BTC : 64475 ₺ ETH : 1685 ₺ XRP : 1.441 ₺ LTC : 311.7 ₺ USDT : 6.853 ₺ XLM : 0.65 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği
0
huobi_koinmedya

Kripto para piyasalarının en popüler altcoinlerinden Ether için güncel Ethereum teknik analizi, ETH/USD paritesi ve Ethereum fiyat grafiği için lütfen haberimizin içeriğine bakınız.


08.07.2020 (Çarşamba) tarihli Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Bugün Ethereum ve DeFi (merkeziyetsiz finans) uygulamaları Avustralya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Australia Times’a konu oldu. Gazetede Alan Aldridge tarafından kaleme alınan makale Avustralyalı okuyucularına Ethereum ve DeFi’nin geleceğinden bahsetti.

Aldridge makalede Ethereum’un da Bitcoin gibi bir kripto para olduğunu ama Ethereum blockchain’ine akıllı sözleşmelerin kaydedilebildiğinden bahsediyor. Makalenin devamında Ethereum blockchain’inde işlem gören DAO gibi akıllı sözleşmelere değiniliyor. Ayrıca DAO’nun hacking mağduru olduğu ifade ediliyor. Buna rağmen Ethereum blockchain’inin siber saldırılara rağmen daha güvenli olduğu belirtiliyor.

DeFi platformları geleceğin finans dünyasında geleneksel finansal araçlara alternatif ürünler sunuyor.

koinmedya_brave

ETH/USD Paritesi

Aşağıda güncel ETH/USD paritesi ve canlı Ethereum fiyat grafiği veriliyor.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Kripto para piyasalarının genelinde son iki gündür dikkat çeken bir canlılık yaşanıyor ve toplam piyasa değeri 15 milyar dolar değer kazanarak 270 milyar doların üstüne çıktı. Toplam piyasa değeri 14 Şubat 2020’de 300 milyar doları geçerek yılın en yüksek değerini gördü. Bu dönemde ETH/USD paritesi de 290 doları görmüştü.

Ethereum (ETH) Teknik Analizi

koinmedya_brave

Ethereum rakipleri DeFi tokenları ve Cardano kadar olmasa da bugün de değer kazanmaya devam ediyor. ETH/USD partiesi %2’nin üzerindeki değer artışı ile 240 doların üstüne çıktı. Uzun süredir 50 günlük hareketli ortalama seviyesinin altında hareket eden ETH/USD paritesi son 3 günlük performansının ardından 50 MA’nın üstüne çıktı. Bu sayede Ethereum boğaları, Ethereum’un yönünü durağanlıktan tekrardan pozitife çevirdi. 

Ethereum (ETH) Teknik Analizi

ETH/BTC paritesi de önemli bir eşik olan 0.026 BTC’lik direnç seviyesinin üstüne çıktı. Bu sayede Ethereum, Bitcoin karşısında Mart ayının ilk günlerindeki pozisyonunu yakalamış oldu.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Kaynak

07.07.2020 (Salı) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum dApps (blockchain tabanlı uygulama) kullanıcı sayısında 2020’nin 2’inci çeyreğinde %97’lik artış gerçekleşti. Ethereum dApps’leri şans oyunları, eğlence, finans, borsa ve yüksek risk içeren uygulamalar diye sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırma içerisinde özellikle finans ve borsa uygulamalarındaki kullanıcı sayısındaki artış dikkat çekiyor.  

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiEthereun finans uygulamaları DeFi, borsa uygulamaları ise DeX olarak adlandırılıyor.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Salı gününü 240 dolar sınırında kapattı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum dün (06.07.2020) 230 dolarlık direnci kırdı. Bugün 240 dolarlık direnci kırmak için mücadele ediyor. Ethereum boğaları 240’lık direnci de kırarsa bir sonraki hedef 250 dolar.

250 dolar, Mart ayından beri iyi bir performans gösteren ETH/USD paritesinin ulaşabildiği üst sınır idi. Yani Ethereum genişlemesi bu hatta durdu. Bu nedenle 250 dolarlık seviye psikolojik bir sınır oluşturuyor. Bir nevi boğa sezonu için tamam mı devam mı sınırı.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiYaz Sheikh’e göre Ethereum için kritik seviyeler şu şekilde:

Ethereum Destek Seviyeleri: $225, $215, $210

Ethereum Direnç Seviyeleri: $245, $250, $265

Ethereum’un kısa vadede karşılaşacağı direnç seviyesi 0.786’lık Fib değer denk gelen 245 dolar seviyesi. Bu arada RSI değerlerinin trend değişim bölgesine yaklaştığını belirtmekte yarar var.

ETH/BTC paritesi 0.0253 BTC’lik direnç seviyesini kırdı ve parite Nisan 2020 dönemindeki değerine ulaştı. ETH/BTC paritesi 14 Şubat 2020’de 0.028 BTC’ye kadar çıkmıştı. Bu tarihte ETH/USD paritesi 290 dolar civarında işlem görüyordu.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Kaynak

06.07.2020 (Pazartesi) tarihli Ethereum teknik analizi

Visa mutfağında hummalı bir çalışma yürütülüyor. Henüz resmi bir açıklama yapılmadı ama burnumuza güzel kokular geliyor. Visa, Ethereum blockchain’i konusunda tecrübesi olan blockchain mühendisleri ilanına çıktı. İş ilanından Ripple ve Bitcoin ifadeleri de geçiyor.

Acaba Visa kripto para tabanlı bir platform mu oluşturuyor? Yeni dönemde Visa, kripto para tabanlı bir ödeme sistemi mi geliştirecek?

2019 yılında JP Morgan ve Facebook gibi firmaların kripto paralara yönelik ciddi adımları oldu. Bu adımlar, kripto para piyasalarına pozitif yansımış ve başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para değer kazanmıştı. 2020’nin ikinci yarısında Paypal ve Visa benzer bir atmosferin oluşmasına yardım edebilir.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi haftanın ilk gününde 230 dolarlık direnci kırdı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereuh haftaya 230 dolarlık direnci kırarak başladı. Hatta gün içerisinde 238 doları bile gördü. Yazının kaleme alındığı saatte ETH/USD paritesi 235 dolar civarında konsolide oluyor.

Geçtiğimiz 9 gün boyunca Ethereum fiyatları, 50 dönemlik hareketli ortalama (MA) seviyesinin altında hareket etmişti. Bugünkü prim artışı ile ETH/USD paritesi tekrardan 50 MA’nın üzerinde. Aşağıdaki şekilde 50 MA (mavi) ve 100 MA (turuncu) grafiklerini görüyoruz.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

MACD değerlerindeki trend, Haziran ayının ilk haftasından sonra ETH/USD paritesindeki durağanlığın ardından yön değiştirmişti. Bugün MACD, sıfır düzeyinde dip oluşturuyor. Eğer Ethereum boğaları fiyatları 230 doların üstünde tutmayı başarabilirlerse MACD değerleri pozitif eğim göstermeye başlayabilir. MACD, değerleri birçok yatırımcı tarafından referans alınan bir gösterge.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Stokastik RSI değerleri trend değişim bölgesinden oldukça uzak. Boğalar bu durumu fırsata çevirip kısa sürede ETH/USD paritesini 250 doların üstüne taşıyabilir.

05.07.2020 (Pazar) tarihli Ethereum teknik analizi

Filipinler’den Ethereum’a kötü haber. Filipinler, Ethereum’un popüler dApps’i (blockchain tabanlı uygulama) Forsage’yi ponzi tipi yapılanma sergilediği gerekçesi ile yasakladı. Bu gelişmenin ardından Forsage’nin işlem hacminde %80’nin üzerinde değer kaybı yaşandı.

Bu arda Ethereum ekosistemini ilgilendiren önemli bir yorumdan bahsetmek istiyoruz. Paylaştığı istatistiklerle dikkatimizi çeken Messari şirketinin yöneticisi, Ethereum’u yeni stabilcoin’ler hakkında uyarıyor. Ethereum blockchain’i birçok akıllı sözleşmeye, dApps’e ve stabilcoin’lere ev sahipliği yapıyor. Bu misafirler, ev sahibine yer bırakmıyor. Messari yöneticisi, Ethereum ağı üzerinden yeni stabilcoin’lerinin ağı iyice hantallaştıracağını düşünüyor.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi haftayı 225 dolar civarında kapattı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum’un 230 dolarlık direnci aşmasını beklerken ETH/USD paritesi hedefinden iyice uzaklaşıyor. Fiyatlar yazının kaleme alındığı saatte 225 dolar bandında işlem görüyor.

Ethereum fiyatlarındaki zayıf performansın ardından fiyatlarda azalan koridor formu oluşmaya başladı. Negatif eğimli koridoru Bollinger Bandlarında da görmek mümkün.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi03.07.2020 tarihli analizde ifade edildiği gibi Bollinger Bandları aralığı gittikçe daralıyor. Bu daralma ETH/USD partisinde olası yüksek dalgalanmalara işaret ediyor.

Ethereum, dolar karşısında değer kaybetmesine rağmen Bitcoin karşısında daha istikrarlı gözüküyor. Son günlerde  Bitcoin de dolar karşısında değer kaybettiği için ETH/BTC paritesi daha istikrarlı ve 0.025 BTC civarında hareket ediyor. Aşağıdaki grafikte ETH/BTC paritesindeki günlük değişimi görüyoruz.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Kaynak

Geçmiş tarihli Ethereum teknik analizi ve Ethereum fiyat grafiği

04.07.2020 (Cumartesi) tarihli Ethereum teknik analizi

Serbest piyasa koşullarında bir piyasaya giriş ve o piyasadan çıkış konusunda engel yok ve serbestlik söz konusu. Ethereum tabalı DeFi platformlarında son günlerde yaşanan aşırı canlılık doğal olarak dışarıda kalan firmaları cezbediyor. Piyasa girişte engel olmadığı için DeFi piyasalarında Ethereum, yeni rakiplerle karşılaşabilir. Nitekim öyle de oldu. Justin Sun, 3 yeni DeFi projesinin duyurusunu yaptı. Bu DeFi’ler, Tron blockchain’inde işlem görecek. İlerleyen süreçte yeni projeler de görebiliriz.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD 225-230 dolar arasında dalgalandı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Aşağıdaki grafikte Ethereum fiyatlarında 1 saatlik değişimi görüyoruz. Fiyatlar son iki gündür 228-224 koridoru içerisinde dalgalanıyor. Ethereum fiyatlarındaki volatilite oldukça düşük seviyede seyrediyor. ETH/USD paritesindeki yatay seyri MACD değerlerinde de görmek mümkün.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Mathew George’nin Ethereum teknik analizine göz atıyoruz. George, Bitcoin’deki durağanlığın Ethereum’a da yansıdığını belirtiyor. Ethereum, Mart Krizinden sonra ciddi bir performans gösterse de Şubat ayındaki değerine hala çok uzak.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

George analizine göre Parabolic Sar değerleri trend yönünün negatif olduğunu gösteriyor. Buna rağmen CMF (Chaikin Money Flow) değerleri daha iyimser işaretler veriyor.

Bu arada Ethereum hakkından iyimser olmamıza neden olabilecek diğer gösterge ise 100 ve üzeri adres sayısında son birkaç günde olağan üstü artış gözleniyor olması. 100 + ETH bakiyesine sahip adres sayısı kısa sürede 50 binin üzerine çıktı. Ancak bu sıçrama karşısında ETH/USD paritesinde bir canlılık gözlenmiyor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik AnaliziKaynak

03.07.2020 (Cuma) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum ekosisteminde bugün iki önemli gelişme yaşandı. İlki Tron blockchain’inde işlem göre 300 milyon dolar değerindeki Tether, Ethereum blockchain’ine taşındı. Bu taşınma ile alakalı herhangi bir açıklama yapılmadı. Ama son günlerde Ethereum tabanlı DeFi platformlarında işlem hacmi ciddi biçimde artış gösteriyordu. Bu işlemleri likidite etmek için Tether, Ethereum blockchain’ine geçmiş olabilir.

Diğer önemli gelişme bir dedikodudan ibaret. Nihayetinde bu dedikodu yalanlandı ama kaynağı önemli. Star Trek serisinin önemli kahramanı Kaptan Kirk, Elon Musk’un Ethereum blockchain’i üzerinde bir şeyler inşa ettiğini ileri sürdü. Kaptan Kirk’ün bu tweet’ine Musk’tan hızlıca cevap geldi. Musk şu ifadeleri kullandı:

“Ethereum’a karşı değilim ama Ethereum üzerinde bir şey inşa etmiyorum.”

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi 226 dolar bandında hareket ediyor.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

ETH/USD paritesi 225-230 dolarlık dar bir koridor içerisinde dalgalanmaya devam ediyor. Bu karasız hareketin ardından Bollinger Bandlarının (BB) aralığı sıkışıyor. Geçmiş dönemlerde BB koridorunun sıkışmasının ardından fiyatlardaki volatilitede artış gözlendi. BB koridor aralığı 20 doların altına gerilemek üzere. Aşağıdaki grafikte BB aralıklarının 20 doların altına gerilediği 3 dönemi görüyoruz (Kasım 2019, Aralık 2019 ve Ocak 2020)

Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Bu 3 dönemde de fiyatlar, BB koridorunun dışına çıkarak aşırı volatilite gösterdi. Kasım 2019 ve Aralık 2019’da ETH/USD paritesi BB sınırını alttan kırdı ve fiyatlarda ciddi düzeltme yaşandı. Ocak 2020’de ise ETH/USD paritesi BB koridorunu üsten kırdı ve fiyatlar rally’ye başladı.

Şimdi ise Ethereum benzer sürece giriyor. Volatilitenin hangi yöne doğru gerçekleşeceği biraz da Bitcoin’in göstereceği performansa bağlı.

Kaynak

02.07.2020 (Perşembe) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum dün 230 doları kırmak için mücadele etti ama bu direnci kıramadı. ETH/USD paritesi 225-230 dolar aralığında işlem görüyor.

Ethereum fiyatlarındaki durağanlığa rağmen Ethereum; dApps ve akıllı sözleşmeler alanında oldukça aktif. dApps (blockchain tabanlı uygulamalar) endüstrisinde aktif olan blockchain’lere baktığımızda Ethereum, EOS ve Tron öne çıkıyor. Ancak EOS ve Tron blockchain’ine ait dapps ve akıllı sözleşmeler sadece etikette kalıyor. Bu alanda Ethereum’un oldukça aktif olduğunu görüyoruz. Messari tarafından hazırlanan rapor, bu konuya dikkat çekiyor. Rapor, akıllı sözleşmelerde aktif olan adres sayısını blockchain’lere göre sıralıyor.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Yukarıdaki şekilde mavi grafik Ethereum’a ait aktif adres sayısı; gri grafik Tron blockchain’ine ait aktif adres sayısı ve yeşil grafik ise EOS’a ait. Ethereum’un son dönemde rakiplerine açık ara fark attığı gözleniyor.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Perşembe gününü 230 dolar civarında kapattı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum, DeFi ve dApps endüstrisinde yaşanan canlılığı beklenilen seviyede fiyatlarına yansıtamıyor. Ethereum fiyatlarını canlandırabilecek diğer gelişme ise Ethereum 2.0 güncellemesi. Ne yazık ki bu konuda da başta Ethereum CEO’su Vitalik Buterin olmak üzere Ethereum çevresinden kafa karıştıran ifadeler geliyor. Ethereum 2.0’ın tamamlanması 2 yıl gibi oldukça uzun süre alabilir. Tüm bu olumlu gelişmelerin meyvesini hasat edemeyen Ethereum, yeni bir düzeltme dalgası ile karşı karşıya kalabilir ya da uzun bir durağanlık süreci geçirebilir.

Ethereum haftalık fiyatları da bu konuda yeni bir düzeltme dalgasına veya durağanlığa işaret veriyor. ETH/USD paritesinde geçtiğimiz 3 hafta boyunca düzeltme yaşanmasına rağmen Stokastik RSI değerleri trend değişim bölgesinin üstünde yani aşırı alım bölgesinde hareket ediyor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Yukarıdaki grafikte RSI değerlerin en son Şubat 2020 döneminde aşırı alım bölgesini ihlal ettiğini görüyoruz. Bu dönemde fiyatlarda ciddi bir düzeltme yaşandı. Ancak şunu belirtmekte yarar var: Bu dönemdeki düzeltmenin şiddetini arttıran Korona Salgınının neden olduğu panik havasıydı.

Haftalık bazda stokastik RSI değerlerinin aşırı alım bölgesini ihlal ettiği diğer dönemin daha uzun sürdüğünü görüyoruz. 2019 yılının ilk günlerinde stokastik RSI değerleri aşırı alım bölgesini ihlal ediyor ve Temmuz 2019’a kadar bu bölgede kalıyor. Bu tarihten sonra ETH/USD paritesi 300 doların üstünden 130 dolara kadar geriliyor. Yani 2020’nin ilk ayına kadar.

Kısaca Ethereum fiyatlarında ciddi bir düzeltme olmasa dahi uzun süren bir durağanlık süreci yaşanabilir.

01.07.2020 (Çarşamba) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum boğaları 230 doların üstüne çıkmak için mücadelesini sürdürürken Ethereum çevresinden bir iyi bir de kötü haber geldi. İlk önce kötüsünü verelim: Ethereum 2’nin başlatılma tarihi en az 2 yıl alabilir. Ethereum’un CEO’sunun son paylaştığı tweet’inde “a couple of years (birkaç yıl)” ifadesi kafaları karıştırdı.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

İyi haber ise Ethereum aktif kullanıcı sayısından geldi. Santiment’in haberine göre Ethereum aktif kullanıcı sayısı 500 bini geçerek rekor kırdı.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiETH/USD Paritesi

Çarşamba günü ETH/USD paritesi 230 dolar sınırında hareket etti.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Aşağıda Yaz Sheikh’in Ethereum teknik analizini görüyoruz.

Ethereum son günlerde gösterdiği zayıf performansın ardından yükselen trendin altına geriledi. Son 5 gündür bu trendin altında işlem görüyor. ETH/USD paritesinin tekrardan yükselen trendin üstüne çıkması için 240 doları görmesi gerekiyor.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiRSI değerleri ile fiyatlar birlikte kısmi bir artış trendi içerisinde ve spot fiyatlar 230 dolar sınırına dayandı.

Eğer boğalar kontrolü kaybederse fiyatların 225 dolardan sonra karşılaşacağı ilk destek seviyesi 0.236 (214.9 dolar) ile 100 hareketli ortalama (210 dolar) arasında beliriyor.

Diğer taraftan Ethereum direnç hattı ise 0.786 Fib değerine denk gelen 244.79 dolarda oluşuyor.

Ethereum, bugün Bitcoin karşısında da değer kazanıyor ve 0.025 BTC’lik direnci kırmak üzere. Yazının kaleme alındığı saatte 0.0248 BTC’den işlem görüyor.

Kaynak

30.06.2020 (Salı) tarihli Ethereum teknik analizi

Haziran ayının son günüdeyiz. Yazının kaleme alındığı saatte ETH/USD paritesi 225 dolardan, ETH/BTC paritesi ise 0.0246 BTC’den işlem görüyor. Kripto para analisti Jack Sparrow’un Haziran ayı için yaptığı öngörü tutmadı. Sparrow, ay sonunda ETH/BTC’nin 0.035 BTC’ye çıkacağını tahmin etmişti.

Haziran ayına boynuz kulağı geçer misali Ethereum blockchain’inde işlem gören DeFi tokenları daha çok ilgi gördü. Özellikle Compound token bu aya damga vurdu dersek iddialı bir cümle kurmuş olmayız. DeFi platformlarındaki canlılık Ethereum talebine istenilen oranda yansımadı. DeFi’nin etkilerini Ethereum üzerinde büyük ihtimal uzun dönemde göreceğiz.  

Başka bir DeFi platformu MonteCarlo, Ethereum future işlemlerine başlayacağını duyurdu. Ethereum üzerinden çıkarılan türev ürünlerinin sayısındaki artış zamanla Ethereum talebine de yansıyacaktır.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Haziran ayını 230 doların altında kapattı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Denys Serhiichuk’un Ethereum teknik analizine göz atıyoruz. Ethereum ayın son günlerinde ilk önce 240 dolarlık desteği ardından 230 dolarlık desteği kaybetti. Son 4 gündür 230 dolarlık direnci kıramıyor.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiEthereum işlem hacminde de düşüş devam ediyor. Düşen fiyatların tek iyi yanı RSI değerlerinin aşırı alım bölgesinden uzaklaşması oldu.

Kripto para piyasalarında durağanlık sadece Ethereum’da değil Bitcoin’de de gözleniyor. Bitcoin’in 9 bin doların altına düşme ihtimali, Bitcoin yatırımcılarının dipten Bitcoin alırım motivasyonu ile alımdan uzak kalmalarına neden oluyor. Lider kripto paradaki durağanlık altcoinleri de olumsuz etkiliyor.

Kısaca şu sıralar kripto para piyasaları standby modunda.

Kaynak

29.06.2020 (Pazartesi) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum yatırımcılarını heyecanlandıran gelişmeyi Dragon Fly Capital’ın yöneticisi Haseeb Qureshi verdi. Qureshi’nin iddiasına göre Çin Devletinin resmi blokchain ağı BSN ile Ethereum arasında bir entegrasyon planlanıyor. Henüz resmi makamlardan bir açıklama gelmedi. Ama iddia doğruysa Ethereum fiyatlarında son günlerde yaşanan durağanlık atlatılabilir.

Teknik anlamda Haziran ayının başlarında Ethereum’da gördüğümüz hareketliliği göremiyoruz. İlk önce 230 dolarlık desteği kaybeden Ethereum için 220 dolarlık destek hattı da tehlikeye girdi.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Pazartesi günü 220 doların üstünde işlem gördü.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Yaz Sheikh’in Ethereum teknik analizine göz atıyoruz. Sheikh, Ethereum fiyatlarının üç aydır devam eden pozitif trendin altına gerilediğine dikkat çekiyor. Ayrıca Ethereum, Bitcoin karşısında da değer kaybediyor ve ETH/BTC paritesi 0.025 BTC’lik destek seviyesinin altına geriledi. Yazının kaleme alındığı saatte 0.0246 BTC’den işlem görüyor. Sheikh’e göre Ethereum için kritik değerler şu şekilde:

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiETH/USD

Destek: $215, $210, $200

Direnç: $225, $245, $250

ETH/BTC

Destek: 0.0243 BTC, 0.0239 BTC, 0.0236 BTC

Direnç: 0.025BTC, 0.0253 BTC, 0.026 BTC

ETH/USD paritesi 50 dönemlik hareketli ortalama seviyesinin altına geriledi. Şimdilik 100 ve 200  dönemlik hareketli ortalama seviyelerinin üstünde tutunuyor.

Aşağıda ETH/BTC paritesindeki değişimi görüyoruz. ETH/BTC  paritesi yükselen üçgen formunu üsten kırdı ama boğalardan Bitcoin karşısında yeni bir rally için gerekli desteği bulamıyor. ETH/BTC  paritesinin RSI değerleri trend değişim bölgesinde. Belki parite tekrardan 0.025 BTC’nin üstüne çıkabilir.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiğiKaynak

28.06.2020 (Pazar) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum ağında işlem gören Bitcoin’in parasal değeri 100 milyon dolara ulaştı. Anthony Sassano söz konusu gelişmeyi Ethereum ağında tokenize edilen Bitcoin’in 100 milyon dolara ulaştı şeklinde duyurdu.

Peki bu ne anlama geliyor? Bazı yorumular bu gelişmeyi Bitcoin açısından hayra yormuyor. Nedenini Bitcoin ağındaki ölçeklendirme sorununa dayandırıyor. Diğer yandan Ethereum ağının da kullanışlılığını ortaya seriyor.

Güncel fiyatlara göz attığımızda ise Bitcoin’in 9 binlik hattan gidip geldiğini görüyoruz. Benzer yorgunluk Ethereum için de geçerli.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Pazar günü 220 doların üstünde zayıf biçimde dalgalandı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Bugün Aakash Athawasya’nın Ethereum teknik analizine göz atıyoruz.  Son iki haftaya kadar yükselen bir koridorun içerisinde hareketini sürdüren fiyatlar, koridorun içerisinden çıkmaya başladı. Yükselen trend yerini yavaş yavaş durağanlığa bırakıyor. Bollinger Bandlarındaki tüneli de takip ettiğimizde tünelin de yatay seyretmeye başladığı dikkat çekiyor.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

ETH/USD paritesi dün 220’nin altına gerilese de tekrardan 220 doların üstüne çıkacak alım baskısı geldi. Fiyatlar 230 hatta 235 doları görene kadar tehlikenin geçtiğini söyleyemeyiz.

Geçtiğimiz 5 günlük zaman zarfında Ethereum fiyatlarında %10’un üzerinde bir değer kaybı var. Bu değer kaybında PlusToken’ı piyasaya yüklü miktarda coin dump etmesinin etkisi var.

ETH/USD paritesi Bollinger Bandlarını alttan kırdı. Bir süre sonra tekrardan yukarı doğru ivme kazababilir.

Kaynak

27.06.2020 (Cumartesi) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 230 dolarlık destek seviyesini de kaybetti. Ethereum, 22 Haziran’daki gibi bir alım baskısı yakalayamazsa Haziran ayını 210-220 dolar bandında kapatabilir.

ethereum teknik analizi Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, ETH Dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Son haftalarda yaşanan DeFi çılgınlığı Ethereum üzerinde beklenilen düzeyde etki doğurmadı. Messari yöneticisi, DeFi’nin birinci derecede Ethereum fiyatlarını etkilemeyeceğini ileri sürdü. DeFi etkisinin ancak uzun vadede Ethereum üzerindeki olumlu etkileri hissedilebilir. Messari yöneticisine göre Ethereum’u olumlu yönde etkileyecek asıl gelişme Ethereum 2.0 çalışması.

Bu arada Ethereum 2.0 için çok müşterili test uygulaması 29 Haziran’dan itibaren başlatılıyor. Söz konusu test uygulamalarına Altona v0.12 adı veriliyor.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Cumartesi günü 215 dolara kadar geriledi.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum fiyatları 21 dönemlik hareketli ortalama (21 MA) seviyesinin altından 50 MA’nın üstünde hareket ediyor. Fiyatlar 50 MA’ya denk gelen 223 dolarlık destek seviyesine doğru ilerliyor. Bir sonraki destek seviyesi ise 100 MA’da (195 dolarda) oluşuyor.

Ethereum 11 Haziran’da ve 24 Haziran’da 250 dolarlık direnç seviyesini kırmaya çalıştı ama ikisinde de başarısız oldu. Bir sonraki direnç testini Temmuz’da görebiliriz.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

24 Haziran’dan sonra başlayan düzeltmenin etkisi ile Stokastik RSI değerleri aşırı satım bölgesine yani trend değişim bölgesine geriledi.  Trend değişiminin ne zaman yaşanacağını şimdiden tahmin etmez zor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

11 Haziran’da RSI değerleri trend değişimi bölgesini girdikten 10 gün sonra yani 21 Haziran’da ancak fiyatlarda bariz bir değer artışı yaşanmıştı. Bu nedenle bariz trend değişimi Temmuz ayına kalabilir.

Kaynak

26.06.2020 (Cuma) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum gün içerisinde 227 dolara kadar geriledi ve 230 doların üstünde çıkmakta zorlanıyor. Benzer durgunluğu Bitcoin’de de görüyoruz. Bitcoin’in 9,000 bin dolarlık destek hattı üstündeki konumu zayıflıyor. Bitcoin’in 9 bin doların altına gerilemesi, Ethereum başta olmak üzere tüm piyasayı olumsuz etkileyebilir.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Cuma günü 230 bandında tutunmaya çalıştı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Aşağıda Biraajmaan Tamuly’nin kısa dönemli Ethereum teknik analizine göz atıyoruz. Tamuly’ye göre Ethereum kısa vadeli oluşturduğu üçgen formunu alttan kırarak 226 dolara kadar gerilecek. Aşağıdaki grafikte görüleceği üzere Ethereum 22 Haziran’dan beri değer kaybediyor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Fiyatlar 233-229 dolar bandında hareket ediyor ve Tamuly’ye göre kısa vadede Ethereum fiyatları için görünüm pozitif değil ve fiyatlar üçgen içerisindeki hareketi devam ettirecek.

Tamuly, VPVR analizine göre Ethereum için 229 dolar seviyesinde bir destek hattı oluştuğunu belirtiyor ama yine de fiyatların 226 dolara kadar gerileyeceği öngörüyor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Tamuly, ilk grafikte çember ile belirttiği bölgelerin simetrik görünüm sergilediğini ve 29 Haziran’a kadar fiyatların benzer rotada hareket edeceğini iddia ediyor. 29’undan sonra fiyatlar 233 doların üstünü görebilecek.

Kaynak

25.06.2020 (Perşembe) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum dünkü düzeltmenin ardından 250 dolar bandından 230 dolar bandına geriledi. Ethereum çevresinde bu gelişmeler yaşanırken Ethereum tabanlı Compoud, bugün Binance borsasında listelenmeye başladı. Bir DeFi (Merkeziyetsi Finans) tokenı olan Compound’ın fiyatları, Binance etkisi ile 200 dolardan 250 dolara kadar yükseldi. Yazının kaleme alındığı saatte Comp token, 225 dolardan işlem görüyor.

Lütfen Bkz: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Perşembe günü 230 bandında hareket etti.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Bugün Yaz Sheikh’in Ethereum analizine göz atıyoruz. Sheikh’e göre Ethereum için kritik değerle şu şekilde:

Destek seviyeleri: $225, $215, $210

Direnç seviyeleri: $250, $265, $275

Ethereum Mayıs 2020’den beri en az 6 kez 250 dolarlık direnç seviyesini test etti. Maalesef bu direnci kırmada yeterli alım desteğini bulamıyor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik AnaliziFiyatlar 0.236 Fib (214.90 dolar) ve 0.786 Fib (244.79 dolar) değerleri arasında dalgalanıyor. Ayrıca 100 ve 50 dönemli hareketli ortalama seviyesinin üstünde işlem görüyor.  

RSI değerleri ise 50 puan civarında ve trend değişim bölgelerinin uzağında işlem görüyor. Ethereum şimdilik uzun vadeli pozitif trend görünümünü koruyor.

Ethereum, Bitcoin karşısında Mayıs ayının ortasından beri değer kazanıyordu. Ancak ETH/BTC paritesi 0.0025-0.00253 BTC bandından yukarı çıkamıyor. 

Kaynak

24.06.2020 (Çarşamba) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum’un 250 dolarlık hedefine PlusToken ponzi yapılanması engel oldu. PlusToken ile ilişkili olduğu düşünülen hesaplarda hareketlilik gözleniyor. Dün yüklü miktarda EOS transferi gerçekleşti. Bugün de yaklaşık 187 milyon dolar değerinde 790 bin Ethereum, bilinmeyen bir adrese transfer edildi. Bu coinlerin piyasaya dump edilmesinden korkuluyor. 

Lütfen Bkz: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

Bu gelişmenin ardından Ethereum fiyatları 230 dolara kadar geriledi.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Çarşamba günü 240 doların altında işlem gördü.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Aşağıda Ethereum teknik analizini görüyoruz. ETH/USD paritesi gün içerisinde Bollinger Bandların (BB) üst seviyesini yani 250 dolarlık direnci test etti. Hem PlusToken etkisi hem de direnç reddi etkisi ile fiyatlar BB trendinin altına geriledi.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

BB’nin alt sınırı ile 50 dönemlik hareketli ortalama (50MA) seviyesi 222- 225 dolar seviyesinde destek hattını oluşturuyor.

Aşağıdaki grafikte 21 MA ve 50 MA değerlerini görüyoruz. ETH/USD paritesi 21 MA’nın altından 50 MA’nın üstünde seyrediyor. Orta vadeli trend hala pozitif ama fiyatlar destek hattına gerilerse orta vadeli Ethereum görünümü yerini durağanlığa bırakabilir.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi

Stoch değerleri artış trendinde ancak son saatlerde gelen düzeltme Stoch grafiğinin yönünü değiştirebilir. Stoch değerlerinin aşırı alım bölgesinden uzak olması, Ethereum boğaları için iyiye yorumlanabilir.

Kaynak

23.06.2020 (Salı) tarihli Ethereum teknik analizi

Ethereum dünkü alım baskısının etkisi ile 240 doların üstüne çıktı ve 240 doların üstünde tutunuyor. Bazı analistlere göre DeFi patlamasının etkisi Ethereum üzerinde yavaş yavaş görünmeye başladı. Aşağıdaki grafikte DeFi platformlarında kilitli duran Ethereum miktarındaki değişimi görüyoruz.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Platforma depozito edilen ETH miktarı 1 milyar doları geçiyor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, DTC Capital’in yöneticilerinden Spencer Monn, sadece geçen hafta DEFİ platformlarına 13.7 milyon dolarlık ETH depozito edildiğini belirtti.

ETH/USD Paritesi

ETH/USD paritesi Salı gününü 240 doların üstünde kapattı.

Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum hakkında hem DeFi hem de Ethereum 2.0 nedeniyle yatırımcı algısı oldukça pozitif ancak bu algının fiyatlara yansıması biraz vakit alıyor.

20 binim üzerinde aktif takipçisi olan Lifght’a göre Ethereum, Bitcoin’in 9 yıl önce yaşadıklarını yaşıyor. Light’a göre DeFi, Ethereum için bir başarı hikayesi yazıyor. Bu hikâyenin etkisi ile DeFi başarısının Ethereum’a yöneleceğini tahmin ediyor.

Ethereum madenciliği konusunda da performans üst düzeylerde ve gaz oranları yükselişini sürdürüyor.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi, Ethereum fiyatları 250 dolara göz kırpıyor. Ethereum 250 doları kıramada başarılı olursa Mayıs ayının son günlerindeki gibi bir rally’ye başlayabilir.

Güncel Ethereum (ETH) Teknik Analizi,

Kaynak