1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. SEC’e Bitcoin ETF baskısı: ETF yarışına katılan yeni dev şirket

SEC’e Bitcoin ETF baskısı: ETF yarışına katılan yeni dev şirket

SEC’e Bitcoin ETF baskısı: ETF yarışına katılan yeni dev şirket
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

ABD’nin düzenleyici kurumuna bir dev finans şirketinden daha yeni Bitcoin ETF başvurusu yapıldı. Diğer yandan başka bir şirket ise kendi BTC ETF başvurusunun onayı için SEC’e baskı yapmaya çalışıyor.


ETF yarışına katılan yeni finans devi

Bitwise, ETF Series Solutions ile ortak olarak ABD’de Bitcoin “exchange-traded fund” (ETF) çıkarmak istiyor. Yeni kripto ETF için artık ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) başvuru yapıldı. Bitwise, bununla BTC vadeliler ve diğer finansal ürünlere yatırım yapmak istiyor.

Bitcoin ETF bekleyen şirketler

Yatırım yönetimi şirketinin bir kolu olan Bitwise Index Services, 14 Eylül’de Bitwise Bitcoin Strategy ETF için SEC’e başvuru yaptı. Böylece BTC vadeliler ve diğer finansal ürünler yatırım yapmak istiyor.

Başvuruda, söz konusu fonun doğrudan Bitcoin’e yatırım yapmayacağı belirtiliyor. Yatırımcılar, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından onaylanan emtia borsalarında işlem gören standartlaştırılmış, nakit ödemeli BTC vadeli işlem sözleşmelerine dolaylı yatırımlar yoluyla lider kripto paraya maruz kalabilecekler.

Fon ayrıca havuz yatırım araçlarına da yatırım yapabilir. Mesela, lider kripto paraya maruz kalmayı sağlayan Kanada kripto para birimi ETF’leri dahil. Ayrıca, ETF nakit, ABD devlet tahvilleri veya para piyasası fonlarına da yatırım yapabilir.

Şimdiye kadar menkul kıymetler konusunda düzenleyici kurum olan SEC, ABD’de hiçbir Bitcoin ETF’ye onay vermedi. SEC Başkanı Gary Gensler, kurum olarak spot fiyat üzerinden bir Bitcoin ETF yerine, Bitcoin vadelileri ETF’ye onay vermeyi tercih ettiklerini belirtiyor. Buna gerekçe olarak ise piyasadaki riskleri gösteriyor.

İlgili – Ripple – SEC davasında önemli gelişme: Ripple sonunda kabul etti

Fidelity Investments’ten SEC’e Bitcoin ETF baskısı

Bu arada daha önce SEC’e Bitcoin ETF başvurusu yapan Fidelity Investments, bir an önce başvurunun onaylanması için SEC ile bir görüşme yaptı. Burada düzenleyici kuruma bir baskı yapmaya çalışıyor. Şirket, SEC’ten biran önce Bitcoin ETF’nin onaylanmasını talep ediyor.

Finansal hizmetler şirketi, bu talebine gerekçe olarak ise yatırımcıların kripto paralara olan ilgisinin hızla artmasını gösteriyor. Çünkü artan oranda yatırımcı, lider kripto para Bitcoin ve diğer benzer fonlara artan oranda yatırım yapıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: