu konudaki bilgileri Chain.info sağladı.

Chain.info, yaklaşık olarak toplam BTC arzının yüzde 10.6’sının sadece beş merkezi borsa tarafından kontrol edildiği bilgisini veriyor.

Şu an 1.96 milyon BTC, beş büyük borsa olan Coinbase, Huobi, Binance, OKEx ve Kraken’in elinde.

koinmedya_brave

Bunlar arasında en çok BTC’ye sahip olan borsa Coinbase. Bunun başlıca sebebi bu borsanın kripto para muhafaza hizmeti de sunması. Şu an Coinbase’in elinde yaklaşık 4.39 milyon farklı cüzdan ve adreste 944,904 BTC bulunuyor.

İkinci sırada ise Huobi var. Burada yaklaşık 901,600 farklı cüzdanda 323,665 BTC tutuluyor. Bunu ise 2.7 milyon adres ve 289,961 BTC ile kripto para borsası Binance izliyor. OKEx’de 339,000 cüzdanda 276,184 BTC ve Kraken’de de 672,000 adreste 126,510 Bitcoin bulunuyor.

Bu arada bu beş mega borsa dışında en çok Bitcoin hangi borsada diye merak ediyorsanız cevap verelim. Yedi kripto para borsası – Bitflyer, BIttrex, Bitfinex, Poloniex, Coincheck, Gate.io ve Bitstamp- toplamda 210,000 Bitcoin’e sahip.

Kripto paranın merkezi borsada tutulması ile ilgili bir dizi risk var. Ancak öyle görünüyor ki birçok kullanıcı BTC’lerini merkezi borsalara emanet ediyorlar. Aslında kripto paranın ortaya çıkış felsefesinde merkezsiz bir ideoloji yatıyor. Ayrıca “anahtar sende değilse Bitcoin de senin değil” sözü de paralarını merkezi borsalara emanet edenler için kullanılıyor.

Bu arada bu beş merkezsiz kripto para borsasının toplam Bitcoin arzının yüzde 10’u tutuyor ile ilgili veriler aslında gerçeği yansıtmıyor olabilir. Çünkü bu oran daha da büyük olabilir. Chainalysis yakın bir zamanda yaptığı bir analizde, son beş yılda hiç hareket etmeyen 3.7 milyon BTC’nin sonsuza kadar kayıp olabileceğini belirtiyor. Eğer bu doğruysa, o zaman beş mega borsanın elindeki BTC oranı yüzde 15 civarında olacak.

Kaynak

Bu süreç devam ederse Bitcoin %500 yükselir

Bitcoin ve kripto para medyasının son günlerde gündeminde bir olay var. Eğer bu süreç böyle devam ederse, BTC fiyatı yüzde 500 oranında yükselebilir.

Kurumsalların yatırımı ile Bitcoin fiyatı yüzde 500 artabilir

Büyük kurumsal şirketler her geçen gün daha fazla Bitcoin biriktirmeye başladı. Bunu bir kez daha açık bir şekilde son gelişmelerle gördük. Stone Ridge Asset Management, dün Forbes’e verdiği bilgide, 10,000 BTC aldığını açık bir şekilde ilan etti. Bu kadar kripto para, şirketin yönettiği varlıkların değerinin yüzde 1’ine denk geliyor.

Yatırımcılar ise kurumsalların bu oranda BTC’yi benimsemeye devam etmeleri durumunda kripto paranın fiyatının da yükselmeye devam edeceğini düşünüyor. Hatta parabolik yükseliş olabilir.

Daha fazla kurumsal benimsenme BTC’yi nasıl etkiler?

Eski CIA ve Goldman Sachs çalışanı ve Abra CEO’su Bill Barhydt, son yaptığı açıklamada, S&P 500’deki ilk dokuz firmanın sahip olduğu likit varlıkların sadece yüzde 5’inin Bitcoin piyasasına girmesi durumunda BTC fiyatının yükselecğini söylüyor.

Bill Barhydt şöyle diyor: “Sadece S&P 500’deki ilk dokuz firma 600 milyon dolara yakın nakit ve kısa vadeli yatırıma sahip. Bunun yüzde 5’i (yaklaşık 30 milyar dolar ediyor), satıcı eksikliği göz önüne alındığında Bitcoin fiyatına 5x (yüzde 500) yaptırabilir.”

Kurumsalların benimsemesi Bitcoin fiyatı nasıl yüzde 500 artırır?

Tabii bu açıklama aklınıza yatmamış olabilir. O zaman bir de fiat amplifikatörünü hesaba katın. Amplifikatör, Bitcoin’e veya genel olarak kripto para birimlerine yatırılan her fiat doları için, alanın piyasa değerinin 1 dolardan fazla büyüyeceğini hesaba katan bir kavram.

Tahminler, kripto para piyasa döngüsünün hangi aşamada olduğuna bağlı olarak, fiat amplifikatörün iki ile 25 kat arasında bir yerde olduğunu gösteriyor.

Yatırımcıların yükseliş beklediği dönemlerde, yatırımcılar coinlerini çok erken satmak istemedikleri için fiat amplifikatörü büyüyor.

Bir yandan kurumsallar Bitcoin alımlarına devam ederken, diğer yandan ünlü yatırımcılar da portföylerindeki BTC miktarlarını artıyor. Mesela, Barhydt kısa süre önce kendi şahsi portföyündeki BTC oranını yüzde 25’e çıkarmayı düşündüğünü bildirmişti.

Neden böyle yaptığına da açıklama getiriyor. Ona göre para enflasyonu hızla artıyor. Sonuçta fiyat enflasyonu da muhtemelen gelecek. Bu durumda BTC yatırımını artırmanın iyi bir fikir olduğunu belirtiyor.

Kaynak

Tether arzında %50 artış yeni Bitcoin rallisi getirir mi?

Tether arzında yüzde 50 artış var ve piyasaya yeni USDT arzı da yakın. Bu durumda yeni bir Bitcoin rallisi yaşanır mı? Öyle görünüyor ki BTC fiyatı ile USDT piyasa değeri arasında her zaman bir bağ oldu. Bu korelasyonun nasıl çalıştığına ve Bitcoin fiyatını nasıl etkilediğine bakalım.

TradingShot’un verilerine göre, piyasaya girmek üzere olan büyük Tether arzı var. Sonuçta Bitcoin piyasası da yeni bir yükseliş hareketine hazır olmalı.

Bağımsız piyasa analiz şirketi TradingShot, Ağustos 2020’den bu yana USDT arzının yüzde 50 arttığını bildiriyor. Aslında buradaki artışa Bitcoin piyasasının son bir aydaki yüzde 18 yükselişi destek vermiş görünüyor. Yine de USDT arzındaki artışın kripto paranın spot fiyatına etkisi henüz keşfedilmemiş olabilir.

Tether arzında %50 artış yeni Bitcoin rallisi getirir mi?

Bitcoin-USDT piyasa değeri korelasyonu Kaynak: TradingView.com

TradingShot şöyle diyor: “Önemli ölçüde kripto alım gücünde artış var ve bu güç henüz fiyat hareketlerine yansımadı.”

Geçmişte de Tether (USDT) Bitcoin fiyatı konusunda öncü indikatörlerden biri olarak görev yaptı. Mesela, Kasım 2018’de BTC/USD fiyatı yüzde 46 düşmüştü. Bu fiyat hareketi, USDT arzının yüzde 44 düşmesinden altı hafta sonra gerçekleşmişti. Aynı şekilde Mayıs 2019’da piyasada dolaşımda olan USDT token miktarı da yüzde 30 artmıştı. Söz konusu dönemde BTC’nin de Haziran 2019’da yılın zirvesini kaydettiğini hatırlayalım. Sonuçta BTC/USD 5,700 dolardan 11,350 dolara kadar çıkmıştı.

Bahsettiğimiz tüm bu durumlarda Bitcoin fiyatı, USDT piyasa değerini gecikmeli olarak takip ediyor. TradingShot da aynı durumua işaret ediyor. Lider kripto para, USDT arzının artmasından yaklaşık bir ay sonra yukarı yönlü harekete geçiyor.

Bitcoin birikimi devam ediyor

Bu arada diğer on-chain veriler de mevcut Bitcoin fiyat rallisi ile ilgili bilgiler sağlıyor. TradingShot, son birkaç haftada güçlü bir birikim durumuna işaret ediyor. Hem de BTC/USD fiyatının 12,000 dolardan 10,000 dolara doğru çekildiği bir ortamda.

TradingShot şöyle diyor: “On-chain akıllı para birikiminden sonra fiyat genelde boğa trende başlar. Kasım 2018’de 6,000 dolar seviyesi akıllı para birikimine şahit olmuştu. Fiyat sonraki iki ayda 3,000 dolara düşerken daha fazla birikim yapıldı. Her ne kadar 6,000 dolardan alanlar yüzde 50 kayıp verse de fiyat daha sonra 12,000 dolara çıkarak 2x getiri sağlamıştı.”

Tether arzında %50 artış yeni Bitcoin rallisi getirir mi?

Bitcoin piyasa görünümü, TradingShot hazırladı Kaynak: TradingView.com

Kaynak

Bitcoin’in büyük haftalık mum kapanışı sonrası analistler bu seviyeye odaklandı

Bitcoin büyük haftalık mum ile kapanış yaptı. Altı haftadan sonra ilk defa bu seviyeden haftayı kapatıyor. Peki, bundan sonra önünde hangi seviyeler var? Analistler 16,000 dolara gözünü dikti. Peki, neden bu seviye sorusuna bir analistin verdiği cevaba bakalım.

Bitcoin’in büyük haftalık mumla kapanışı

Bitcoin haftalık direnci kırarak bununla da yüzde 5’in üzerinde değer kazandı. Sonuçta tüm kripto piyasasını da arkasından çekti. Analistler ise önümüzde daha fazla momentum olduğunu tahmin ediyor.

Kripto para piyasasına 10 milyar dolar eklendi. Sonuçta piyasa bir kez daha sağlıklı görünmeye başladı. Özellikle de Bitcoin. Çünkü son altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Son yükselişin zirvesi 11,500 doların biraz altında oldu. Ardından ise kripto para 11,400 dolara çekildi ve burada pozisyonunu korudu. Genelde sadece altı saat dayanarak dump yaşardı. BTC’nin bu seviyeye geçen haftanın dip seviyesi olan 10,380 dolar civarından geldiğini de hatırlatalım.

Böyle bir ortamda analistler bir sonraki seviye olarak hangi noktaya odaklanıyor?

Boğa RSI kapanışı BTC’yi 16,000 dolara doğru itebilir

Yaklaşık 60,000 takipçisi olan trader ve analist Mr. Anderson (@TrueCrypto28), haftalık RSI pivot değerine dikkat çekiyor. Ona göre buradan genellikle ultra boğa bir BTC hareketi geliyor. Analist, RSI’da 63 seviyesinde kapanışın 70 seviyesine sıçrama sağlayacağını belirtiyor. Bu da fiyatı 16,000 dolar seviyesine taşıyabilir.

Bu tahmini ile birlikte RSI’daki sıçramaları gösteren bir grafik de paylaşıyor.

Bitcoin’in büyük haftalık mum kapanışı sonrası analistler bu seviyeye odaklandı

BTC-USD grafiği (1 hafta)

RSI ya da göreceli güç endeksi, Bitcoin fiyatındaki aşırı alım veya aşırı satım koşullarını değerlendirmek ve son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü ölçmek için kullanılan bir momentum göstergesi.

Mevcut seviyeden 16,000 dolar giden yolun üzerinde bir dizi önemli seviye var. Bunun için BTC’nin ilk önce 12,000 dolar seviyesi ve 2020 yılı zirvesini geçerek yeni yıllık zirve kaydetmesi gerekiyor. Ondan sonra ise 2019 yılının zirvesi olan 14,000 dolar seviyesi geliyor.

Boğa haftalık kapanışı gözlemleyen analist Josh Rager ise BTC’nin 12,000 doların üzerine çıkmaması için hiçbir sebep olmadığını belirtiyor.

Kaynak

Bitcoin’i rezerv varlık olarak kabul eden büyük şirketler

Bitcoin’i rezerv varlık olarak kabul eden büyük şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu aslında kurumsalların BTC’yi benimsenmesinin bir göstergesi. Söz konusu şirketlerin hangi oranda Bitcoin’e sahip olduklarına bakalım.

Microstrategy Inc. son iki ayda 425 milyon dolar değerinde Bitcoin aldı. Bu aslında kurumsalların lider kripto parayı kabul ettiklerinin bir göstergesi. Sadece benimsemekle kalmıyorlar. Aynı zamanda BTC’nin olgunlaşmış, güvenli bir liman varlık olduğunu da tescillemiş oluyorlar.

Amerikan teknoloji şirketi Microstrategy, BTC’yi aynı zamanda fiat enflasyona karşı temel rezerv koruma olarak benimsedi. Tabii bunun üzerine diğer şirketler de bu örneği takip etmeye başladı.

Sonuçta bir dizi halka açık şirket, Bitcoin’i rezerv varlık olarak bulundurmaya başladı. Şu an böyle 13 şirkette 598,237 BTC var. Bu da toplam arzın yüzde 2.85’i ediyor. Bu şirketlerin hangileri olduğuna ve toplam arzın hangi oranında rezerv olarak Bitcoin bulundurduğuna bakalım.

Grayscale Bitcoin Trust – %2.14

Grayscale Investments bu alanda öncülerden biri. Şirketin Bitcoin Trust Fund’ı (GBTC) BTC fiyatını takip ediyor. New York merkezli bu şirkette şu an 449,596 BTC var ve mevcut değeri de 5.1 milyar dolar. Lider kripto paranın toplam arzının yaklaşık yüzde 2.14’ü ediyor. OTCQX piyasasında listelenen Bitcoin Trust Fund, 2020’de çıkarılan BTC’lerin yüzde 70’ini almakla biliniyor. Bu süreçte de portföyünü ikiye katladı.

Microstrategy Inc. – %0.18

Grayscale bu alanda öncü olabilir ama son zamanlarda gündem olan şirket Microstrategy. Nasdaq’da listelenen bu şirket, mobil yazılım ve bulut tabanlı servisler geliştiriyor. Microstrategy, Ağustos ve Eylül’de toplam 425 milyon dolar değerinde BTC aldı. Ayrıca Bitcoin’in en büyük rezerv varlık yaptı.

Bu milyar dolarlık şirket şu an 38,250 BTC’ye sahip. Bu da kurumsalların benimsenmesinin arttığı sinyalini veriyor.

Square Inc. – %0.022

Kurumsalların Bitcoin benimsenmesi henüz bir trend sayılamaz. Ancak Jack Dorsey’in Square Inc. şirketinin toplam varlığının yüzde 1’ini BTC’ye taşıması bu yönde atılan adımlardan biri. Şirket, 8 Ekim’de 50 milyon dolar değerinde 4,709 Bitcoin aldığını duyurmuştu.

Coinshares – %0.33

İngiltere merkezli Coinshares, bir yatırım şirketi ve temel olarak Bitcoin ve diğer kripto paralar üzerine çalışıyor. Şirket 1 milyar dolarlık dijital varlığı yönetiyor ki bunun yüzde 80’ini Bitcoin oluşturuyor. Şirket, yatırımcıları adına 790 milyon dolar değerinde 69,730 BTC tutuyor.

Bitcoin’i bir rezerv para olarak kabul eden diğer şirketler arasında ise Hut 8 Mining, Argo Blockchain, Riot Blockchain var. Bunlar BTC madenciliği ve blockchain üzerine çalışan şirketler. Mike Novogratz’in Galaxy Digital Holdings de 16, 651 BTC’ye sahip.

Kaynak

Total
0