BTC : 83043 ₺ ETH : 2813 ₺ XRP : 1.873 ₺ LTC : 358.5 ₺ USDT : 7.638 ₺ XLM : 0.579 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriEthereum
  3. Ethereum 2.0 geçişi ETH fiyatını etkiler mi?

Ethereum 2.0 geçişi ETH fiyatını etkiler mi?

Ethereum 2.0 geçişi ETH fiyatını etkiler mi?
0

Ethereum 2.0 geçişi ETH fiyatını nasıl etkileyecek? Bu konu hakkında oldukça fazla spekülasyon var. Ne de olsa sektörün en büyük altcoininde yaşanacak masif değişimden bahsediyoruz.


Ethereum 2.0 geçişi ETH fiyatını yükseltir mi?

2019 yılı altcoinler için pek de başarılı olmadı. Her ne kadar Ethereum, Bitcoin Cash gibi kripto varlıklar sene başı fiyatlarına göre yukarıda yer alsa da XRP ve IOTA gibi altcoinler 1 Ocak tarihli değerlerinin de altına düştüler.

Ethereum 16 Aralık günü 140 dolar desteğini kaybettikten sonra sağlam bir zemin bulamamışa benziyor. Öyle ki ETH fiyatı şimdilerde 122 dolara kadar geriledi.  Geçen sene bugünlerde yani 2018 Aralık ayında ETH 80 dolarla dip yapmıştı.

Ethereum 2.0 geçişi ETH fiyatını

koinmedya_brave

Eğer mevcut düşüş seyri devam eder ve Bitcoin de yeniden 6000 dolar hattını test etmeye yeltenirse ETH’nin 100 doları görmesi son derece olası.

2019 Ethereum karnesine baktığımızda ise doğrudan Ethereum’u ilgilendiren 2 büyük değişime şahit oluyoruz. Bunlardan birincisi gelişen merkezsiz finans (dApps) sektörü ve yeni palazlanan DeFi konsepti.  Bu iki mimari Ethereum üzerine bina edildi ve geliştiricilerinin çoğu Ethereum okulundan yetişme diyebiliriz.

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 güncellemesi uzun zamandır bekleniyor. Bu değişimin sektörün ihtiyaç duyduğu taze kanı taşıyıp taşımayacağı ise merak konusu. Yapılan bazı araştırmalar pek de iyi sonuçlar vermedi. Kimi analistlere göre Ethereum tabanlı yeni bir dinamizm dalgası için en az 2 yıla ihtiyaç var.

Ethereum’un en büyük sorunlarından biri olan ölçeklenme kanadında yapılacak bir iyileştirme işlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilir.

“Vitalik Buterin verilerin ETH 2.0’a daha hızlı şekilde aktarmanın bir yolunu bulduğunu ifade ediyor. Bu gelişme uzun zamandır beklenen güncellemenin beklenenden daha erken gerçekleşmesine sebep olabilir. ETH 1.0 protokolünü, ETH 2.0 üzerinde bir katman olarak yerleştirme fikri son derece güzel. Teknik detaylar çözüldüğü takdirde işler yoluna girecektir.”

En nihayetinde Ethereum dediğimiz yapı üzerinde binlerce kullanıcının işlem yaptığı devasa bir ekosistem. Bu yüzden ETH üzerinde yapılması tasarlanan geçiş kısa zaman aralığında halledilebilecek bir şey değil. Şunu da unutmamak gerekir ki Apple’ın kopyala-yapıştır özelliğini eklemesi 2.5 yılını almıştı. Bu yüzden ETH 2.0 geçişinin niye bu kadar uzun sürdüğüne dair konuşurken bu durumları göz önünde bulundurmak gerekir.

Ethereum protokolü sürekli bir gelişim içinde. 2020 yılı Proof of Stake geçişi için ilk adım mahiyetindeki Beacon Chain güncellemesine şahit olacak. Serenity Faz 0 olarak da tanımlanan bu güncelleme Ethereum zorluk buz çağını ortadan kaldırmış olacak.

2020 merkezsiz uygulamalar ve özellikle merkezsiz finans konseptinin yükseleceği bir yıl olacak. Bu iki alan doğrudan Ethereum’a bağlı olarak gelişiyor. ETH fiyatının bu süreçte etkilenmemesi imkansız. Gün geçtikçe daha fazla sayıda Ethereum DeFi protokollerinde kilit altına alınıyor. Dolaşımdaki ETH’leri azaltan bu süreç doğal olarak fiyatın yükselmesi şeklinde kendini gösterecek.

Kısacası 2020 Ethereum’un yılı olabilir.

Kaynak

Etiketler: