1. Home
  2. Güncel Haber
  3. ABD merkezli yeni kripto para regülasyonları geliyor!

ABD merkezli yeni kripto para regülasyonları geliyor!

ABD merkezli yeni kripto para regülasyonları geliyor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’de kripto paralar ve özellikle stabil coinlerin suyu ısınıyor. Senatoda, SEC başkanının da katıldığı oturumda, kripto sektörü için düzenlemeler masaya yatırıldı. Daha sıkı düzenlemeler yolda olabilir.

ABD merkezli yeni kripto para regülasyonları geliyor!

Kripto para yatırımcıları, özellikle ABD’de düzenleyicilerin sektöre potansiyel baskısından endişe ediyor. Çünkü ABD’nin böyle bir baskı başlatması sadece bu ülkeyi değil, tüm sektörü etkileyecek. Peki, böyle bir endişeye gerek var mı? ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Chair Gensler’in son açıklamasından sonra var.

SEC Başkanı, kripto para sektörünü için “Vahşi Batı” benzetmesi yaparak daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

SEC Başkanı Chair Gensler, ABD Senatosu önünde bilgi verdi ve senatörlerin sorularını yanıtladı. Burada kripto paralar için regülasyonlar gerektiğini söyledi. Özellikle de stabil coinler için düzenlemeler olması gerektiğini vurguladı. Ona göre kripto paralar birer menkul kıymet olarak ele alınmalı ve yasalar da buna göre hazırlanmalı.

İlgili – SEC’e Bitcoin ETF baskısı: ETF yarışına katılan yeni dev şirket

ABD Senatosunda yapılan oturumda, Senatör Pat Toomey, SEC Başkanına, kripto para birimlerinin Yargıtay kararları uyarınca menkul kıymet olarak kabul edilip edilemeyeceği sordu. Chairman Gensler ise şöyle cevap verdi:

“(Kripto paraların) Çok azı (menkul kıymet) değil, ancak bence bu yatırımcıların çoğu böyledir.”

Stabil coinler daha büyük sorun

Gensler’e özellikle stabil coinler soruldu. SEC Başkanı ise “onlar da menkul kıymet olabilir” cevabını verdi.

Düzenleyiciler özellikle stabil coinlerin bir nakit para alternatifi gibi kullanıldığını düşünüyor. Tıpkı banka mevduatları ve para piyasası yatırım fonları gibi.

Buna rağmen kripto paralardan farklı olarak, stabil coinler ile ilgili çok az düzenleme var. Bundan dolayı düzenleyiciler, yeterli regülasyonun olmaması durumunda stabil coinlerin finansal sistem için bir risk oluşturabileceğine inanıyor.

SEV Başkanından DeFi eleştirisi

SEC Başkanı Gensler ayrıca merkezsiz finans (DeFi) tokenlerini de eleştirdi. Onların “sadece adının merkezsiz” olduğunu düşünüyor.

Kaynak