BTC : 63400 ₺ ETH : 1586 ₺ XRP : 1.219 ₺ LTC : 286.2 ₺ USDT : 6.863 ₺ XLM : 0.479 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Facebook’un Libra planları rafa mı kalktı?

Facebook’un Libra planları rafa mı kalktı?

Facebook’un Libra planları rafa mı kalktı?
0
huobi_koinmedya

Facebook’un Libra planları rafa mı kalktı? Facebook her geçen gün gizlilik konusunda daha fazla ve yeni sorunlar yaşıyor. Bu da Libra’nın geleceğini olumsuz etkileyebilir.


Facebook’un Libra planları rafa mı kalktı?

Sanki Facebook’un başı gizlilik konularıyla yeterince dert yaşamamış gibi, sosyal medya devi şimdi de bir süredir kullanıcılarının sohbetlerini kaydettiğini ve yazıya döktüğünü doğruladı.

Tabii Facebook bunu yaparken kötü bir niyetinin olmadığını da söylüyor. Peki, hangi kullanıcıların sohbetleri yazıya dökülmüş? Facebook’un cevabı şu şekilde: Sadece Messenger uygulamasında bu seçeneği seçen kullanıcıların.

koinmedya_brave

En kötüsü ise Facebook sohbetlerin yazıya dökülmesi işini üçüncü taraflara vermiş. Ancak bu bilgi hiçbir zaman kullanıcılara açıklanmamış.

Libra’ya yeni bir darbe

Bütün bu olumsuzluklar, Facebook’un kripto para girişimine de yansıyabilir. Kripto para kullanıcıları, göreceli olarak işlemlerin özel kaldığı fikrini çok seviyor. Ayrıca işlemlerinin incelemeye tabi tutulmadığını ümit ediyorlar.

Ancak öyle görünüyor ki Libra, Facebook tarafından yönetilecek. Ancak Facebook’un son zamanlarda adı kişisel bilgilerin ihlali ile çok sık gündeme geliyor.

Tabii Facebook’a olan güvensizlik arttıkça, Libra’nın geleceği de belirsizleşmeye başlıyor. Mesela, geçenlerde ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, Amerikanlıların neredeyse tamamı Facebook’a güvenmediklerini ve Libra kullanmayı düşünmediklerini bildirmişti.

koinmedya_brave

İlgili: Araştırma: Amerikalıların yüzde 97’si Libra kullanmak istemiyor

Böyle bir ortamda Facebook’a olan güvensizlik artık oranlarla ölçülmüyor. Çünkü Facebook’a olan güvensizlik artık adeta efsaneleşti.

Kripto taraftarları merkezi varlıkları sevmez

Her hafta Facebook dünyasında başka bir gizlilik ihlali ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Tam da bir sorun artık geçti gitti, unutuldu gibi göründüğü zaman, bir başkası “ben de varım” diye ortaya çıkıyor.

Kripto para taraftarları, merkezi varlıkların ortadan kaldırması arzusu etrafında birleşiyorlar. Bir çeşit merkezi kontrol veya değerleme kuruluşu ile bağlantı hiçbir kripto istemiyorlar.

Libra ise kripto para sektörünün beklediği bu özelliklerden çok daha azına sahip.

Chapwood Capital Investment’da Yönetici Ortak olan Ed Butowsky, bu konu hakkında şöyle konuştu: “Sistem kontrolü kullanıcı güvenini gerektiriyor. En eskiden başlayarak günümüzün altın mağazalarına kadar, altının ağırlığını taşıyan sistemler şeffaf ve güvenilir. Libra için böyle bir şeffaflık söz konusu değil. Şeffaflık ve Facebook birbiri ile zıt şeyler. Libra bu nedenle büyük güven sorunuyla karşı karşıya kalacak.”

Kaynak