1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. İşte kripto paraları vergilendiren ilk devlet!

İşte kripto paraları vergilendiren ilk devlet!

İşte kripto paraları vergilendiren ilk devlet!
0
koinmedya_telegram

Son yılların en popüler emtia varlıklarından olan kripto paralar, sonunda vergilendirilmeye başlıyor. İşte kripto paraları vergilendiren devlet ve getirdiği şartlar!

Kripto paralarda vergi devri başlıyor!

Nicedir insanların kafasını kurcalayan ‘’Acaba kripto paralar vergilendirilecek mi?’’ sorusuna nihayet bir cevap geldi. Asya’nın en büyük 4. ekonomisine sahip olan ve Samsung, LG ve de pek çok teknoloji devine ev sahipliği yapan Güney Kore, 1 Ocak 2022’den itibaren kripto paraları vergilendireceğini açıkladı.

Sabah saatlerinde Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kripto para ticaretinden 2,5 milyon Won’dan (2.260 $) fazla kazanan Güney Koreli yatırımcılar gelecek yıldan itibaren %20 vergi ile karşı karşıya kalacak.

Örneğin, bir yatırımcı Bitcoin ticaretinden 10 milyon won (KRW) kar elde ederse, bu miktarın İlk 2,5 milyon won’u vergiden muaf, geriye kalan 7.5 milyon won’u ise %20 vergiye tabi olacak.

“daisyturkiye”
bitcoin vergi İşte kripto paraları vergilendiren ilk devlet!

Kripto para birimlerini 2020 yılından itibaren vergilendirmeyi planlayan ancak kripto para meraklıları ve lobicilerden gelen tepkiler üzerine bunu bir müddet erteleyen Güney Kore, en sonunda kripto vergi kanununu yıllık vergi kanunu revizyonuna ekledi.

Ancak Korelilerin bu yasaya itirazı hala sürüyor. 10 Şubat’tan bu yana 38.000‘den fazla Kore vatandaşı, yaklaşan vergiyi protesto etmek için toplu bir dilekçe imzaladı. Güney Kore kanunlarına göre mart ayı sonunda dilekçedeki imza sayısı 200.000‘e ulaşırsa, Güney Kore hükümetinden resmi bir yanıt alınmasını zorunlu hale gelecek ve uzlaşma yolu aranacak.

bitcoin vergi İşte kripto paraları vergilendiren ilk devlet!

Her ne kadar Güney Kore hükümeti tarafından çıkarılan kripto para vergilendirme yasasına itiraz edenler olsa da bu kanunun gerek kara para aklama suçlarının azalması gerekse kripto paraların daha fazla benimsenmesi açısından elzem olduğunu düşünenler de az değil.

Uzun süredir bu piyasanın içinde olan bir birey olarak şahsım adına fikir beyan etmem gerekirse, bende kripto paraların vergilendirilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Ancak bu vergilerin belli bir zümrenin değil de toplum yararına kullanılacağından emin olmak şartıyla…

“daisyturkiye”
Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: