Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?

Binance CZ Türkiye
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Bitcoin sahipliği konusunda belirgin biçimde ve açık ara önde. Son günlerde Türkiye merkezli kripto para borlasaları işlem hacmi rekoru kırıyor.


Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?

Avrupa’da Bitcoin ve kripto paralara en çok ilgi duyan ülke Türkiye. Ülkemizde belki de en çok konuşulan konuların arasında Bitcoin yer alıyor.

Otobüste, metroda, alış verişte veya eşinizle çıktığınız yürüyüşte kesin Bitcoin ve kripto paralarla ilgili konuşan ve yorum yapan kişilere rastlamışsınızdır. Bizler çok rastlıyoruz.

Son günlerde TL’de yaşanan değer kayıpları da ülkemizde Bitcoin algısını oldukça arttırdı.

Peki Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?

Aşağıdaki grafikte Türkiye merkezli bir Bitcoin borsasındaki (BTC Türk) işlem hacmindeki değişimi görüyoruz. Mart ayında işlem hacminde olağan üstü değişim yaşanıyor.

Türkiye Bitcoin Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri


Bitcoin Mart ayının son gününde olduka dalgalı seyrediyor. Gün içerisinde vadeli işlemler piyasalarından gelen satış emirlerinin etkisi ile 5 bin dolar civarında değer kaybeden fiyatlar, tekrardan yükselişe geçti. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki saatlik değişimi görüyoruz.

Türkiye Bitcoin Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?

Türkiye Bitcoin sahipliği konusunda dikkat çekiyor

İnternet altyapısının genişlemesi ve akıllı telefonlar sayesinde Türkiye nüfusunun büyük bir kısmı, küresel gelişmeleri yakında takip etmektedir. Özellikle teknoloji konusundaki gelişmelere ilgi duyan Türkiye, Bitcoin ve kripto para piyasaları hakkındaki gelişmelere de kayıtsız kalmıyor. Küresel ölçekte yapılan anketlerde Türkiye, belirgin biçimde önce çıkıyor. Son olarak Statista’nın anketinde Türkiye Bitcoin kullanımında birinci sırada çıktı.

Statista’nın 400.000 internet kullanıcısı ile gerçekleştirdiği ankette Türkiye, bariz biçimde ikinci ülkeye fark atarak ilk sıraya yerleşiyor. Bu anket sonuçlarında Türkiye, Bitcoin sahibi olan ülkeler sıralamasında 1’inci.

Anketin ayrıntılarına geçelim. Statista internet kullanıcılarına “Bitcoin ve kripto paraya sahip misiniz” diye soruyor. Ankete dünya geneli 46 ülkeden 400 bin kişi katılıyor. Türkiye BTC ve kripto para sahipliği konusunda birincilik tahtına oturuyor. Türkiye’de ankete katılanların %20’si Bitcoin ve kripto param var diyor. Türkiye’yi %18’le Brezilya ve Kolombiya takip ediyor. Ankete katılan İngilizlerin %6’sı evet derken ABD %5, Fransa %4, Almanya %4 ve Japonya ise %3’le listenin sonlarında yer alıyor.

Ankette 1,000’in üzerinde katılım gösteren ülkeler, sıralamaya dahil ediliyor. Anket sonuçlarını aşağıdaki grafikte görebiliyoruz.

Türkiye Bitcoin Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?

Türkiye BTC kullanımında sadece Statista’nın anketinde ilk sırada yer almıyor. Statista anket verilerini doğrulayan birkaç çalışmayı daha siz değerli okuyucularımızla paylaşmıştık.

Türkiye Bitcoin Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?

Örneğin BitPanda tarafından yapılan anket sonuçlarını Ağustos ayının başında paylaşmıştık. Bu anket verilerinde de Türkiye, Bitcoin ve kripto para kullanımı açısından birinci çıkmıştı. Bu ankette Türkiye, Avusturya ve İsviçre’nin önünde ilk sıraya yerleşmişti

Diğer önemli bir çalışmayı ise geçmiş dönemde ING Bankası gerçekleştirdi. Bu çalışmada da katılımcılara “Bitcoin ve kripto paraya sahip misiniz” sorusu yöneltildi. Anket genelde Avrupa Birliği ülkeleri arasında gerçekleştirildi. Bu ankette de Türkiye, BTC ve kripto para kullanımında %18’le birinci çıktı. Türkiye’yi %12 ile Romanya  ve %11’le Polonya takip ediyor (Lütfen Bkz: Türkiye’de Bitcoin ve kripto paralar ne kadar kullanılıyor? Sonuca şaşıracaksınız).

HIZLI İSTATİSTİKLER

Bitcoin Fiyat$51,945
Piyasa Değeri$0.969 Trilyon dolar
Piyasa Değeri Hakimiyeti%60
Ticaret Hacmi$83.033.939.483
Hacim / Piyasa Değeri0.08635
24s Düşük / 24s Yüksek$50,856.57 /$55,695.43
7d Düşük / 7d Yüksek$51,212.85 /$60,031.29
Piyasa Değeri Sıralaması#1
Tüm Zamanların En Yükseği$$61,683.86
Mar 13, 2021 (12 days ago)
Tüm Zamanların En Düşüğü$67,81 10755.2%
Jul 06, 2013 (8 yıldan fazla)

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Türkiye ne kadar Bitcoin satın aldı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.