BTC : 83594 ₺ ETH : 2900 ₺ XRP : 1.894 ₺ LTC : 367.3 ₺ USDT : 7.612 ₺ XLM : 0.5942 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Rus polisler illegal kripto madenciliği iddiasıyla yargılanıyor

Rus polisler illegal kripto madenciliği iddiasıyla yargılanıyor

Rus polisler illegal kripto madenciliği iddiasıyla yargılanıyor
0

İllegal kripto madenciliği olaylarına bir yenisi ekleniyor. Rusya’da illegal olarak kripto madenciliği yaptığı iddia edilen polisler yargılanıyor.


Rusya’da illegal kripto madenciliği davası açıldı

Rusya’da üç polis yarım milyon dolardan fazla değere sahip kripto madenciliğinde kullanılan bilgisayar donanımlarını illegal olarak elde etmekle suçlanıyor. İddiaya göre polis memurları bu ekipmanları kripto para madencilik çiftliği kurmak için kullandılar.

Rusya’nın Smolensk bölgesinde üç eski polis illegal olarak kripto madenciliği çiftliği kurmuş olmakla suçlanıyor. Polis memurları kripto para madenciliğini kişisel olarak gelir elde etmek amacı ile kuruyor. Soruşturma kapsamında polis memurları görevi kötüye kullanma, resmi belgede sahtecilik ve yüksek miktarlarda dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor. Davaları kovuşturma aşamasında, yani mahkeme iddianameyi kabul etti ve yargılanmaya başladılar.

Rus Araştırma Komitesi’nin yapmış olduğu açıklamaya göre bahse konu suçlar 2018 yılının Şubat ayında işlendi.

koinmedya_brave

“Polis memurları bilgisayar donanım operatörünü, bu ekipmanların alışveriş merkezinde elektrik çalmak için kullanıldığını iddia ederek yanlış yönlendirdiler. Ve bilgisayar sistemlerine kripto para madenciliği yapmak için el koydular.”

Daha sonra el koymuş oldukları bilgisayar donanım malzemelerini otel komplekslerinden birinin hizmet odasına taşıdılar. Polis yapmış olduğu araştırma sonrasında, kişisel olarak gelir elde etmek ve kripto para madenciliği yapıldığını iddia ettiği bilgisayar donanım sistemlerini bu hizmet odasında ele geçirdi.

2018 yılında iki polis memuru görevden alınmıştı. Vyazemsky bölüm başkan yardımcısı ise “memurluk onurunu lekelemek” suçundan dolayı bu davayla ilişkili olarak bu yıl görevden alındı.

Rus Soruşturma Komitesi’ne göre, eski polis memurları yasadışı olarak en az 236 antminer ve ana kartlar, güç kaynakları, işlemciler, RAM’lar, soğutucular ve GPU’lar da dahil olmak üzere 63 parça diğer bilgisayar donanım malzemelerine illegal olarak el koydu. Toplam maddi hasarın 40 milyon ruble olduğu tahmin ediliyor.

El konulan ekipmanlar kısmi olarak bulunabildi.