BTC : 63817 ₺ ETH : 1653 ₺ XRP : 1.377 ₺ LTC : 306.7 ₺ USDT : 6.873 ₺ XLM : 0.6456 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin 309 blockchain şirketine onay verdi

Çin 309 blockchain şirketine onay verdi

Çin 309 blockchain şirketine onay verdi
0
huobi_koinmedya

İnternet gözetimi, denetimi, sansürü ve kontrolünden sorumlu Çin devlet kurumu, blockchain servis sağlayıcısı izni alan şirketlerle ilgili yeni bir liste paylaştı. Buna göre 309 şirket daha bu ağa katıldı.


Çin 309 blockchain firmasını daha tescil etti

Çin Siber İdaresi (ÇSİ), ülkede blockchain servis sağlayıcısı onayı alan şirketlerle ilgili ikinci bir listeyi paylaştı. Listede toplamda 309 firmanın ismi var. Bu şirketler de çok farklı sektörleri temsil ediyor. Aralarında eğitimden hukuka, sağlıktan kültür turizmine ve tedarik zincirine kadar çok farklı sektörden firmalar var.

Çin’in internet gözetimi, denetimi, sansürü ve kontrolünden sorumlu düzenleyici kurumu olan Çin Siber İdaresi’nin paylaştığı liste incelendiğinde şu ortaya çıkıyor. Listede kayıtlı blockchain şirketlerinin zaten şu an kripto cüzdanlar, madencilik havuzları ve kamu zincirleri alanında faaliyet gösterdikleri görülüyor.

Listede bir de dev firmalar var. Mesela geleneksel sektörden Çin havayolu şirketi “China Southern Airlines” ve finansal hizmetler sektörünün temsilcisi sayılabilecek Çin Sanayi ve Ticaret Bankası da bu listede yerini alıyor. Bu iki şirket ise kendi blockchainlerini geliştirmek için can atıyorlar.

koinmedya_brave

Bunlara ek olarak, Huawei’nin blockchain kolu olan HiCloud ve Alibaba’nın da AliCloud’u, blockchain izni alan şirketler arasında göze çarpıyor.

Listede bir de birkaç devlet kurumu var. Hangzhou İnternet Noterlik Ofisi, blockchain tabanlı elektronik kanıt deposuna göre listede yer aldı. Devlet Döviz Kurumu da kendi sınır ötesi blockchain sağlayıcısını kuruyor.

Çin Siber İdaresi’nin “Blockchain Bilgi Hizmetleri Yönetmeliği” 2018’de çıkarılmıştı. Bu yönetmenlik, blockchain servis sağlayıcısı firmalar ile ilgili kuralları düzenliyor. Bu yönetmenliğe göre, servis sağlayıcılarının kullanıcıların bilgilerini doğrulamaları, depolamaları ve denetim için yetkililere sunmaları gerekiyor. Buna ek olarak, şirketlerin bu teknolojiyi kullanarak, ülkeye tehdit olabilecek en ufak bir bilgiyi “üretmesi, çoğaltması, yayınlaması veya yayması” da yasak.

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler: