1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Yine DeFi yine saldırı!!

Yine DeFi yine saldırı!!

Yine DeFi yine saldırı!!
0

DeFi protokolü Origin pazartesi akşamı saldırıya uğradı. Protokolün kaybının 7 milyon dolar civarında olduğu söyleniyor. Saldırının Origin akıllı sözleşmelerinin birinde yer alan ve yeniden giriş sırasında aktif olan kötü niyetli bir yazılım marifetiyle gerçekleştirildiği öğrenildi.

DeFi’ye yeni saldırı

Merkezsiz finans (DeFi) protokolü Origin pazartesi akşamı bir hacker saldırısına maruz kaldı. Bilgisayar korsanlarının Origin üzerinde yer alan bir akıllı sözleşmeye yerleştirilen yazılım ile saldırıyı düzenlendikleri öğrenildi. Protokole yeniden giriş esnasında aktif olan kötü niyetli yazılım neticesinde protokolün 7 milyon dolar değerinde fonu çalındı.

Bilgisayar korsanları tarafından çalınan fonun içerisinde Origin kurucu ve çalışanlarına ait 1 milyon dolarlık varlık da var.

Saldırgan Origin Protokol’e ait OUSD kasasına girdi ve mevcut stablecoinlerin çoğunluğunu boşalttı. Bilindiği gibi OUSD Origin Protokol’ün yerel tokenidir. OUSD, Tether (USDT), Coinbase (USDC) ve MakerDAO DAI tarafından destekleniyor.

koinmedya_brave

Origin kurucu ortaklarından Matthew Liu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Liu, Origin akıllı sözleşmelerinden birinde yer alan kötü niyetli yazılımın saldırıya zemin hazırladığını ifade etti.

Açıklamanın devamında Liu;

Saldırgan, sahte bir “stablecoin” üretimi esnasında, eksik doğrulama kontrolünden istifade etti. Hacker, daha sonra “transferFrom” olarak adlandırılan stablecoin, vasıtasıyla, akıllı sözleşmedeki tekrar giriş yöntemini kullanarak saldırıyı gerçekleştirdi.

İlgili: Monero nedir? Monero coin (XMR) nedir, nasıl alınır?

Matthew Liu, saldırganın OUSD’yi Uniswap ve SushiSwap üzerinden sattığını ve Tornado Cash ve Wrapped Bitcoin kullanarak izlerini kaybettirdiklerini de ifadelerine ekledi.

Edinilen bilgiye göre çalınan OUSD’ler Uniswap ve SushiSwap üzerinden ETH ve DAI’ye çevrildiler.

Origin, hacker saldırısının detaylarını incelemeye devam ediyor. Yakında konuyla ilgili daha fazla bilgi açıklanması beklenirken Liu, kullanıcıları Uniswap ve SushiSwap üzerinden OUSD almamaları konusunda uyardı. Uniswap’tan alınan bilgiye göre OUSD şu anda 0$ seviyelerinde ve hiç bir likiditesi yok.

OUSD, Pantera Capital tarafından desteklenen Origin tarafından Eylül ayında piyasaya sürülmüştü.

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı?

Kaynak

DeFi pazarı tekrar canlanıyor

Merkezsiz finans pazarı (DeFi) pazarı, iki aylık değer kaybının ardından toparlanma ve yükselme emareleri gösteriyor. Eylül ayından beri, önde gelen DeFi tokenleri, %40 ile %80 arasında değer kaybetti.

Özellikl, Eylül-Ekim sürecinde kripto para pazarında yaşanan yoğun dalgalanmanın etkisi, yavaş yavaş geçerken DeFi tokenleri de kendilerini toparlamaya başladı.

Yearn Finance YFI coin 6-7 Kasım’da %117’lik artış göstererek, DeFi pazarının hareketlendiğini duyurdu. DeFi alanında, aylardır süren durgunluğun ardından böyle bir atağın da beklendiğini söylememiz gerekir.

1 Eylül’den 4 Kasım’a kadar YFI %82’lik değer kaybına uğramıştı. Hatta hafta sonu yaşanan dikey çıkışa rağmen, YFI coin en yüksek zirvesinden hala %65 daha düşük bir seviyede.

DeFi Yine DeFi yine saldırı!!
YFI coin Tradingview

Büyük fonlar DeFi pazarına giriyor olabilir

DTCCapital Başkanı Spencer Noon fonların tekrar DeFi pazarına girerek coin aldıklarını yazdı.

Chicken Game [Oyun Teorisi içerisinde Tavuk Oyunu teorisine atıf var], resmi olarak bitti. Benim gördüğüm kadarıyla, fonlar tekrar DeFi “blue chips” alıyorlar. Bunların hepsi BTC’nin son fiyat hareketleri sonrası ve hatta muhtemel bir ATH ihtimaline rağmen gerçekleşiyor.

Aslında DeFi pazarının tekrar hareketlenmesinin Bitcoin rallisinden sonra gerçekleşmesi formasyonlara da uyuyor. Zira 2017 yılında da benzer şekilde Bitcoin rallisinden sonra altcoinlerde bir hareketlenme gözlenmişti.

Mechanisim Capital yöneticisi Andrew Kang da DeFi piyasasının çok açık bir geri dönüş sergilediği görüşünde. Kang, pazarda satıcı sayısının azalacağını söylüyor.

Bu net trendin dönmesinden sonra, Defi’de düşüş arayan insanlar, daha yüksek alım yapmak zorunda kalacaklar.

Satın almayı bekleyen çok fazla sermaye var ama şimdi yeterince satıcı yok.

Haftalık mumlar mental olacak.

DeFi protokolünde pozitif TVL

DeFi protokolünde tutulan toplam varlık değeri (TVL) 12.23 milyar dolar seviyesinde. Bu rakamın tüm zamanların en yüksek değerine yakın olduğunu söyleyelim.

TVL göstergesi, DeFi platformu genelinde tutulan toplam sermayeyi ifade ediyor. Kripto para piyasasında DeFi’ye yönelik talebin arttığının en önemli işaretlerinden biri denilebilir.

defi haber gelişme
Defipulse com

Elbette DeFi alanıyla ilgili önemli bir gösterge de Ethereum fiyatı. Ethereum’un şu anda hem BTC hem de USD karşısında değer kazandığını söylememiz gerekir.

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı?

İlgili: Ethereum 2.0’a doğru bir adım daha…

Kaynak

Etiketler: