1. Anasayfa
  2. Kripto Para PiyasasıEthereum Piyasası
  3. Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?

Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?

Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?
0

Bu sayfamızda önemli Ethereum yorumları sizlerin için derlendi. Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorum ve analizlere yer verildi. Haberimizde şok eden ve ilk defa duyacağımız istatistikler ve oranlar var.


Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?

Ethereum, Haziran-Ağustos döneminde yaşanan DeFi rüzgârının etkisi ile 2 Eylül’de 490 doları görerek hem 2020’nin hem de son 2 yılın zirvesine ulaştı. Yazının kaleme alındığı saatte Ethereum, 2 Eylül tarihindeki zirve değerine göre %30 daha az değerli.

Ethereum, tekrardan yeni bir boğa koşusu ile 490 dolarlık peak değerini güncelleyebilir mi ve yeni bir zirve değeri test edebilir mi?

Lütfen Bkz: Ethereum fiyat tahmini 2020-2025

koinmedya_brave

Yukarıdaki soruya Binance’in uzman analisti evet diyor. Ethereum %30’luk değer kaybını telafi ederek yeni zirvelere yelken açabilir.

Ethereum lehine gelişen makro ekonomik gelişmeler etkisini devam ettiriyor. Bu etkilerden ilki DeFi platformlarının tekrardan değer kazanmaya başlaması. DeFi’lerde Eylül boyunca devam eden düzeltme yön değiştirdi. Son günlerde DeFi’ tokenları tekrardan değer kazanmaya başladı.

Diğer önemli makro ekonomik gösterge ise Ethereum türev ürünlerinden geliyor. Ethereum future işlemleri Eylül ayında da artış trendini devam ettiriyor.

Ethereum yorum Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?

Ethereum ekosisteminde gelen önemli göstergelerden birisi de Ethereum ağında tokenize edilen Bitcoin sayısı. Ethereum blockchain’inde işlem gören wBTC ve rBTC gibi platformlar, Bitcoin yatırımcılarının pasif tuttukları BTC’lere yüksek staking oranları teklif ediyor. Bu nedenle bu platformlara yüksek miktarda Bitcoin stake ediliyor. Hali hazırda bu platformlarda 131 binin üzerinde Bitcoin bulunuyor.

Ethereum yorum Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?DTCC Capital’in yöneticisi Spencer Noon, bu rakamın 20’ye katlayabileceğini ileri sürüyor.

Ethereum ekosistemini olumlu etkileyebilecek son faktör olarak Ethereum 2.0 güncelleme çalışmalarını da zikretmek gerekiyor. Ethereum geliştiricileri ETH 2.0’ın ilk aşaması olan Phase 0 için “BÖCEK BUL” kampanyası başlattı.

Binance’in popüler analisti Logan Han, Ethereum hakkında geleceğe yönelik bir tahminde bulunuyor. Han’ın tahminini aşağıdaki grafikte görüyoruz. Han’ın öngörülerine göre ETH/USD paritesi 2021’de 1,000 doları geçiyor.

Ethereum yorum Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?Kaynak

Ethereum aktif adres sayısı ATH döneminin 3.5 katına çıktı

Ethereum tüm zamanların rekorunu (ATH) 18 Ocak 2018 yılında 1,400 dolara çıkarak kırdı. Ethereum yazının kaleme alındığı saatte ise 200 dolar üzerinde tutunmak için mücadele ediyor. Ethereum tüm zamanların rekorunu kırdığı 2018 yılına kıyasla değerinin %85’ini kaybetti. Buna rağmen Ethereum aktif adres sayısı, yani 0’ın üzerinde Ethereum bakiyesine sahip Ethereum adresleri sayısı, mükemmel bir artış trendi sergiliyor.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Glassnode’nin analizlerine göre aşağıda Ethereum aktif adres sayısındaki değişimi görüyoruz.

Ethereum yorumları, ethereum yorum, eth yorumları, eth yorumAktif adres sayısı 2018 ATH’sine kıyasla 3.5 kat artış gösterdi. Toplam Ethereum adres sayısı 40 milyona ulaştı.

Benzer şekilde 100 Ethereum ve üzeri bakiyeye sahip Ethereum adres sayısında da artış gözleniyor. Aşağıda da 100 ETH (20 bin dolar) ve üstü Ethereum bakiyesine sahip cüzdan sayısındaki değişimi görüyoruz.

Ethereum walletBu arada şunu da belirtmekte yarar var. Ethereum ağı üzerinde üretilen Türk lirasına endeksli stabilcoin olan Bilira (TRYB), BTSE borsasında bugünden itibaren listelenmeye başladı.

Ethereum ağı birçok token ve dapps’e ev sahipliği yaparak genişlemeye devam ediyor. Stabil coin devriminde de Ethereum’un katkısı ihmal edilemez.

Kaynak

Ethereum long pozisyonlarından çıkan Ethereum yorumları

Kripto para yatırımcıları bir kripto paranın değerinde artış bekliyorsa bu kripto para için long pozisyon alıyor. Yani kripto parayı satın alıp belli bir vade bekledikten sonra bu kripto parayı satarak kâr elde etmeyi umuyor. Bu işlemi kaldıraç kullanarak kâr oranlarını daha da arttırabiliyorlar. Tersine bu kripto paranın değerinde düşüş bekliyorsa söz konusu kripto para için short pozisyon almayı tercih ediyorlar.

Aşağıdaki grafikte Bitfinex borsasında Ethereum long pozisyonlardaki değişimi görüyoruz.

Ethereum long emirleri

Bu nedenle bazı yatırımcılar, kripto paraların gelecek fiyatları hakkında fikir edinmek için takip ettikleri kripto paranın long ve short pozisyonlardaki değişime göz atıyorlar.

Son günlerde Bitcoin ve XRP’nin aksine Ethereum long pozisyonlarında ciddi artış yaşanıyor.

Ethereum long emirleriLong pozisyon, short pozisyon ve margin-kaldıraç işlemleri hakkında merak ettiğini konular için aşağıdaki haber linkine göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Kaldıraçlı işlemler rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Detaylı anlatım

Long pozisyonları kontrol etmek isteyen yatırımcıların uğradıkları ilk adres ise Bitfinex borsası.

Bitfinex borsasındaki Ethereum long pozisyonu toplam Ethereum arzının %2’sine kadar çıktı. Ethereum piyasasındaki bu canlılığın aksine Bitcoin ve XRP long pozisyonlarında artış yaşanmıyor. Aşağıdaki grafikte Bitcoin, Ethereum ve Ripple’daki long pozisyonlardaki işlem hacmi değişimini görüyoruz.

Kimi uzmanlar Ethereum long pozisyonlarından hareketle fiyatlarda ciddi bir ivmenin yaşanabileceğini ön görüyor.

Kaynak

ConsenSYS raporundan çıkan önemli Ethereum yorumları

Blockchain şirketi ConsenSYS tarafından hazırlanan Ethereum raporu, Ethereum 2.0 ‘a giden yolda Ethereum yatırımcılarının davranışlarını analiz ediyor. Bilindiği üzere Ethereum önemli bir teknolojik değişime hazırlanıyor. Bu değişim sayesinde eski sürüm Ethereum 1.0, yeni sürüm olan Ethereum 2.0’ye update edilecek. Ethereum 2.0’ın ilk sürümden temel farklı ise PoS tipi madencilik yapacak olması.

Hali hazırda PoW sistemini kullanan Ethereum 1.0, ciddi enerji ve maliyet kaybına yol açıyor. Ethereum blockchain’i üzerinde çalışan akıllı sözleşmeler ve Dapps sayısı arttıkça Ethereum hantallaşıyor. Bu nedenle Ethereum 2.0 kaçınılmaz.

Ethereum 2.0’da madencilik yapmak isteyen girişimcilerin ise sisteme Ethereum stake (depozito) etmesi gerekiyor. Bunun için en az 32 ETH gerekli. Dolayısıyla Ethereum 2.0 ile Ethereum arzının ciddi biçimde azalması bekleniyor. Tabi ki bu fiyatlar için olumlu bir gelişme.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

ConsenSYS Ethereum anketi ve anketten çıkan Ethereum yorumları

ConsenSYS tarafından düzenlenen konferansta yatırımcılara bir anket düzenlendi. Bu ankette Ethereum 2.0 sürecinde ETH stake edip etmeyeceklerine yönelik sorular yöneltiliyor.

Karşımızda 4 tip yatırımcı var:

A- Kendi onaycı düğümlerini (validator node) yönetecek olanlar: (%33)

B- Üçüncü taraf stake hizmeti sağlayan taraflara katılacaklar: (%33)

C- Kararsız olanlar: (%17)

D- Stake yapmayacaklar: (%3)

Yukarıda görüleceği üzere ankete katılanların %66’sı (A+B) doğrudan ya da dolaylı biçimde Ethereum stake edeceklerini belirtiyor. Kesinlikle stake yapmayacağım diyenlerin oranı ise %3’te (D) kalıyor. Katılımcıların %16’sı ise ankete tam cevap vermiyor. %17’si ise kararsız. Aşağıdaki grafikte anketin dağılımını görüyoruz.

Ethereum yorum Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?RAPORUN DEVAMI İÇİN KOİNMEDYA KALIN.

Profesör Adam Cochran’ın Ethereum raporu ve Ethereum yorumları 

Kanadalı Profesör Adam Cochran, Ethereum adresleri üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında geniş çaplı bir rapor hazırladı bu raporu siz değerli okuyucularımız için derledik. Profesör Cochran çalışmasını “32 Önemli Sonuç” başlığı ile duyurdu.

Kanadalı Profesör Adam Cochran’ın Ethereum hakkında hazırladığı rapor önemli Ethereum yorumları ve bilgileri içeriyor.

Bitcoin yarılamasına birkaç gün kaldı ve yarılamadan sonra kripto para piyasalarının gündemi yavaş yavaş Ethereum 2.0 güncellemesine dönecektir. Ethereum mutfağında Ethereum 2.0 için önemli çalışmalar var ve bu çalışmalar Bitcoin halving gölgesinde kaldığı için pek gündem oluşturmuyor.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

Ethereum madencileri ETH biriktiriyor

Madenciler katlandıkları maliyetleri büyük çoğunlukla kazdıkları Ethereum’ları satarak finanse ediyorlar. Ancak Profesör Adam Cochran’ın son 6 aya yönelik yaptığı analizler, madencilerin kazdıkları Ethereum’ların bir kısmını biriktirdiklerini gösteriyor. 1.15 milyon adet Ethereum, madencilerin cüzdanlarında bekliyor. Madencilerin Ethereum 2.0 ile geçilecek olan PoS sistemine hazırlandıkları anlaşılıyor.

Ethereum yorum Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?Ethereum DEFI gümbür gümbür geliyor

DEFI platformlarında tutulan Ethereum miktarı ciddi biçimde artış gösteriyor. DEFI platformlarından depozito edilen Ethereum miktarı 1 milyar dolara ulaşıyor.

ethereum defiİnsanların temel bankacılık ve finansal işlemlerini blockchain üzerinde geliştirilen programlar sayesinde gerçekleştiriyor. Bu programların geneli DEFI uygulamaları olarak adlandırılıyor. Para gönderme, kaldıraçlı işlemler, türev piyasalar, kripto para alım satım işlemleri ve birçok finansal işlemler blockchain tabanlı bu uygulamalar sayesinde gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda Ethereum blockchain ağı ciddi talep görüyor.

Aşağıdaki tabloda son 24 saat içerinde en çok işlem hacmine sahip top 5 dApps’in (blockchain tabanlı uygulamaları) 3’ünün Ethereum’a ait olduğu gözleniyor. Bu uygulamalar artık rahatlıkla blockchain tabanlı birçok cep telefonuna indirilebiliyor.

ethereum defi

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum blockchain’inde %2’lik hayalet token

Ethereum blockchain ağında 347 adres şu ana kadar canlılık emaresi göstermedi ve ödeme talebinde bulunmadı. İlk 10 bin genesis adresinden 347 tanesi ETH ICO tokenini almakta başarısız oldu. Bu adreslerde toplamda 1.7 milyon adet Ethereum bulunuyor. Eğer bu Ethereum’lar stake edilseydi yıllık 5 milyon dolarlık gelir elde edilebilirdi.

Ethereum yorumları: Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorumu

Profesörden şok Ethereum yorumu: Ethereum bir para Bitcoin değil!

Parayı para yapan temel işlevi harcanması. Harcayamıyorsam niye param var ki. Bu açıdan Bitcoin mi para görevini görüyor Ethereum mu? Bu sorununun cevabını coin’lerin kullanım oranlarına bakarak görebiliriz.

Bitcoin’lerin %57’si son bir yıl içerisinde hiç hareket etmedi. %21’i ise son 5 yıldır hiç hareket etmiyor. Piyasada işlem gören Bitcoin’lerin sadece %0.36’sı son iki yılda bir ödeme işlemcisinden geçti. Ethereum’daki bu oran ise %64.43.

Ethereum yorumları: Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorumu

Bu oranlardan sayısız Bitcoin ve Ethereum yorumları elde edilebilir: Ya hareketsiz duran Bitcoin’ler gelecekte bir gün kullanılmaya başlanırsa ne olacak?

Profesör Adam Cochran, oransal olarak Ethereum’ların Bitcoin’e göre 440 kat daha fazla kullanıldığını beliriyor ve şu Ethereum yorumu karşımıza çıkıyor: “Ethereum bir para, Bitcoin değil.”

Ethereum’ların çoğu sıcak cüzdanlarda: Bu bilgiden çıkan Ethereum yorumları neler?

Ether’lerin çoğu sıcak cüzdanlarda ve borsa hesaplarında duruyor. Yaklaşık 33.6 milyon Ethereum, borsa adreslerinde bulunuyor. Borsalar ise bu Ethereum’ların 13.7 milyon adedini soğuk cüzdanlarda saklıyor. Sıcak cüzdanlarda bulunan Ethereum’lar, hacking riski ile karşı karşıya. Son günlerde özellikle DEFI platformlarından çalınan Ethereum haberlerine şahit oluyoruz. Hacker saldırıları ve siber saldırılar, Ethereum ekosisteminin ne yazık ki yumuşak karnını oluşturuyor.

Ethereum yorumları: Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorumuSıcak cüzdanlardaki Ethereum’ların diğer riski ise tabi ki satışa her daim hazır olmaları.

Hangi borsa olası siber saldırılara yönelik korunaklı?

Online bağlantılı cüzdanlar sıcak cüzdan olarak adlandırılıyor. Siber saldırılara maruz kalan cüzdanlar da sıcak cüzdanlar oluyor. Bu bilgiden şöyle bir Ethereum yorumu elde edilebilir: Ethereum’larını sıcak cüzdanlarda tutan borsalar, soğuk cüzdanlarda tutan borsalara göre siber saldırılara daha açık.

Hangi borsaların siber saldırılara karşı daha korunaklı olduğunu sorusuna Profesör ’ün çalışması cevap veriyor. Bu açıdan en güvenilir borsalar BitFlyer, Gate.io, Coinbase ve Kraken borsaları. Bu borsalar Ethereum’ların %78 ve daha fazlasını soğuk cüzdanlarda tutuyor.

Yobit, Poleniex ve Bithumb ise Ethereum’ların çoğunu (%91’e varan oranlarda) sıcak cüzdanlarda tutuyor.

Profesör’den şok Ethereum (ETH) yorumu: Balinalar aç

Yukarıdaki bilgilerden çıkan özet sonuç şu: Satışa hazır olan Ethereum’lar; borsalardaki Ethereum’lar. Borsalar’daki Ethereum’lar içerisinde ise sıcak cüzdanda olan Ether’ler. Yani özetle piyasadaki işlem hacmini kripto para borsalarının sıcak cüzdanlarında bulunan Ethereum’lar gerçekleştiriyor.

Borsalardaki 33.6 milyon Ethereum’un %58’i hali hazırda sıcak cüzdanlarda bulunuyor. Profesör, erinmemiş yıllara göre bu oranı hesaplamış (Bu arada kendisine teşekkür ediyoruz).  Profesör, tarihsel anlamda bu oranın %75’in üzerinde olduğunu bulmuş.  Yani balinaları yemleyecek Ethereum sayısı (%75-%58) %17 azalmış durumda.

2020’nin ilk çeyreğinde Balinaların Ethereum topladığını gördük. Yani şu an da balinalar aç

Ethereum yorumları: Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorumu

En çok Ethereum barındıran top 10 bin adresin kaç Ethereum’u var?

Ethereum’ların yaklaşık %17’si sadece 10 adreste. 10 adresin toplam 16.6 milyon Ethereum’u var. Ethereum’ların adreslere göre dağılımı şu şekilde:

Top 100 adres: 37.8 milyon ETH

Top 1,000 adres: 70.7 MİLYON ETH

Top 10,000 adres: 91.7 ETH

Yukarıda görüleceği gibi Ethereum dağılımı pek de adil değil. Aşırı tekelleşme var. Panik yapmayın. Yukarıdaki yoğun Ethereum’a sahip olan adreslerden bazıları akıllı sözleşmeler (smart contracts) tarafından tutuluyor.

Kişi bazlı Ethereum adreslerindeki dağılımı bulmak için akıllı sözleşmelere ait adresleri çıkarmak gerekiyor.

Ethereum’ların adreslere göre dağılımı nasıl? (Kişi bazlı)

Akıllı sözleşmeler çıktıktan sonra:

Top 100 adres: 26.4 milyon ETH

Top 1,000 adres: 42.5 MİLYON ETH

Top 10,000 adres: 57.2 ETH

Ethereum yorumları, ethereum yorum, eth yorumları, eth yorum

Sizce Bitcoin ve altcoinlerde durumlar nasıl?

Ethereum’da ilk 10,000 adres tüm Ethereum’ların yüzde 56.7’ine sahip. Bitcoin’de ise ilk 10,000’deki adreslerde bulunan BTC’ler, toplam Bitcoin’lerin yüzde 57.44’üne denk geliyor.

Ethereum yorumları, ethereum yorum, eth yorumları, eth yorum

Altcoin’lerde durum nasıl?

XRP’de 16 adres tüm XRP’lerin yüzde 55.2’sine sahip.

BCH’de 1100 adres tüm BCH’lerin yüzde 56.8’ine sahip.

BSV’de 1250 adres tüm BSV’lerin yüzde 55.6’sına sahip.

Litecoin’de 300 adres tüm LTC’lerin yüzde 54.3’üne sahip.

Tron’da 1031 adres tüm Tron’ların yüzde 51.1’ine sahip

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Uzmanından şok Ethereum (ETH) yorumu: Piyasadaki toplam Ethereum sayısını yanlış biliyoruz

Piyasada işlem gören toplam Ethereum sayısını 110,696,890 olarak biliyoruz ama bu rakam büyük ihtimalle yanlış. Profesör Adam Cochran, toplam Ethereum’ların %9’unun bir şekilde kaybolduğunu iddia ediyor. Bu durumda piyasada yaklaşık 100 milyon adet ETH kalıyor.

Ethereum yorumları, ethereum yorum, eth yorumları, eth yorum

Piyasada aktif biçimde işlem göre Ethereum’ların sadece %65’aktif.

Ethereum 2.0 ile piyasada aktif biçimde işlem gören Ethereum sayısı daha da azalacak. Yani Ethereum daha kıt hale gelecek.

Toplam Ethereum’ların %64.53’ü aktif: Yani ya bir borsa hesabında ya da son 30 gün içerisinde hareket etti.

%14’ü soğuk cüzdanlarda bulunuyor.

%9.71’i son 1 yıldır hiç hareket etmedi

%6’sı kayıp veya yandı

%1.79’u şözleşmelerde kilitli halde.

Ethereum yorumları, ethereum yorum, eth yorumları, eth yorumLütfen Bkz: Ethereum madenciliği rehberi: Ethereum nasıl üretilir? Evde Ethereum mining nasıl yapılır?

Ethereum balinaları

Ethereum balinaları son 6 ay içerisnde kapasitelerini %4 arttırdı. Son zamanlarda yeni balina adresleri dikkat çekiyor. Son 6 ayda Ethereum balinaları 650 milyon dolar değerinde Ethereum satın aldı.

İlginç Ethereum yorumları için KoinMedya’da kalın.

Kaynak

Ethereum fiyatlarını olumlu etkileyen gelişmeler neler?

Ethereum yorum Ethereum 2020’de yeni bir peak yapabilir mi?

1-Ethereum blockchain’inde işlem gören DeFi platformlarına yönelik yoğun talebin devam etmesi
2- Ethereum blockchain’inde tokenize edilen Bitcoin sayısındaki artışın devam etmesi
3- Ethereum 2.0 güncelleme çalışmalarında önemli eşiklerin aşılması
4- Ethereum blockchain’inde işlem göre dApps ve NFT talebindeki artış.
5- Ethereum future işlem hacminin artması