fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. NFT Rehberi: Non Fungible Token (Değiştirilmez Token) nedir?

NFT Rehberi: Non Fungible Token (Değiştirilmez Token) nedir?

NFT Rehberi: Non Fungible Token (Değiştirilmez Token) nedir?
0
koinmedya_telegram_coinsignal
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Son günlerde oldukça popüler olmaya başlayan Non Fungible Token (NFT) nedir? Kripto paralardan farkı nelerdir? NFT’lar yatırım yapmaya değer mi? Bu soruların cevabına bu makalemizde ulaşabilirsiniz.

 

NFT Rehberi: Non-Fungible Token nedir?

 

Non Fungible Token (NFT), Türkçe’ye “Değiştirilmez Token” olarak çevriliyor. Değiştirilmez kavramı okuyucularımızı yanıltmamalı. Değiştirilmez kelimesinden satışı yapılamaz kavramını anlamamalıyız. Zira Non Fungible Token için oldukça canlı bir piyasa gelişiyor. Bu piyasada NFT’ler canlı biçimde el değiştiriyor.

Non Fungible Token’ları basit bir örnekten hareketle açıklayalım. Elimizde 10 adet 100 TL’lik banknot olsun. Her bir banknotun değeri bir diğerine eşit. Değer olarak birbirinden farklı yok. Yine benzer şekilde piyasaya sürülmüş 18.7 milyon adet Bitcoin var. Her bir Bitcoin’in değeri birbirine eşit ve 1 BTC’nin başka bir BTC ile değiştirilmesi değer açısından bir şey ifade etmeyecektir.

koinmedya_paradex

Yukarıdaki benzetmeler NTF’ler için geçerli değil. Her NTF’nin kendine has değeri ve kendine has bir piyasası var. Yani her NTF kendine özel biricik üretilmiştir. Ya da kendi şahsına münhasır diyebiliriz.

Benzersiz olan Non Fungible Tokens’lar özelikle sanat galeri, emlak piyasaları ve koleksiyoncular tarafından ilgi görmeye başladı. Sanat eserleri ya da taşınmazlar üzerinden çıkarılan NFT’lar sayesinde reel ekonomik varlıkların likiditesi attırtıldı ve ticareti kolaylaştı. Örneğin aşağıda görmüş olduğunuz dijital resim karşılığında çıkarılan NFT piyasada kolayca milyonlarca dolara alıcı buldu.

Non Fungible Token NFT Rehberi: Non Fungible Token (Değiştirilmez Token) nedir?

NFT’ler oldukça yüksek potansiyele sahip ki birçok reel ekonomik varlık karşılığında NFT üretilebilir. Kısaca NFT’ler reel ekonomiyi sanallaştırmaya ve blockchain’e aktarmaya aday teknolojik bir açılım.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Ünlü CEO Jack Dorsey, twitter’ı geliştirdikten sonra attığı ilk tweet üzerinden çıkardığı NFT, Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi tarafından satın alındı. Türk asıllı bir iş adamı olan Estavi, Jack Dorsey’in aşağıdaki tweet’ine 2.9 milyon dolar para ödedi.

Sonuç olarak bazı yatırımcılar Bitcoin’i kaçırdık bari NFT’leri kaçırmayalım modunda. Oldukça yeni olan bu alan beraberinde bazı öngörülemez riskleri de taşıyor olabilir.

Aşağıdaki 10 saniyelik video karşılığında çıkarılan videonun 6.6 milyon dolara alıcı bulduğunu belirtelim.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

koinmedya_brave