BTC : 85599 ₺ ETH : 2849 ₺ XRP : 2.155 ₺ LTC : 419.4 ₺ USDT : 7.297 ₺ XLM : 0.7589 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Türkiye ulusal blockchain strateji belgesi

Türkiye ulusal blockchain strateji belgesi

Türkiye ulusal blockchain strateji belgesi
0
huobi_koinmedya

Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi raporu Türkiye’nin ulusal blockchain stratejini belirliyor.


Ulusal blockchain stratejisi

Türkiye sanayi bakanlığı tarafından hazırlanan 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi isimli raporunda blockchain vurgusu öne çıkıyor. Hazırlanan rapor, Türkiye ulusal blockchain strateji hakkında bir taslak oluşturuyor. Raporda blockchain (blokzinciri) teknolojisi, Bitcoin’e vurgu yapılarak tanımlanıyor. Rapordaki ilgili bölüm şu şekilde:

Lütfen Bkz: Türkiye’de Bitcoin regülasyonları ve kripto paraların yasal durumu

Blokzincir “bitcoin” gibi sanal para birimleri ile ünlenmiş olsa da, merkezi otoriteye ihtiyaç olmadan sisteme dahil olan tarafların birbirine güvenerek işlem yapabilmelerini sağlayan dağıtık bir iletişim altyapısı sunmaktadır. Bu özelliği sayesinde, akıllı sözleşmelerden, tedarik zinciri sürecinin şeffaf ve güvenilir takibine kadar birçok alanda da kullanım imkânı olan, aracıları ortadan kaldıracağı için geleceği şekillendirecek yeni iş modelleri oluşturan teknolojilerden biridir. Örneğin, Amerikan borsası NASDAQ, blokzincir tabanlı üç farklı pilot uygulama üzerinde çalışmaktadır. Hisse ihracı ve takibi, e-oylama ve İsveç ortak fonu ile iletişim. Güney Kore blokzincir altyapısının ülke genelinde gelişimi için kamu ihtiyacı olan hayvancılık tedarik zinciri yönetimi, gümrükleme, e-oylama, gayrimenkul alım-satım, uluslararası e-belge yönetimi ve deniz lojistiği alanlarında pilot projeler belirlemiş ve bu projelerde geliştirme yapacak girişimciler için fon ayırmıştır.

Raporda ulusal blokzinciri kavramı öne çıkıyor ve ulusal blokzincirinin geliştirilmesinin teşvik edileceği vurgulanıyor. Türkiye, tapu kayıtları, diploma, gümrük uygulamaları gibi birçok alanda bu yeni teknolojinin sağladığı imkanlardan faydalanmayı planlıyor.

koinmedya_brave

Raporda tedarik zinciri, bankacılık, hukuki takip uygulamaları konusunda blockchain tabanlı pilot uygulamaların oluşturulabileceği ifade ediliyor.

Lütfen Bkz: ING Bank yeni kripto anketinde yine Türkiye vurgusu öne çıkıyor

 Blokzincir teknolojisinin dünyada girişim finansmanında kullanımı, dikkat çekici bir hal almıştır. Halka açılmaya benzer bir model olarak gelişen ve ICO olarak da bilinen girişimcilerin dijital para çıkararak fon toplaması modelinin ülkemizde gelişimi blokzincir altyapısı, kullanıcılar tarafından güvenilirliği, geliştirilen uygulamaların siber güvenliği gibi bir dizi unsurun bir arada yeterliliğini gerektirmektedir. Blokzincir girişimleri regüle sektörlerde uygulama alanları bulmaktadır. Startup Genome raporuna göre blokzincir en hızlı büyüyen girişimcilik alanlarındandır.

Raporda vurgulanan önemli noktalardan birisi de regülasyonlarla alakalı. Blockchain endüstrisine girecek yeni girişimcilerin bu konuda yeterlilik testlerinin geçmesi gerekiyor.

Kaynak

koinmedya_brave