1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum’dan albenili düşüş!

Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum’dan albenili düşüş!

Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum’dan albenili düşüş!
0
Kripto para piyasası 7/24 durmaksızın devam ettiği için son derece dinamik bir piyasa. Bu piyasada 24 saatte çok şey değişebilir. Son 24 saat içerisinde ETH/USD paritesinde neler değişti, önümüzdeki zaman diliminde ne gibi değişiklikler olabilir, yakından bakmak için buyurun Ethereum teknik analizi yazımıza.

Ethereum teknik analizi ( 7 Şubat 2021)

Ethereum yeni bir tüm zamanlar rekorunu kırdıktan sonra dolar karşısında düzeltmeye gitmeye başlıyor. 1.750 dolarlık rekoru kıran Ethereum 1.500 dolar civarında bir destek bulacak gibi görünüyor.

Ethereum performansı ile ilgili kilit noktalara dikkat edelim.

  • ETH fiyatı daha aşağı seviyelere doğru bir düzeltme yaşamadan önce 1.750 doları gördü ve yeni bir rekora imza attı.
  • Fiyat şu anda 1.650 doların hemen altında işlem görüyor ama hala 100 basit hareketli ortalamanın üstünde ( 4 saatlik)
  • 4 saatlik görünümde büyük bir çakışan üçgen formasyonunun altında bir kırılma ve 1.660 dolar seviyesinde bir destek görünüyor
  • Parite 1.500 dolar desteğini tekrar ziyaret edebilir ve bu seviye boğaların yeniden aktif hale geleceği bir seviye olabilir.

Ethereum kazanımlarını düzeltiyor

Geçtiğimiz hafta Bitcoin ve Ethereum düzenli bir yükseliş yaşadı 1.500 ve 36.000 dolar üstüne doğru bir hareket sergilediler.ETH yeni bir tüm zamanlar rekoru olan 1.750 dolardan işlem gördü ve ardından güçlü bir satış baskısı yaşadı.

Fiyat tepeden düzeltmeye başladı ve 1700 doların altına kadar sarkti. Ethereum 1275 dolardan başladığı yükseliş hareketini 1750 dolara kadar taşıdı ve şimdilik bu yükselişin Fib 23.6 düzeltme seviyesi altına inmiş oldu.

EthUsd 4 saatlik grafikteki son derece önemli üçgenin destek seviyesi olan 1660 dolara dikkat.  Fiyat şu anda 1.650 doların altında seyrediyor ama 4 saatlik 100 hareketli ortalamanın üzerinde durmaya devam ediyor.

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

Bir sonraki destek seviyesinin 1.500 dolar olmasını bekliyoruz. 1.275 dolarda başladığı yükseliş hareketini ise 1.750 dolara taşıyan %50 fib düzeltme seviyesi şu anda 1.512 dolar civarında.

Daha fazla kayıplar yaşanması durumunda 1.440 dolar seviyesine doğru düzenli bir iniş de görebiliriz. 100 hareketli ortalama ( 4 saatlik) da 1.440 dolar seviyesinde güçlü bir destek olmaya hazırlanıyor. 

Ethereum da yeni bir artış bekleyebilir miyiz?

Eğer Ethereum 1.500 doların üstünde sabit kalırsa yeni bir yükseliş hareketi gösterebilir. Yukarı doğru böyle bir çıkışın ilk direnç noktası da 1.700 dolar olacaktır.

Bir sonraki ana direnç noktası ise 1.750 dolar seviyesi. 1.700 ile 1.750 dolar seviyeleri üzerinde bir kırılma Ethereumu 1.800 dolara taşıyacaktır. Bu şekilde olduğunu farz edersek büyük ihtimalle fiyat 1.800 ile 1.850 doları çok yakında görebilir.

4 saatlik MACD – ETH/USD MACD göstergesi yavaş yava iniş bölgesinde momentum kazanıyor.

4 saatlik RSI – ETH/USD RSI göstergesi 50 seviyesinin üstünde

Ana destek seviyesi – $1,500

Ana direnç sevieysi – $1,700

Kaynak

Ethereum Teknik analizi (30 Ocak 2021)

 

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

1 saatlik ETHUSD grafiğine baktığımızda, Ethereum’un üçgen formasyonundan güç aldığını ve ivmelenmeye baladığını görüyoruz. Üçgen formasyonunu başarılı şekilde kırar ve saatlik mumu kapatırsa, Ethereum yeni bir zirvesini görebilir. Ancak kripto para için önemli olan günlük mum!

 

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

ETHUSD günlük grafiğine baktığımızda, günlük mumların ana gövdelerinin hepsinin 1400 dolar seviyesinin altında olduğunu görüyoruz. Ethereum içinde bulunduğu formasyon hedefi 3800 dolara gitmek istiyorsa, öncelikle 1400 dolar seviyesin üzerinde günlük kapanış yapmalı.

Eski analizlerimize bakmak isterseniz:

(21 Ocak 2021)

ABC düzeltmesini tamamladığını görüyoruz. Fiyat önceki gün meydana gelen düşüşte 1040 dolara kadar gerileyerek C noktasını oluşturdu. Aslında biz 950 dolar seviyelerine kadar düşmesini bekliyorduk. Biraz C seviyesi güdük kaldı. Piyasa sağlıklı bir düzeltme yaşadı. Analizin hazırlandığı saat itibariyle, düşüşten yukarı doğru olan fiyat hareketinin düzeltmesini yaşıyoruz. 

Fiyatın 1150 dolar bölgesini test edebileceğini, buradan aldığı güçle birlikte kanalın üst bandı 1480 dolar seviyesini test etmesini bekliyoruz.

Ethereum (ETH) teknik analizi (16 Ocak 2021)

Kripto piyasası heyecana doymuyor. O kadar volatil ki, tepedeyken bir anda kendinizi dağın dibinden zirvesine seyrederken bulabiliyorusunuz. Çok geçmeden yine aynı zirveye çıkabiliyorsunuz. Kalbinde sıkıntısı olanların katiyen kaldıramayacağı bir piyasa. 

Son 24 saatte Bitcoin’in düzeltme yapmasından ötürü Ethereum da düzeltme yaptı. Piyasaya yeni katılımcılar için fiyat son zamanların en uygun fiyatına geriledi.

 

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

ETH/USD paritesi uzun zamandır bir kanal içerisinde hareket ediyor. Son 24 saatte yaşanan düzeltme sonucu, fiyat kanalın desteğini test etti. Grafikte, yatay fincan kulp formasyonu var ve fiyat formasyonun direncini kırdı ve de hızla yükseliyor. Ethereum’un hedefi 1600 dolar. 

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

ETH/BTC paritesinde ise fiyat, flama formasyonu oluşturduğunu görüyoruz. Flama formasyonun hedefi bayrak direği kadardır. ancak burada elliot sayımına baktığımızda, hedefin 0.048 bölgesi olduğunu görüyoruz.

(ESKİ ANALİZLERİMİZE BAKMAK İSTERSENİZ)

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

Günlük grafiğe baktığımızda, Ethereum’un 838 dolara kadar sorunsuz çıkabileceğini görüyoruz. Bu seviyeyi aşarsa, sırasıyla diğer seviyeler mavi çizgiyle işaretlenmiştir.

Ethereum, Bitcoin’de meydana gelen geri düzeltme hareketinden sonra grafikte görüldüğü üzere yükselen desteğini test etti. Destek şu saate kadar son derece etkili çalıştı. Analizimizi yaptığımız saat itibariyle bu seviyeden dönüş hazırlıkları içerisinde olduğunu görüyoruz. Eğer bu seviyeyi koruyamazsa, 530 dolardan 670 dolara olan yükseliş dalgasının fib 0.65’i, 585 dolarda. Bu seviyenin düşüşü tutacağını düşünüyoruz.

Ayrıca grafikte görüldüğü üzere, RSI ne zaman 30’un altına indiğinde piyasada kuvvetli bir alım geçekleşiyor ve fiyat kısa zamanda yükseliyor. Şimdi de BTC paritesine bakalım:

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

ETHBTC paritesinde fiyatın destek seviyesini test edip buradan güç alarak yukarı yönlü itki içerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Son 2 ayda bu seviyeyi 3 kez test etti ve buradan aldığı güçle Bitcoin’e kadar değer kazandı. RSI ne zaman bu seviyeye gelse, piyasada güçlü ETH alımı gerçekleşiyor. ETH’nin bu seviyeyi koruyup koruyamayacağı için son olarak BTUSD paritesine bakalım:

ethereum teknik analizi Ethereum (ETH) teknik analizi: Ethereum'dan albenili düşüş!

Saatlik grafikte, RSI 30’un altına indiğinde kuvvetli alım baskısı geliyor ve kayıplarını kısa zamanda gideriyor. Ben fiyatın bu kutuyu koruduğu sürece panik için bir sebep olduğunu görmüyorum. Fiyat bu seviyelerde konsilide olur, ve yatay hareket etmeye başlarsa, bu kez altcoinlere sermaye aktarımı gerçekleşebilir. 

Ancak unutmamalıdır ki, kripto piyasasını sadece kendi dinamikleri etkilemiyor, dünyadaki gelişmeler de etkiliyor. Özellikle son 1 yılda covid ile gelişmeler piyasayı doğrudan etkiliyor. İngiltere merkezli mutasyon haberleri karşısında Dolar endeksinin bugün çıktığını gözlemliyoruz. İnsanlarda dolara karşı çıkış devam ederse, bitcoin, altın ve gümüş gibi değer saklama araçlarında düşüş gözlemleyebiliriz. Ancak, şahsi görüşüm bunun çok kısıtlı olacağı yönünde. Çünkü güçlü devletler vatandaşlarından iban istemiyor, bizzat onlara para gönderiyor, vergilerini ve faturalarını öteliyor. Bu düzlemde, Ethereum’un fiyatı, Bitcoin’e bağlı; Bitcoin’in fiyatı da Dolar endeksine bağlı; Dolar endeksi de dünyadaki gelişmelere bağlı. 

 

Toggle title

koinmedya_telegram

0

0

0

0

0

0

0

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.