Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

Ethereum Classic (ETC) nedir? Nasıl ortaya çıktı? Geleceği var mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum madenciliği (Ethereum mining) Bitcoin’den sonra en çok talep gören madencilik tercihi. ETH madenciliği (ETH Mining) evde yapılır mı? Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?


Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

Ethereum Madenciliği ile çalışmaya başlamak artık her zamankinden daha kolay. Şu an 20+ GB’ın üstünde olan ve halen büyümekte olan Ethereum blok zincirini indirmenize bile gerek yok! Ayrıca, karışık komut satırı madencilerini manuel talimatlarla yönetmeniz de gerekmiyor.

Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda, çok popüler Claymore Miner‘i kurma ve kullanma konusunda detaylı bir inceleme yapacağız. Claymore’un en güncel sürümünü orijinal Bitcointalk forumundan indirin ve ardından aşağıdaki videodaki adımları izleyin. Cüzdan kurulumu, maden uygulamasını indirme, Windows’da öğeleri yapılandırma ve batch dosyanızı çalıştırma toplam 10 dakikadan kısa sürer:

Ethereum blockchain işletim ücreti rekor kırıyor

Ethereum madencileri hem kazdıkları blok başına aldıkları ETH ödülü sayesinde hem de işletim ücretleri sayesinde gelir elde edebiliyor. Ethereum  3K’yı zorluyor. Yüksek fiyatlar Ethereum madencilerini madencilik için cezbediyor. 

Ethereum madencilerinin gelirlerini iyileştiren diğer gelişme ise işletim ücretlerinde son dönemde yaşanan artışlar. Ethereum transfer ücreti 20-25 dolar arasında değişiyor. 

Ethereum madenciliği (Ethereum mining)

Ethereum, PoW sisteminden PoS (Proof of Stake) sistemine geçiş için hazırlanıyor. Bu geçiş Ethereum 2.0 Güncellemesi olarak adlandırılıyor. Bu süreç tamamlandığında ASIC ve GPU madencili zamanla tarihe karışacak. Konuyla alakalı haberin devamındaki PoS sistemine geçildiğinde Ethereum madenciliği nasıl yapılacak, bölümüne bakmanız tavsiye edilir

Lütfen Bkz: Ethereum Rehberi: Ethereum nedir? ETH nereden alınır? Ethereum‘um geleceği nasıl?

Ethereum madenciliği konusunda yeni iseniz, bu rehber tüm önemli gerçekleri basit bir şekilde kapsar. Ethereum madenciliği ile ilgili sık sorulan sorulara bazı kısa yanıtlarla başlayalım:


Ethereum nasıl üretilir?

Ether Eter’in madenciliği çok fazla elektrik kullanmıyor mu?

Doğru yapılırsa, elektriğe harcanandan daha yüksek para kazanılabilir. Başka bir deyişle, kazançlıdır! Bu adresteki Ethereum madenciliği hesap makinesi ile kârlılığınızı hesaplayabilirsiniz.

Pahalı bir ekran kartı (GPU) yerine CPU’mla (Kişisel bilgisayarın işlemcisi) çalışabilir miyim?

GPU’lar o kadar hızlı ki artık CPU madenciliği kârlı ya da faydalı değil. Giriş seviyesindeki GPU’lar bile madencilik amacıyla CPU’lardan yaklaşık 200 kat daha hızlıdır.

En az elektrik kullanarak en fazla ETH alabilmek için en iyi GPU hangisidir?

AMD kartları benzer fiyatlara sahip olan NVidia kartlarını verimlilik bakımından köşeye sıkıştırır. Bu yazının altındaki “GPU Donanımı” başlığı kısmında en iyi kartları inceledik.

GPU’mu kendi başıma kullanmaktansa, neden madencilik havuzuna doğru yönlendirmem gerekiyor?

Madencilik donanımına bir servet harcamadığınız sürece kendi başınıza ETH üretme ihtimaliniz çok düşüktür. Havuz madencilik, ETH’yi düzenli ve tahmin edilebilir bir şekilde kazanmanıza izin verir.

Ethereum madenciliğine nasıl başlayabilirim?

En az 3GB RAM içeren uygun bir GPU’nuz varsa, Windows’da biraz düzenleme yaparak, madencilik uygulamasını yükleyip seçtiğiniz havuzun web sitesinden birkaç ayar girerek hızlı ve sorunsuz bir şekilde başlayabilirsiniz. Aşağılarda daha detaylı bilgi bulacaksınız.

ETH’u kolayca çıkarmak için hangi madenci kullanılmalıdır?

Tabii ki Claymore Miner. Onun da detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Madencilik için işletim sistemi gereksinimleri neler?

Bu kılavuz 64 bit Windows 10’u kapsar. Kullanılabilecek çeşitli Linux dağıtımları da vardır (burada ele almadık). Ancak Windows, yapılandırmak ve hızlı çalışmak için en kolay yoldur. Şu anda Mac versiyonu yok.

Ethereum Mist cüzdanı senkronize olmuyor, madencilik için herhangi bir Eth cüzdan adresini kullanabilir miyim?

Madencilik için herhangi bir ETH cüzdan adresini kullanabilirsiniz, ancak bazı borsalar madenciliğe izin vermez veya çok küçük birikime izin vermez; bu nedenle sitenin doğrudan bir web adresine etherleri gönderip göndermediğini tekrar kontrol edin. Mist cüzdan ve Ethereum blok zincirinin tamamını indirmek için iyi bir alternatif, Ether cüzdan adresinizi yönetmenizi ve özel anahtarlarınızın kontrolünü (ki bu güvenlik ve/veya cüzdan yedekleme ve gerekirse restorasyon için önemlidir) sağlayan MyEtherWallet.com‘dur.

GPU dışında, Windows Mining Rig’im için sistem gereksinimlerinin geri kalanı nedir?

Tüm donanım gereksinimleri ve düşünceleri üzerinde çok uzun bir yazı yazılabilir, ancak önemli şeyleri üst düzeyde karşılamak için bazı temel hususlar şunlardır:

 • Windows 10 İşletim Sisteminiz 64 bit olmalıdır.
 • Çalışmakta olduğunuz kart sayısını destekleyecek yeterli PCI-E yuvasına sahip bir anakart almalısınız.
 • Birden fazla GPU kullanıyorsanız, her ek GPU için güçlendirilmiş bir PCI-yükseltici edinmelisiniz.
 • Güç Kaynakları için, PSU’nuzun, çalışan toplam GPU sayısını desteklemek için yeterli sayıda bağlantıya ve toplam sistem gücünüzü desteklemek için yeterli toplam watt gücüne sahip olduğunu kontrol etmeniz gerek (kendinize en az % 10-15’lik bir buffer vermek için). GPU’nuzda kaç tane 6 veya 8 pinli PCI-E güç bağlantısına ihtiyaç duyulacağını belirlemek için yararlı bir site var: Realhardtechx.com ve genel sistem gücünü anlamanız için iyi bir güç tüketimi hesaplayıcısı: outvision.
 • Basit bir CPU ve en az 4GB RAM ile başlayabilirsiniz. İpucu: anakartınızın, CPU’nuzun ve RAM’inizin uyumlu olduğundan emin olun (yani, LGA 1151 anakartlar 1151 soketli bir CPU’ya, DDR4 RAM/LGA 1150 anakartlar 1150 CPU ve DDR3 RAM’e ihtiyaç duyar)
 • Güç butonunu unutma! Anakartın üstlerine bağlanan basit bir PC güç düğmesi kullanın, böylece sisteminizi kolayca açıp kapatabilirsiniz.
 • Standart bir klavye, fare ve monitöre ihtiyacınız olacak. Teçhizatınızı uzaktan yönetiyorsanız, teçhizatınıza takmaya başsız hdmi kablosu alabilirsiniz, böylece uzaktan erişim için Windows’a doğru şekilde boot edebilirsiniz.

Ethereum madenciliği için uzman ASIC donanımı, oyun dizüstü bilgisayarları veya Sanallaştırılmış ortamlar gibi diğer seçenekler nelerdir?

Sisteminiz genel şartları yerine getirdiği, en az 3GB RAM ve en az bir GPU’ya sahip olduğu sürece, Ethereum çıkarabilirsiniz. Bazı oyun amaçlı dizüstü bilgisayarlarda üst düzey kartlar bulunur, ancak madencilik yaparken ortaya çıkan önemli ısı ile dizüstü bilgisayarınıza başka etkileri olabilir, bu nedenle bir masaüstü sistemi oluşturmak en iyisidir. Kiralayabileceğiniz sanallaştırılmış ortamlar genellikle onlarda yeterince güçlü özel GPU’ya sahip değildirler veya kârlı değildirler. Şu anda Ethereum için herhangi bir ASIC yoktur (çünkü ethereum “ASIC rezistanlı” iş kanıtı hash algoritması olarak tasarlandı, bu nedenle böyle birreklam görürseniz: KAÇIN.

İyi bir GPU bulamıyorum – Bulut Madenciliği sitelerinden birini denesem olur mu?

Bulut Madenciliği alanlarının % 99.9’u ponzi şemalarıdır. Uzun süredir var olan birkaç tane olsa da, satılan hash kuvvetinin üçüncü taraf denetimleri yapılmamıştır ve kazançlar genellikle çok düşüktür. Kısa cevap – tavsiyem Ethereum Bulut Madenciliği sitelerinden uzak durun.

ETH madenciliği (ETH Mining) yapmak için bazı iyi nedenler

 • Madencilik, yeni bir üst düzey GPU (veya iki veya üçünü) satın almayı sübvanse etmek için mükemmel bir yöntem olabilir.
 • Ethereum’un, kolayca bitcoin (BTC) ile ticareti yapılabilir. Bitcoin’de yavaş yavaş bir pozisyon oluşturmak için ucuz bir yoldur.
 • BTC kolayca nakit olarak satılabilir, dolaylı olarak ethereum madenciliği, banka hesabınızı doldurmak veya nakit para kazanmak için iyi bir yöntem olabilir. ETH ayrıca doğrudan Bitfinex, BTC-e, Kraken, Gemini ve Coinbase gibi birçok önemli borsada satılabilir.
 • Madencilik, tüccarların yüksek oynaklıkları nedeniyle sevdikleri Ethereum pazarlarına ucuz bir giriş bileti olabilir. İyi ve/veya şanslı bir tüccar iseniz, kârınızı maksimize edebilirsiniz.
 • Şu anki “Proof of Work” madencilik aşamasında büyük bir ETH pozisyonu oluşturmanız, Ethereum, “Proof of Steake” fazına geçiş yaptığında, elinizdekilerin oldukça değerlenmesini sağlayacaktır.
 • Ethereum konseptine inanıyorsanız (bakınız: DAO nedir), Ethereum ağında madencilik yoluyla destek çıkabilir ve destek alabilirsiniz.

Yukarıdaki terimlerin bazıları kripto paraya yeni başlayanlara daha fazla açıklama gerektirir. O halde Ethereum blok zinciriyle başlayalım.

Ethereum Blockchain Temelleri

Ethereum’daki ve diğer kripto para birimlerindeki tüm işlemler ayrı bloklarhalinde kapsüllenir. Bu bloklar, bankaların birbirlerine gönderdikleri işlem yığınlarıyla karşılaştırılabilir. Ethereum’da ise bu işlem ortalama 15 saniyede bir olur. Bloklar 0’dan başlayarak ve geçerli bloğa kadar art arda artan “yükseklik” ile tanımlanır.

Madencilik işleminin blokları oluşturmakdoğrulamak ve kaydetmek için nasıl çalıştığı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Madenciler ağ üzerindeki işlemleri dinlerler ve geçerli saydıklarını (ücret, kod ve işlem geçmişi açısından) bloklar halinde toplarlar.
 2. Madenciler, bu blokları GPU’larının işlem gücü ile hash’leyerek elektrik tüketirler. Başarılı bir hash, madencinin bu blokta çalıştığını ispatlayan benzersiz bir İş Kanıtı (PoW) üretir.
 3. Ağın geri kalan kısmı hash edilmiş bloğu geçerli kabul eder, blok, blok zincir (blockchain) olarak bilinen geçerli işlemlerde daimi konsensüsün parçası haline gelir.
 4. Madenci, bloklarında bulunan tüm işlem ve kod işleme ücretleri de dahil (diğer bir deyişle gaz) 5 ETH bonus kazanır. Bazen uncle adı verilen ekstra bonuslar da kazanılabilir.

Ethereum blok zincirin Bitcoin’den farkı ne?

Ethereum Bitcoin’e kıyasla farklı bir hash algoritması kullanır; bu da Ethereum’u Bitcoin madenciliği için geliştirilen özel hash donanımı (ASIC’ler) ile uyuşmaz hale getirir. Ethereum’un algoritması Ethash olarak bilinir. Hafıza-zorlu(memory-hard) bir algoritma olarak bilinir; yani Ethereum madenciliğinin ASIC’lerin gelişimine direnecek şekilde tasarlanması anlamına gelir. Bunun yerine, Ethash kasıtlı olarak GPU madenciliği için en uygun modeldir.

Hashrate, Zorluk ve Fiyat

Toplam ağ hashrate’i, 2016 yılının 2. çeyreğinden beri hızla tırmanış gösteriyor. The DAO krizi haberi üzerine bir düşüş yaşandı, ancak hashrate o zamandan beri toparlanmış durumda. 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar yani kripto paralar ile ilgili haberlerin patlamış olduğu döneme kadar ortam nispeten sessizdi. Özellikle Ethereum’un, yeni projeleri ve ICO faaliyetini kolaylaştırmasıyla yaygınlaşmaya başladı. Etherscan‘ın bu tablosu tüm hikayeyi anlatıyor:

Ethereum madenciliğine adanmış donanım miktarı artıyorsa, neden bloklar daha da hızlıca kazılmıyor?

Cevap difficulty yani zorluktur. Ethereum blok zinciri, bir bloğun hesaplama zorluğunu otomatik olarak ayarlayarak yaklaşık 15 saniyelik aralıklarla sürdürebilir. Tabloya dikkat ederseniz zorluğun hashrate’i yakından izlediğini ve bu yıl da üstel büyüme gösterdiğiniz farkedeceksiniz:

 

Bu durumda bir sonraki soracağınız soru şu olmalı: hashrate ve zorluk neden artıyor? Bunun basit bir ekonomik etkeni var; fiyat! Aşağıda Ethereum canlı fiyat grafiğini görüyoruz. 

Hashrate  2016 yılının başlarında başlayan ve 2016 yılının sonlarında bir düşüş yaşayan ancak 2017 yılının 2. çeyreğinde yeniden patlayan ETH fiyat patlamasını takip etti. Ne muhteşem bir maraton! Kısa bir ay içinde sadece 10 ABD dolarıdan neredeyse 400 USD’ye kadar çıktı. Aşağıda günce Ethereum fiyatlarını görüyoruz. 16 Kasım 2021’de ise Ethereum tim zamanların rekorunu kırdı ve 4,891 doları gördü.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Evde Ethereum mining nasıl yapılır ?

Kendi evinizde Ethereum madenciliği yapabilirsiniz. 8 adımda Ethereum mining için aşağıdaki sıralamayı takip ediniz.

Evde Ethereum madenciliği en kolay GPU tipi yapılabilir.

GPU Donanımını Seçme

Yukarıda verdiğim linkteki hesap makinesinde çeşitli GPU seçimleriyle yapacağınız denemeler, performansa en iyi fiyatla enerji tüketim kombinasyonunu gösteren bir kart (para birimi başına MH/s olarak ifade edilir) ortaya çıkaracaktır. Unutmayın ki AMD kartları kripto para madenciliği amacıyla NVidia’dan daha iyi performans sergiliyor.

Kartın en az 3 gig RAM olması gerekiyor yoksa Ethereum’u düzgün şekilde kullanamayacaktır. Bunun nedeni, Ethereum Proof of Work karma işleminde kullanılan artan DAG dosyası (directed acyclic graph) içindir.

İpucu: AMD için şu GPU’lara bakın: AMD Rx 470/480 Rx 570/580, AMD R9 serisi, HD 7990/7950 (kullanılmış kartlar varsa, bunları bir madenciden ziyade bir oyuncudan bir garanti ile almayı deneyin eğer mümkünse).

Nvidia için 1060/1070/1080 serisi kartlara bakın. Herşeyde olduğu gibi, GPU’ları kendi hashrate, güç gereksinimleri, kullanılabilirliği ve fiyatı temel alarak değerlendirmek için kendi durum incelemenizi yapın.

Sağlam bir düşük maliyetli kart için 4 gig RAM’li Rx 470 önerilir.

AMD RX Serisi

AMD, yeni 14 nanometre (nm) RX serisi kartını 2016’da 200$ ile piyasaya sundu ve daha küçük 14 nm üretim süreci bu karta etkileyici performans ve düşük güç tüketimi sağladığı için kripto para birimi madenciliği için çok kârlı oldu.

Ethereum madenciliğinde yeni standart haline geldi ve büyük fiyat patlamasıyla bu kartlara olan talep arzın çok ötesine geçti ve aşırı GPU stok sıkıntısı yarattı ve GPU fiyatlarının çok daha yüksek olmasına neden oldu. Bununla birlikte, eğer dikkatli alışveriş yaparsanız, otomatik bildirimler/uyarılar ayarlayın ve şansınız varsa AMD RX serisi kartlardan elde edebilirsiniz. Reddit’in ilgili sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

1- Windows bilgisayarınızda Ethereum Madenciliği

Ethereum madenciliği için yeni başlayanlar rehberini okuyorsanız ve bunu değerli yapacak kadar güçlü bir GPU’ya sahipseniz, o platformda Ethereum madenciliğine odaklanacağımız için Windows’u kullandığınızı varsayacağız.

Video Kartı Sürücülerinizi Yükleyin

AMD GPU’lar: GPU sürücülerinizi indirmek için amd.com‘a gidin. Amd.com adresine gidip “Destek ve Sürücüler”i seçin – GPU bilgilerinizi girin ve “Sonuçları Görüntüle”yi tıklayın.

Geçerli sürücü için “Download” butonuna tıklayabilir veya sağ taraftaki “Önceki Sürücüleri ve Yazılımı Yükle”yi seçebilirsiniz; bu, kartınıza bağlı olarak madencilik için mükemmel sürücüler olarak bilinen eski sürümleri seçmenize izin verecektir:

R9 ve üstü için – 15.12 kullanın

RX 4XX Serisi için – 16.9.2 veya 16.10.3 kullanın

RX 5XX Serisi için – bunlar daha yeni olduğundan şu anki sürücüyle devam etmenizi öneriyorum.

Nvidia GPU’lar: En yeni Nvidia GeForce sürücülerini almak için https://www.geforce.com/drivers adresine gidin ve kart bilgilerinizi girin ve “Aramayı Başlat”ı tıklayın ve çıkan sonuçlardan güncel sürümü indirin.

Ethereum madenciliği Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

Normalde yaptığınız gibi GPU sürücülerinizi yükleyin (next, next, tamam, vb diyerek..) ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ardından, Aygıt Yöneticisi’ne girerseniz GPU’larınızın doğru bir şekilde tanındığını ve GPU’larınızda herhangi bir uyarı işareti görmediğinizi doğrulamanız gerekir. Aşağıdaki ekran gibi olması lazım:,

2- Bir Ethereum Cüzdan Adresi Alın – Ethereum Kurun

(veya Adım 5’e atlayın ve direkt MyEtherWallet.com’u kullanın)

Resmi Ethereum Cüzdanını indirmek için aşağıdaki 2-4 adımları takip edebilirsiniz, ancak Ethereum blok zincirinin tamamının eşitlenmesini (senkronize) beklemeniz gerekiyor. Bunu atlamak ve çok daha hızlı ilerlemek için Adım 5’e gidin ve MyEtherWallet’i kullanarak bir cüzdan yaratın.

Komut satırına (“DOS modu” adı verilen) alışkın değilseniz, samimi ve tanıdık GUI (grafik kullanıcı arayüzü) ile Mist‘i indirmeniz önerilir:

Mist paketi Ethereum cüzdanı içerir, bu da herhangi bir madencilik kârı almanızı sağlar. Mist aynı zamanda mesajlaşmasosyal ağ ve öğreticiler gibi çeşitli işlevlere sahip bir Ethereum tarayıcı içerir. Bir ipucu olarak, bu eğitimler ve sosyal ağ yararlı öğrenme kaynaklarıdır. Bu sürecin herhangi bir bölümünde zorluk yaşadığınızda soru sormaya korkmayın.

Mist indirmek için https://github.com/ethereum/mist/releases adresine gidin ve en yeni sürümü seçin. Bu yazının yazıldığı tarihte en son sürüm 0.9’du:

Mist kurulum

Download ekranında Windows kurulumunu seçip indirin.

Pakedi açtıktan sonra Etherum-Wallet.exe uygulamasını çalıştırın.

3-Blok zinciri indirin

Bir sonraki adım, Ethereum blok zinciri indirip senkronize olmasını beklemek olacak. Bu işlem biraz fazla sürecektir zira zincirin boyutu 10 gb’ın üzerinde..

İşlem tamamlandığında, Mist uygulamasıyla tanışmak için birkaç dakikanızı ayırın; arayüz oldukça açıklayıcıdır. Mist uygulaması henüz tam olarak cilalanmış değil, bu nedenle birkaç hata olabilir.

4- Cüzdanınızı kurun

Ardından, Ethereum cüzdanını açın ve yeni bir hesap ve sözleşme tabanlı cüzdan oluşturun. Bu cüzdan, havuzunuzdan veya direkt olarak blokchain madencilik ödüllerini alacağınız ödeme adresini içerecektir.

Yeni hesabınızı ekleyin, unutmayacağınız bir maden adı verin. Parolayı güvenli bir yerde saklayın!

Hesap oluşturduktan sonra bir cüzdan ekleyin ve benzersiz adresi bir metin dosyasına yazın veya kopyalayın. Bu adres “0x” karakterleriyle başlar. ETH madencilik ödülleri almak için gereklidir!

Geth Hakkında Bir Not

Mist ayrıca popüler bir komut satırı arayüzü olan Geth’i de içeriyor. Sisteminiz için en yeni Geth uygulamasını indirebilirsiniz, komut satırından Mist’in tüm işlevlerini gerçekleştirebilirsiniz (ve hatta daha fazlasını yapabilirsiniz). Geth (“go-ethereum” kısaltması) siz ve madencinin Ethereum ağıyla daha doğrudan etkileşime girmesine olanak tanır ancak Geth kesinlikle bazı programlama bilgisi gerektirir.

Ethereum madenciliği ve kodlamada daha fazla bilgiye sahip olduğunuzda, Geth sizin için daha kullanışlı hale gelecektir, ancak Ethereum madenciliğine yeni başlıyorsanız en kolay yol olarak önerilmemektedir.

4- MyEtherWallet.com üzerinden bir cüzdan kurun

MyEtherWallet.com‘a gidin (Not: Kimlik avı amaçlı web sitelerine lütfen dikkat edin. Anahtarınızı, bir bağlantıyı tıklayarak girdiğiniz bir web sitesine girmeyin ve daima alan adını üç kez kontrol edin. Gerçek site MyEtherWallet dot com’dur)

Myetherwallet üzerinden nasıl cüzdan kuracağınızı adım adım öğrenmek için aşağıdaki linke gidin:

5-Claymore Ethereum Miner programını indirin

Çok popüler Claymore Miner’i kullanacağız. En güncel sürümünü Claymore’un orijinal Bitcointalk dizininden indirin. Çıkan ekranda Google veya Mega indirme bağlantılarından güncel sürümü indirin (diğer kişilerin bağlantılarına tıklamayın). Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle geçerli sürüm 10.0 ve Catalyst ve Cuda sürümünü (Linux sürümü değil) indirmeniz gerekir.

Unutmayın, indirirken Claymore Miner bir uyarı verebilir, ancak Claymore’un indirme bağlantısını kullandıysanız bunu gözardı edebilirsiniz. Uzun yıllar kripto madencileri üreten saygın bir geliştiricidir.

İndirdikten sonra, klasöre kolay erişim için masaüstünüze zip dosyasını açın.

6- Windows’ta yapılması gereken ayarlar

 • Madencilik uygulamanızın çalışması için Windows’ta bazı ayarlar yapmanız lazım. Öncelikle, madencilik işlemlerinizi kesebileceği için bilgisayarınızın uyku moduna geçmesini istemezsiniz, bu nedenle Güç Ayarlarınıza gidin ve kapatma/uyku modunu “Asla” olarak ayarlayın.
 • Sonra, Windows’un pagefile ayarını değiştirin ve manuel olarak 16384 MB (bu 16GB) şeklinde ayarlayın.
 • Madencilik ve ayarlarınızdaki aksamaları en aza indirgemek için Windows Güncellemelerini de devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Güncellemeleri kurmadan önce uyar seçeneğini seçebilirsiniz.
 • Windows Defender’ı veya başka bir virüsten koruma programını çalıştırıyorsanız, Claymore madenciliğin exe dosyasını “EthDcrMiner64.exe” bir virüs olarak işaretlememesi veya onu devre dışı bırakmaması veya silmemesi için bir istisna olarak ekleyin.

7- Bir Madencilik Havuzuna Katılın ve Maden Dosyanızı Yapılandırın

Bir sonraki adım, havuz madenciliği yapmaktır, zira yalnız-madencilik yaparak, GPU dolu bir deponuz olmadığı sürece Ethereum kazanmanız olası değildir. İlk adımınız bir Ethereum madenciliği havuzu seçmek olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok havuz var, ancak ben Nanopool veya Etheremine‘i öneriyorum. Bu madencilik havuzu sitelerinin ana sayfa veya yardım bölümünde, muhtemelen, popüler Claymore madencisini kullanarak havuzlarında nasıl kullanılacağıyla ilgili talimatları bulabilirsiniz.

Ethermine.org’un ana sayfasında aşağıdaki gibi “Stratum mode using Claymores miner” adlı bir bölüm göreceksiniz.

claymore-ethereum-miner2

Masaüstünüzdeki Claymore miner klasörünü açın ve “Start” adlı metin dosyasına sağ tıklayın ve “Düzenle”yi seçin.

Ardından Ethermine sitesine gidin ve ilk kutudaki “Then start your miners by…” yazan kısmın altındaki tüm metinleri seçin ve kopyalayın.

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal <Your_Ethereum_Address>.<RigName> -epsw x

Bulunduğunuz yere bağlı olarak size en yakın sunucuyla bağlantı kurmanız ve sunucunun metin dizesini güncellemeniz gerekecek. Aşağıdakilerden bir tanesini seçebilirsiniz.

North America (East): us1.ethermine.org:4444 or us1.ethermine.org:14444
North America (West): us2.ethermine.org:4444 or us2.ethermine.org:14444
Europe (France): eu1.ethermine.org:4444 or eu1.ethermine.org:14444
Asia: asia1.ethermine.org:4444 or asia1.ethermine.org:14444

Text dosyanız şöyle olacak;

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal <Your_Ethereum_Address>.<RigName> -epsw x
Europe (France): eu1.ethermine.org:4444 or eu1.ethermine.org:14444

Burada “Your_Ethereum_Address” kısmına kendi ethereum adresinizi yazmalısınız. Oluşturmuş olduğunuz ve 0x ile başlayan ethereum adresinizi kopyalayıp buraya yapıştırın. Sonra RigName yazan yere istediğiniz herhangi bir şey yazabilirsiniz. Örneğin BenimMadenim adını verebilirsiniz.

Kodun son hali şöyle birşey olacak:

setx GPU_FORCE_64BIT_PTR 0
setx GPU_MAX_HEAP_SIZE 100
setx GPU_USE_SYNC_OBJECTS 1
setx GPU_MAX_ALLOC_PERCENT 100
setx GPU_SINGLE_ALLOC_PERCENT 100
EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal 0x12044Df3e767356C19bC985A0973be51698bD6bb.BenimMadenim -epsw x
Europe (France): eu1.ethermine.org:4444 or eu1.ethermine.org:14444

Sonra bu dökümanı bacth dosyası olarak kaydetmeniz gerekecek. Save as deyip MadeniBaslat.bat adıyla kaydedin. Tebrikler, şimdi madenciliğe başlamanız için her şey hazır! Yeni bat dosyası için bir kısayol oluşturun ve masaüstünüze gönderin.

8- Madeninizi başlatın!

