1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. ABD Bitcoin’i yasaklar mı?

ABD Bitcoin’i yasaklar mı?

ABD Bitcoin’i yasaklar mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin yatırımcılarında şu korku var: ABD Bitcoin’i yasaklar mı? Sıkça sorulan bu soruya cevap arıyoruz. Ayrıntılar haberimizde.

 

Bitcoin yasaklar mı?

 

Kripto para analistleri Bitcoin ve kripto paraların ABD dolarının tahtını salladığını ve uluslararası ödemeler sisteminde doları bypass edecek bir ödemeler sistemi geliştirdiğini iddia ediyor. Gerçekten de Bitcoin alternatif bir para birimi olarak doğdu. Gelişmeye ve büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün Bitcoin 4,000,000,000,000 doları geçen işlem hacmini de gerçekleştirdi. Bu işlemi yaparken Bitcoin ne bir bankaya ne de aracılara ihtiyaç duydu. Bitcoin’in whitepaper’ın da yazdığı gibi “peer to peer” 4 trilyon dolarlık transfer gerçekleşti.

Madem Bitcoin, dolar ve geleneksel ödemeler sistemini tehlikeye atıyor. O zaman ABD Bitcoin’i yasaklayabilir sorusu akıllara geliyor. ABD yasaklarsa Bitcoin’in sonunu getirir mi?

ABD yasaklarsa Bitcoin’in sonunu getirir mi?

ABD’nin Bitcoin’i yasaklaması Bitcoin’in sonunu getirmez ama Bitcoin’e ciddi zarar verir. ABD ülke olarak küresel ekonominin 1/5’inden fazlasına hükmediyor. 2019 yılı verilerine göre küresel gayri safi yurt içi hasıla değeri (GSYİH) 90 trilyon dolar civarında. ABD’nin GSYİH’si ise 21 trilyon dolar.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

ABD’nin kripto para piyasalarındaki etkinliği ise daha yüksek. Kripto para piyasalarındaki işlem hacminin neredeyse yarısı ABD merkezli gerçekleşiyor. Doğal olarak ABD’nin Bitcoin’e yasak koyması Bitcoin fiyatlarında ciddi çöküşe neden olacaktır.

Gelelim ikinci soruya: ABD Bitcoin’i yasaklar mı?

Geleneksel ABD politikası yok etmekten ziyade kontrol etmeyi tercih ediyor. Bu nedenle ABD yönetimi Bitcoin’i kontrol etmek isteyecektir. ABD’nin Bitcoin’den vergi alması, KYC (müşterini tanı) ve AML (kara para aklama ile mücadele) protokolleri ve regülasyon çalışmalarının temelinde Bitcoin’i kontrol etmek istemesi yatıyor.  ABD Bitcoin’i yasaklar mı sorusuna ABD merkezli kripto para borsası Gemini’nin CEO’su Tyler Winklevoss şu şekilde cevap veriyor.   

 

“ABD yönetimi Bitcoin’i asla yasaklamayacaktır. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca bu soru çokça soruldu ve ABD’li mahkemeler ve kural yapıcılar cevapladılar. Gemi çoktan demir aldı!”

 

 

Etiketler: