BTC : 81787 ₺ ETH : 2746 ₺ XRP : 1.818 ₺ LTC : 344.5 ₺ USDT : 7.643 ₺ XLM : 0.5581 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain, merkez bankalarını kripto destekli fiat para çıkarmaya zorluyor

Blockchain, merkez bankalarını kripto destekli fiat para çıkarmaya zorluyor

Blockchain, merkez bankalarını kripto destekli fiat para çıkarmaya zorluyor
0

Blockchain teknolojisinin finans sektöründe devrim yapması, merkez bankalarını kripto destekli fiat para çıkarmaya yöneltiyor. Özellikle de stabilcoinler, bankalara başka seçenek bırakmıyor. Bir analiste göre ise ulusal kripto paraların çıkması, sonuç olarak dünyayı Bitcoin’e yöneltecek.


Kripto destekli fiat para çıkarma işi hız kazanıyor

ABD merkez bankası Fed, finansal istikrar konusundaki son raporunda, ekonominin dirençli olduğunu belirtti. Artan borç endişe nedeni olsa da, yükselen şirket açığının yıkıcı etkilerinin ekonomiyi etkilemesine ise hala zaman var görüşünde.

Bununla birlikte, hiçbir olumsuzluk olmadığı anlamına da gelmez. Rapora göre, düşük faiz oranları ve stabilcoinler gelecekte istikrar açısından ciddi bir risk oluşturuyor. Raporda şöyle deniliyor: “Bir stabilcoin ödeme ağının hızlı bir şekilde küresel ölçeğe ulaşma olasılığı; finansal istikrar, para politikası, kara para aklama ve terörizm finansmanına karşı önlemler ile tüketici ve yatırımcıları koruma konusunda önemli zorluklar ve riskler ortaya koyuyor”

Özel olarak çıkarılan stabilcoinler ve uluslararası rekabet başka seçenek bırakmıyor

Blockchain tabanlı paralar, sorunsuz, şeffaf ve etkili bir global ödeme yöntemi sağlıyor. Buna rağmen bunlar kara para aklama ve diğer uluslararası suç işlerine de alet edilebilir. Bundan dolayı da Batı ülkeleri hükümetleri kripto paralar konusundaki endişelerini dile getiriyor.

koinmedya_brave

İlgili – Almanya Maliye Bakanlığı: Monero Bitcoin’den daha tehlikeli

2019’da Facebook’un Libra’yı duyurması ve Çin’in Digital Renminbi konusunda adım atmasından sonra, stabilcoinler ana akıma girmeye başladı. Facebook, JP Morgan ve Walmart gibi özel kuruluşların, ABD Doları destekli stabilcoin çıkarma konusuna ilgileri giderek artıyor. Tabii böyle bir durumda merkez bankalarının en doğal adımı, kendi stabilcoinini çıkarması olacak.

Önde gelen kripto analist ve girişimci Samson Mow, USDT’nin lider olduğu stabilcoin piyasasının mevcut durumu hakkında konuştu. Samson Mow, “Bunlar geçici şeyler. En büyük tehlike ulusal para birimlerinden geliyor. Bu ulusal kripto paralar ne kadar açık ve şeffaf olacak? Ulusal kripto paraların olduğu bir ortamda ise stabilcoinlerin varlığını sürdürmesi için bir sebep kalmayacak.” diye konuştu.

İlgili – Türkiye merkez bankası kripto parası – Resmen duyuruldu

Ona göre bu durum da sonuç itibariyle “hiperbitcoinleşme” (hyperbitcoinization) olarak ifade ettiği Bitcoin’e yoğun bir yönelmeye yol açacak. Stabilcoinlerin ve ulusal kripto paraların büyümesi, dünyayı Bitcoin’e doğru götürüyor.

Kaynak