Home ALTCOİN TEKNİK ANALİZ Coinbase Listelemesi Sonrası Ethereum Classic Teknik Fiyat Analizi

Coinbase Listelemesi Sonrası Ethereum Classic Teknik Fiyat Analizi

Coinbase Listelemesi Sonrası Ethereum Classic Teknik Fiyat Analizi
0
0

Ethereum Classic bugün gelen Coinbase’in ETC’yi listeleme niyetleri olduğu yönündeki haberi ile güzel bir çıkış yakaladı.

Dünya’nın en büyük günlük işlem hacmine sahip kriptopara borsası olan Binance, alım satım çiftlerini ETC/BNB ve ETC/USDT’yi de içerek şekilde genişlettiğini duyurmuştu.

ETC bu güzel haberlerle birlikte sabah gerçekleştirdiği %25’lik çıkışın ardından gelen düzeltme dalgası sonrası şu anda %21.55 yükselmiş gözüküyor. 24 saatlik ticaret hacmi hala artmaya devam ediyor ve dünkü $120,000,000’lik hacmi yaklaşık 5e katlayarak $520,000,000’a çıktı.

Şimdi tüm gözler ETC üzerinde, herkes bu listeleme haberi sonrası olumlu havanın ne kadar süreceğini merak ediyor.

Her mum çubuğunun 1 Günü temsil ettiği yukardaki grafikte, fiyat hareketinin Mayıs’ın başından bu yana alçalan üçgen içerisinde hareket ettiği görülüyor. Grafiğin üçgen alt kenarını oluşturan baz desteğe doğru yaklaştığı dönemde ETC’nin momentumu ve hacmi gözle görülür bir yavaşlama trendindeydi. Son 3 haftada hiçbir canlılık belirtisi göstermeyen MACD grafiğindeki yatay yönelim de fiyat hareketini doğrular mahiyetteydi.

RSI ise aşırı satım bölgesine (sıçramadan önceki kırmızı mum çubuğu) girip boğalar imdada yetişmeden önce son kez fiyatları tabana yaslamıştı. Tüm kötü senaryolar masadaydı.

İşte bu nokta fiyatın tabanı gördüğü yerdi. Varlık tabanda kendine bulduğu destek sonrasında gelen güzel haberlerle fiyat Fib 0,786 direnç seviyesine kadar sıçrama yaptı ve 22,672 satoshi değerini gördü. Şu an yaşanan düzeltme hareketi olsa da mevcut Fibonacci seviyesi boğaların daha sert bir şekilde ilerlemesini engelleyen bir sete dönüştü.

Ichimoku indikatörüne bakarsak, mum çubuklarının çoktan düşüş yönlü kırmızı kumo bulutundan çıktığını görürüz ki bu grafikte yaşanan dönüşün en belirgin göstergesi olarak kabul edilir. Şimdi, ikinci bir itki dalgası ile Fib 0,786 direncinin de kırılarak çıkış yönlü bu dalganın kısa vadeli olmadığının kanıtlanmasına ihtiyaç var. Eğer bu gerçekleşmezse mevcut hareketlilik maalesef piyasada sıkça gördüğümüz “pump and dump” tarzı manipulatif hareketlerden biri olarak anılacak.

Grafikte sırayla mavi, kırmızı ve sarı olarak gösterilen 50-200-500 günlük Hareketli Ortalamalar (EMA) incelendiğinde trend değişimini gösteren bir kesişim gözlemlenmemekte. En azından 50 ile 200 EMA çizgilerinin birbirlerine yaklaşması grafiğin yönünün değiştiğine dair güçlü bir işaret verecektir. Eğer ETC Fib 0,618 seviyesine ulaşabilirse ki grafiğe göre 500 EMA ile aynı noktada, bu piyasalara aradığı güveni verecektir.

Yukardaki grafikte, 1 Numaralı kutu, grafik boğa koşusuna başlarsa ulaşması gereken ilk bölgeyi temsil ediyor. Bu kutu, psikolojik sınır olan 25,000 satoshiyi de barındırıyor ki fiyat bu değere vardığında kısa-vadeli yatırımcılar kar alma mantığı ile ciddi bir satış baskısı oluşturabilir. O yüzden bu sınırı geçmek kolay olmayacaktır. Kutunun üst kenarını oluşturan ve aynı zamanda en güçlü direnç seviyesi olan 0,618 Fibonacci seviyesi (26,312 satoshi) bir önceki boğa dalgasını 5 Mayıs’ta durdurmayı başarıp grafiği tekrar aşağı döndürmüştü.

Bu değer Fib 0.786 seviyesine nazaran yaklaşık %15’lik kar sağlayan ilk fiyat hedefimiz.

Bugün ile Ağustos’un başı arasına yayılan 2 numaralı kutu ise Coinbase’in resmi olarak ETC’yi listelediğinde fiyat aralığının nerede olacağı öngörüsüne dayalı olarak çizilmiş durumda.

Bu varlık için ikinci fiyat hedefi 0,50 Fib seviyesi üzerine oturan 28,714 satoshilik direnç kanalı seviyesinde ki bu seviye Coinbase’te listelendiği sırada fiyatının kaç olacağına bağlı olarak kolayca kırılabilir. İkinci fiyat hedefi ilk fiyat hedefine ulaşılıp olayların öngörülen şekilde ilerleyeceği yani bir sonraki Fib seviyesine doğru ilerleyeceği düşüncesi ile yapıldı. 0,786 Fib seviyesinden 0,50 Fib seviyesine kadar yükseliş %25.43’lük bir yükseliş manasına gelir ki bugünkü yükselişin bu dalganın ilk adımı olması kuvvetle muhtemel.

 

AirDrop Zamanı

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close