1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin’den daha iyi performans gösterebilir!

Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin’den daha iyi performans gösterebilir!

Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin’den daha iyi performans gösterebilir!
0
Ethereum Teknik Analizi: Kripto para piyasası 7/24 durmaksızın devam ettiği için son derece dinamik bir piyasa. Bu piyasada 24 saatte çok şey değişebilir. Son 24 saat içerisinde ETH/USD ve ETH/BTC paritelerinde neler değişti, önümüzdeki zaman diliminde ne gibi değişiklikler olabilir, yakından bakmak için buyurun Ethereum teknik analizi yazımıza.

Ethereum teknik analizi (18 Ocak 2021)

Ethereum dolar karşısında, 1,150 dolar civarında ana destek seviyesini korumaya devam ediyor. ETH fiyatı konsolide oluyor ve 1, 250 doların üzerine yukarı yönlü bir hareket için hazırlanma işaretleri veriyor. 1,245 ile 1,250 dolar civarında iki tane büyük engel ile karşı karşıya. Fiyat muhtemelen 1,150 doların ve 100 saatlik basit harekteli ortalamanın üstünde kalmaya devam edecek.

Saatlik ETH/USD tablosunda, 1,195 dolar civarında bir destek oluşturan daralan bir üçgen söz konusu. Parite 1,150 dolar altında bir kırılma yaşamazsa Bitcoinden daha iyi perfromans göstermeye aday durumda. 

Ethereum fiyatı destek noktasında

Son 2-3 seansda Ethereum  1,250 ile 1,280 doların üstünde güç kazanmak için iki kere teşebbğüsde bulundu. Ancak fiyat 1,250 doların üstünde kalmayı başaramadı, 1,270 dolarda zirve yaptıktan sonra yeniden düşüşe geçti.

 1,225 dolar ve 1,220 dolar destek seviyeleri altında bir kırılma yaşandı. Ether fiyatı 1,200 dolar altında tepe noktası yaptı ve 100 saatlik basit hareketli ortalamayı test etti. 1,184 dolar altında da bir dip yaşadı ve yazımızın hazırlandığı 18 Ocak öğlen saatlerinde 1,225 dolardan işlem görüyor. 1,225 dolar seviyesi güçlü bir direnç başlangıcı. 1,270 tepe seviyesinden 1,184 dip seviyesine düşüşün %50 fib retracement seviyesine çok yakın bir seviye burası.

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

Ilk büyük direnç noktası 1,250 dolar seviyesinde.1,270 dolardan 1,184 dolara düşüşün %76.4 retracement seviyesi ile uyum içinde. Eğer ether 1,250 dolar direnç üstüne ve üçgenin üst trend hattına kırmayı başarabilirse, işte o zaman güçlü bir yükseliş şansı doğabilir.

Bir sonraki direnç seviyesi 1,280 dolar civarında. 1,280 doların üstünde bir kapanış 1,300 ile 1,350 dolar üzerine güçlü bir rallinin kapılarını açabilir.

Dip seviyeler

Eğer Ethereum üçgenin alt trend hattında ve 1,192 dolarda bir düzeltme yaparsa,1,150 dolar civarında güçlü bir destek bulabilir.

1,150 dolar altında bir kapanış ve aşağı doğru bir kırılma 1,100 dolara kadar sert bir düşüş hareketini ateşleyebilir.

Teknik Göstergeler

Saatlik MACD –   ETH/USD paritesi için MACD göstergesi düşüş bölgesinde yavaş yavaş hız kazanıyor.   .

Saatlik RSI – ETH/USD paritesi için RSI göstergesi hala  50’nin altında.

Ana destek seviyesi  – 1,150 dolar

Ana direnç seviyesi– 1,250 dolar

Ethereum (ETH) teknik analizi (16 Ocak 2021)

Kripto piyasası heyecana doymuyor. O kadar volatil ki, tepedeyken bir anda kendinizi dağın dibinden zirvesine seyrederken bulabiliyorusunuz. Çok geçmeden yine aynı zirveye çıkabiliyorsunuz. Kalbinde sıkıntısı olanların katiyen kaldıramayacağı bir piyasa. 

Son 24 saatte Bitcoin’in düzeltme yapmasından ötürü Ethereum da düzeltme yaptı. Piyasaya yeni katılımcılar için fiyat son zamanların en uygun fiyatına geriledi.

 

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

ETH/USD paritesi uzun zamandır bir kanal içerisinde hareket ediyor. Son 24 saatte yaşanan düzeltme sonucu, fiyat kanalın desteğini test etti. Grafikte, yatay fincan kulp formasyonu var ve fiyat formasyonun direncini kırdı ve de hızla yükseliyor. Ethereum’un hedefi 1600 dolar. 

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

ETH/BTC paritesinde ise fiyat, flama formasyonu oluşturduğunu görüyoruz. Flama formasyonun hedefi bayrak direği kadardır. ancak burada elliot sayımına baktığımızda, hedefin 0.048 bölgesi olduğunu görüyoruz.

(ESKİ ANALİZLERİMİZE BAKMAK İSTERSENİZ)

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

Günlük grafiğe baktığımızda, Ethereum’un 838 dolara kadar sorunsuz çıkabileceğini görüyoruz. Bu seviyeyi aşarsa, sırasıyla diğer seviyeler mavi çizgiyle işaretlenmiştir.

Ethereum, Bitcoin’de meydana gelen geri düzeltme hareketinden sonra grafikte görüldüğü üzere yükselen desteğini test etti. Destek şu saate kadar son derece etkili çalıştı. Analizimizi yaptığımız saat itibariyle bu seviyeden dönüş hazırlıkları içerisinde olduğunu görüyoruz. Eğer bu seviyeyi koruyamazsa, 530 dolardan 670 dolara olan yükseliş dalgasının fib 0.65’i, 585 dolarda. Bu seviyenin düşüşü tutacağını düşünüyoruz.

Ayrıca grafikte görüldüğü üzere, RSI ne zaman 30’un altına indiğinde piyasada kuvvetli bir alım geçekleşiyor ve fiyat kısa zamanda yükseliyor. Şimdi de BTC paritesine bakalım:

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

ETHBTC paritesinde fiyatın destek seviyesini test edip buradan güç alarak yukarı yönlü itki içerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Son 2 ayda bu seviyeyi 3 kez test etti ve buradan aldığı güçle Bitcoin’e kadar değer kazandı. RSI ne zaman bu seviyeye gelse, piyasada güçlü ETH alımı gerçekleşiyor. ETH’nin bu seviyeyi koruyup koruyamayacağı için son olarak BTUSD paritesine bakalım:

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

Saatlik grafikte, RSI 30’un altına indiğinde kuvvetli alım baskısı geliyor ve kayıplarını kısa zamanda gideriyor. Ben fiyatın bu kutuyu koruduğu sürece panik için bir sebep olduğunu görmüyorum. Fiyat bu seviyelerde konsilide olur, ve yatay hareket etmeye başlarsa, bu kez altcoinlere sermaye aktarımı gerçekleşebilir. 

Ancak unutmamalıdır ki, kripto piyasasını sadece kendi dinamikleri etkilemiyor, dünyadaki gelişmeler de etkiliyor. Özellikle son 1 yılda covid ile gelişmeler piyasayı doğrudan etkiliyor. İngiltere merkezli mutasyon haberleri karşısında Dolar endeksinin bugün çıktığını gözlemliyoruz. İnsanlarda dolara karşı çıkış devam ederse, bitcoin, altın ve gümüş gibi değer saklama araçlarında düşüş gözlemleyebiliriz. Ancak, şahsi görüşüm bunun çok kısıtlı olacağı yönünde. Çünkü güçlü devletler vatandaşlarından iban istemiyor, bizzat onlara para gönderiyor, vergilerini ve faturalarını öteliyor. Bu düzlemde, Ethereum’un fiyatı, Bitcoin’e bağlı; Bitcoin’in fiyatı da Dolar endeksine bağlı; Dolar endeksi de dünyadaki gelişmelere bağlı. 

Eski analizlerimize bakabilirsiniz.

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

Ethereum parabolik yükselişine henüz başlamadı. Ancak şu an öyle bir yerde ki, Bitcoin’de ciddi bir düşüş olmazsa Ether’den 850 dolar seviyesine doğru hızlı bir koşu görebiliriz. İlk denemede bu seviyeyi test edip bir miktar geri çeklilecektir. Biz düzeltmenin 625 dolardan 850 dolara doğru gerçekleştireceği fiyat hareketinin fib50, muhtemelen 740 dolar seviyesine kadar olacağını tahmin ediyoruz. 

Daha önceki analizlerimizde, Ethereum için 550 dolar ve altının satın alım için muhteşem seviyeler olduğunu vurgulamış, kendimiz de işlem açtığımızı belirtmiştik. Önceki analizlerimize göz gezdirebilirsiniz.

6 Aralık Ethereum analizimiz:

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!
6 Aralık 2020 Ethereum grafiği

Bir önceki analizimizde, üsteki grafiği paylaşarak Ethereum’un içinde bulunduğu üçgen formasyonundan bahsetmiş ve şu analizimize yer vermiştik:

”Ethereum 370 dolardan itibaren tatlı yükselişini 625 dolar direncine kadar sürdürdü. Üsteki grafiğe baktığınızda üçgen oluşumu hemen gözünüze çarpacaktır. 625 dolar engelini aşabilmemiz için son kez yükselen destek seviyesi 550$’dan güç almamız gerektiğini düşünüyorum. Burası işleme giriş yeri için şu an en ideal yer olarak görünüyor. Eğer destek seviyesinden güç almadan direnç seviyesini aşar ve başarılı şekilde saatlik mum kapatırsa, artık en ideal işleme giriş yeri, kırdığı direnç seviyesi 620$ olacaktır. ”

10 Aralık analizimiz:

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum Bitcoin'den daha iyi performans gösterebilir!

Tahmin ettiğimiz üzere, Etherum fiyatı desteği test etti hatta desteğin altına da fitil de attı. Fiyat destek seviyesinin üzerinde yukarı hareket için ısınma hareketleri sergiliyor. KoinMedya olarak, BTC kötü bir sürpriz yapmazsa Ethereum’un buradan yükseliş sürecine başlayabileceğini düşüyoruz.

UYARI: Bu bir yatırım tavsiyesi değildir, grafikle ilgili gördüklerimi paylaşıyorum. Ayrıca, tüm kripto paraların gözü BTCUSD paritesinde. Bitcoin yatay hareketi dışında tüm kripto paralar Bitcoin trendini takip eder. Bu nedenle Ethereum teknik analizi değerlendirmemize kulak verirken bir gözünüz sürekli Bitcoin teknik analizinde olsun.

Bitcoin için daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz BTCUSD sayfamıza bakmanızı öneriyorum.

 

Etherum neden yükseliyor?

Ethereum kademeli olarak PoW algoritmasından Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçiyor. PoS algoritmasında yatırımcılara Ethereum ekibi muhteşem bir fırsat sunuyor. Eth stake yapmak. Minimum 32 ETH olmak üzere ilk 500 bin ETH içerisine minimum 32 tane ETH stake yapan bir yatırımcı yıllık %21.6 faiz getirisi kazanacak. Bununla birlikte DeFi projelerinde de Ether stake yapılıyor. Tüm bunlar ETH fiyatı üzerinde pozitif baskı oluşturuyor ve Ethereum fiyatını yükseltiyor.

2020 Ethereum yorum

KoinMedya olarak 2020 Ethereum yorumumuz, Ethereum’un Bitcoin’den daha önce ATH’sini göreceği yönünde. Henüz her ne kadar Bitcoin ATH’sine daha yakın gözükse de Ethereum patlama noktasında olduğunu belirtmek istiyoruz.

2020’de Ethereum yatırımı yapmak mantıklı mı?

Kripto piyasası daha alt çalışmalarını tamamlamaya çalışan bir piyasa. Bu piyasada her gün yeni fırsatlar ortaya çıkıyor. 2020 yılının en büyük fırsatı hiç kuşkusuz DeFi piyasasıydı. Defi projeleri büyük boyutta Ethereum stake yaptı. DeFi piyasası, Ethereum’un Bitcoin’den ve neredeyse tüm diğer altcoinlerden daha iyi performans göstermesine yol açarak onu 2020’deki en iyi yatırımlardan biri haline getirdi. Ethereum’un yeni yükseliş trendi daha yeni başlıyor, yani maksimum getiri getirebilecek en sağlam projelerin başında Ethereum geliyor.

Ethereum düzeltme yapacak mı?

Ethereum 700 dolara kadar durdurulamaz olacak. Şu anki teknik ve temel analizlerimize dayanarak, büyük düzeltmenin 700 dolar bandından sonra başlayacağını hesap ediyoruz. Bunun için teknik analiz yazımızı takip ediniz.

Toggle title

profitfarmers_koinmedya

0

0

0

0

0

0

0