BTC : 83351 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.936 ₺ LTC : 371.6 ₺ USDT : 7.599 ₺ XLM : 0.6057 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Litecoin MimbleWimble geliştirme programı başladı

Litecoin MimbleWimble geliştirme programı başladı

Litecoin MimbleWimble geliştirme programı başladı
0

Litecoin MimbleWimble geliştirme programı başladı. LTC ağında gizlilik odaklı işlemler için çalışmalar artık start aldı. Geliştirici David Burkett bu konudaki bazı gelişmeler hakkında konuştu.


Litecoin MimbleWimble geliştirme programı başladı

Litecoin’in Mimblewimble tabanlı gizlilik çalışmaları sonunda başladı. Bu projenin geliştiricisi olan David Burkett, ilk aylık geliştirme sürecini tamamladığını duyurdu. Burkett, 29 Aralık’ta Litecointalk’ta yaptığı paylaşımda şöyle diyor: “Aylar süren planlamadan sonra Mimblewimble uzantı bloku geliştirme çalışmaları sonunda başladı.”

Bu proje bir yıla yakındır yürütülüyor. Ocak 2019’da Litecoin kurucusu Charlie Lee, gizlilik odaklı işlemler planını duyurmuştu. Ağustos’ta proje için David Burkett işe alındı. Burkett, Grin’de yaptığı Mimblewimble tabanlı gizlilik odaklı coin çalışması ile biliniyor. Özellikle de Burkett Grin++ geliştiriyor. Bu Grin için bir cüzdan ve uygulama alanı.

İlgili – MimbleWimble Litecoin’e ne kazandıracak?

koinmedya_brave

Şimdiye kadarki ilerleme

Burkett, Aralık’ın başlarında proje ile ilgili birkaç ayrıntı vermişti. Geliştirici, şu an “Grin++”ı Litecoin ile daha kolay entegrasyon için yeniden tasarladığını söylüyor. Ayrıca bu özelliğin Litecoin uzantı blokları üzerinden entegre edileceğini de doğruluyor. Yani artık çok zaman alan hard forka gerek kalmıyor. Burkett ayrıca ek gizlilik özellikleri olarak da Tor ve CoinJoin’i de ekliyor.

Bu haftanın güncellemesinde, Burkett projenin bazı bölümlerini yeniden yapılandırarak standartlaştırdığını belirtiyor. Ocak ayında bir oluşturma yöntemi belirleyeceğini, Litecoin modellerini tanımlayacağını, veritabanı geçiş uygulamalarını seçeceğini ve senkronizasyon süresini hızlandıracağını da sözlerine ekledi. Sonuç olarak görünen o ki Litecoin ve Grin++ üzerindeki gelişmeler çok yakından birbirine bağlı.

İlgili – Litecoin fiyat öngörüsü: Boğalar 40 doları devirebilecek mi?

Projenin finansmanı

Burkett, aylık 6000 dolar ödeme alıyor. Şimdiye kadar Litecoin topluluğu 18,500 dolar değerinde kripto para bağışı yaptı geliştirme fonuna. Bu fonun 72,000 dolara kadar büyümesi bekleniyor. Bu miktarın büyük bir bölümü Litecoin kurucusu Charlie Lee’den geldi. Lee, projenin güvenlik denetimi finansmanına yardım için Grin++’a 1.5 BTC (10,000 dolar) bağış yaptı.

Litecoin küçük yan projelere çok fazla para harcıyor. Yine de bu çabaları Mimblewimble’a büyük katkı yapabilir. Mimblewimble’in iki büyük coini Grin ve Beam, bu gelişmeler üzerine yükselişe geçebilirler.

Kaynak

Etiketler: