BTC : 85599 ₺ ETH : 2849 ₺ XRP : 2.155 ₺ LTC : 419.4 ₺ USDT : 7.297 ₺ XLM : 0.7589 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kuzey Kore kendi Bitcoin’ini yapıyor

Kuzey Kore kendi Bitcoin’ini yapıyor

Kuzey Kore kendi Bitcoin’ini yapıyor
0
huobi_koinmedya

Kuzey Kore, kendi bitcoin’ini yapıyor cümlesi bile şaşkınlık duymanıza bedel. Rejimin bir temsilcisi VICE News’e verdiği bir demeçte, uluslararası yaptırımları delmek ve ABD’nin hüküm sürdüğü küresel finansal sistemi aşmak amacıyla kendi kripto para birimini geliştirmenin ilk aşamalarında yer alıyor.


Pyongyang, uzun zamandır kripto para birimine ilgi göstermeye başlamış vaziyette. Ülke yakın zamanda yurt içinde uzman olan yabancı şirketlerle Nisan ayında ilk kez düzenlenen Blockchain ve kripto para birimi konferansında bir araya geldi.

Kendi bitcoin’ini yapmak

Kuzey Kore’nin kripto para birimi konferanslarından sorumlu yetkili ve Kültür Komitesinde özel bir delege olan Alejandro Cao de Benos ilginç bir açıklamada bulundu. Henüz bir adı bile olmayan dijital para birimi için “bitcoin veya diğer kripto para birimleri gibi olacaktır” ifadesini kullanıyor .

Cao de Benos kendi bitcoin’ini yapmakla ilgili açıklamasında “Tokenin oluşturulmasında hala çok erken aşamadayız. Şimdi ona değer verecek malları inceleme aşamasındayız. Şimdilik [Kuzey Kore]’nin sayısallaştırılması için hiçbir planımız bulunmuyor.” açıklamasını yapıyor.

koinmedya_brave

İlgili haber: Kuzey Koreli Bitcoin hackerlarına karşı ABD yaptırımı

Kuzey Kore’nin New York’taki Amerikan Büyükelçiliği, Cao de Benos’un iddiasını ne onaylayacak ne de reddedecekti. Büyükelçilik sözcüsü bu konuda “Size cevap verecek konumda değilim,” ifadesini kullanıyor.

Ancak rejimin kendi bitcoin’ini yapıp kripto para birimlerini kullanmasının yakın izleyicileri, VICE News’e yaptıkları açıklamada, Kuzey Kore’nin Kuzey Korelilerin yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olabilecek kendi kripto para birimini oluşturmak ve uygulamak için gereken uzmanlığa sahip olduğunu ifade ediyor.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Royal United Services Institute araştırma analisti Kayla Izenman da ilginç şeyler söylüyor: “Kuzey Kore madencilik, borsa korsanlığı, kripto çalma ve daha pek çok konuda uzmanlık ortaya koyuyor. Kripto para birimine büyük ilgi var. Kesin olarak herhangi bir kripto parayı geliştirmek ve kullanmak için teknik uzmanlığa sahip olduklarından kesinlikle kuşku duymuyoruz. Bunun anlamı, önceden düzenlenmiş olmayan borsalar aracılığıyla Bitcoin gibi önceden kurulmuş bir kripto parayı aklamak. Ya da kendileri için ulusallaştırılmış bir kripto para oluşturmak. Yani kendi bitcoin’ini üretmek.”

koinmedya_brave

Kripto Paraları Silah Haline Getirmek

Kuzey Kore için denemeye değer. Bitcoin bir miktar anonimlik sunsa da, kolluk kuvvetlerinin ve hükümetlerin dünyadaki bitcoin ödemelerini takip etmeleri aslında çok da zor değil . Kuzey Kore kendi bitcoin’ini oluştursa da, Pyongyang’ın nasıl çalıştığını ve kimin erişebileceğini kontrol etmek kolaylaştı. Aynı nedenlerle Rusya ve Venezuela gibi ülkelerde de kripto para hamleleri görülüyor. İran da benzer projeleri araştırıyor.

Gizemli ülke defalarca yasadışı yollardan nakit para toplamak için kripto para birimleri kullandı. Son zamanlarda, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları gündemde. Kripto para birimlerini çalmak, madencilik yapmak ve geleneksel bankacılık sistemlerine uygulanan uluslararası yaptırımlar nedeniyle getirilen kısıtlamaları önlemek için kripto paraları kullanmakla suçlandı.

İlgili haber: Birleşmiş Milletler: $2 milyar’lık kripto para Kuzey Kore tarafından hacklendi

Kuzey Kore, Batı’daki fidye saldırıları için tercih edilen bir para birimi olarak da bitcoin’i kullanıyor.

Pyongyang’ın meşhur devlet destekli hackerları muhtemelen hiç gündemden düşmüyor. Geçtiğimiz ay AP’nin verdiği bir rapora göre, son yıllarda ülkenin silah programını desteklemeye yardımcı olmak için 2 milyar doların üzerinde fiat ve dijital para birimi çaldılar. Tabi böyle bir şeyi Pyongyang kabul etmiyor.

Blockchaine ilgi

Bununla birlikte, blockchaine olan ilgisi sadece bitcoin çalmakla sınırlı değil. 2018’de, şu anda feshedilmiş LinkedIn profiline göre Singapur merkezli bir kaptan olan Jonathan Foong Kah Keong. BM’nin 2013’ten beri Kuzey Kore’nin yaptırımlardan kaçmasına yardım ettiğini söylediği, Hong Kong’da Marine Chain adlı bir şirket kurdu. Marine Chain, denizcilik gemilerinin kısmi mülkiyeti karşılığında borsada dijital tokenler satıyor.

İlgili haber: Kuzey Kore yaptırımları delmek için kripto para kullanmakla suçlandı

Bir ABD araştırmasına göre, “platform, rejime para kazandırmak için ve bir geminin sahipliğini gizlemek için yeni bir yöntem oluşturabilir. Taşımacılığa karşı yaptırımların azaltılmasının potansiyel bir aracı olarak kullanılabilir.”

2017 yılında, Pyongyang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, lisans öğrencilerine kripto para birimleri ve blockchain konusunda bir eğitim kursu vermeye başladı. İtalyan bitcoin girişimi Chainside’nin kurucusu olan Federico Tenga, ülkenin seçkin öğrencilerinden otuzun üzerinde öğrenciye, bitcoin ve blockchain teknolojisini öğretmek için gitti.

Şimdi, ülkenin kesinlikle kendi dijital parasını üretme kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

Tenga, VICE News’e verdiği demeçte, “Dijital bir token geliştirmek çok fazla uzmanlık gerektirmiyor. Elbette Kuzey Kore’nin bunun için yeterli insan sermayesi var” diyor.

Ancak uzmanlar Pyongyang’ın kendi bitcoin’ini oluşturabildiğine inanırken, projenin başarılı olacağına ikna olmadılar. Konuya ilişkin örnek: Venezuela’nın başarısız olduğu Petro koini. Uzmanlar nihayetinde yeni bir para sistemi inşa etmek için samimi bir çabadan ziyade propaganda çalışması olarak görüyor bu hamleyi.

Blockchain takıntısı

Cao de Benos, bazı yabancı şirketlerin bile Kuzey Kore hükümeti ile eğitim, tıp ve finans gibi alanlarda blockchain sistemleri geliştirmek için sözleşme imzaladığını iddia ediyor.

Ancak, konferansa katılan veya sözleşme imzalayan “büyük isimlerden” hiçbirinin “yaptırımlar ve sahte haberler nedeniyle” ortaya çıkamayacağını da ekliyor.

