fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular

Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular

Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular
0
“koinmedya_mxc”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum 2.0 nedir? Piyasada Ethereum 2.0 güncellemesi neden bu kadar çok tartışılıyor? Ethereum 2.0 fiyatlar üzerinden etkili olacak mı? Tüm bu soruların cevabı www.koinmedya.com’da.


Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum 2.0 nedir bakalım. Ethereum, PoW tipi madencilikten PoS ile yönetilen blockchain sistemine geçiyor. Yazının kaleme alındığı zaman diliminde PoW (iş ispatı) ile çalışan kripto paralar: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Monero, Ethereum Classic, Dash, Zcash ve diğerleri.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0; Ethereum blockchain ağının güncellemeye giderek yeni bir sürüm olan Ethereum 2.0’a geçmesidir. Ethereum 2.0’da ETH madenciliği artık POS sistemi ile yapılabilecek.

Blockchain POS sistemi nedir?

POS sisteminde blockchain ağları, yoğun donanım gücü ve elektrik tüketen sistemden ziyade finansal bazlı bir sistemle çalışıyor. POS tipi blockchainler, eski tip olan POW’ye göre daha hızlı, ekonomik ve güvenli.

 

En güzel Ethereum 2.0 nedir videosu

“koinmedya_biswap”

Aşağıdaki grafikte PoW sistemi ile çalışan top 10 kripto parayı, bu paraların algoritmalarını ve blok kazım süresini görüyoruz. Örneğin Ethereum blockchain’in de her 14 saniyede bir blok kazılıyor. Ethereum Ethash algoritmasını kullandığı için blok kazım süresi Bitcoin’e göre çok düşük. Bitcoin’de blok kazım süresi 10 dakika. Bu şu anlama geliyor. Bu bloğu kazan Bitcoin madencisi 12.5 BTC ödül alacak. Yani her 10 dakikada bir 12.5 BTC üretilerek piyasaya sürülüyor. Bu oran, 4 gün sonra gerçekleşecek Bitcoin halving’i ile 6.25’e düşecek.

ethereum 2.0 nedirLütfen Bkz: Ethereum Rehberi: Ethereum nedir? ETH nereden alınır? Ethereum‘um geleceği nasıl?

Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi?

Madenci ödüllerine göre Bitcoin enflasyon oranı %3.5; Ethereum enflasyon oranı yaklaşık %5’e denk geliyor. Yani yıllık piyasada işlem göre Bitcoin’lerin %3.5’i kadar piyasaya BTC sürülüyor. Bu oran Ethereum’da %5 civarında.

11 Mayıs 2020’deki halving ile Bitcoin enflasyon oranları %1.8’lere düşecek. Ethereum 2.0 güncellemesi ile de Ethereum enflasyon oranı yıllık %1.6 civarına gerileyecek. Bu durumun arz kaynaklı fiyatlar üzerinde etki doğurması bekleniyor. En temel iktisat kuralı olan arz-talep kanununa göre (diğer değişkenler sabitken) arzın azalması ile fiyatlar artar. Yani Ethereum ve Bitcoin fiyatlarının halving ve Ethereum 2.0 ile fiyatlarının artmasını bekleyebiliriz.

“koinmedya_biswap”

 

Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimizYukarıdaki grafikte teorik olarak Ethereum 2.0’in fiyatlar üzerindeki etkisini görüyoruz. Günümüz verilerine göre yıllık yaklaşık 5.5 milyon ETH piyasaya sürülüyor. Ethereum CEO’su Vilatik Buterin’in açıklamalarına göre Ethereum 2.0 ile yıllık Ethereum arzı 2 milyona ETH’ye gerileyecek. Bu durumu yukarıdaki grafikte Ethereum arz eğrisini sola kaydırarak gösterdik.

Uyarı: Yukarıdaki analizde diğer değişkenler sabit var sayıldı. Oysa gerçek hayatta sayısız faktör Ethereum talep ve arz eğrisini etkiliyor. Örneğin sürpriz bir regülasyon kararı, büyük bir kripto para borsasına gerçekleşecek olası bir siber saldırı, Ethereum’un büyük bir işletme ile iş ortaklığı geliştirmesi, Bitcoin fiyatları ve daha sayamayacağımız onlarca faktör arz ve talep üzerinde etkili olacaktır. Ancak yukarıdaki arz-talep grafiğinde tüm bu değişkenler sabit varsayıldı.

ethereum 2.0 nedir Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular

 

Ethereum 2 hakkında bilmek isteyeceklerimiz

Ethereum 2.0 nedir -yeni güncelleme ne getiriyor? Yukarıda bahsedildiği gibi Ethereum 2.0 ile Ethereum ağı, PoW’dan (iş ispatı) PoS (varlık ispatı) tipi madenciliğe geçiyor. PoW sisteminde Ethereum üzerinde gerçekleştirilen işlemler ASIC ve GPU donanımları ile blockchain ağına kaydediliyor. Bu süreç ciddi elektrik maliyeti ve yüksek donanım gücüne ihtiyaç duyuyor. Öyle ki Bitcoin blockchain’i yıllık Avusturya ekonomisinin harcadığı elektrik maliyetine denk elektrik tüketiyor. Ayrıca PoW, ağın hantallaşmasına da yol açıyor. Bu nedenle PoW sistemi sadece Ethereum için değil diğer kripto paralar için de sürdürülebilir değil. Yukarıda PoW sistemi ile çalışan kripto paraların listesi verildi. Bu kripto paralar içerisinde Ethereum, sorunu önceden gören ve bu sorunu çözmek için ilk adım atan kripto para oldu.

