1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Ethereum fiyatı Merge sonrası neden bu kadar düştü?

Ethereum fiyatı Merge sonrası neden bu kadar düştü?

Ethereum fiyatı Merge sonrası neden bu kadar düştü?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum fiyatı Merge güncellemesinden sonra yüzde 13 oranında düştü ve şimdi de 1,284 dolardan işlem görüyor. Bu düşüş neden yaşandı? İşte, açıklaması.


Ethereum fiyatı Merge sonrası neden bu kadar düştü?

On chain analiz şirketi Santiment’in verilerine göre, balinalar da dahil büyük Ethereum sahipleri, özellikle 1 milyon ETH’den fazla coine sahip olan adresler ellerindeki kripto paraları dump ediyor. Bu hesaplar son beş haftada 4.2 milyon dolar değerinde ETH satışı yaptı. Bu da 3.3 milyon ETH coin ediyor. Bu satışlar ise 15 Eylül’de yaşanan Ethereum Merge olayından sonra başlamıştı. Topluluk bu satışlardan pek de memnun değil tabii.

İlgili – Ethereum fiyatında yeni yükselme girişimi: Güncel ETH teknik analizi

Santiment (@santimentfeed), Twitter üzerinden şöyle diyor:

“Ehereum köpek balıkları ve balina adresler (100 milyondan 1 milyon ETH’ye kadar coin olan hesaplar) sadece 5 haftada 3.3 milyon ETH coin dump yaptı.”

https://twitter.com/santimentfeed/status/1581451100091084800?s=20&t=xne-Ejn4r7ZaDWX8ATFqaQ

Merge ile ilgili heyecan, ağın proof of stake sisteme geçmesi ile başlamıştı. Öncesinde ise Ethereum fiyatı bu güncellemenin heyecanı ile yükselmişti. Merge heyecanı Ethereum Classic gibi ETH ile bağlantılı olan coinlere de yaramıştı.

Buna rağmen ayı piyasasının şiddeti Merge öncesi rallinin kazançlarının büyük bir kısmını alıp götürdü. ETH fiyatı şimdi 1,284 dolara kadar düştü. Bu da Merge gününden sonra yüzde 13 düşüş demek. Bu düşüşte başlıca rolü ise Ethereum adres sayısındaki azalma oynadı.

İlgili – Bitcoin (BTC) fiyatının yeni hedefi 28,000 dolar mı?

Zaten kripto analiz şirketi Glassnode da Merge sonrası yaşanacak düşüşe dikkat çekmişti. Genelde piyasada yaşanan “söylentide al, haberde sat” durumu görüldü. Merge’in gerçek etkisinin ise ilerleyen dönemlerde görülmesi bekleniyor.

Bu arada Merge sonrası Ethereum blockchaini terk etmeye madenciler ETHW çıkarmaya devam etti. Yani EthereumPoW (ETHW). ETH fiyatı ile birlikte ETHW fiyatı da son bir haftada yüzde 34.8 düştü. ETHW fiyatı 3 Eylül’de gördüğü 58.54 dolar ATH değerinden ise yüzde 87.5 oranında değer kaybetti.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: