BTC : 64324 ₺ ETH : 1502 ₺ XRP : 1.347 ₺ LTC : 302.8 ₺ USDT : 6.825 ₺ XLM : 0.461 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Altcoin Haberleri Merkez banka yetkilileri Libra temsilcileri ile özel toplantı yapacak

Merkez banka yetkilileri Libra temsilcileri ile özel toplantı yapacak

Merkez banka yetkilileri Libra temsilcileri ile özel toplantı yapacak
0
huobi_koinmedya

Avrupa Merkez Bankası (ECP) ve dünyanın 25 farklı merkez bankası yetkilileri projenin finansal istikrar risklerini değerlendirmek için Libra temsilcileri ile görüşecek.


Libra temsilcilerini bekleyen zorlu görüşme

Libra temsilcileri bugün,  Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi (CPMI) ile İsviçre’de bir görüşme yapacak. CPMI’nin Uluslararası Ödemeler Bankası(BIS)’nın bir alt kolu olduğu biliniyor.

Uluslararası bir standart belirleyici olan CPMI ayrıca Finansal İstikrar Kurulu’nun da üyesi. Kurum içinde Bank of England, Deutsche Bundesbank ve Federal Reserve Bank of New York’un da olduğu 28 bankadan meydana geliyor.

Haberlere göre görüşme, Facebook’un stabilcoin projesini açıkladığı 18 Haziran’dan bu yana, Libra temsilcileri ile küresel politika belirleyicileri arasındaki ilk büyük karşılaşma olacak.

koinmedya_brave

ECP’nin kendi kriptopara planları var

Basel’deki toplantıya başkanlık etmesi beklenen ECP yöneticisi Benoit Coeure son yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nde Libra’nın kullanımı için gerekli düzenleyici onay bareminin çok yüksek olacağını söyledi.

Coeure, AB Maliye Bakanlarının 13 Eylül’de Helsinki’de düzenlenen toplantısı ardından konuştu.  Konuşmasında düzenleyicilerin artık bir merkez banka dijital parası düşünmeye başlamasının zamanının geldiğini, ECP’nin de bunu yapabileceğinin ipucunu verdi.

Coeure’a göre ECP, Libra’nın açıklanmasından önce , çok az bilinen kripto para projesi üzerinde çalışmaya başlamıştı. Yöneticinin Ekim ayında G7 maliye bakanlarına kripto paralarla ilgili bir rapor sunması bekleniyor.

Helsinki’deki aynı toplantıda Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire da Avrupa’nın Libra ile mücadele edebilecek bir kripto parası olması gerektiğini söyledi. Libra hakkındaki endişelerini tekrar eden Le Maire meslektaşları ile olası bir “EuroCoin”i tartışacağını sözlerine ekledi.

koinmedya_brave

BIS daha önce yaptığı açıklamalarda Facebook, Google ve Amazon gibi büyük şirketlerin sağladığı finansal hizmetlerin bankacılık sektörü için yeni riskler üretebileceği uyarısında bulunmuştu.

13 Eylül’de Alman parlementer Thomas Heilmann, hükûmetin Libra gibi projeleri engelleyeceğini ve ilgili pazar stabilcoinlere izin vermeyeceğini  iddia etti.

Anlaşılan Amerika’da zorlu bir süreç yaşayan Libra temsilcilerini Avrupa’da da büyük bir mücadele bekliyor. Ancak David Marcus’un ‘Gelecek yıl Libra başlayacak’ iddiası güçlü bir şekilde devam ediyor.

Kaynak

İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”