Ethereum madenciliği, Ethereum mining, Ethereum nasıl üretilir, ETH Mining, ETH madenciliğiMadencilik konusunda ayrıntılı bilgi için aşağıdaki haber linkimize tıklayabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

PoS sisteminde blockchain ağları stake yapılarak yönetiliyor. Stake, hisse ve pay anlamına geliyor. Kripto para piyasalarında ise stake kavramını vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak kavramı ile açıklayabiliriz. PoS sisteminde madenci olmak isteyen adaylar, sisteme 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Bu sayede sistemde bir node (düğümü) yönetme hakkı kazanacak. Bu madenci stake ettiği Ethereum’lar karşılığında ise ana parasına ek olarak Ethereum ödülü alacak.

Bu sayede Ethereum hem ağın işletim maliyetini düşürecek hem de ağını daha hızlı hale getirecek.

Ethereum 2.0’da minimum kaç adet ETH stake edebilirim?

Validator (onaycı) başına en az 32 ETH stake edilmesi gerekiyor. Daha fazla validatör için daha fazla Ethereum gerekecek.

Ethereum 2.0 tamamlandığında toplamda kaç adet ETH stake edilmiş olacak?

Genesis güncellemesi için 16,384 adet validator gerekiyor. Bu durumda 524,288 adet ETH sisteme stake edilecek.

Ethereum 2.0 geçiş süreci nasıl olacak?

Ethereum 2.0 Bitcoin halving gibi nokta bir tarihte gerçekleşmeyecek. Süreç aşama aşama ilerleyecek. Süre. 3 fazda tamamlanacak.

Faz 0: Beacon Chain (2020’nin 3’üncü çeyreğinde başlanacağı söyleniyor ama şüpheli)

Marka 1: Kırıklar

3: Uygulama

Son fazda Ethereum 1.0’daki tüm veriler, dapps, tokenlar ve akıllı sözleşmeler Ethereum 2.0’a taşınmış olacak.

Beacon Chain’de iki farklı Ethereum blockchain’i ile karşılaşacağız. Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0. Ethereum 1.0 PoW tipi madenciliğe devam ederken Ethereum 2.0 PoS sisteminde çalışacak.

ethereum 2.0Ethereum 2.0’ın çalışması için 16,384 validatör’e (onaycı) ihtiyaç var. Bir nevi Ethereum 1.0’daki node (düğümler) Ethereum 2.0’da validatör haline gelecek. Her validatör(ler) madenciler tarafından yönetilecek. Eğer Ethereum 2.0’da validatör olmak istiyorsanız sisteme 1 validatör için 32 ETH stake etmeniz gerekiyor. Toplamda 16,384 validator olduğu dikkate alındığında 524,288 adet ETH sisteme stake edilecek.

Kaynak

Ethereum karşıtlarını tarihe gömecek 3 büyük Ethereum dalgası

Birçok analist, Ethereum ağında yaşanacak olan teknolojik güncellemeler ve altyapı çalışmaları nedeniyle Ethereum’un geleceğinden umutlu. Ethereum’u bekleyen 3 önemli teknolojik değişim bekliyor: Katman 2 Ölçeklendirme Çözümleri (Layer 2 Scalling Solutions), Ethereum 2: Faz 0 ve Protokol 1559.

Katma 2 Ölçeklendirme Çözümleri

Katman 2 ölçeklendirme çözümü sayesinde blockchain üzerinde gerçekleştirilen işlemler 2’inci bir katmana taşınıyor. Bu işlem sayesinde Ethereum ağı daha hızlı ve ekonomik hale getirilmesi planlanıyor. Bilindiği üzere Ethereum blockchain’i birçok akıllı sözleşmeye, dApps’e ve ERC-20 tokenları ve diğer tokenlara ev sahipliği yapıyor. Bu tokenlar içerisinde özellikle stabilcoin’ler Ethereum ağını oldukça fazla meşgul ediyor. Katman 2 ile Ethereum işlemleri daha hızlı tamamlanabilecek.

ethereum 2.0 nedir Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorularEthereum 2 faz 0

Ethereum 2.0 güncellemesi ile Ethereum blockchain alanında ciddi bir değişime hazırlanıyor. Ethereum 2.0 güncellemesi ile Ethereum PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçiyor. Ethereum 2.0 güncellemesi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için aşağıdaki haber başlıklarına göz atabilirsiniz.

1559 Protokolü

Bu protokol sayesinde Ethereum üzerinden gerçekleştirilen ödemeler ve fon transferlerinden alınan işletim maliyetleri ciddi biçimde düşürülecek. Bu sayede Ethereum kullanımının arttırılması bekleniyor.

Messari: Ethereum 2.0 Bitcoin halving’in yapamadığını yapacak!

Dört gözle beklenen Bitcoin halving’i Mayıs ayının ilk günlerinde sonra erdi. Halving etkisi ile Bitcoin fiyatlarında bir canlanma yaşandı ve fiyatlar 10 bin dolar seviyesine kadar çıktı. Ancak Bitcoin fiyatları 10 bin dolarlık direnç seviyesini aşmada başarılı olamadı. Yazının kaleme alındığı saatte fiyatlar 9 bin dolar bandına kadar geriledi.

Belki halving’in etkileri uzun vade de devam edecek ama ödül yarılaması beklenen heyecanı oluşturamadı. Hatta diğer halving’lerin BTC fiyatları üzerinde daha etkili olduğu bile söylenebilir.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Kripto para piyasalarını bekleyen en önemli gelişme artık Ethereum 2.0 güncellemesi. Messari analisti Ryan Watkins’e göre Ethereum 2.0 güncellemesi Bitcoin halving’inden daha etkili olacak. Neden?

  • Bitcoin halving önceden belirlenmiş bir hadise olduğu için halving gerçekleşmeden fiyatlandırıldı.
  • Bitcoin halving teknolojik bir yenilik getirmiyor. Sadece Bitcoin arzı ile ilgili.
  • Ethereum 2.0, Bitcoin halving gibi önceden denenmiş bir olay değil. İlk kez yaşanacak.
  • Denenmeyen bir gelişme piyasada yeni bir FOMO dalgası başlatabilir.
  • Ethereum 2.0 madencilik konusunda ciddi bir devrim yaşatacak: PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçikecek (ayrıntılar için diğer başlıklara göz atınız).
  • Ethereum 2.0 sayesinde blockchain işletim maliyeti ciddi biçimde düşürülecek.
  • Ethereum 2.0 blockchain ölçeklendirme sorununa çözüm öneriyor.

Yani Watkins’e göre Ethereum 2.0’ın blockchain teknolojisi ve kripto para piyasalarını temelden etkileyecek bir potansiyele sahip.

Ethereum 2.0 nedir sorunun cevabı için lütfen diğer başlıklara göz atınız.

Kaynak

İşte Ethereum 2.0 yol haritası

Ethereum 2.0’ın başlatılma tarihi oldukça speküle edildi. Neyse ki en sonunda güncelleme çalışmaları hakkında somut bilgiler gelmeye başladı.

Ethereum 2.0 için yapılan testnet uygulamasında 2 ay tamamlandı ve Ethereum 2.0’ın düğümleri (node) 75 GB’lık işlem yoğunluğuna ulaşabildi. 2 ay gibi kısa sürede ulaşılan bu yoğunluk, başarı olarak kabul edilebilir.

ethereum 2.0 nedir Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorularParis’te düzenlenen Ethereum Toplumu Konferanslarında CEO Vitalik Buterin, önemli açıklamalarda bulundu. Buterin bir nevi Ethereum 2.0 çalışmaları için bir yol haritası açıkladı.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Bilindiği üzere Ethereum 2.0 güncellemeleri farklı fazlardan oluşuyor: Phase 0, Phase 1 ve Phase 2. Buterin şu sıralar testnet’i devam eden Phase 1’in sonucunda Ethereum blockchain’inin 1,000 ila 5,000 TPS’ye ulaşabileceğini belirtti. Ethereum’un (Ethereum 1.0) hali hazırdaki işletim hızı ise saniyede sadece 15 (15TPS).

ethereum 2.0 nedir Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular

Vitalik Buterin, Phase 2 sonunda ulaşılan hız için 100,000 TPS’lik bir oranı zikrediyor.

Ethereum’da 100,000 TPS’lik bir oranın yakalanması bir değişim aracı olarak Ethereum’u daha da öne çıkaracaktır. Ayrıca veri ve bilgi aktarımında Ethereum blockchain’i daha da talep edilebilir hale gelecektir.

Son dönemde Ethereum ağındaki yoğunluk nedeniyle Ethereum işletim ücretleri, ciddi biçimde artış gösteriyor. İşletim ücretleri Ethereum ağının kullanmanın maliyetini yansıtıyor. Yüksek işletim ücretleri her ne kadar Ethereum madencilerinin işine gelse de fonlarını Ethereum üzerinden transfer etmek isteyenler ve Ethereum blockchain’inde işlem gören dApps’lerin pek de isteyeceği bir durum değil. Bu nedenle Ethereum 2.0 bir zorunluluk haline geldi.

Kaynak

Hali hazırda Ethereum 2.0 test uygulamalarına kaç adet ETH stake edildi?

Test uygulamalarının devam ettiği Ethereum 2.0 güncellemesi için şu ana kadar 50 binin üzerinde ETH stake edildi.
Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

“koinmedya_biswap”