1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum neden yükseldi, yükselme devam eder mi, düşer mi?

Ethereum neden yükseldi, yükselme devam eder mi, düşer mi?

Ethereum neden yükseldi, yükselme devam eder mi, düşer mi?
0
“sportsbet”

Ethereum neden bu kadar yükseliyor? Ethereum son 24 ayın rekorunu kırdı ve 415 doları gördü. Ethereum 400 doları kırdıktan sonra fiyatlarda ciddi bir dalgalanma yaşandı.


Ethereum neden bu kadar yükseliyor?

Ethereum fiyatları müthiş biçimde değer kazanıyor. Ethereum 2 Ağustos 2020’de (bugün) sabah saat 07:00’da 415 doları gördü. Ardından gelen yoğun satış baskısı, panik satışlarına neden oldu. Panik satışlarının etkisi ile ETH/USD paritesi 324 dolara kadar geriledi. Ancak Ethereum boğaları fiyatları tekrardan 380 dolar bandına çıkardı.

Aşağıdaki grafikta sabah saatlerinde yaşanan dalgalanmayı görğyoruz.

koinmedya_telegram

Ethereum neden bu kadar yükseliyor Ethereum neden yükseldi, yükselme devam eder mi, düşer mi?

Ethereum 415 doları görerek son 2 yılın rekorunu kırdı. Ethereum’da son dönemde yaşanan artışların mantıklı bir açıklaması var mı?

Yukarıdaki soruya 3 gerekçeden dolayı Ethereum fiyatlarındaki artışın mantıklı bir açıklamasının olduğunu söyleyebiliriz.

koinmedya_brave

Ethereum neden bu kadar yükseliyor Ethereum neden yükseldi, yükselme devam eder mi, düşer mi?

İlk gerekçe son günlerde yaşanan DeFi (merkeziyetsiz finans) rüzgârı. Küresel piyasalarda düşen faiz oranları, yüksek staking oranları teklif eden DeFi platformlarını cazip kılıyor. Bazı kripto para yatırımcıları düşük faiz oranları ile bankalardan kredi çekip DeFi platformlarına stabil coin üzerinden staking yapıp yüksek getiri elde edebiliyor. DeFi platformlarında depozito edilen fon miktarı 5 milyar dolara yaklaşıyor. DeFi platformlarının büyük çoğunluğu ise Ethereum blockchain’in de işlem görüyor. DeFi, Ethereum fiyatlarını olumlu yönde etkileyen temel faktörlerden birisi.

İkinci gerekçe ise Ethereum 2.0 çalışmaları ve staking bazlı madencilik sistemine geçiş süreci. Ethereum PoW tipi madencilikten PoS tipi madenciliğe geçiş için uğraşıyor. PoS tipi madencilikte Ethereum madencileri sisteme bir düğüm (node) karşılığında 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Ethereum blockchain’inin PoS sisteminde sağlıklı biçimde çalışması için binlerce düğüme ihtiyaç var. Bu sayede Ethereum arzı azalacak ve Ethereum daha kıt hale gelecek.

Üçüncü gerekçe ise son günlerde etkisini hissettirmeye başlayan altcoin sezonu. Altcoinlerin lider kripto parası Ethereum, altcoin fiyatlarında yaşanan canlılıktan olumlu yönde etkileniyor. Altcoinlerin toplam piyasa büyüklüğü 130 milyar dolara yaklaşıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.