Madenciyi başlatmak için bat dosyanıza çift tıklayın. Madenci başlayacak, setx komutlarını çalıştırarak bu ortam değişkenlerini ayarlayacak, GPU’nuzun her birini başlatacak, GPU’larınızın her birinde DAG dosyasını oluşturacak ve uzaktan hash işlemeye başlayacaktır. Yaklaşık 20 saniye boyunca çalıştırın ve sonra “Hashing” hızınızı göstermek için “s” butonuna tıklayın.

Havuzdaki kazançlarınızı izlemek için, Ethermine.org adresine geri dönün ve en üstte bulunan adres kısmına cüzdan adresinizi yapıştırın ve “Check Status” butonuna tıklayın:

Umarız bu kılavuzu faydalı bulmuşsunuzdur! Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya sorularınız varsa, lütfen aşağıya yorum bırakın. Bol kazançlar!

Ethereum 2.0’da Ethereum madenciliği nasıl yapılacak?

Hali hazırda Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash gibi kripto paraların madenciliği PoW (Proof of Work) sistemi üzerinden gerçekleşiyor. Bu kripto paralar içerisinde Ethereum, PoW sisteminden PoS (Proof of Stake) sistemine geçiş için hazırlanıyor.  Bu geçiş Ethereum 2.0 Güncellemesi olarak adlandırılıyor.

PoS sisteminde artık GPU ve ASIC donanımlarına gerek kalmayacak. Bu sistemde madencilerin yerini onaycılar (validators) alacak. PoS sistemi sayesinde Ethereum hem blockchain işletim maliyetlerini ciddi biçimde azaltacak hem de blockchain’ini daha hızlı hale getirebilecek. Daha hızlı olan Ethereum daha çok token’a ve Dapps’e ev sahipliği yapabilecek.

Bilindiği üzere madenciler, kripto para üzerinde gerçekleştirilen işlemleri sisteme kaydediyorlar. Klasik bankacılık sisteminde bankadan para çektiğinizde gişe memuru, para çekme işlemi kayıtlara girer ve hesabınızdaki bakiye azalır. Bu işlemi kripto para ve blockchain sisteminde madenciler yerine getiriyor.

İnternet üzerinden arkadaşınıza bir resim ya da dosya gönderdiğinizde o dosyanın bir kopyası da sizde kalıyor. Blockchain sisteminde de bir adresten başka bir adrese para aktarırken gönderilen adrese dosya ulaştığında gönderen adresteki dosyanın silinmesi gerekiyor. Bir nevi bir banka gişe memurunun gönderici hesabındaki bakiyeyi düşmesi gibi. İşte bahse konu olan bu işlemi madenciler yerine getiriyor. Karşılığında da kripto para ödülü alıyorlar.

Ancak bu işlem PoW sisteminde ciddi elektrik maliyetlerine yol açıyor. Blockchain ağının işletim maliyeti ciddi biçimde artış gösteriyor ve sistemi hantallaştırıyor. Öyle ki Bitcoin madencilerinin yıllık elektrik kullanımı tek başına Avusturya’nın elektrik tüketimine yaklaşıyor ve İsviçre’nin elektrik maliyetini geçiyor.

Ethereum madenciliği, Ethereum mining, Ethereum nasıl üretilir, ETH Mining, ETH madenciliği

Ethereum bu sorunları önceden görerek PoS sitemine geçmeye karar verdi. Birkaç yıldır devam eden Ethereum 2.0 çalışmaları muhtemelen 2020’nin 3’üncü çeyreğinde eyleme konacak.

Ethereum PoS sistemine geçtiğinde PoW tipi madencilik artık tarih olacak. Ancak Ethereum 1.0 muhtemelen 2023 yılının sonuna kadar yürürlükte kalacak. Yani Ethereum 1.0 madencileri donanımlarını yaklaşık 2-3 yıl daha çalıştırabilecekler. 

Haziran 2022’de Ethereum PoW tipi madencilik zorlaştırılarak PoS tipi madencilik cazip hale getirilecek.

GPU tipi madencilik kârlı mı?

ASIC tipi donanımlar çıktıktan sonra GPU tipi madencilik kârlılığını kaybetti. Özellikle elektrik maliyetlerinin yüksek olduğu ülkemizde GPU tipi madencilik artık kârlı değil.
 

Ethereum madenciliği kârlılık oranları nedir?

 

Ethereum madenciliği Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.