1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Buterin fitili ateşledi

Buterin fitili ateşledi

Buterin fitili ateşledi
0

Ethereum fiyatları piyasadaki anlış gelişmelerden etkileniyor. Ethereum gündem, haber ve son dakika gelişmeleri için bu haber sayfamıza göz atabilirsiniz. 


Buterin fitili ateşledi

Ethereum CEO’su Vitalik Buterin önemli bir tartışmanın fitilini ateşledi. Tartışmanın konusu Ethereum bir altcoin mi? Bilindiği üzere Bitcoin harici kripto paralar altcoin olarak tanımlanıyor. Yani piyasada bir Bitcoin var bir de diğerleri. Bu sınıflandırma Ethereum’un CEO’su Vitalik Buterin’i sinirlendirmiş olacak ki aşağıdaki tweet’i paylaştı.

Vitalik Buterin, yukarıdaki tweet’te ilginç bir benzetmede bulunuyor. Ethereum’u altcoin olarak sınıflandırmanın “Lamborghini’yi at arabasına benzetmek” ile aynı görüyor.

koinmedya_brave

Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin toplam piyasanın yaklaşık %61’ine Ethereum ise %12’sine sahip. Buterin açıklamasında kısmen haklı olabilir çünkü Ethereum sadece kendisini temsil etmiyor. DeFi tokenları, stabil coinler ve ERC 20 tokenları gibi birçok proje Ethereum sayesinde hayat buldu. Hali hazırda Ethereum ağında birçok dApps (blockchain tabanlı uygulamalar) ve akıllı sözleşmeler işlem görüyor.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum ağının yukarıda gördüğü işlev nedeniyle Ethereum blockchain ağı “küresel ağ” olarak adlandırılmasına neden oluyor. Eğer Ethereum, 2.0 güncellemesini tamamlarsa saniyede 100,000 işlem yapabilecek hale gelecek. Bu hıza ulaşan Ethereum daha fazla projeye ev sahipliği yapabilecek.

Mythos Capital’ın kurucusu Ryan Sean Adams, Buterin’in açıklamalarına destek veriyor. Adams: 2015 yılında değil 2020 yılındayız. Adams’a göre kripto paraları sadece Bitcoin’den ibaret görmek çağın gerisinde kalmak anlamına geliyor.

Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu yöneticisi Heath Tabert, geçtiğimiz günlerde Ethereum hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Tabert’e göre Bitcoin bir email ise Ethereum internet.

Kaynak

İşte Ethereum’u terk ettiren yeni proje!

Ethereum blockchain’i DeFi’ler gibi birçok akıllı sözleşmeye ev sahipliği yapıyor. Ayrıca birçok altcoin, Ethereum’un ev sahipliği sayesinde piyasaya girdi. Sonrasında işi öğrendiler ve kendi blockchain’lerini kurdular. Bu şekilde kendini geliştiren projelere Tron’u örnek verebiliriz.

Ethereum ağının birçok projeye ev sahipliği yapması, ETH talebini arttırıyor ayrıca ETH işletim ücretlerini arttırarak madencilere ek bir gelir sağlıyor. Ancak bu süreç sürdürülebilir değil! Zira Ethereum işletim ücretlerinin artış göstermesi akıllı sözleşmelerin ve Ethereum ağında işlem gören tokenların sabit maliyetlerini arttırıyor. Bu nedenle hızlı ve ölçeklendirilebilir yeni blockchain’ler Ethereum’a rakip olabilir.

EOS ve Cardano gibi projelerin geçmişte Ethereum’a rakip olabileceği ileri sürüldü. Hatta EOS, dApps (blockchain tabanlı uygulamalar) endüstrisinde önemli uygulamalarla piyasada boy gösterdi ancak bir süre sonra popülerliğini yitirdi.

Lütfen Bkz: Ethereum fiyat tahmini 2020 – 2025

Son dönemde kripto para piyasalarına oldukça hızlı giriş yapan bir proje var ki kısa sürede kendisini CoinMarkerCap sıralamasında ilk 10’da gördük. Piyasaya sürülmesinin ardından bu proje Coinbase ve Binance gibi borsalarda listelenmeye başladı. Oysa Ripple’ın XRP’sinin Coinbase’de listelenmesi oldukça vakit almıştı.

Son günlerde Ethereum ve Bitcoin geliştiricileri ve yazılımcıları evlerini terk ederek yeni bir adreste toplanmaya başladılar. Ethereum’u terk edenlerin buluştuğu adres Polkadot. Şimdilik Ethereum yazılımcıları kendine çeken Polkadot, zamanla Ethereum yatırımcılarını da çeker mi? Bu sorunun cevabını zamanla göreceğiz.

Polkadot’un Ethereum ve Bitcoin blockchain’inden temel farkı yazılımcılara dApss ve akıllı sözleşmelerin ötesinde kendi blockchain’lerini de yaratma imkanı tanıması. Bu durum Polkadot ağını yazılımcılar arasında oldukça popüler kıldı.

Polkadot’un DOT isimli kripto parası 20 Ağustos 2020’den beri CoinMarketCap’te sıralanıyor. DOT, 3.47 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile 8’inci büyük kripto para. Aşağıdaki grafikte DOT fiyatlarındaki değişimi görüyoruz.

ethereum Buterin fitili ateşledi

Kaynak

Ethereum yatırımcılarını tedirgin eden gelişme!

Son 24 saat içerisinde Ethereum eko sisteminde önemli değişimler yaşanıyor. Yaşanan değişimler acaba şiddetli bir fırtına mı yaklaşıyor sorusunu sorduran cinsten. Son 24 saat içerisinde kripto para borsalarındaki Ethereum miktarı %36.5’lik artış göstererek 539 binden 735 bine çıktı. Söz konusu bilgiyi ünlü araştırma şirketi Glassnode, en son paylaştığı tweet ile takipçilerine duyurdu. Aşağıda Glassnode tarafından yapılan açıklamayı görüyoruz. ethereum Buterin fitili ateşlediEthereum’larını hodl eden yatırımcılar ya fiziksel cüzdanlarda ya da DeFi gibi platformlarda tutmayı tercih ediyor. Bu nedenle borsalardaki bakiyenin artması, Ethereum yatırımcılarını tedirgin ediyor. Zira satış maksatlı bir transfer işlemi olabilir.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

ETH/USD paritesi son günlerde dışsal gelişmeler karşısında oldukça dalgalı seyretmeye başladı. BitMex borsası yöneticinin tutuklanması ve ardından Okex borsasına yapılan operasyon Ethereum boğalarının 400 dolarlık hedefine engel koydu. Bu gelişmelerin üzerin borsalara kaydırılan Ethereum bakiyesinin artması Ether yatırımcılarını doğal olarak tedirgin ediyor. Bu hareketliliğin ardından stop loss işlemlerini kullanmakta yarar var. Borsalardaki artan Ethereum bakiyelerinin sebebi olarak bazı analistler şu açıklamada bulundu:

DeFi’lerde sözleşmesi biten yatırımcılar, Ethereum’larını borsalara kaydırılıyor

Ancak DeFiPulse verilerine göz attığımızda şimdilik DeFi’lerdeki Ethereum bakiyesinde göze çarpan bir değişim göremiyoruz. ethereum Buterin fitili ateşlediKaynak

Yatırımcılar Ethereum’larını bekletiyor mu yoksa satıyor mu?

Kripto para yatırımcıları dijital varlıklarının gelecekte değer kazanacağını düşünüyorsa uzun vadeli pozisyon alıp bekliyorlar. Bu şekilde yatırım stratejisi sergileyenlere kripto para literatüründe “hodlers” deniyor. Hodl terimi İngilizce “Hold” yani “tutmak” anlamına gelen kelimenin son iki harfinin yer değiştirilmesi ile geliştirildi. Hodl yaparak kazanan birçok yatırımcı var ancak bu durumun tersi de olabilir. Bitcoin 2012 yılında sadece 5 dolar civarında işlem görüyordu. Bitcoin’leri bu tarihten itibaren hodl edenler, ciddi para kazandılar. Günümüze gelecek olursak Chainlink yıl başında 1.80 dolar civarında işlem görüyordu. Yazının kaleme alındığı saatte ise 10 doların üstünde işlem görüyor. 2020’nin ilk gününden beri Link hodl eden yatırımcılar da kârda.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ethereum yatırımcıların pozisyonunu merak ediyorsanız GlassNode isimli araştırma şirketinin çalışması bu soruya cevap veriyor. Ethereum’ların yaklaşık %60’ı 12 aydır hiçbir yere hareket etmedi. Yani 12 aydır Ethereum yatırımcılarının büyük çoğunluğu kripto paralarını “hodl” ediyor.

https://twitter.com/sassal0x/status/1316345694597259264

12 ay önce bugün Ethereum, 175 dolardan işlem görüyordu. Yazının kaleme alındığı saatte ise 380 dolar civarında işlem görüyor. ethereum Buterin fitili ateşledi Özellikle Ethereum 2.0 güncellemesinin etkisi ile Ether yatırımcıları, Ethereum fiyatlarının daha da artacağını tahmin ediyor. Ethereum 2.0’de ETH madencilerinin madenciliğe devam etmeleri için sisteme node başına 32 ETH stake etmeleri gerekiyor. Bu sayede milyonlarca ETH, piyasadan çekilecek. Bu sürecin ETH/USD paritesi üzerinde olumlu etki doğurması bekleniyor. Kaynak

DeFi’ler Ethereum fiyatlarını neden olumlu etkiliyor?

1 Haziran 2020’de DeFi platformlarında kilitli tutulan fon miktarı sadece 1 milyar dolar civarındaydı. Aynı tarihte Ethereum 240 dolar bandında işlem görüyordu. DeFi platformları, Haziran ayından sonra kripto para piyasalarına tabiri caizse tam bir çıkartma yaptı. DeFi’lerde kilitli tutulan fon miktarı 10-11 kat artış göstererek 10 milyar doları aştı. DeFi platformlarına yönelik ilginin ardından ETH/USD paritesi de değer kazanmaya başladı ve 2 Eylül’de 490 doları görerek son 2 yılın rekoruna imza attı. Sonuç olarak DeFi’lerle beraber Ethereum fiyatları da değer kazanıyor. ethereum Buterin fitili ateşledi

Bilindiği üzere DeFi platformlarının büyük çoğunluğu Ethereum blockchain’inde işlem görüyor. DeFi’lerin Ethereum için iki öne sonucu var:

  • DeFi’ler sayesinde Ethereum blockchain işletim ücretleri artıyor. Bu sayede Ethereum madencilerinin gelirleri artış gösteriyor.
  • DeFi platformları staking için fonların büyük kısmını Ethereum üzerinden kabul ediyor. Bu sayede piyasada işlem gören hatırı sayılır miktarda Ethereum, DeFi platformlarına depozito edilerek kilitli kalıyor. Ethereum daha kıt hale geliyor.

Sadece UniSwap DeFi platformuna yatırılan Ethereum miktarı 3.5 milyon ETH’ye ulaştı. DeFi platformlarında kilitli tutulan toplam Ethereum miktarı ise 8.5 milyon adet (3.23 milyar dolar). 8.5 milyon Ethereum piyasadan çekilerek DeFi platformlarına kilitlendi.

Lütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

8.5 milyon adet Ethereum piyasada işlem gören tüm Ethereum’ların yaklaşık %8’ine denk geliyor. Bu oran ise Ethereum’un yıllık enflasyon oranının oldukça üstünde. Yıllık Ethereum arzı %2-3 oranında artış gösteriyor. DeFi’lerin piyasadan topladığı Ethereum miktarı ise %8. Bu oranların etkisi ile Haziran ayından sonra ETH/USD paritesi prim yapıyor. İlerleyen süreçte DeFi’ler daha yüksek performans sergilerse ETH/USD paritesinin daha da değer kazanacağını bekleyebiliriz. Tabi ki bu durumunda tersi de olası. Kaynak

Ethereum fiyatlarını DeFi gibi coşturabilecek yeni platform hangisi?

Bilindiği üzere Ethereum blockchain’i birçok dapps ve akıllı sözleşmeye ev sahipliği yapıyor. DeFi platformları yani merkeziyetsiz finans platformları özünde blockchain tabanlı bir uygulama (dApps). Ethereum blockchain’inde işlem gören şans oyunları, finans ve bankacılık uygulamaları, eğlence, oyun ve birçok alanda üretilmiş dApps’ler mevcut. Ethereum blockchain’inin ev sahiplerinden birisi de Non-fungible Token (NFT)’lar. NFT işlem hacmi son günlerde hissedilir bir varlık göstermeye başladı. Ethereum blockchain’inde işlem göre top 5 NFT’nin işlem hacmi günlük 1 milyon dolara ulaştı. DeFi’lerinde bu seviyeden başlayarak bir rüzgar oluşturduğunu belirtmekte yarar var.

Nedir bu Non-Fungible Token (NFT)’ler

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralardan farklı olarak piyasaya sürülen her bir NTF’nin bir kimliği ve karakteri var. Bu konuyu bir örnek üzerinden açıklayalım. Türkiye’de işlem gören en yüksek meblağlı banknot 200TL. Sahip olduğunuz 200 TL’yi başka bir 200TL’lik banknot ile değiştirmenizin hiçbir farklılığı yok. Çünkü piyasadaki her 200TL birbirinin aynı ve aynı değere sahip. Oysa NFT’ler hepsi özel bir varlık üzerinden çıkarılıyor ve her Non-Fungible Token nevi şahsına münhasır. Bir koleksiyon, emlake dayalı varlık ya da sanat eseri üzerine çıkarılan NFT’ler, bu reel varlıkların likiditesini arttırıyor ve ticaretini kolaylaştırıyor. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen en ilginç NFT, ünlü NBA oyuncusu Spencer Dinwiddie’nin sözleşmesinin tokenize edilmesi oldu. Aşağıdaki grafikte NFT’leri işlem hacmi ve tacir sayısındaki değişimi birlikte görüyoruz. ethereum Buterin fitili ateşlediKaynak

 

Lighting Network nedir?

Lighting Network (Yıldırım Ağı) blockchain tabanlı, bir ödeme işlemcisidir. Peer-to peer sistemiyle, ödeme kanalları üzerinden, mikro ödemeler gerçekleştirir.

Non-Fungible Token (NFT) nedir?

Türkçeye Değiştirilemez Token olarak çevrilebilir. NFT’ler, Bitcoin gibi blockchain üzerinde işlem görüyorlar. Eşsiz ve biricik bir ürünü temsil ederler. NFT’ler, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar gibi birebir değişim aracı olarak kullanılmazlar.  
Etiketler: