fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Venezuela ulusal parasını Bitcon’e bağlıyor!

Venezuela ulusal parasını Bitcon’e bağlıyor!

Venezuela ulusal parasını Bitcon’e bağlıyor!
0
“koinmedya_mxc”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Venezuela ulusal para birimini Bitcoin’e bağlıyor. Venezuela’da ulusal paranın aşırı değersiz olması nedeniyle kripto para kullanımı üst seviyelerde. Detaylar haberimizde

Venezuela ulusal parasını Bitcon’e bağlıyor

2013’te Hugo Chavez’in ölümünden sonra ekonomisi çok kötü olan Venezuela cesur bir kararla ulusal para birimini Bitcoin’e bağlamaya karar verdi. Hem eski hem de yeni olan bolivarın değersiz hale geldiği zamanlardan geçen Venezuela’da hiperenflasyon yaşanıyor.

Venezuela’da halk son zamanlarda para kullanmak yerine kendi aralarında ürünleri takas etmeyi tercih ediyor. Bir tuvalet kağıdı veya bir günlük iş için bir torba şeker alarak parayı aradan çıkarıp takasa başladılar. Bu durum hiperenflasyonun doğasında var. Hiperenflasyon fiyat artışlarının hızlı ve kontrolden çıktığı enflasyon türü olarak biliniyor. Normalde ekonomisi iyi olan ülkelerde yıllık enflasyon oranının %2 ile %3 arasında olması beklenir. Ancak hiperenflasyon dönemlerinde aylık %50 ve üzerinde enflasyon oranları görülüyor.

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Hiperenflasyondan korunmak için, bu dönemlerden geçen ülkelerin yabancı para birimlerinden kredi almaması gerekir. Krediler daima kendi para birimleri üzerinden belirlenmeli. İhracat asla kısıtlanmamalı, ithalat üzerine sınırlandırmalar getirilerek yerli üretici korunmalıdır. İhracatın Çin örneğinde olduğu gibi sabit kur üzerinden yerel para birimleri ile yapılması sağlanmalıdır.

“koinmedya_biswap”

Ancak hiperenflasyon bir yerel sorun olmaktan çok uluslararası ticaret savaşları sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Venezuela’nın bu durumda olmasında ABD’nin etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor.

Ülke bu durumdan çıkmanın yollarını arıyor. Bunu yeni bir para birimi belirleyerek denedi. Egemen bolivar enflasyonla mücadele için tedavüle sokuldu. Ancak enflasyon karşısında çok başarılı olamadılar. Şimdi bunu ABD doları ve kendi paralarından daha istikrarlı ve altından daha değerli olduklarını düşündükleri Bitcoin ile deniyorlar.

Merkez Bankası bir dijital para birimi (CBDC) BV cüzdanı çıkardı. Vatandaşlar ellerindeki dolar veya bolivarı bu yolla Bitcoin’e dönüştürebilecek. Venezuelalıların fiziksel paradan memnun olmadıkları düşünülürse Bitcoin’deki riskler vatandaşlar tarafından göz ardı edilebilir.

Kaynak

Ünlü Beyzbol takımı Bitcoin ile loca satacak

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük beyzbol takımlarından biri, sezonluk locaları için ödeme şekli olarak Bitcoin’i de kabul edecek. 1,1 Milyar dolar değerindeki beyzbol kulübü Oakland Athletics, ödeme portföyüne Bitcoin’i ekledi. Beyzbol takımının başkanı Dave Kaval, Bloomberg ile yaptığı röportajda varlığın geleceğine inandıklarını için böyle bir karar aldıklarını ve bundan dolayı heyecan duyduklarını aktardı. Oakland Athletics, 2021 sezonu için on tane sezonluk locasını Bitcoin ile satacak.

“koinmedya_biswap”

Bkz: Bitcoin, Bitcoin haberleir ve son dakika gelişmeleri

Kulübün Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak kabul etmesine neyin ilham verdiği sorulduğunda, başkan, taraftarlarının Bitcoin’e olan ilgisinin arttığını ve ödememe seçeneklerine eklenmesi konusunda talepte bulunduklarını ifade etti.

Kaval, taraftarlarının yaklaşık sekiz aydır böyle bir talepte bulunduklarını ve bunu denemeye karar verdiklerini de sözlerine ekledi. Kulüp Başkanı henüz Bitcoin ile loca satmadıklarını ancak ilginin yüksek olduğunu ve yüzlerce soru aldıklarını, sezon başlamadan önce Bitcoin ile belirlenen locaların satışının gerçekleştirileceğini düşünüyor.

Taraftarların ürünü nasıl kullanacakları konusunda daha fazla bilgilenmeye ihtiyaç duyduğunu ve bunu sağlamaya çalıştıklarını dile getiren Kaval, birkaç kişiyi buna ikna ettiğimizi düşünüyorum dedi.

Ünlü beyzbol takımı Loca satışından elde edeceği Bitcoin’i geleceğine inandığı için dolara çevirmeyi düşünmüyor. Bitcoin’deki yükselişin devam edeceğini uman kulüp başkanı, bu satışı sadece taraftarları istediği için değil Bitcoin’e inandıkları için de yaptıklarını vurguladı.

Kaynak

Bitcoin haber: BTC kritik dirençte!

Bitcoin, iki gün önce yaşadığı düşüşten bu yana yaklaşık 5.000$ yükseldi. Ancak Ethereum ile birlikte, birçok altcoinin değeri arttığı için BTC hakimiyeti %60‘ın altına düştü.

Birkaç gün süren düşüşlerden sonra, Bitcoin sıçrama yaptı ve yeniden 55.000$’ın üzerine yükseldi. Bu artışa rağmen, çoğu altcoin son 24 saat içinde daha fazla değer kazandığı için Bitcoin’in piyasa hakimiyeti zayıfladı. Ethereum 1.700 dolara yükseldi, BNB tekrardan 250 doların ve Cardano da 1,20 doların üzerine çıktı.

bitcoin haber Venezuela ulusal parasını Bitcon’e bağlıyor!
BTCUSD grafiği – Kaynak: TradingView

Son birkaç gün, en büyük kripto para birimi etkileyici bir performans sergileyemedi. Tesla’nın BTC ödemelerinin kabul etmeye başlayacağını duyurmasının ardından, 57.000$’ın üzerine çıktı. Ancak yükseliş keskin bir şekilde tersine döndü ve Bitcoin güçlü bir şekilde güneye yöneldi.

Geçtiğimiz 48 saat içinde, kripto para birimi yaklaşık 7.000$’lık değer kaybetti ve hatta boğaları, mart başından bu yana ilk kez “Bitcoin 50.000$’ın altına düşecek korkusu” sardı.

Fakat bu noktada, BTC gidişatı tersine çevirdi ve yavaş yavaş artmaya başladı ve 53.000$’ın üzerine çıktı. Hatta dün 6 milyar dolarlık rekor kıran opsiyon sözleşmelerinin süresi doldu. Bu nedenle piyasada fiyatın düşeceğine dair korkular olsa da gerçekleşmedi.

Aksine, BTC kademeli yükselişine devam etti ve 55.600$’lık günlük zirve kaydetti. O zamandan beri, kripto para birimi hafifçe geri çekildi ve şu anda 55.000 doların hemen altında işlem görüyor.

Bununla birlikte şüphesiz en önemli gelişme; Bitcoin’in piyasa değerinin, birkaç günlük aradan sonra yeniden 1 trilyon doları aşmasaydı.

bitcoin haber Venezuela ulusal parasını Bitcon’e bağlıyor!

Altcoinler yükselirken; BTC’nin hakimiyeti azalıyor!

Önderliğini Ethereum’un yaptığı altcoin piyasası, son 24 saatte güzel tepki verdi. Ethereum birkaç gün önce yaklaşık 1.550 ‘a düşse de oldukça iyi bir ivme kazandı ve şu anda 1.700 $ civarında işlem görüyor. Binance Coin, Cardano gibi birçok altcoinin de yükselişe geçmesiyle BTC hakimiyet endeksi düştü.

Sadece birkaç gün önce, Bitcoin’in piyasa değerini diğer tüm kriptorla karşılaştıran bu ölçüm %62’nin üzerindeyken; bugün BTC’nin piyasa kapitalizasyonu %59,3’e düştü. Bu arada Bitcoin fiyatı düşse de kurumsal katılım sayesinde Bitcoin 50.000 dolarlık desteği korumayı başardı.

Kısa vadeli yatırımcılar satarken, uzun vadeli yatırımcılar BTC biriktirmeye devam ediyor!

Özelikle son bir yıldır Bitcoin’deki muazzam kar oranlarına rağmen, veriler uzun vadeli HODL edenlerin varlıklarını satmadığını, piyasaya sonradan girenlerin kar aldığını gösteriyor.

bitcoin haber

Peki yatırımcılar neden HODL etmede ısrarcı?

Kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan alımlar devam ederken, Bitcoin’in fiyatı en son 2017’de kaydettiği ATH’yi çok çok gerilerde bıraktı. Bitcoin yeni zirverlere doğru koşarken; kurumlar arasında büyük ölçekli toplu Bitcoin alımları ve kurumsal ürünlere olan talep hızla artıyor.

Kurumsal yatırımcılar tarafından yapılan alımlar devam ederken, Bitcoin’in fiyatı en son 2017’de kaydettiği ATH’yi çok çok gerilerde bıraktı. Tesla ve MicroStrategy gibi şirketler, enflasyona ve mali genişleme politikalarına karşı korunmak için nakit rezervlerinin bir kısmını kripto para birimine tahsis etmeye başladı. Dahası geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil devi Tesla, Bitcoin ödemelerini kabul ettiğini duyurdu.

Bitcoin haber

Kurumlar arasında büyük ölçekli toplu Bitcoin alımları ve kurumsal ürünlere olan talep hızla artıyor. Dolayısıyla Bitcoin piyasasına giren kurumsal sermayedeki artış, finans sektöründen daha büyük oyuncuların BTC’yi bir değer deposu olarak görmeye başladığını gösteriyor.

Bu arada her geçen gün Bitcoin için daha yüksek fiyat tahminleri yapıldığına şahit oluyoruz. Örneğin; yakın zamanda eski Goldman Sachs yöneticisi ve Real Vision kurucu ortağı Raoul Pal, kripto para birimlerin toplam piyasa değerinin 100 trilyon doları aşacağına inandığını açıkladı.

Kraken borsasının CEO’su Jesse Powell da enflasyon nedeniyle fiat paralardaki değer kaybının, daha fazla insanın güvenilir bir yatırım olarak Bitcoin’e yöneleceğini ve nihayetinde Bitcoin’in değerinin “sonsuza” ulaşacağını söyledi.

Kaynak

Bitcoin’e yatırım yapmaya değer mi?

Bitcoin, inanılmaz düşük ücretlerle anında nakit para karşılığında kolayca alınıp satılabilen bir varlık. Kısa vadeli kazançlı yatırım arıyorsanız, yüksek likiditesinden dolayı BTC harika bir yatırım aracı olabilir. Kripto paralar, yüksek pazar taleplerinden dolayı uzun vadeli bir yatırım da olabilir.

 

Daha fazla Bitcoin haberleri için tıklayın

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

“koinmedya_biswap”