Loading...
btc
BTC
-0.56%
Bitcoin
64.606,60 USDT
eth
ETH
-1.49%
Ethereum
3.507,39 USDT
bch
BCH
0.16%
Bitcoin Cash
389,57 USDT
xrp
XRP
-0.46%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.05%
Litecoin
73,73 USDT
bnb
BNB
-0.81%
Binance Coin
594,49 USDT
sol
SOL
-2.41%
Solana
132,36 USDT
avax
AVAX
0.9%
Avalanche
27,18 USDT
ada
ADA
-0.96%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
-2.52%
Poladot
5,65 USDT
doge
DOGE
0%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
-1.06%
Shiba Inu
0,00 USDT

NFT nedir? Non-Fungible Token yorumları

NFT
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasında oldukça popüler olan Non Fungible Token (NFT) nedir? Kripto paralardan farkı nelerdir? NFT’ler yatırım yapmaya değer mi? Bu soruların cevabına bu makalemizde ulaşabilirsiniz.


NFT Rehberi: Non-Fungible Token nedir?

Non Fungible Token (NFT), Türkçe’ye “Değiştirilmez Token” olarak çevriliyor. Değiştirilmez kavramı okuyucularımızı yanıltmamalı. Değiştirilmez kelimesinden satışı yapılamaz kavramını anlamamalıyız. Zira Non Fungible Token için oldukça canlı bir piyasa gelişiyor. Bu piyasada NFT’ler canlı biçimde el değiştiriyor.

Non Fungible Token’ları basit bir örnekten hareketle açıklayalım. Elimizde 10 adet 100 TL’lik banknot olsun. Her bir banknotun değeri bir diğerine eşit. Değer olarak birbirinden farklı yok. Yine benzer şekilde piyasaya sürülmüş 18.7 milyon adet Bitcoin var. Her bir Bitcoin’in değeri birbirine eşit ve 1 BTC’nin başka bir BTC ile değiştirilmesi değer açısından bir şey ifade etmeyecektir.

İlgili – Bitcoin (BTC/USD) Yorum: Fiyat, Grafik ve Geleceği

Yukarıdaki benzetmeler NTF’ler için geçerli değil. Her NTF’nin kendine has değeri ve kendine has bir piyasası var. Yani her NTF kendine özel biricik üretilmiştir. Ya da kendi şahsına münhasır diyebiliriz.

Benzersiz olan Non Fungible Tokens’lar özelikle sanat galeri, emlak piyasaları ve koleksiyoncular tarafından ilgi görmeye başladı. Sanat eserleri ya da taşınmazlar üzerinden çıkarılan NFT’lar sayesinde reel ekonomik varlıkların likiditesi attırtıldı ve ticareti kolaylaştı. Örneğin aşağıda görmüş olduğunuz dijital resim karşılığında çıkarılan NFT piyasada kolayca milyonlarca dolara alıcı buldu.

non-fungible token NFT nedir? Non-Fungible Token yorumları

NFT’ler oldukça yüksek potansiyele sahip ki birçok reel ekonomik varlık karşılığında NFT üretilebilir. Kısaca NFT’ler reel ekonomiyi sanallaştırmaya ve blockchain’e aktarmaya aday teknolojik bir açılım.

Ünlü CEO Jack Dorsey, twitter’ı geliştirdikten sonra attığı ilk tweet üzerinden çıkardığı NFT, Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi tarafından satın alındı. Türk asıllı bir iş adamı olan Estavi, Jack Dorsey’in aşağıdaki tweet’ine 2.9 milyon dolar para ödedi. NFT sektörünün nasıl bir gelecek çizebileceğini gösteren bir örnek.

Sonuç olarak bazı yatırımcılar Bitcoin’i kaçırdık bari NFT’leri kaçırmayalım modunda. Oldukça yeni olan bu alan beraberinde bazı öngörülemez riskleri de taşıyor olabilir.

Aşağıdaki 10 saniyelik video karşılığında çıkarılan videonun 6.6 milyon dolara alıcı bulduğunu belirtelim.

 

En yüksek fiyatlı NFT ve NFT koleksiyonları

CoinMarketCap, piyasada en yüksek fiyata alınıp satılan NFT ve NFT koleksiyonları ile ilgili güncel verileri paylaşıyor. İşte, birkaç örnek.

non-fungible token NFT nedir? Non-Fungible Token yorumları 

 

Refik Anadol, Melenia Trump ve birçok ünlü Non-Fungible Token (NFT) piyasasına girdi!

Türk kökenli sanatçı ve tasarımcı Refik Anadol son günlerin popüler kripto para ürünü olan Non-Fungible Tokens (NFT) üzerinden sanat eserlerini açık arttırmaya çıkarıyor.  

1985 İstanbul doğumlu Refik Anadol, California Üniversitesi Sanat Okulları Öğretim Üyesi pozisyonunda çalışmaktadır. Refik Anadol’un modern ötesi sanat eserleri dünya geneli ilgi ile takip edilmektedir.

Refik Anadol Stüdyosu, Sotheby’s Hong Kong tarafından açık artırmaya çıkarılacak Machine Hallucinations -Space: Metaverse NFT Koleksiyonunun duyurusunu yaptı. Refik Anadol’un yapay zeka ve blockchain ile desteklenmiş 8 adet NFT eseri açık arttırmada sanat severlerinin huzuruna çıktı. Eserleri yüz binlerce dolardan alıcı buluyor. 

Anadol’un “Casa Batllo: Yaşayan Mimari”  eseri ise 1 milyon doların üzerinde bir fiyat ile alıcısını buldu. 

 

Eski First Lady Melania Trump hangi kriptoya yatırım yapıyor?

 

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump da Non- Fungible Token işine girineler arasında. Melania Trump, “Melania’s Vision” isimli NFT’leri 1 Solana karşılığında satışa çıkardı. 

Trump NFT’lerine bir örnek:

NFT’ler 2021 yılında görünür olmaya başladı ve öyle anlaşılıyor ki gelecekte reel ekonominin birçok alanında ciddi dönüşümlere neden olacak. Son dönemde birçok sanatçı ve ünlünün NFT endüstrisine girdikleri gözleniyor. NFT’ler koleksiyoncular, sanat galerileri ve emlak şirketleri tarafından talep görüyor.

NFT’ler genel olarak Ethereum ve Solana gibi blockchain’lerde işlem görüyor ve kripto parala gibi transfer edilebiliyor. NFT’ler ile uyumlu Ethereum harici yeni blockchain’ler de kripto para piyasalarında boy göstermeye başladı.

Refik Anadol’un her bir NFT eserinin milyon dolara ulaşan değerde alıcı bulabileceği tahmin ediliyor. Bu fiyatlar ile NFT sektörü dikkat çekiyor ve çekmeye devam edecek.

Ankara Üniversitesinde NFT seçmeli dersi

Artık Ankara Üniversitesi öğrencileri  dersini seçmeli olarak alabilecekler. 

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye tarihine geçecek Non Fungible Token (NFT) açılımını resmi twitter adresi üzerinden duyurdu.  Bu da bu alana olan ilgiyi gösteriyor. 

İlgili – DXY ABD dolar endeksi yorum ve grafik: DXY nedir ve ne yapacak?

 

Ünlü isimlerden NFT yorumları

  • Refik Anadol, dünyaca ünlü bir Türk NFT sanatçısıdır. Kendisi, veri bilimi ve yapay zekanın sanatla birleşimi üzerine çalışmalar yapıyor. Anadol, NFT teknolojisinin sanatın geleceği olduğunu ve yeni bir estetik dil oluşturduğunu söylüyor. Yakın gelecek buradaki gelişmelerin nasıl olduğunu göstercek.
  • Beeple, gerçek adıyla Mike Winkelmann, NFT sanatının en popüler isimlerinden biridir. Kendisi, 5.000 günlük dijital sanat eserini 69 milyon dolara satarak rekor kırmıştır. Beeple, NFT’nin sanatçılara daha fazla özgürlük ve kontrol sağladığını ve sanat piyasasını demokratikleştirdiğini belirtiyor.
  • Grimes, Kanadalı müzisyen ve sanatçıdır. Kendisi, NFT sanatına ilgi duyduğunu ve kendi NFT koleksiyonunu oluşturduğunu açıklamıştır. Grimes, NFT’nin sanatçıların kendilerini ifade etmelerine ve hayal güçlerini kullanmalarına olanak tanıdığını dile getiriyor.

Öyle görünüyor ki kripto para sektörü gelecekte de NFT’leri konuşmaya devam edecek. 2024 yılında kripto para sektörü yeni bir boğa döneme adım atmaya hazır görünüyor. NFT sektörü de boğa piyasasında yeniden hareketlenebilir. 

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.