BTC : 82620 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.897 ₺ LTC : 369.6 ₺ USDT : 7.563 ₺ XLM : 0.604 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin madencilik geliri 1 günde yüzde kaç düştü?

Bitcoin madencilik geliri 1 günde yüzde kaç düştü?

Bitcoin madencilik geliri 1 günde yüzde kaç düştü?
0

Bitcoin madencilik geliri 1 günde yüzde kaç düştü? Halving, madencilerin blok başına altığı ödülü yüzde 50 düşürdü. Madencilerin geliri de halving sonrası bir günde yüzde 47 düştü. Ama yine de madencilik gelirlerinde artan bir kalem de var.


Bitcoin madencilik geliri 1 günde yüzde kaç düştü?

CoinMarketCap’in sağladığı BTC/USD paritesi verileri, iki günlük aradan sonra Bitcoin fiyatının yeniden 9,000 doların üzerine çıktığını gösteriyor. Bu yazı kaleme alınırken BTC 9,500 doların üzerinde işlem görüyor.

Bitcoin madencilik geliri 1 günde yüzde kaç düştü?

Bitcoin 1 günlük grafik Kaynak: CoinMarketCap

koinmedya_brave

Ücret odaklı kripto para dünyasına giden yol

Bu arada en çok merak edilen konulardan biri de halvingin madencileri nasıl etkilediği ile ilgili. Çünkü madenciler halving sonrası blok yaşına yüzde 50 daha az BTC alıyor. Fiyatın sabit kaldığı ya da yükselmediği bir ortamda ise madencilerin geliri de keskin düşüş yaşayacak.

Artık halving olayından birkaç gün geçti ve bu blok ödülü yarılamasının madencileri nasıl etkilediği ile ilgili veriler de kesinlik kazanıyor. 12 Mayıs itibariyle madencilerin gelirinin yüzde 47 düştüğü doğrulandı.

Halving öncesi madencilerin günlük blok ödülü ve işlem ücretlerinin toplamı 17.16 milyon dolar olurken, bir gün sonra 12 Mayıs’ta bu değer 8.95 milyon dolara düştü. Bu verileri ise “Blockchain” sitesi sağlıyor.

İlgili – Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin madencilik geliri 1 günde yüzde kaç düştü?

Bitcoin madencileri geliri 1 aylık grafik Kaynak: Blockchain

Blockstream müşteri destek yöneticisi Mario Gibney, bu değişim ile ilgili yorumunu Twitter üzerinden paylaştı ve şöyle diyor: “Bitcoin’in dördüncü döneminin ilk madencilik ödülü 7.16 BTC (6.25 BTC blok ödülü + 0.91 BTC de ücretler) oldu. Bu da işlem ücretleri bu gelirin yüzde 12.7’sini oluşturuyor demek. Önümüzde işlem ücreti ağırlıklı yeni bir dünya var ve biz buna adım attık.”

Consensus da artan talebi ve doğrulanabilir güvenli finansal işlemlerin primini karşılamak için Bitcoin ücretlerinin artacağını öne sürüyor.

Şu an işlem sayıları düşük olduğu için madencilerin altığı işlem ücretleri de hala düşük. Buna rağmen halving öncesi dönemde çok yükselmişti.

İlgili yükselişin ayrıntıları: Bitcoin işlem maliyetlerinde fahiş artış

Kaynak

Etiketler: