BTC : 82651 ₺ ETH : 2873 ₺ XRP : 1.886 ₺ LTC : 362.8 ₺ USDT : 7.615 ₺ XLM : 0.5911 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Libra operasyon için düzenlemelere uymak zorunda: ABD Hazine Bakanlığı

Libra operasyon için düzenlemelere uymak zorunda: ABD Hazine Bakanlığı

Libra operasyon için düzenlemelere uymak zorunda: ABD Hazine Bakanlığı
0

ABD Hazine Bakanlığı üst düzey yetkilisi, “Libra operasyon için düzenlemelere uymak zorunda” açıklamasını yaptı.


Libra operasyon için düzenlemelere uymak zorunda

Reuters’te dün yer alan bir haberde, Libra’nın ABD’de faaliyet göstermesi için yapması gerekenler ve uyması zorunda olduğu düzenlemeler konusunda açıklamalara yer veriliyor.

Reuter söz konusu haberinde, Terörizm ve Finansal İstihbarattan sorumlu ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Sigal Mendelker’in Facebook’un Libra stabilcoini ile ilgili açıklaması aktardı.

ABD Hazine Bakanlığı yetkilisi Mendelker, 10 Eylül 2019 tarihinde Cenevre’de yaptığı açıklamada, Libra’nın kara para aklamayı önlenmesi için en yüksek standartlara uygun olması gerektiğini belirtti. Mendelker ayrıca ABD’de faaliyet gösteren bütün kripto paraların yerel düzenleyici standartlara uyması gerektiğini kaydetti.

koinmedya_brave

Libra ile ilgili başka bir açıklama da Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu Üyesi Yves Mersch’ten geldi. Ona göre Facebook, Küresel Mali düzenleyicilerin hakim olduğu ortama kargaşa getirdi. Bu da finansal çevrede endişelere yol açıyor. Açıklamada ayrıca Facebook’un stabilcoini Libra’nın aslında çok büyüleyici olabileceği de kabul ediliyor. Buna rağmen bu güzelliğin, Yunan mitolojisindeki denizkızlarını cazibesi gibi aldatıcı olabileceği de vurguluyor.

Libra düzenlemelere uyacak mı?

Facebook’un Libra’sının merkezi Cenevre’de bulunuyor. Bundan dolayı da ABD, düzenleyicilerden oluşan bir heyeti İsviçre’ye göndermişti. Heyetin görevi Libra projesini incelemek ve uygun bir görüş elde etmek için yerel düzenleyicilerle tanışmak olarak bildirilmişti. Medya ise Ağustos’un sonunda bu ziyaretin boşuna olduğunu iddia etmişti. Çünkü ABD’li düzenleyicilerin tedirginliği bir karış bile giderilmedi ve hatta daha da artmış olabilir.

Diğer yandan ise Facebook lobi faaliyetleri için çıtayı biraz daha yükselterek, ABD’li düzenleyicileri etkilemek için yeni bir adım atıyor. Son bir ayda sosyal medya devi bir lobicilik firması ve iki lobiciyi kiralamıştı.

Öte yandan çok dikkat çekici teklif İngiltere Merkez Bankası ekonomisti ve yöneticisinden geldi. Mark Carney, global finansal sistemde 180 derecelik bir değişim öneriyor. Ona göre küresel para birimi olarak ABD Doları’nın yerine kripto paralar kullanılabilir. Yine de bu öneri kısa sürede gerçekçi ve çalışan bir sistem olarak uygulanabilir mi bilinmez. Ancak insanlara düşünmeleri için yeni bir fikir de vermiş oluyor.

Kaynak