ABD’li ünlü milyarder portföyünde ne kadar Ethereum tuttuğunu açıkladı!

ethereum yorum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Forbes’in zenginler listesinde yer alan Mark Cuban, portföyünde hangi oranda Ethereum tuttuğunu açıkladı!

 

 

ABD’li ünlü milyarder portföyünde ne kadar Ethereum tuttuğunu açıkladı!

Yazının kaleme alındığı saatte Ethereum için yeni bir tüm zamanların rekoru (ATH) an meselesi. Ethereum boğaları $2K’lik direnci aşmak için mücadele ediyor. Ethereum 20 Şubat 2021’de 2,036 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bugün ile beraber Ethereum fiyatlarında 5 gün üst üste değer artışı yaşanıyor. Ethereum’un bu haftaki performansında kurumsal firmaların payı büyük. Ünlü araştırma şirketi Crypto Quant’ın CEO’su, Ethereum’da son günlerde yaşanan canlılığı açıklayan önemli bir paylaşımda bulundu. CEO’nun paylaşımını aşağıda görüyoruz.

ABD merkezli gözde kripto para borsası Coinbase’den ciddi miktarda Ethereum çıkışı yaşanıyor. CEO Kim Young Ju, söz konusu hareketi kurumsal yatırımla ilişkili olabileceğini düşünüyor.

Gelelim ABD’li ünlü milyarder Mark Cuban’ın Delphi Podcast’te yaptığı açıklamalara. Mark Cuban, 2020 yılı Forbes’in dünyanın en zenginleri sıralamasında 177’nci sırada yer aldı. Yaklaşık 5 milyar dolarlık finansal varlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Cuban; NFT (non fungible token: değiştirilmez token) ve DeFi (merkezsiz finans) uygulamalarında ciddi bir potansiyel görüyor. DeFi’leri geleceğin bankası olarak tanımlıyor.

Mark Cuban açıklamalarında şahsi kripto para yatırımından da bahsetti. Tutar olarak net bir rakam vermeyen Cuban, kripto para portföyündeki oransal dağılımı açıkladı. Buna göre Cuban; dijital portföyünün %60’ını Bitcoin’e, %30’unu Ethereum’a ve %10’unu diğer projelere ayırıyor.

Mark Cuban, Ethereum’u ise gerçek kripto para olarak tanımlıyor. Ayrıca Cuban, blockchain teknolojisinin 1990’lı yıllardaki internetin bulunduğu aşamada olduğunu belirtti.

Kaynak

 

Cardano sağlam geliyor, Ethereum tehlikede mi?

 

Cardano (ADA) İçinde bulunduğumuz ay içerisinde 3’üncü büyük kripto para konumuna kadar yükseldi. 27 Şubat 2021’de 1.48 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Zirvenin ardından kısmen satış baskısı gören ADA, yazının kaleme alındığı saatte 1.20 dolar civarında işlem görüyor.

Aşağıdaki grafikte ADA/USD paritesindeki değişimi görüyoruz.

ethereum haber ABD’li ünlü milyarder portföyünde ne kadar Ethereum tuttuğunu açıkladı!

Cardano fiyatlarında son günlerde yaşanan değer artışında blockchain üzerinde yapılan ARGE çalışmaları etkili oluyor. Shelley güncellemesi ile başlayan çalışmalar, Cardano blockchain’ini oldukça rekabetçi hale getiriyor. Cardano blockchain’i daha hızlı ve ucuz hale geldikçe ADA fiyatları da değer kazanıyor.

Cardano blockchain’indeki dinamik yapıyı ne yazık ki Ethereum’da göremiyoruz. Ethereum 2.0 güncelleme çalışmalarının karşılığını teknik anlamda Ethereum henüz alamıyor. Ethereum blockchain’i en pahalı blockchain’ler arasında yer alıyor.

Lütfen Bkz: Ethereum fiyat tahmini

Ethereum ağı üzerinde gerçekleştirilecek 1,000 dolarlık transfer için yaklaşık 10 dolarlık (81 TL) işletim ücreti kesiliyor. Yüksek işletim ücreti Ethereum’un rekabet gücünü ciddi biçimde zayıflatıyor.

Cardano, önümüzdeki ay Alanzo ismi verilen yeni testnet uygulamalarına başlayacak. Alanzo ile Cardano ağı akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapabilecek.

2020’nin 2’nci yarısından itibaren Ethereum yelkenini dolduran temel faktörlerden birisi bilindiği üzere DeFi platformlarının ciddi bir ivme yakalaması oldu. DeFi’ler de özünde bir akıllı sözleşme.

Kısaca Alanzo uygulamasından sonra Cardano’nun yakın gelecekte DeFi işine gireceğine kesin gözle bakılıyor.

Kısaca Ethereum’a güçlü bir rakip geliyor. Hem de aile içerisinden. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’un ilk kurucuları arasında yer alıyor.

Kaynak

 

Ethereum’a iyi Ripple’a kötü haber!

 

Bugün kripto para piyasalarının genelinde düzeltme yaşanırken Ripple’ın XRP’si piyasanın genelinden ayrışarak değer kazanıyor. XRP, 60 cent’lik direnç seviyesini zorluyor. Aşağıda kripto para piyasalarındaki kuş bakışı görünümünü görüyoruz. Piyasalara hakim olan renk kırmızı.

ethereum haber ABD’li ünlü milyarder portföyünde ne kadar Ethereum tuttuğunu açıkladı!

Piyasada şartlar Ripple lehine gelişse de Ripple yatırımcılarını üzecek ve Ethereum yatırımcılarını sevindirecek bir haberimiz var!

Hatırlanacağı üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ı piyasaya kanuna aykırı biçimde menkul değer sunmak iddiasıyla mahkemeye verdi. Yani SEC, XRP’yi menkul değer olduğunu düşünüyor ve XRP’yi piyasaya sürmeden önce “neden benden izin almadın” diye soruyor.

Ripple ise XRP’nin menkul değer olmadığı konusunda mahkeme ve jüriyi ikna etmesi gerekiyor. Ripple, mahkemeden Ethereum ve Bitcoin hakkında dosyaların getirilmesini talep etti. Kısaca mahkeme heyetine “XRP; Ethereum ve Bitcoin gibi bir kripto para, menkul değil!” demeye getirdi.

Lütfen Bkz: Ethereum fiyat tahmini

Bazı eleştirmenler Ripple’ın mahkeme heyetinden Bitcoin ve Ethereum dosyalarını talep etmesini “ben yanarsam sen de yan” mantığı ile hareket etmek anlamına geldiğini ve ahlaki olmadığını ileri sürdüler.

Ancak SEC, mahkemenin Ethereum ve Bitcoin dosyalarını istemelerine gerek olmadığını belirtti ve düşüncelerini mahkeme heyeti ile paylaştı.

Ripple ve mahkeme arasında yaşananlar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun Ethereum ve Bitcoin hakkında ne düşündüğü ortaya çıkarmış oldu. Aslında “Bitcoin ve Ethereum’un ne olmadığı” konusunda düşüncelerini ortaya çıkardı. En azından şunu söyleyebiliriz: SEC’e göre Bitcoin ve Ethereum menkul değer değil!

Kaynak

 

Ethereum CEO’sunun Bitcoin meydan okuması hayalci mi?

Bitcoin yazının kaleme alındığı saatte toplam piyasanın %61.6’sına hakimken Ethereum piyasanın %11.8’sine hakim. Geriye kalan %26.6’lık dilim ise 4 binin üzerinde kripto para tarafından paylaşılıyor. Bitcoin hakimiyet oranı %50’lerin altına düşebilir mi? Ethereum veya başka bir kripto para radikal bir güncellemeye giderek Bitcoin’in tahtını sallayabilir mi?

Yukarıda dile getirdiğimiz sorulara Ethereum’un CEO’su Vitalik Buterin’den oldukça iddialı bir cevap geldi. Buterin, Ethereum’un Bitcoin’in hakimiyet oranını sarsacağını iddia etti. 3’üncü çeyrekte Ethereum ağında gerçekleşecek olan EIP-1559, Ethereum 2.0’a giden önemli bir aşama. EIP-1556 güncellemesi ile Ethereum yeni nesil blokchain hedefi konusunda önemli bir eşiği aşmış olacak.

EIP-1559 ile piyasa işlem gören yüklü miktarda Ethereum yok edilerek ciddi bir arz kısıdı baş gösterecek. Arz kısıdı ile birlikte talepte de artış yaşanırsa Ethereum fiyatlarında daha da bullish bir değişim yaşanabilir. Bu süreç Ethereum’un toplam piyasa içerisindeki payını arttırarak Bitcoin’in payını azaltabilir. En azından Ethereum CEO’su Vitalik Buterin bu şekilde ön görüyor.

Bitcoin ve Ethereum blockchain’leri hali hazırda PoW (iş yükü) adı verilen bir sistem üzerinde çalışıyor. PoW sistemi ise oldukça yüksek enerji sarfiyatına neden oluyor. Oysa PoS sistemi daha az maliyetle daha iyi bir blockchain alt yapısı öneriyor. Bir nevi PoS blockchain’in geleceği anlamına geliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Bir örnek vermek gerekirse Ethereum ve Bitcoin’i benzinli araçlara benzetebiliriz. Ama teknoloji, elektrikli araçlara doğru eviriliyor. Bu dönüşümü Bitcoin ve Ethereum zamanında gerçekleştiremez ise rekabet gücünü kaybedecektir. Blockchain’deki gelecek trend  yukarıda belirtildiği gibi PoS sistemi veya daha komplike sistemler. Kesinlikle PoW sistemi değil!

Ethereum, Cardano ve bir grup blockchain PoW sisteminin sürdürülebilir olmadığını şimdiden gördüler ve hazırlıklarını yapıyorlar. Ancak benze çalışmayı Bitcoin ekosisteminde göremiyoruz.

Vitalik Buterin belki de bu değişim ve dönüşüm trendini görerek Ethereum’un gelecekte Bitcoin’in hakimiyetini sarsacağını düşünüyor. Ancak Ethereum da bu dönüşümde pek de hızlı değil. Önceden açıklanan takvime bir türlü sadık kalamıyor. Ethereum 2.0 çalışmaları konusunda sürekli ertelemeler yaşanıyor.

Olsun yine de Ethereum gayret ediyor! Bitcoin’de tık yok!

Kaynak

 

 

 

Non-Fungible Tokens (NFT) nedir?

Türkçeye “Değiştirilemez Token” olarak çevriliyor. NFT’leri fiziksel anlamda koleksiyonların kripto para piyasalarındaki karşılığı şeklinde düşünebiliriz. Bitcoin ve Ethereum gibi normal kripto paraların aksine NFT’ler biricik olarak üretildi. NFT’ler sadece 1 veya çok sınırlı sayıda üretilerek arz kaynaklı değer yaratılmaya çalışılıyor.  

 

Etheruem uzun vadede ne olur?

 Ethereum yükseliş ipuçlarını, arz miktarının azalıp, talep miktarının arttığı bir ortamda zaten vermişti.

Güney Kore merkezli blockchain analist platformu CryptoQuant CEO‘su Ki-Young Ju, Mayıs 2020’den bu yana, kripto para borsalarında ETH rezervleri %20 oranında azalmış durumda dedi. Ju, ETH’lerin merkezsiz borsalara, stake kontratlarına ve şahsi cüzdanlara aktığını belirtti.

 

Ethereum, ETHUSD, ETHBTC, ETHUSDT, cryptocurrency

Ethereum’un piyasa için çok büyük bir önemi var. ETH altcoinlerin hamisi hükmünde. ETH yükselirse altcoin piyasası yeşile boyanır. Bitcoin yükselişi çoğu zaman altcoinleri ezerken ETH yükselişi tam tersi etki yapar. Bu yüzden ETH fiyatındaki artış piyasanın tam da aradığı şey!

 

Yukarıda görmüş olduğunuz öngörüye göre 2021 yılı kurumsal sermayenin ETH’yi keşfedeceği yıl olacak. Çünkü bu yapılar artık Bitcoin’i kabullendiler. Portföylerinde BTC’ye yer ayıran büyük yatırım firmaları bir sonraki seçenek olarak ETH’ye yönelecekler. Bu ise talep patlamasına yol açacak.

Canlı Ethereum grafiği – ETH dolar ve Türk Lirası

 

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD’li ünlü milyarder portföyünde ne kadar Ethereum tuttuğunu açıkladı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.