BTC : 84226 ₺ ETH : 2930 ₺ XRP : 1.917 ₺ LTC : 369.7 ₺ USDT : 7.611 ₺ XLM : 0.5949 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Fiyat düşüşlerinde Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu etkili mi?

Fiyat düşüşlerinde Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu etkili mi?

Fiyat düşüşlerinde Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu etkili mi?
0

Bitcoin’deki satış dalgası devam ediyor ve Bitcoin 7 bin doların altına geriledi. Bitcoin satış baskısında Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu da etkili oluyor.


Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu ve fiyat ilişkisi

Bitcoin fiyatlarında dün (16 Aralık 2019) yaşanan 200 doların üzerindeki düşüş ile son 7 ayın en düşük seviyesinde hareket ediyor. Yazının kaleme alındığı saatte BTC, 6.900 dolar bandında işlem görüyor. Toplam piyasa değeri ise 186 milyar dolar. Bitcoin halving süreci yaklaşmasına rağmen henüz Bitcoin boğalarından beklenen hamle gelmedi. Bu durum halving’in zaten fiyatlanmış olabileceği düşüncesine sevk ediyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin halving fiyatlanmış olabilir mi?

Cipirole Digital Assets’in analistlerinden Charles Edward, Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonun devam ettiğini ileri sürüyor. Bitcoin madencileri hem teknolojilerini yenilemek hem de maliyetlerini karşılamak için kazdıkları Bitcoin’leri piyasaya sürerek dolara çeviriyor. Bu süreç ise yeni satış dalgasına neden oluyor. Bitmain ise bu dönemde yeni madencilik ürünlerini piyasaya sürmesinin ardından madencilik donanımında bir talep artışı yaşanıyor.

koinmedya_brave

Lütfen Bkz: Bitmain yeni madencilik ürünü Antminer S17+ ve Antminer T17+ tanıtıldı

Edward, Bitcoin madencilerinin kapiyalizasyonunun 27 gündür devam ettiğini ve bir süre daha devam edebileceğini söylüyor. Bu nedenle Bitcoin’de uzun pozisyonu (long) tavsiye etmiyor.

Bitcoin madencilik donanımlarındaki teknolojik gelişmenin ardından Bitcoin üretim maliyetleri, haziran ayındaki 5.600 ile 6.500 dolar seviyesinden Coingape’in raporuna göre 4.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Aradaki 1.600 ile 2.500 dolar arasındaki kâr farkı, madencileri eski model donanımlarını ellerinden çıkararak yeni model donanımları satın almaya zorluyor. Madenciler yeni donanımları finanse edebilmek için kazdıkları Bitcoin’leri bozdurmak zorunda kalıyor.

Aşağıdaki grafik Bitcoin fiyatları ile kapitalizasyon arasındaki ilişkiyi yansıtıyor. Grafiğin alt kısmındaki verilerden son ay içerisinde kapitalizasyon sürecine girildiği gözleniyor.

Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu Fiyat düşüşlerinde Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu etkili mi?

Kaynak