Loading...
btc
BTC
-1.51%
Bitcoin
65.766,38 USDT
eth
ETH
-1.55%
Ethereum
3.415,35 USDT
bch
BCH
-3.77%
Bitcoin Cash
415,40 USDT
xrp
XRP
-2.19%
Ripple
0,47 USDT
ltc
LTC
-2.32%
Litecoin
77,31 USDT
bnb
BNB
-0.5%
Binance Coin
596,77 USDT
sol
SOL
-3.65%
Solana
141,91 USDT
avax
AVAX
-3.45%
Avalanche
29,92 USDT
ada
ADA
-3.99%
Cardano
0,40 USDT
dot
DOT
-4.24%
Poladot
6,09 USDT
doge
DOGE
-4.15%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-4.41%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 fiyatları nasıl etkileyecek?

ethereum 2.0
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 güncellemesi ile PoW sisteminden PoS sistemine geçiyor. Bu geçiş kripto piyasalarda devrimsel bir değişime neden olması bekleniyor.


Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum 2020’nin yaz aylarında sadece 200 dolar bandında işlem görüyordu. Ethereum 2.0 ile şaha kalkan fiyatlar 16 Kasım’da 4,891 doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Şu sıralar Ethereum fiyatlarında yaşanan düzeltmeye rağmen fiyatlar, 2800 doların üstünde hareket ediyor.

Ethereum 2.0 ile Ethereum blockchain’inde ciddi paradigma değişimleri yaşanacak ve Ether blockchain’i PoW (iş yükü) sisteminden PoS (varlık) sistemine geçiş yapacak. Şu aralara Ethereum’da çift sistem yürütüyor. Ana ağ PoW sisteminde operasyonlarına devam ederken PoS sisteminde de pilot işlemler yapılıyor. Gelecekte bir tarihte Ethereum, PoW sisteminden tamamen vazgeçecek. Ethereum 1.0, Ethereum 2.0’a göç edecek.

Ethereum 2.0 nedir sorusuna bakalım. Ethereum, PoW tipi madencilikten PoS ile yönetilen blockchain sistemine geçiyor. Yazının kaleme alındığı zaman diliminde PoW (iş ispatı) ile çalışan kripto paralar: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Monero, Ethereum Classic, Dash, Zcash ve diğerleri.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0; Ethereum blockchain ağının güncellemeye giderek yeni bir sürüm olan Ethereum 2.0’a geçmesidir. Ethereum 2.0’da ETH madenciliği artık POS sistemi ile yapılabilecek.

Blockchain POS sistemi nedir?

POS sisteminde blockchain ağları, yoğun donanım gücü ve elektrik tüketen sistemden ziyade finansal bazlı bir sistemle çalışıyor. POS tipi blockchainler, eski tip olan POW’ye göre daha hızlı, ekonomik ve güvenli.

En güzel Ethereum 2.0 nedir videosu

Aşağıdaki grafikte PoW sistemi ile çalışan top 10 kripto parayı, bu paraların algoritmalarını ve blok kazım süresini görüyoruz. Örneğin Ethereum blockchain’in de her 14 saniyede bir blok kazılıyor. Ethereum Ethash algoritmasını kullandığı için blok kazım süresi Bitcoin’e göre çok düşük. Bitcoin’de blok kazım süresi 10 dakika. Bu şu anlama geliyor. Bu bloğu kazan Bitcoin madencisi 6.25 adet ödül alıyor.

ethereum 2.0 nedirLütfen Bkz: Ethereum Rehberi: Ethereum nedir? ETH nereden alınır? Ethereum‘um geleceği nasıl?

Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi?

Madenci ödüllerine göre Bitcoin enflasyon oranı %1.7; Ethereum enflasyon oranı yaklaşık %3’e denk geliyor. Yani yıllık piyasada işlem göre Bitcoin’lerin %1.7’si kadar piyasaya BTC sürülüyor. Bu oran Ethereum’da %3 civarında.

Ethereum 2.0 güncellemesi ile de Ethereum enflasyon oranı yıllık %1.4 civarına gerileyecek. Bu durumun arz kaynaklı fiyatlar üzerinde etki doğurması bekleniyor. En temel iktisat kuralı olan arz-talep kanununa göre (diğer değişkenler sabitken) arzın azalması ile fiyatlar artar. Yani Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının halving ve Ethereum 2.0 ile fiyatlarının artmasını bekleyebiliriz.

Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimizYukarıdaki grafikte teorik olarak Ethereum 2.0’in fiyatlar üzerindeki etkisini görüyoruz. Günümüz verilerine göre yıllık yaklaşık 5.5 milyon ETH piyasaya sürülüyor. Ethereum CEO’su Vilatik Buterin’in açıklamalarına göre Ethereum 2.0 ile yıllık Ethereum arzı 2 milyona ETH’ye gerileyecek. Bu durumu yukarıdaki grafikte Ethereum arz eğrisini sola kaydırarak gösterdik.

Uyarı: Yukarıdaki analizde diğer değişkenler sabit var sayıldı. Oysa gerçek hayatta sayısız faktör Ethereum talep ve arz eğrisini etkiliyor. Örneğin sürpriz bir regülasyon kararı, büyük bir kripto para borsasına gerçekleşecek olası bir siber saldırı, Ethereum’un büyük bir işletme ile iş ortaklığı geliştirmesi, Bitcoin fiyatları ve daha sayamayacağımız onlarca faktör arz ve talep üzerinde etkili olacaktır. Ancak yukarıdaki arz-talep grafiğinde tüm bu değişkenler sabit varsayıldı.

Canlı Ethereum Fiyat Grafiği

Ethereum 2 hakkında bilmek isteyeceklerimiz

Ethereum 2.0 nedir -yeni güncelleme ne getiriyor? Yukarıda bahsedildiği gibi Ethereum 2.0 ile Ethereum ağı, PoW’dan (iş ispatı) PoS (varlık ispatı) tipi madenciliğe geçiyor. PoW sisteminde Ethereum üzerinde gerçekleştirilen işlemler ASIC ve GPU donanımları ile blockchain ağına kaydediliyor. Bu süreç ciddi elektrik maliyeti ve yüksek donanım gücüne ihtiyaç duyuyor. Öyle ki Bitcoin blockchain’i yıllık Avusturya ekonomisinin harcadığı elektrik maliyetine denk elektrik tüketiyor. Ayrıca PoW, ağın hantallaşmasına da yol açıyor. Bu nedenle PoW sistemi sadece Ethereum için değil diğer kripto paralar için de sürdürülebilir değil. Yukarıda PoW sistemi ile çalışan kripto paraların listesi verildi. Bu kripto paralar içerisinde Ethereum, sorunu önceden gören ve bu sorunu çözmek için ilk adım atan kripto para oldu.

Ethereum madenciliği, Ethereum mining, Ethereum nasıl üretilir, ETH Mining, ETH madenciliğiMadencilik konusunda ayrıntılı bilgi için aşağıdaki haber linkimize tıklayabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

PoS sisteminde blockchain ağları stake yapılarak yönetiliyor. Stake, hisse ve pay anlamına geliyor. Kripto para piyasalarında ise stake kavramını vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak kavramı ile açıklayabiliriz. PoS sisteminde madenci olmak isteyen adaylar, sisteme 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Bu sayede sistemde bir node (düğümü) yönetme hakkı kazanacak. Bu madenci stake ettiği Ethereum’lar karşılığında ise ana parasına ek olarak Ethereum ödülü alacak.

Bu sayede Ethereum hem ağın işletim maliyetini düşürecek hem de ağını daha hızlı hale getirecek.

Ethereum 2.0’da minimum kaç adet ETH stake edebilirim?

Validator (onaycı) başına en az 32 ETH stake edilmesi gerekiyor. Daha fazla validatör için daha fazla Ethereum gerekecek.

Ethereum 2.0 tamamlandığında toplamda kaç adet ETH stake edilmiş olacak?

Genesis güncellemesi için 16,384 adet validator gerekiyor. Bu durumda 524,288 adet ETH sisteme stake edilecek.

Ethereum 2.0 geçiş süreci nasıl olacak?

Ethereum 2.0 Bitcoin halving gibi nokta bir tarihte gerçekleşmeyecek. Süreç aşama aşama ilerleyecek. Süre. 3 fazda tamamlanacak.

Son fazda Ethereum 1.0’daki tüm veriler, dapps, tokenlar ve akıllı sözleşmeler Ethereum 2.0’a taşınmış olacak.

Beacon Chain’de iki farklı Ethereum blockchain’i ile karşılaşacağız. Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0. Ethereum 1.0 PoW tipi madenciliğe devam ederken Ethereum 2.0 PoS sisteminde çalışacak.

ethereum 2.0

Ethereum 2.0’ın çalışması için 16,384 validatör’e (onaycı) ihtiyaç var. Bir nevi Ethereum 1.0’daki node (düğümler) Ethereum 2.0’da validatör haline gelecek. Her validatör(ler) madenciler tarafından yönetilecek. Eğer Ethereum 2.0’da validatör olmak istiyorsanız sisteme 1 validatör için 32 ETH stake etmeniz gerekiyor. Toplamda 16,384 validator olduğu dikkate alındığında 524,288 adet ETH sisteme stake edilecek.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Kripto para piyasalarını bekleyen en önemli gelişme artık Ethereum 2.0 güncellemesi. Messari analisti Ryan Watkins’e göre Ethereum 2.0 güncellemesi Bitcoin halving’inden daha etkili olacak. Neden?

  • Bitcoin halving önceden belirlenmiş bir hadise olduğu için halving gerçekleşmeden fiyatlandırıldı.
  • Bitcoin halving teknolojik bir yenilik getirmiyor. Sadece Bitcoin arzı ile ilgili.
  • Ethereum 2.0, Bitcoin halving gibi önceden denenmiş bir olay değil. İlk kez yaşanacak.
  • Denenmeyen bir gelişme piyasada yeni bir FOMO dalgası başlatabilir.
  • Ethereum 2.0 madencilik konusunda ciddi bir devrim yaşatacak: PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçikecek (ayrıntılar için diğer başlıklara göz atınız).
  • Ethereum 2.0 sayesinde blockchain işletim maliyeti ciddi biçimde düşürülecek.
  • Ethereum 2.0 blockchain ölçeklendirme sorununa çözüm öneriyor.

Kaynak

İlgili!

ethereum-fiyat-tahmini

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.