1. Anasayfa
  2. Kripto Para Piyasası
  3. Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!
0

Kripto para piyasalarının en popüler altcoinlerinden Ether için güncel Ethereum teknik analizi, ETH/USD paritesi ve Ethereum fiyat grafiği için lütfen haberimizin içeriğine bakınız.


Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Ethereum, Bitcoin’deki değer artışına gecikmeli de olsa olumlu yönde tepki verdi. 22 Ekim’de 420 doların üstünü gördü. Ethereum boğaları ETH/USD paritesini 400 doların üstünde tutmayı başarıyor. Boğalar bir süre daha pariteyi 400 doların üstünde tutabilirse uzun vadeli hareketli ortalama seviyeleri de bu durumdan etkilenmeye başlayacaktır. Doğal olarak 50 dönemlik hareketli ortalama seviyesinde trend değişimi yaşanacaktır.

Aşağıda ETH/USD paritesindeki değişimi ve canlı Ethereum grafiğini görüyoruz. 

koinmedya_brave

Messari analisti Ryan Watkins, Ethereum hakkında önemli bir veri paylaştı. Ethereum’daki trend yıl sonuna kadar devam ederse yıllık 1 trilyon dolar üzeri işleme ev sahipliği yapacak ilk blockchain Ethereum blockchain’i olacak. Watkins’in tahminine göre Bitcoin blockchain’i ise 800 milyon dolar civarında kapatacak.

Messari’ye göre yıllık 1 trilyon dolar işlem hacmi ile Ethereum, rekor kıracak.

1 trilyon dolar daha emekleme aşamasında olduğu ileri sürülen blockchain teknolojisi için oldukça iyi rakam. Bu rakamlar, Ethereum ve kripto paraların ilerleyen süreçte uluslararası finans piyasasında oldukça rekabetçi aktörler olabileceğini gösteriyor.

Ethereum 1 trilyon dolarlık işlem hacmine eski nesil blockchain’i ile ulaşıyor. 1 trilyonluk rakama Ethereum blockchain’indeki Tether gibi stabil coinler, DeFi’ler ve diğer akıllı sözleşmeler de katkı sunuyor. Ethereum 2.0 güncellemesi tamamlandığında Etheruem blockchain’i daha çok projeye ev sahipliği yapabilecek ve dolayısıyla daha çok işlem hacmine neden olabilecek.

Aşağıda Invezz’in ETH/USD paritesi üzerinde gerçekleştirdiği analizi görüyoruz. Invezz analisti Kasım ayı için Ethereum fiyatları hakkında önemli bir tahminde bulunuyor. İddiasına göre eğer boğalar ETH/USD paritesini aşağıdaki grafikte kırmızı hat ile belirtilen seviyenin üstünde tutabilirse fiyatlar 446 doların üstünü görecek.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!Kaynak

Ethereum teknik analiz: ETH için 2 iyi 1 kötü haber!

Ethereum gecikmeli de olsa Bitcoin’deki fiyat artışına olumlu tepki verdi ve dün bir ara 400 doları geçti. Ancak 400 doların üstünde tutunamadı. Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 395-400 dolar aralığında dalgalanıyor.

Bitcoinist’in önemli analistlerinden Cole Petersen’a göre Ethereum boğalarının 400 doları kırması için 380 dolarlık destek seviyesini kaybetmemesi gerekiyor.

Dün siz değerli okuyucularımıza Ethereum’da Dead Cross (Ölüm Kesişimi) riskinden bahsetmiştik. 100 dönemlik hareketli ortalama ile 50 dönemlik hareketli ortalama bugün buluştu ve 100 MA’nın eğimini takip ettiğimizde ilerleyen süreçte üste çıkabilir.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum gecikmeli olarak Bitcoin fiyatlarına tepki verdi ve ETH/USD paritesi 400 dolar bandına yükseldi. Ancak ETH/USD paritesinde yaklaşık 30 dolarlık artış 50 MA değerinde pek etkisini hissettirmedi. Bu hamle 50 MA değerine sadece 60 cent’lik bir pozitif katkıda bulundu (30/50= 0.6 dolar). 50 ve 100 dönemlik hareketli ortalama seviyelerinde bir eğim değişimi olmadı.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Yani Ethereum’un dün gösterdiği ivmenin trend üzerinde kalıcı etkisi şimdilik yok. Ancak  ETH/USD paritesi yaklaşık 1 hafta 400 dolar bandında (üstü daha iyi) tutunursa Dead Cross’un ömrü az olabilir.

Şimdi gelelim iyi haberlere: İlk olarak 21 dönemlik hareketli ortalama seviyesinin 50 MA’yı keserek üste çıktığını görüyoruz. Yani kısa vadede görünüm bullish. Yukarıda belirtildiği gibi 21 MA’daki pozitif eğimin, (eğer fiyatlar 400 dolar bandında tutunursa) 50 MA’nın eğimini bir hafta içerisinde negatiften pozitife çevirebilir.

Diğer olumlu gelişmeyi ise DeFi platformlarından alıyoruz. Bitcoin’deki anlık değer artışının etkisi ile DeFi platformlarında tutulan ETH miktarı 9.20 milyondan 8.5 milyona geriledi. Sonrasında DeFi’lere 500 bin adet yeni Ethereum depozito edildi. Yazının kaleme alındığı saatte DeFi’lerde kilitli tutulan Ethereum miktarı 9 milyon civarında. Ethereum yatırımcıları yatırımlarına güvenmeye devam ediyor.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!Kaynak

Ethereum’da Ölüm Kesişimi korkusu!

Bitcoin, 12 bin dolarlık direnci kırdı ve Bitcoin yatırımcılarındaki beklentiler oldukça yükseldi. Bitcoin’deki değer artışına rağmen Ethereum durağan seyretmeye devam ediyor. Altcoinler ise zemin kaybediyor. BTC/USD paritesindeki değer artışının ardından Bitcoin hakimiyet oranı tekrardan %60’ın üzerine çıktı ve yazının kaleme alındığı saatte %60.6 seviyesinde. Tradingview verilerine göre Bitcoin hakimiyet oranı %61.70’e yükseldi.

Bitcoin hakimiyet oranı Eylül ayının ortasından beri artış trendinde. Aşağıdaki grafikte hakimiyet oranlarındaki değişimi görüyoruz.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Ethereum yatırımcılarını tedirgin eden gelişme ise ETH/USD ve BTC/USD paritelerinin ayrışmaya başlaması. Bitcoin dolar karşısında değer kazanırken Ethereum durağan seyrediyor. Özellikle 20 Eylül’den sonra Bitcoin ile Ethereum arasındaki makas açılıyor.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Yukarıdaki grafik altcoinleri de ilgilendiriyor. Zira Bitcoin’deki değer artışı kripto para piyasası içerisinden altcoinlerden Bitcoin’e fon akışına neden olabiliyor.

Yine de ETH/USD paritesinin gecikmeli olarak BTC/USD paritesini takip etme olasılığı masada duruyor.

Ethereum yatırımcılarını tedirgin eden diğer gelişme ise ETH/USD paritesinde dead cross (ölüm kesişimi) olasılığının gün geçtikçe artmaya başlaması. Teknik anlamda 200 dönemlik hareketli ortalamanın (200 MA) 50 dönemlik hareketli ortalamayı (50 MA) keserek üste çıkması dead cross olarak tanımlanıyor. Yani uzun vadeli hareketli ortalamanın kısa vadeliye baskın gelmesi olarak da tanımlanabilir.

Dead cross, birçok analiste göre ay sezonunun başlangıcı olarak yorumlanıyor.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Şimdilik 200 MA ile 50 MA arasında kısa vadeli hareketli ortalama lehine bir fark var. Ancak 100 MA, 50 MA’yı kesti ve üste çıkmak üzere. 100MA’nın 50MA’yı kesmesi, minimal seviyede bir dead cross olarak tanımlanabilir.

Kaynak

Ünlü analiste göre Ethereum bu kritik seviyeyi korumalı!

BitMex ve Okex kripto para borsalarının neden olduğu kriz ortamı Bitcoin ve Ethereum’un hamle yapmasına engel oluyor. Hatırlanacağı üzere ilk olarak Ekim ayı başında BitMex borsasının yönetici kara para aklama suçlaması ile göz altına alındı. Geçtiğimiz gün ise Okex Borsasının Hong Kong merkezine Çin polisi operasyon düzenledi. Okex borsasının yöneticisinin de göz altına alındığı iddia ediliyor. Ayrıca Okex borsası, kripto para çekimlerini bir süreliğine erteledi.

Kripto para borsalarına yönelik operasyonlar piyasayı ve fiyatları ister istemez olumsuz etkiliyor.

ETH/USD paritesi 11 Ocak’ta 390 doları aştı ve Ethereum yatırımcılarını 400 doları kırabileceği yönde umutlandırdı. Ancak sonrasında yaşanan düzeltme ve dışsal faktörlerin etkisi ile 360 dolara kadar geriledi.

FXStreet’in analistlerinden John Isige’ye göre Ethereum kritik hat olan 50 dönemlik hareketli ortalama (50 MA) seviyesinin altında hareket ediyor. Isige, 400 dolarlık umudu kaybetmememiz için spot fiyatların 50 MA’nın üzerinde tutunması gerekiyor.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Yukarıdaki grafikte dikkat çeken diğer tehlike 50 MA’nın 19 Eylül’den sonra trend değiştirmesi. 100 dönemlik hareketli ortalama (100 MA) 50 MA’yı keserek üste çıkabilir. Ethereum’da kısmen bir dead cross. Yukarıdaki grafikte 23 Mayıs2020’de 50 MA’nın 100 MA’yı keserek üste çıktığını görüyoruz. Bu kesişmenin ardından ETH/USD paritesinde dikkat çeken bir boğa koşusu başladı. İlerleyen süreçte 23 Mayıs’ta yaşanan kesişme tersten yaşanabilir. 100 MA, 50 MA’yı keserek üste çıkabilir.

Kaynak

Ethereum ve Bitcoin faiz oranları arasındaki fark ne anlama geliyor?

Ethereum ve Bitcoin sonuçta para işlevi görüyor ve yatırımcılar Ethereum ve Bitcoin cinsinden tuttukları mevduatlarını bazı platforlara yatırarak faiz getirisi veya staking getirisi elde edebiliyorlar. Son günlerin popüler platformları arasında DeFi (merkeziyetsiz finans) platformları geliyor.

Yazının kaleme alındığı saatte DeFi platformlarında toplamda 8.6 milyon civarı Ethereum (3.2 milyar dolar) ve 158.4 bin adet Bitcoin (1.8 milyar dolar) mevduat olarak bulunuyor.

Yatırımcılar DeFi’lerden başka Celsius gibi merkezi kuruluşlara da Ethereum veya Bitcoin cinsinden varlıklarını yatırabiliyor ve faiz getirisi elde edebiliyor. Celsius, Ethereum’a yıllık %9.65 ve Bitcoin’e ise %6.2 oranında faiz öneriyor. Bu oranlar dolar, Euro ve yen gibi fiat para birimlerinin faiz oranlarına kıyaslandığında oldukça cazip oranlar.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Celsius’un Ethereum’a Bitcoin’e kıyasla verdiği yüksek faiz oranı ise farklı şekilde yorumlanabilir. Finans teorisine göre faiz oranları içerisinde risk primini de barındırıyor. Ethereum faiz oranlarının Bitcoin’e nazaran yüksek oluşu Ethereum’un görece daha riskli bir yatırım olduğunu gösteriyor olabilir.

Ethereum, tam 380 dolarlık direnç seviyesini aştığını düşünüyorken Hong Kong’dan gelen haber piyasada kısmen dalgalanmalara neden oldu. Okex borsasının kurucusunun Çin polisi tarafından göz altına alındığı iddia ediliyor. Ayrıca Okex, bir sonraki açıklamaya kadar kripto para çekim işlemlerini dondurduğunu açıkladı. Bu gelişmenin de etkisi ile ETH/USD paritesi 360-370 aralığına geriledi.

ETH/USD paritesinde 6 gün üst üste yaşanan değer artışının ardından parite, bu gün ile beraber 4 gündür değer kaybediyor.

ETH/USD paritesi ve Bollinger Bandlarını aşağıda görüyoruz. Parite tekrardan BB’nin alt yarısına gerilemek üzere. BB sınırlarına göre 334 dolarda Ethereum için destek, 387 dolarda ise direnç seviyesi beliriyor.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Kaynak

Ethereum aşırı mı değerli yoksa değerinin altında mı?

İkinci büyük kripto para olan Ethereum 13 Ocak 2018’de 1,482 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Aynı dönemde Bitcoin 20 bin doları gördü. 13 Ocak’tan sonra Ethereum hızlı biçimde 1,000 doların atına düştü ve bir daha 4 basamaklı rakamları göremedi. Aşağıdaki grafikte ETH/USD paritesindeki haftalık değişimi görüyoruz.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

3 Aralık 2018’de ETH/USD paritesi 80 dolara kadar geriledi. Korona Salgınının etkisi ile Mart 2020’de de ETH/USD paritesi 100 dolar bandına geriledi. Çift dip formu gösteren ETH/USD paritesi 2020 rekorunu ise 2 Eylül’de kırdı ve 490 doları gördü.

Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 380 dolar bandında işlem görüyor. Ethereum spot fiyatları baz alındığında Ethereum aşırı değerli mi yoksa değerinin altında mı?

Her ekonomik varlık gibi Ethereum’un da fiyatını arz talep koşulları belirliyor. Son dönemde Ethereum lehine gelişen arz koşulları dikkat çekiyor: 

  • DeFi’lerde tutulan Ethereum miktarı 8.6 milyon. Ethereum toplam arzının %7.6.
  • GrayScale Trust Fonlarında kilitli tutulan Ethereum miktarı toplam arzının %2’sini geçiyor.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!Yani piyasada işlem gören Ethereum’ların %10’u çeşitli vesilelerle piyasadan çekilmiş durumda. Bu sayede Ethereum fiyatları Mart 2020’den sonra sürekli değer kazanıyor.

Ethereum 2.0 ağı tam anlamıyla faaliyetlere başladığında piyasada daha yüksek miktarda Ethereum çekilecek. Bu sayede Ethereum daha kıt hale gelecektir.

Lütfen Bkz: Ethereum fiyat tahmini 2020 – 2025

Yukarıdaki faktörler Ethereum fiyatlarını olumlu etkileyen arz kaynaklı faktörler. Talep koşulları da Ethereum lehine gelişirse ETH/USD parite daha da değerlenebilir. Bu nedenle Ethereum’un değerinin altında olduğuna dair yorumda bulunabiliriz.

Aşağıdaki grafikte Ethereum haftalık Stoch RSI ve Stoch değerlerini birlikte görüyoruz.

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

Stoch RSI değeri aşırı satım bölgesinde ve trend değişimi sinyali veriyor. Stoch değerleri ise istikrarlı bölgede bulunuyor. Stoch RSI değerlerinden hareket eden analistler ETH/USD paritesinin değerinin altında olduğunu ileri sürüyor. 

Ancak kripto para piyasalarının oldukça spekülatif piyasalar olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kaynak

Hareketli Ortalama (moving average) nedir?

Hareketli Ortalama seviyeleri istatistiksel bir kavram olup genellikle zaman seriler için hesaplanır. Bir kripto paranın veya ekonomik varlığın geçmiş dönem fiyatlarının ortalamasını yansıtır.
ÖRNEK: Son 3 günlük fiyatı 20, 21 ve 22 olan bir kripto paranın 3 günlük hareketli ortalaması şu şekilde hesaplanır:
3 MA = (20+21+22)/3=21

Dead Cross (Ölüm Kesişimi) nedir?

ethereum teknik analizi Ünlü editörün Kasım ayı Ethereum tahmini!

200 dönemlik hareketli ortalamanın (200 MA) 50 dönemlik hareketli ortalamayı (50 MA) keserek üste çıkması dead cross olarak tanımlanıyor. Dead cross, birçok analiste göre ay sezonunun başlangıcı olarak yorumlanıyor.