BTC : 64205 ₺ ETH : 1500 ₺ XRP : 1.346 ₺ LTC : 303.2 ₺ USDT : 6.817 ₺ XLM : 0.4601 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Kriptolar 2018’de neden düştü? İşte 3 nedeni

Kriptolar 2018’de neden düştü? İşte 3 nedeni

Kriptolar 2018’de neden düştü? İşte 3 nedeni
0
huobi_koinmedya

Kriptolar 2018’de neden düştü? Bu sorunun pek çok cevabı var. Bizde yaşanan düşüşün  muhtemel üç sebebini inceledik.


Kriptolar 2018’de neden düştü, gelecek ne getirecek?

Kripto para piyasası 2018 yılında gerçekten zor günler geçirdi ve fiyatlarda çok ciddi düşüşler yaşandı. Bunun muhtemel 3 sebebini sizin için inceledik.

Talep ve arz dengesinde yaşanan sıkıntılar

Diğer bütün piyasalar gibi talep ve arzda oluşan sıkıntılar fiyatları etkiliyor. Bunu daha iyi açıklayabilmek için şöyle bir örnek verelim: Farz edelim ki Almanya ananası ilk yetiştiren ülke olsun ve insanlarda bu yeni meyveyi çok sevmiş olsun. Halkın talebi devam ediyorken üretim belli bir seviyede kalırsa fiyatlar ister istemez yukarı çıkar. Bu, talebin yüksekliği arzın düşüklüğü durumunda oluşur. Bir müddet sonra diğer ülkelerde ananas yetiştirmeye başlar ve arz fazlalığı oluşur. Talep aynı olsa bile arz fazla olduğu için fiyatlar ister istemez düşer.

Aynı durum 2018 yılında kripto para piyasasında yaşandı. Pek çok kişi elindeki kripto paraları satmak için uygun bir zaman olduğunu düşündü. Bu sayede kripto para piyasasında satış emri verilen pek çok kripto para ortaya çıkarken talep aynı kaldı. Bu da fiyatların düşmesine sebep oldu. Bitcoin 20.000 dolar da iken çok fazla kimse almak istemediği zira fiyatları zaten zirvedeydi. Fakat elindeki paradan yeteri kadar kar ettiğini düşünen pek çok kişi satışa geçti. Bu da ister istemez fiyatların düşmesine sebep oldu. Bir müddet sonra oluşan düşüş kontrolden çıkınca şu an 4000 dolar seviyesine kadar düşmüş olduk. Fakat tek sebep bu değil.

koinmedya_brave

Madencilik ve teknik alanda yaşanan problemler

Blockchain teknolojisi gittikçe popüler olmaya başlayınca önde gelen kriptoların fiyatları öyle bir seviyeye yükseldi ki artık kurumsal yatırımlar çok pahalı olmaya başladı. Böyle bir durumda onlar da altcoinlere yöneldi. Bu ortamda ciddi bir rekabet oluştu ve Bitcoin Ethereum ve Litecoin için dezavantajlı bir durum ortaya çıkardı.

Diğer taraftan Bitcoin yaklaşık 10 yıllık bir kripto para ve yeni çıkan kripto paralara göre teknolojik olarak biraz daha geride denilebilir. Yenilikçi ve hızlı kripto paralar ister istemez eski paraların fiyatlarının düşmesine sebep oldu.

2018 yılında yaşanan hacker saldırıları da yatırımcıları bir kripto para borsası kullanmak yerine ayrı bir cüzdan kullanmaya yöneltti. Kripto para borsalarının hacklenme haberlerini duydukça insanların endişeler arttı. Bu gelişmeler sektörü ciddi bir oranda olumsuz etkiledi.

Son dönemde özellikle madenciliğin eskisi kadar karlı olmaması sebebiyle bu sektörde ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı. Pek çok firma madencilik cihazlarını yok pahasına satmak zorunda kaldı. Bu gelişme de fiyatları olumsuz yönde etkiledi.

koinmedya_brave

Politikacıların kripto paralara olan yaklaşımı

Pek çok ülke kripto paraların insanlar arasında çok popüler olduğunu fark etmekte ve kabul etmekte geç kaldı. Bu gerçeğin farkına vardıkları zaman da kripto paralar hakkında gerçekten kötü kararlar aldılar. Örneğin en son olarak İspanya’da anonim olarak kripto para alıp satmak yasaklandı. Anonimlik kripto paraların en temel özelliklerinden birisi. Diğer bazı ülkeler ise kripto paraları tamamen yasakladı.

Politikacıların kripto paralar konusunda hassas olmaları gibi kripto paralarda politikacıların tutumları hakkında hassas. Yani onların yaptıklarına tepki veriyor. 2018’in da bu tepki maalesef olumsuz yönde oldu. 2018 yılında yaşanan bütün kayıpların yakın zamanda telafi edileceğini söylemek kolay olmasa da bu düşüş trendinin geçici olduğu söylenebilir. Bu kadar düşüşten sonra bir yükselişin gelmesi gayet normal.

Kaynak için tıklayınız