1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriEthereum Haberleri
  3. Ethereum fiyatının önünü kesen 2 kritik seviye ve yöneldiği destekler

Ethereum fiyatının önünü kesen 2 kritik seviye ve yöneldiği destekler

Ethereum fiyatının önünü kesen 2 kritik seviye ve yöneldiği destekler
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum fiyatında son 24 saatte yaşanan yeni yükseliş girişimi de kritik bir seviyede satış baskısı ile karşılandı. ETH/USD paritesindeki son gelişmeler ile önemli destek ve direnç seviyelerine bakalım.


Güncel Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı ne olur?

Ethereum (ETH) fiyatı son bir hafta zarfında 1.800 dolar kritik seviyesinin üzerine birden fazla sıçrama kaydetti. Hatta birkaç defa bu kritik seviyenin üzerinde günlük kapanış da gerçekleştirdi. Ancak buna rağmen gördüğü satış baskısı sonucu geriledi. Gerilemeler ise 1.700 doların üzerindeki bir seviyede destek buluyor. Bundan dolayı burada 2 kritik seviye arasında yeni bir işlem aralığı oluşturdu. Bu seviyelerden birinin kırılması bir sonraki adımı belirleyecek.

ETH/USD paritesi günlük grafikte şunu görüyoruz. Ethereum fiyatı bir süredir oluşturduğu yüzde 4-5’lik büyük kırmızı ve yeşil mumlardan sonra dalgalanmanın şiddetini düşürdü. Dün ise yeniden 1.800 dolara kadar yükseldi. Ancak yine satışlarla karşılık buldu ve yeniden 1.750 dolar kritik desteğine doğru düzeltme yapıyor. Ancak genel olarak 1.700 dolar ile 1.800 dolar aralığında kalmaya devam ediyor.

İlgili –  Balinaların 13 milyon coin biriktirdiği Ethereum ölçekleme çözümü kripto para

Güncel Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı ne olur?ETH/USD 1 gün grafiği Kaynak: TradingView

Ethereum fiyatı destek ve direnç seviyeleri

Kısa vadede Ethereum fiyatında oluşan destek ve direnç seviyeleri için ise ETH/USD paritesi 4 saat grafiğine bakalım. Bu grafikte şunu görüyoruz. Ethereum fiyatının önünde şimdi düşen bir trend çizgisi var. Yükselişler bu çizgi ve 1.774 dolarda bulunan 50 SMA basit hareketli ortalama çizgisine takılıyor. Genel olarak ise son günlerde yükselme girişimlerinin 1.780 dolar ve 1.800 dolar seviyeleri tarafından engellendiğini söyleyebiliriz. Ancak aşağıda da 1.720 dolar destek bölgesi var.

Son gelişmelerden sonra Ethereum fiyatının önünde kısa vadede 1.780 dolar direnci ve buna ek güç veren 50 SMA çizgisi var. Ana direnç bölgesi ise 1.800 dolar – 1.820 dolarda. Aşağıda ise ilk destek 1.750 dolarda olabilir. Ayrıca kısa süre önce test ettiği 1.720 dolar desteği var. Ama eğer 1.700 doların da altına kayarsa en önemli destek 1.650 dolarda beklenebilir.

İlgili – Ethereum rakibi coinde %90 ralli bekleyen ünlü analistten XRP, ADA ve SOL analizi

Güncel Ethereum teknik analizi: ETH fiyatı ne olur?ETH/USD 4 saat grafiği Kaynak: TradingView

Özet olarak Ethereum için önemli destek ve direnç seviyeleri şöyle:

  • Destek seviyeleri: 1.720 dolar ve 1.700 dolar
  • Direnç seviyeleri: 1.780 dolar ve 1.820 dolar

Ethereum teknik indikatörler

Teknik indikatörlerden MACD ve RSI çok az boğa görünüm ile nötr çizgisi civarında. Teknik indikatörlerin ne anlama geldiği için aşağıdaki açıklamalara bakabilirsiniz.

İlgili – Bitcoin için sırada ne var? Ünlü analistten önümüzdeki ayların BTC tahmini

 

Canlı Ethereum fiyat grafiği

 

 

Ethereum fiyatı Nisan’da kaç dolar olur?

Coinmarketcap sitesinin Ethereum fiyat tahminine göre, ETH fiyatı 30 Nisan 2023 tarihinde ortalama 1.618 dolar – 1.652 dolar seviyelerinde işlem görecek. Bu tahmin için platformda şimdiye kadar 1.092 kullanıcı tahminini paylaştı. Buna göre kullanıcılar Ethereum fiyatının ayın sonunda 1.600 doların üzerinde ve kritik 1.650 dolar bölgesinde olmasını bekliyor.


MACD ve RSI indikatörleri nedir?

MACD (Moving average convergence/divergence) bir varlığı fiyatındaki momentumu tespit ederek traderlere bir trend değişimi olup olmayacağının sinyalini verir. RSI (Relative Strength Index – Göreceli Güç Endeksi) indikatörü ise 0 ile 100 arasında bir varlığın fiyatının gücünü ölçer. 30’un altı aşırı satışı göstererek alım sinyali verir. 70’in üzeri de aşırı alım demek ve satış sinyali oluşturur. 50 seviyesi için nötr bölgesi olarak boğa ve ayıların pozisyonlarını eşit güce sahip olduğunu gösterir.

Basit Hareketli Ortalama (Simple Moving Average – SMA) nedir?

Basit Hareketli Ortalama ya da kısaca SMA çizgisi, grafikte belirli bir süre zarfında fiyatın ortalamasını hesaplayan teknik bir indikatör. SMA çizgisi, bir kripto paranın fiyatının boğa ya da ayı trendine devam etmesi ya da yön değiştirmesinin sinyallerini belirlemede yardımcı oluyor.


Çift Tepe ve Çift Dip formasyonu ne anlama geliyor?

Çift Tepe ve Çift Dip formasyonu ne anlama geliyor?

Çift Tepe ve Çift Dip, grafiklerde fiyatın yön değiştirmesine işaret eden bir formasyon olarak tanımlanabilir. Çift Tepe, M şeklini alarak fiyat için ayı durumuna yani düşüşe işaret eder. Çift Dip ise W şeklinde grafikte yer alarak fiyatın yükselmeye başlayacağının sinyalini verir.

Üçlü Tepe ve Üçlü Dip formasyonu nedir?

Üçlü Tepe ve Üçlü Dip formasyonu nedir?

Üçlü Tepe ve Üçlü Dip formasyonları genel olarak grafiklerde yön değişimine işaret eden teknik formasyonlar olarak kabul ediliyor. Grafikte eşit seviyelerde üç zirvenin görülmesi ile oluşan Üçlü Tepe formasyonu, yükselişin bu seviyede engellendiği ve trendin yönünün aşağıya değişmeye başladığının işareti. Aynı şekilde Üçlü Dip formasyonu da boğa olarak kabul ediliyor ve varlığın fiyatının yükselmeye başlayabileceğinin sinyalini verir.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.