BTC : 82991 ₺ ETH : 2811 ₺ XRP : 1.857 ₺ LTC : 357.9 ₺ USDT : 7.655 ₺ XLM : 0.5723 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBlockchain Haberleri
  3. Madencilerin merakla beklediği BTC zorluk güncellemesinden son detaylar

Madencilerin merakla beklediği BTC zorluk güncellemesinden son detaylar

Madencilerin merakla beklediği BTC zorluk güncellemesinden son detaylar
0

Madencilerin merakla beklediği BTC zorluk güncellemesinde son detaylar belli oldu. Bitcoin’in hash değeri eski rekorunu kırarken; Glassnode tarafından hazırlanan on-chain analizleri, Bitcoin’in fiyatı ve hash gücü arasındaki ilginç bir korelasyona dikkat çekiyor.


İşte BTC zorluk güncellemesi ile ilgili son detaylar…

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin ağının kullanım oranında önemli bir artış kaydedildi. Bu, Bitcoin’in fiyat artışında da önemli bir rol oynayan yatırım akışı ve alım satım ilgisinin bir sonucu olarak ortaya çıktı.

Görünüşte, kurumsal yatırımcıların ve MicroStrategy gibi dev teknoloji şirketlerinin sektöre girişinden kaynaklanıyor gibi görünse de Bitcoin’in değeri şüphesiz temel dinamiklerle birlikte artıyor.

Teknik açıdan bakıldığında, Bitcoin fiyatındaki volatil hareketler, piyasada paniğe neden olmuş olabilir. Ancak genel piyasa duyarlılığı hala pozitif.

koinmedya_brave

Tüm bunların ötesinde Bitcoin’in sürekli artan ve bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan hash gücü (hashrate) var.

Evet, madencilerin merakla beklediği BTC zorluk güncellemesi ile ilgili detaylar belli Glassnode tarafından açıklandı.

“Bitcoin’in hash oranı eski rekorunu da kırdı!”

Glassnode’un On-chain analizlerine göre, Bitcoin’in hash değeri, fiyatla zıt yönlerde hareket ediyor. Bu da hash oranındaki artış ve fiyat hareketi ile temel bir korelasyonunun olmadığı, fiyatın sadece talep ile belirlendiği anlamına geliyor.

Daha önce de Bitcoin ağının hash gücü bir çok kez önceki rekorlarını kırdı. Örneğin; Temmuz’da saniyedeki eksahash değeri 120’ye (EH/s) ulaştı.

Glassnode grafiğinde görüldüğü gibi; mevcut değer, saniyede 135 eksahash gibi yeni bir rekor seviyeye ulaştı ve şimdiden 140’a (EH/s) doğru yol alıyor. Bu, Bitcoin’in yaratılmasından bu yanaki en yüksek hash oranı.

Artan hashrate Bitcoin için ne anlama geliyor?

Hashrate olarak bilinen Bitcoin’in bilgi işlem gücündeki artış, her bir Bitcoin makinesinin madencilik kapasitesinin, saniyede çıkarılan Bitcoin miktarına göre arttığının kanıtıdır. Hashrate arttıkça, Bitcoin ağındaki güvenlik de sıkılaştırılır.

Bu, güvenlik artırıldığı ve böylece dışarıdan birinin ağı yönetme olasılığı azaldığı için, ağın işleyişi açısından oldukça önemlidir. Nitekim ağın hash gücü yükselmeye devam ettikçe, ağa saldırmak için gereken toplam hashrate yüzdesi de artar.

Bu arada BTC zorluk değerinin (madencilerin Bitcoin kazma zorluğunun) %11 oranında artacağı tahmin ediliyor. Temmuz ayında Btc zorluk değeri 17,25 trilyona ulaştı. Ve bu da madencilerin ağın hedefine göre bir hashoranına ulaşmasını zorlaştırdı. 

Madencilerin merakla beklediği BTC zorluk güncellemesinden son detaylar

Temmuz ayında %9,8’lik bir artış oldu. Ve Glassnode’un tarafından da belirtildiği gibi, tüm zamanların en yüksek seviyesinden önce beklenen tahmini artış ise %11’dir.

Modern Bitcoin madencilik makineleri madencilik sürecini hızlandıracak şekilde tasarlansa bile, ödüllerin güvence altına alınması giderek zorlaşıyor. Sonuç olarak; hashrate artışıyla birlikte, madenciliğin geleceği de elbette aynı kalmayacak.

Mayıs ayında gerçekleşen son Bitcoin yarılanmasının ardından, blok ödülleri 12,5’ten 6,25’e yarıya indirildi ve madenciler blok başına 63,750$ kazandı.

Bununla birlikte, tüm Bitcoin’lerin %88.0’ı çıkarıldığı için madencilik ödüllerinin verileceği günler yaklaşıyor. Bitcoin’in hash gücündeki artışın tersine, madencilik zorluğundaki artışlar, madencileri işlem ücretleri yoluyla yeni bir kazanç modeli tasarlamaya yöneltebilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: