BTC : 81562 ₺ ETH : 1.762 ₺ XRP : 44.9 ₺ LTC : 7.66 ₺ USDT : 346.8 ₺ XLM : 0.2317 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 nedir, ETH fiyatını nasıl etkiler?

Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 nedir, ETH fiyatını nasıl etkiler?

Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 nedir, ETH fiyatını nasıl etkiler?
0

Ethereum 2.0 nedir? ETH2 veya ‘Serenity’ olarak da adlandırılan Ethereum 2.0, Ethereum blockchain platformunun bir sonraki güncüllemesinin adıdır. Ethereum 2.0, 3 aşamadan oluşuyor. ilk aşamanın 2020’de başlatılacağı tahmin ediliyor.


Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum 2.0 nedir bakalım. Ethereum, PoW tipi madencilikten PoS ile yönetilen blockchain sistemine geçiyor. Yazının kaleme alındığı zaman diliminde PoW (iş ispatı) ile çalışan kripto paralar: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Monero, Ethereum Classic, Dash, Zcash ve diğerleri.

En güzel Ethereum 2.0 nedir videosu

koinmedya_brave

Aşağıdaki grafikte PoW sistemi ile çalışan top 10 kripto parayı, bu paraların algoritmalarını ve blok kazım süresini görüyoruz. Örneğin Ethereum blockchain’in de her 14 saniyede bir blok kazılıyor. Ethereum Ethash algoritmasını kullandığı için blok kazım süresi Bitcoin’e göre çok düşük. Bitcoin’de blok kazım süresi 10 dakika. Bu şu anlama geliyor. Bu bloğu kazan Bitcoin madencisi 12.5 BTC ödül alacak. Yani her 10 dakikada bir 12.5 BTC üretilerek piyasaya sürülüyor. Bu oran, 4 gün sonra gerçekleşecek Bitcoin halving’i ile 6.25’e düşecek.

ethereum 2.0 nedirLütfen Bkz: Ethereum Rehberi: Ethereum nedir? ETH nereden alınır? Ethereum‘um geleceği nasıl?

Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi?

Madenci ödüllerine göre Bitcoin enflasyon oranı %3.5; Ethereum enflasyon oranı yaklaşık %5’e denk geliyor. Yani yıllık piyasada işlem göre Bitcoin’lerin %3.5’i kadar piyasaya BTC sürülüyor. Bu oran Ethereum’da %5 civarında.

11 Mayıs 2020’deki halving ile Bitcoin enflasyon oranları %1.8’lere düşecek. Ethereum 2.0 güncellemesi ile de Ethereum enflasyon oranı yıllık %1.6 civarına gerileyecek. Bu durumun arz kaynaklı fiyatlar üzerinde etki doğurması bekleniyor. En temel iktisat kuralı olan arz-talep kanununa göre (diğer değişkenler sabitken) arzın azalması ile fiyatlar artar. Yani Ethereum ve Bitcoin fiyatlarının halving ve Ethereum 2.0 ile fiyatlarının artmasını bekleyebiliriz.

Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimizYukarıdaki grafikte teorik olarak Ethereum 2.0’in fiyatlar üzerindeki etkisini görüyoruz. Günümüz verilerine göre yıllık yaklaşık 5.5 milyon ETH piyasaya sürülüyor. Ethereum CEO’su Vilatik Buterin’in açıklamalarına göre Ethereum 2.0 ile yıllık Ethereum arzı 2 milyona ETH’ye gerileyecek. Bu durumu yukarıdaki grafikte Ethereum arz eğrisini sola kaydırarak gösterdik.

Uyarı: Yukarıdaki analizde diğer değişkenler sabit var sayıldı. Oysa gerçek hayatta sayısız faktör Ethereum talep ve arz eğrisini etkiliyor. Örneğin sürpriz bir regülasyon kararı, büyük bir kripto para borsasına gerçekleşecek olası bir siber saldırı, Ethereum’un büyük bir işletme ile iş ortaklığı geliştirmesi, Bitcoin fiyatları ve daha sayamayacağımız onlarca faktör arz ve talep üzerinde etkili olacaktır. Ancak yukarıdaki arz-talep grafiğinde tüm bu değişkenler sabit varsayıldı.

Aşağıda Ethereum canlı fiyat grafiği veriliyor. Güncel fiyatları ve ETH/USD paritesindeki değişimi aşağıdaki grafikten takip edebiliriz.

Ethereum 2 hakkında bilmek isteyeceklerimiz

Ethereum 2.0 nedir -yeni güncelleme ne getiriyor? Yukarıda bahsedildiği gibi Ethereum 2.0 ile Ethereum ağı, PoW’dan (iş ispatı) PoS (varlık ispatı) tipi madenciliğe geçiyor. PoW sisteminde Ethereum üzerinde gerçekleştirilen işlemler ASIC ve GPU donanımları ile blockchain ağına kaydediliyor. Bu süreç ciddi elektrik maliyeti ve yüksek donanım gücüne ihtiyaç duyuyor. Öyle ki Bitcoin blockchain’i yıllık Avusturya ekonomisinin harcadığı elektrik maliyetine denk elektrik tüketiyor. Ayrıca PoW, ağın hantallaşmasına da yol açıyor. Bu nedenle PoW sistemi sadece Ethereum için değil diğer kripto paralar için de sürdürülebilir değil. Yukarıda PoW sistemi ile çalışan kripto paraların listesi verildi. Bu kripto paralar içerisinde Ethereum, sorunu önceden gören ve bu sorunu çözmek için ilk adım atan kripto para oldu.

Ethereum madenciliği, Ethereum mining, Ethereum nasıl üretilir, ETH Mining, ETH madenciliğiMadencilik konusunda ayrıntılı bilgi için aşağıdaki haber linkimize tıklayabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

PoS sisteminde blockchain ağları stake yapılarak yönetiliyor. Stake, hisse ve pay anlamına geliyor. Kripto para piyasalarında ise stake kavramını vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak kavramı ile açıklayabiliriz. PoS sisteminde madenci olmak isteyen adaylar, sisteme 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Bu sayede sistemde bir node (düğümü) yönetme hakkı kazanacak. Bu madenci stake ettiği Ethereum’lar karşılığında ise ana parasına ek olarak Ethereum ödülü alacak.

Bu sayede Ethereum hem ağın işletim maliyetini düşürecek hem de ağını daha hızlı hale getirecek.

Ethereum 2.0 geçiş süreci nasıl olacak?

Ethereum 2.0 Bitcoin halving gibi nokta bir tarihte gerçekleşmeyecek. Süreç aşama aşama ilerleyecek. Süre. 3 fazda tamamlanacak.

Faz 0: Beacon Chain (2020’nin 3’üncü çeyreğinde başlanacağı söyleniyor ama şüpheli)

Marka 1: Kırıklar

3: Uygulama

Son fazda Ethereum 1.0’daki tüm veriler, dapps, tokenlar ve akıllı sözleşmeler Ethereum 2.0’a taşınmış olacak.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Beacon Chain’de iki farklı Ethereum blockchain’i ile karşılaşacağız. Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0. Ethereum 1.0 PoW tipi madenciliğe devam ederken Ethereum 2.0 PoS sisteminde çalışacak.

ethereum 2.0Ethereum 2.0’ın çalışması için 16,384 validatör’e (onaycı) ihtiyaç var. Bir nevi Ethereum 1.0’daki node (düğümler) Ethereum 2.0’da validatör haline gelecek. Her validatör(ler) madenciler tarafından yönetilecek. Eğer Ethereum 2.0’da validatör olmak istiyorsanız sisteme 1 validatör için 32 ETH stake etmeniz gerekiyor. Toplamda 16,384 validator olduğu dikkate alındığında 524,288 adet ETH sisteme stake edilecek.

Kaynak

Ethereum 2.0 başlatılma tarihi hala muamma?

Ethereum geliştiricilerinden Afri Schoedon Ethereum 2.0’ın Haziran/Temmuz 2020’ye hazır olacağını söylemişti. Bu açıklamanın ardında  Ethereum CEO’su Vitalik Buterin’den Ethereum 2.0’ın başlatılacağı tarih hakkında daha net açıklamalar geldi. Buterin’in 30 Temmuz 2020’ye işaret ettiği iddia edildi.

Lütfen Bkz: Haftanın önemli Ethereum haberleri: Ethereum tahminleri ve Ethereum haber sayfası

Blockchain mühendisi Marco Levarato’un tweet’i Ethereum 2.0’ın başlatılacağı tarih konusunda kafa karışıklığına neden oldu ve Ethereum 2.0’ın başlatılacağı tarih tam bir arap saçına döndü.

Marco Levarato, teknik anlamda Ethereum 2.0’ın Temmuz 2020’de başlatılmasının imkansız olduğunu belirtti. Levarato’nun bu açıklamasının ardından bir Ethereum yatırımcısı şu açıklamalarda bulundu:

“Vitalik, Temmuz demişti. Şimdi sen yıl sonundan bahsediyorsun. Kime inanacağız?”Ethereum 2.0 tarihi

Bu haklı serzenişin ardından Ethereum geliştiricilerinden Afri Schoedon twitter üzerindeki bu tartışmaya dahil oldu ve aşağıdaki tweet’leri paylaştı.

Yukarıdaki tweet’lerde Schoedon, Marco (Ethereum 2.0 test denemeleri süresi için) basit bir matematikten bahsettiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Paneller ve konferanslarda bir tarih belirtmek yardımcı olmuyor. Vitalik’in Temmuz dediğini zannetmiyorum”Ethereum 2.0 tarihi

Afri Schoedon’nun bu açıklamalarına nihayet Vitalik Buterin de dahil oldu ve aşağıdaki tweet’leri paylaştı. Tweet’ler bir o kadar da ilginç

Vitalik yukarıdaki tweet’lerde şu açıklamalarda bulunuyor:

“Evet ben Temmuz diye bir şey demedim. Belki sorunun içinde geçiyordur fakat ben sorulurken Temmuz diye bir şey duymadım.”

Sonrasında ise Vitalik Buterin’den tarihi bir geri vites geliyor:

“TAMAM. Sorudaki Temmuz kelimesini duymalıydım. Bu benim hatam.”ethereum 2.0 nedir Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 nedir, ETH fiyatını nasıl etkiler?

Öyle gözüküyor ki Ethereum 2.0’ın ilk fazı 2021 yılına kalacak.

Ethereum karşıtlarını tarihe gömecek 3 büyük Ethereum dalgası

Birçok analist, Ethereum ağında yaşanacak olan teknolojik güncellemeler ve altyapı çalışmaları nedeniyle Ethereum’un geleceğinden umutlu. Ethereum’u bekleyen 3 önemli teknolojik değişim bekliyor: Katman 2 Ölçeklendirme Çözümleri (Layer 2 Scalling Solutions), Ethereum 2: Faz 0 ve Protokol 1559.

Katma 2 Ölçeklendirme Çözümleri

Katman 2 ölçeklendirme çözümü sayesinde blockchain üzerinde gerçekleştirilen işlemler 2’inci bir katmana taşınıyor. Bu işlem sayesinde Ethereum ağı daha hızlı ve ekonomik hale getirilmesi planlanıyor. Bilindiği üzere Ethereum blockchain’i birçok akıllı sözleşmeye, dApps’e ve ERC-20 tokenları ve diğer tokenlara ev sahipliği yapıyor. Bu tokenlar içerisinde özellikle stabilcoin’ler Ethereum ağını oldukça fazla meşgul ediyor. Katman 2 ile Ethereum işlemleri daha hızlı tamamlanabilecek.

ethereum 2.0 nedir Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 nedir, ETH fiyatını nasıl etkiler?Ethereum 2 faz 0

Ethereum 2.0 güncellemesi ile Ethereum blockchain alanında ciddi bir değişime hazırlanıyor. Ethereum 2.0 güncellemesi ile Ethereum PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçiyor. Ethereum 2.0 güncellemesi ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için aşağıdaki haber başlıklarına göz atabilirsiniz.

1559 Protokolü

Bu protokol sayesinde Ethereum üzerinden gerçekleştirilen ödemeler ve fon transferlerinden alınan işletim maliyetleri ciddi biçimde düşürülecek. Bu sayede Ethereum kullanımının arttırılması bekleniyor.

Messari: Ethereum 2.0 Bitcoin halving’in yapamadığını yapacak!

Dört gözle beklenen Bitcoin halving’i Mayıs ayının ilk günlerinde sonra erdi. Halving etkisi ile Bitcoin fiyatlarında bir canlanma yaşandı ve fiyatlar 10 bin dolar seviyesine kadar çıktı. Ancak Bitcoin fiyatları 10 bin dolarlık direnç seviyesini aşmada başarılı olamadı. Yazının kaleme alındığı saatte fiyatlar 9 bin dolar bandına kadar geriledi.

Belki halving’in etkileri uzun vade de devam edecek ama ödül yarılaması beklenen heyecanı oluşturamadı. Hatta diğer halving’lerin BTC fiyatları üzerinde daha etkili olduğu bile söylenebilir.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Kripto para piyasalarını bekleyen en önemli gelişme artık Ethereum 2.0 güncellemesi. Messari analisti Ryan Watkins’e göre Ethereum 2.0 güncellemesi Bitcoin halving’inden daha etkili olacak. Neden?

  • Bitcoin halving önceden belirlenmiş bir hadise olduğu için halving gerçekleşmeden fiyatlandırıldı.
  • Bitcoin halving teknolojik bir yenilik getirmiyor. Sadece Bitcoin arzı ile ilgili.
  • Ethereum 2.0, Bitcoin halving gibi önceden denenmiş bir olay değil. İlk kez yaşanacak.
  • Denenmeyen bir gelişme piyasada yeni bir FOMO dalgası başlatabilir.
  • Ethereum 2.0 madencilik konusunda ciddi bir devrim yaşatacak: PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçikecek (ayrıntılar için diğer başlıklara göz atınız).
  • Ethereum 2.0 sayesinde blockchain işletim maliyeti ciddi biçimde düşürülecek.
  • Ethereum 2.0 blockchain ölçeklendirme sorununa çözüm öneriyor.

Yani Watkins’e göre Ethereum 2.0’ın blockchain teknolojisi ve kripto para piyasalarını temelden etkileyecek bir potansiyele sahip.

Ethereum 2.0 nedir sorunun cevabı için lütfen diğer başlıklara göz atınız.

Kaynak

Ethereum 2.0 Kasım ayında geliyor mu?

Ethereum 2.0’ın başlatılma tarihi sürekli erteleniyor. En son zikredilen tarih 2020’nin 3’üncü çeyreğiydi. Ancak Ethereum geliştiricilerinden Justin Drake, güncelleme test sürecinin 6 ila 9 ay arasında vakit alabileceğini iddia etti. Bu durumda Justin Drake’in çıkarımlarına göre Ethereum 2.0, 2021 yılına kalıyor. Ethereum CEO’su Vitalik Buterin ise Ethereum 2.0’ın 2020’nin 3’üncü çeyreğinde başlatılabileceği konusunda hala iyimser.

Ethereum’un diğer yazılımcılarından Afri Schoedon ise Vitalik Buterin ve Justin Drake’in ortalaması bir tarihe işaret etti. Schoedon, Ethereum 2.0’ın Kasım ayında başlatılabileceğini söyledi. Schoedon, Kasım ayı için bir şart koşuyor ve ciddi bir böcek ve hata bulunmazsa şartını koşuyor.