Geçen hafta, Cao de Benos, ABD vatandaşları memnuniyetle karşılasa da, Şubat ayında yapılacak olan ve yine gazetecilerin katılmasını engelleyecek olan ikinci blok zinciri konferansını duyurdu.

İlgili haber: Kripto paralar Amerika ile Kuzey Kore’nin arasını bozabilir

Katılmak isteyenler, dikkate alınması için bir özgeçmiş sunacak Ayrıca pasaportlarının bir taraması ve bir ev adresi göndermeleri gerekecek. Başarılı olan başvuru sahiplerinin 3 bin 750 ABD Dolarını teslim etmeleri gerekecek.

Cao de Benos, Pyongyang’ın kripto tutkusu için olası bir güçlendirici değil elbette. Doğrudan Kuzey Kore rejimi için çalıştığı bilinen tek batılı olan İspanyol uyruklu biri. Kendisi, bir blockchain uzmanı olmadığını ancak “temelleri biliyorum, piyasayı ve gelişmelerini biliyorum” diyor.

Cao de Benos, 2000 yılında ülkenin ilk web sitesinin arkasındaydı. Despotik rejimin hayranları için bir kulüp olarak Kore Dostluk Derneği’ni kurdu. Pyongyang’la olan uzun ilişkisi, onursal Kuzey Kore vatandaşlığı elde etmesini sağladı. Düzenli olarak dünya çapında televizyonda rejimin sözcüsü olarak göründü. Genellikle devlet madalyalarıyla dolu ağır bir Kuzey Kore askeri üniforması giyiyor

Ayrıca 2016 yılında İspanya’da lisanssız ateşli silahlara sahip olduğu için tutuklanmıştı.

Blockchain konferansı

Her ne kadar Kuzey Koreli yetkililer gelecek Şubat ayında gerçekleşecek olan blockchain konferansına katılacaklarını göstermese de, uzmanlar Rusya’nın önemli bir varlığa sahip olabileceğine inanıyor. İki ülke, son yıllarda yakın mesafedeki ticaret bağlantılarını güçlendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilk kez bu yılın başlarında Vladivostok’ta Kim Jong Un ile bir görüşme yaptı.

Washington merkezli Foundation for Defense of Democracies isimli düşünce kuruluşunda yaptırım ve yasadışı finansman konusunda uzman olan Annie Fixler “Rus hükümeti ve Rus şirketleri dünya çapında bir dizi blockchain ve kripto para birimi projesinde yer aldı” ifadesini kullanıyor. Fixler “konferansa güçlü bir Rus katılımı varsa, bu durum benim söylediklerimin ciddiyet ve olgunluk seviyesini gösterebilir.” diyor

Rusya, İran ve Venezuela ile birlikte, geçmişte liderlerinin ABD’nin mali gücünü dengelemek ve yaptırım direncini arttırmak için araç olarak kullandıkları ulusal kripto para birimleri yaratma konusundaki ilgisini dile getirdi.

İlgili haber: Rapor: Rusya, Çin ve İran için kripto para bir silaha dönüşüyor

Ancak Pyongyang’ın uluslararası ortaklarını bitcoin sürümünün gerçekten kullanmaya değer olduğuna ve dijital parasının Batı yaptırımlarını aşabileceğini göstermenin bir yolu olduğuna ikna etmesi gerekecek.

Fixler, “Washington’un yaptırımları kullanması artık doların küresel finansal sistemdeki rolüne bağlı değil. ABD yaptırımlarının önemli ikincil etkileri var. Çünkü ABD dışındaki bankalar yaptırımlı kişilerle iş yaparak dolar işlemlerine erişim kaybetme riskini göze alamaz. İşlemler dünyada dolara dokunmadan kolayca akabilir, daha sonra Kuzey Kore gibi ülkeler ABD yaptırımlarından izole edilir.” ifadesini kullanıyor.

Kaynak

Etiketler: