BTC : 84850 ₺ ETH : 2814 ₺ XRP : 2.192 ₺ LTC : 427.2 ₺ USDT : 7.296 ₺ XLM : 0.7698 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para yarışını hangi ülke kazanacak?

Kripto para yarışını hangi ülke kazanacak?

Kripto para yarışını hangi ülke kazanacak?
0
huobi_koinmedya

Merkez bankaları dijital para birimi çalışmaları, kripto para yarışı halini alıyor. Bu yarışı hangi ülke kazanacak?


Kripto para yarışı hızlı devam ediyor!

Ülkeler yoğun biçimde merkez bankası dijital para birimi çalışmalarını yürütüyor. Geçtiğimiz dönemde merkez bankaları yöneticileri arasında yapılan bir ankete göre merkez bankalarının %65’i aktif biçimde merkez bankası dijital para birimi konusunda araştırma yürütüyor. Visa’nın yöneticisi Kai Sheffield’e göre paranın geleceğine ülkelerin dijital para birimleri damgasını vuracak.

Korona Salgını dijital para ve ödeme sistemlerinin çalışmalarını hızlandıracak katalizör vazifesi görüyor. Salgın döneminde insanlar online alışveriş ve dijital ödemelerin önemi daha net biçimde kavradılar.

CEX.IO’nun yöneticisi Konstantin Anissimov’a göre Çin, Japonya, Avrupa Birliği ve ABD başta olmak üzere 46 ülke aktif biçimde merkez bankası dijital para birimi konusunda çalışıyor. Bu konuda Çin’in oldukça mesafe kat ettiğini görüyoruz. Çin’in dijital para birimi, pilot olarak seçilmiş 4 şehirde kullanılmaya başladı bile.

koinmedya_brave

Anissimov, Japonya’nın da dijital para birimi konusunda kurumsal testlere başladığını belirtti. Yine İngiltere ve İsviçre’den de dijital para birimi çalışmaları hakkında somut açıklamalar geldi. Birçok merkez bankası blockchain mühendisi iş ilanına çıktı.

Merkez bankaları dijital para birimleri Bitcoin ve kripto paraları nasıl etkileyecek?

Anissimov’a göre kripto paralar ve Bitcoin hala çok yeni. Yeterli büyüklükte toplumsal kabul gerçekleşmedi. Merkez bankaları dijital para birimleri (CBDC) piyasaya sürüldüğünde milyarlarca insan birden dijital paralarla ve dijital cüzdanlarla tanışmış olacak. Bu süreç, Bitcoin ve kripto paralar için hazır geniş bir pazar oluşturmuş olacak. Ayrıca Bitcoin ve kripto paraları toplular nazarında meşrulaştırmış olacak.

En son Facebook’un Libra çalışmasında Libra’nın kripto paralar konusunda farkındalığı arttırdığına şahit olmuştuk. Benzer sürecin daha da fazlasını Merkez bankaları dijital para birimleri oluşturabilir.

koinmedya_brave

Kaynak