BTC : 85550 ₺ ETH : 2848 ₺ XRP : 2.161 ₺ LTC : 419.5 ₺ USDT : 7.288 ₺ XLM : 0.7633 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin Mining Nedir?

Bitcoin Mining Nedir?

Bitcoin Mining Nedir?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin fiyatları haftalardır beklenen patlamayı bir türlü gerçekleştiremedi. Buna rağmen Bitcoin mining faaliyetleri olması gerekenden daha fazla arttı. İki değerin birbirine ters orantılı olarak gelişmesinin sebepleri neler olabilir?


Bitcoin mining nedir?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin piyasası içinde yapılan finansal işlemleri onaylamak, transferleri sağlamak için yapılan işlemler bütünüdür. Blockchain temelinde, merkezsiz bir sistemle çalışan Bitcoin madenciliği en hızlı blok üreten ve işlemleri onaylayan kullanıcıya ödül verilmesi esasına dayanır. Ağa yeni madenciler katıldığında veya eski aygıtlar ağdan çıkıp daha güçlü aygıtlar eklendiğinde BTC zorluk derecesi de artar.

Yani Bitcoin madenciliği hem blok zincirine işlemler katmakta hem de yeni Bitcoin’i serbest bırakmaktadır. Madencilik süreci, son işlemleri blok halinde derlemek ve hesaplamada zor bir bulmacayı çözmeye çalışmakla ilgilidir. Bulmacayı çözen ilk katılımcı, bir sonraki bloğu blok zincirine yerleştirip ödülleri topluyor. Ödüller madenciliği teşvik ediyor ve hem işlem ücretlerini (Bitcoin şeklinde madene ödenen) hem de yeni çıkan Bitcoin’i içeriyor.

Bitcoin toplam arzı 21 milyon adetle sınırlandırılmış durumda. Çok sorulan bir soruya da hemen burada cevap verelim. Peki en fazla Bitcoin sayısına ulaşıldığında madencilik bitecek mi? Cevap tabi ki Hayır. Bitcoin’de yapılan işlemlerin sürekli olarak onaylanması için madencilere ihtiyaç bulunuyor. Eğer çok radikal ve teknolojik bir güncelleme çıkmaz ise maksimum Bitcoin sayısına ulaştıktan sonra bile madencilere çözdükleri işlem için ödül verilecek yani Bitcoin kazanacaklar. Bu da madenciliğin devam etmesini sağlayacak.

koinmedya_brave

Bitcoin Mining faaliyetleri gün geçtikçe artıyor

Madenciler ciddi bir ağ sıkıntısı ile karşı karşıya olmalarına rağmen “Bitcoin madenciliği” etiketini son derece özverili bir şekilde taşımaya çalışıyorlar. 13 Eylül’deki güncelleme ile zorluk katsayısı %10,3 oranında artmıştı. 2019 yılı sonlarına geldiğimiz şu günlerde Bitcoin hash gücü 80 TH/s ile 110 TH/s arasında salınım yapıyor. Hash gücü maksimum seviyesi 23 Ekim 2019 tarihinde 114 TH/s değeri ile yakalandı.

Bitcoin mining

Bitcoin mining işi yapan madencilerin hızlarını bu şekilde devam ettirmeleri, 14 günde bir güncellenen zorluk katsayısını bir defa daha çift haneli olarak artacak gibi gözüküyor. Ancak elde edilen verilere bakıldığında zorluk derecesi artmasına rağmen Bitcoin madenciliği katlanarak büyümeye devam ediyor.

Şu anda madenciler günde 1.800 yeni BTC üretiyor. 2 Mayıs 2020’de gerçekleştirilmesi planlanan “Bitcoin Halving” olayından sonra bu sayı yarıya düşecek. Böylece sektörün ana baskılayıcısı olan madencilerin elinde daha az BTC geçecek ve daha az satış yapacaklar. Bu da fiyatların pozitif bir ivme kazanması açısından son derece önemli

koinmedya_brave

Bununla birlikte Ethereum ağının son zamanlarda iyice dolması sebebi ile sistemin ağırlaşması işlem ücretlerine de yansıdı. Ancak bu zaman kadar Bitcoin ağı günlük işlem ücretlerinin en yüksek olduğu ağdı.

2019 yılında Bitcoin mining işinin revaç bulması Hash oranlarında da patlamaya sebep oldu. İlk olarak bilgisayar işlemcileri ile yapılan bu faaliyet gittikçe gelişerek sırf bunun için üretilen yeni nesil makinelere ile yapılmaya başlandı. Gelişim sürecini başından itibaren değerlendirirsek son bloğa ulaştığımızda varılan noktanın ne olacağını kestirmek çok zor olacak.

Her engel yeni yollar açıyor!

Bitcoin madenciliği yapanlar arasındaki rekabetin iyice artması havuz seçiminde alternatiflerin artmasının yolunu açtı. Bu gelişme de doğal olarak yeni blokların keşfedilmesine zemin hazırlıyor. BTC.com hala madencilik havuzu pazarında liderliğini önce F2Pool‘a sonra da Poolin‘e kaptırdı. Hash gücü olarak en büyük havuz şu an için Poolin.

Bitcoin mining

Madencilikte yaşanan bu büyüme yakın tarihte yaklaşık 500 bin yeni maden kulesinin kurulmasına sebep olacak. Bu inanılmaz artış Bitcoin madenciliği devi Bitmain’i harekete geçirdi ve şirket yeni tesisler için Antminer sevkiyatlarına başladı. Bitmain’in yeni havuzlar oluşturmanın yanı sıra önemli bir madenci filosu oluşturduğuna dair haberler de medyada yer almaya başladı.

Bitcoin 2019’un son haftasına girdiğimiz şu günlerde 7200 dolardan işlem görmesine rağmen Bitcoin mining hala değerinden bir şey kaybetmiyor. Bakalım zorluk derecesinin giderek artması ve Mayıs 2020’de yapılması beklenen Halving olayı madenciliğin geleceğini nasıl etkileyecek.