1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Ethereum 2020 rekoru geldi!

Ethereum 2020 rekoru geldi!

Ethereum 2020 rekoru geldi!
0

1 Aralık 2020’de ETH 2.0 modeline geçmeyi planlayan Ethereum’dan yeni bir rekor geldi. ETH o metrikte tüm zamanların en yüksek sayısına ulaştı!

Etherum 2020 rekoru geldi!

Ethereum fiyatı bugün 2018 yılından beri en yüksek fiyatına ulaştı. Ancak ETH ağı, bu fiyat artışının yanı sıra çok daha popüler bir metrikte zirve yaptı.

İlgili haber: Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 hakkında sıkça sorulan sorular

koinmedya_brave

Glassnode’dan alınan verilere göre, ETH ağı bu yıl ,2015’deki lansmanından bu yana diğer tüm yıllara göre daha fazla Ethereum adresi düzenledi.

ethereum Ethereum 2020 rekoru geldi!

2020 yılında Ethereum ağına, içerisinde para tutan 14,820,771 yeni hesap dahil oldu. Böylelikle 2019 yılına kadar 34 milyon olan ETH cüzdan sayısı, 2020 yılında 49,6 milyona ulaşarak, insanların Ethereum’a ne derece ilgi gösterdiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu hem ETH cüzdan sayısı hem de ETH cüzdan sayısı artış oranı bakımından Ethereum için tam anlamıyla bir rekor oldu.

Yıllara göre ETH adresi artış tablosu

ethereum Ethereum 2020 rekoru geldi!

Böylelikle Ethereum, sıfır olmayan bakiyeye sahip cüzdan sayısı bakımından Bitcoin ile arayı oldukça açtı. ETH Mayıs 2019’da aktif cüzdan sayısı bakımından Bitcoin’i geride bırakmıştı. An itibariyle 49,6 milyon ETH cüzdan adresi bulurken, Bitcoin’e baktığımızda cüzdan adresi sayısı 32,5 milyon olarak karşımıza çıkıyor.

ethereum Ethereum 2020 rekoru geldi!

Tabi ki, her bir ETH adresinin ayrı bir kullanıcıya karşılık gelmediği unutulmamalıdır. ETH adresleri oluşturmak çok kolaydır ve hiçbir kimlik gerektirmez. Ancak bu, önceki yıllara göre çok daha fazla insanın Ethereum kullandığını gösteren bir metric olarak kullanılabilir.

Kripto paraların akın akın pump yaptığı bu dönemde, gösterilen onca ilgiye rağmen henüz ETH’den beklenen patlama gelmedi. Ancak öyle görülüyor ki fitil ateşlendi.

Canlı Ethereum grafiği – ETH, Dolar ve Türk Lirası

Ethereum Bitcoin’den neden geri kaldı?

Herkes Bitcoin ve Ethereum’a farklı yaklaşıyor. Kripto piyasasını iyi bilmeyenler için BTC ve ETH farklı kripto paralar. Kripto işinde olanlar için ise biri para birimi diğeri ise kullanım ağırlıklı bir kripto. Bu kripto paralara nasıl bakarsanız bakın değişmeyen bir şey var. Bitcoin ve Ethereum dünyanın en büyük iki kripto parası. Tüm coin piyasasının toplam değerinin yüzde 75’i bu ikisine ait.

Bitcoin ve Ethereum’un farklı kullanım alanları var. Bu yıl da bunu bir kez daha gördük. Bu iki kripto para ayrışırken, aynı zamandan kendi yollarını ve en ideal müşteri ve yatırımcılarını da buldular. Bu kripto paraların “müşteri” kitlesinin farklı olması sadece kendilerine has kullanım alanlarını etkilemiyor. Aynı zamanda fiyat üzerinde de etkiye sahip.

İlk önce Ethereum’un yerel coinine bakalım: Ether ya da kısaca ETH. Blockchain analiz şirketi Chainalysis’in verilerine göre 2017 ile 2018 yıllarında fiattan kripto borsalara ETH akışı pozitif. Bundan dolayı ETH de 1,300 dolarla zirve görmüştü. Ardından ise düşüş gelmişti. ICO balonunun patlaması ile.

Rapora göre ETH’den fon çıkışı Nisan 2020’ye kadar devam etti. Bu yıl belirtilen ay dengelendi ve artından da fiyat artışı başladı. Burada bir fark var. Bu sefer ETH akışı merkezi borsalar yerine daha çok DeFi’ye akmaya başladı.

Ethereum Bitcoin'den neden geri kaldı?

Fiattan kripto borsalara ETH akışı ve ETH fiyatı – Kaynak: Chainalysis

Şimdi de Bitcoin’e bakalım. Burada da fiat borsalardan kripto borsalarına bir akış söz konusu. Fiattan BTC’ye akış devam ederken, BTC ile altcoin ticareti daha az olarak görünüyor. Bu da yatırımcıların ellerindeki dolar, Euro ve diğer ulusal paralar ile BTC alması tercih ettiğini gösteriyor.

Chainalysis raporu, BTC ve ETH için şunları söylüyor: “Bu veriler şunu doğruluyor. Bitcoin ve Ethereum fiyatlarına yön veren farklı kullanım alanları ve farklı piyasalar var. Şimdi her ne kadar ikisinin de fiyatı yükselse de, yatırımcılar bu kripto paralar arasında eskisi gibi bir korelasyon beklememeli.”

Her ne kadar piyasalar boğa koşusuna girse de BTC ve ETH fiyatları rallileri aynı değil. Bitcoin rekor zirveler görürken, Ethereum iki yılın zirvesinde ama yine de 1,300 dolarlık ATH değerinden hala geride.

Kaynak

Ethereum 2.0’a Arap dopingi!

Ethereum 2.0 lansmanı yaklaştıkça, ETH yatırımcılarının sayısı da aynı oranda artmaya başladı. Ethereum 2.0’a bir destekte Dubaili şirketten geldi.

Ethereum 2.0 konusu son günlerde kripto para sektörünün oldukça meşgul etmeye başladı. Özellikle Ethereum topluluğundan Evan Van Ness’in, ETH 2.0’ın 1 Aralık’ta hazır olabileceğini belirtmesi, ETH kazanını iyice kaynattı.

Yaklaşan lansman paranın kokusunu alan şirketleri de harekete geçirdi. Son günlerde pek çok yatırım şirketi fonlarını Ethereum’dan yana kullandı.

Bu şirketlerden sonuncusu da Dubai merkezli yatırım şirketi IBC oldu. Şirket Ethereum 2.0 lansmanı öncesi ETH’ye 10 milyon dolar yatırım yapacağını belirtti.

Firma, girişim için Kanada merkezli stake hizmeti veren CanETH ile ortaklık kurdu . Yapılan ortaklığa göre IBC 21.984 adet ETH ile, Ethereum doğrulayıcıları arasına katılacak.

IBC yönetim kurulu başkanı Khurram Shroff, kurulan ortaklığın ardından açıklamalarda bulundu:

”Ethereum 2.0’ın bir parçası olduğumuz için çok heyecanlıyız. Yapmış olduğumuz yatırım Ethereum 2.0 ağına olan güvenimizi göstermektedir.”

ethereum Ethereum 2020 rekoru geldi!
Khurram Shroff

Son günlerde her ne kadar pek çok şirket ETH 2.0’a yatırım yapsa da, Ethereum 2.0 olan ilgi hala yeterli seviyede değil. Öyle ki Ethereum 2.0 modelinin 1 Aralık’ta başlatılabilmesi için ağa 524 bin 268 adet ETH’nin depozitlenmesi gerekiyor. Ancak hali hazırda bu sayı an itibariyle 101 bin 516 olarak gözüküyor. Anlık Ethereum 2.0 depozit rakamları için BKNZ.

Ethereum’da son iki yıldır görülmemiş oranlar!

 

Bitcoin 16,000 doların üstünde Ethereum ise 450 doların üstünde tutunmaya devam ediyor. Bitcoin’deki değer artışında küresel piyasalarda Korona Salgını nedeniyle devam eden belirsizlikler etkili oluyor. Ekonomik belirsizlikler, arzı kısıtlı olan Bitcoin’in lehine bir ortam oluşturuyor.

Avrupa ve Amerika merkezli salgın verileri tekrardan tarihi rekor seviyesine çıktı. Ülkeler tekrardan kapanma kararı veriyor. Korona Salgınında geçtiğimiz bahar aylarında gözlenen rakamlar tekrardan kendisini gösteriyor. Aşağıdaki grafikte dünya geneli 14.11.2020 tarihli Korona Salgını verilerini görüyoruz.

ethereum Ethereum 2020 rekoru geldi!

Dün tüm dünya geneli 575 bin pozitif vaka tespit edildi. Sadece ABD’de tespit edilen pozitif vaka sayısı 157 binin üzerinde. Korona Aşısı çalışmaları konusunda olumlu haberler gelse de Korona Salgını istatistikleri, küresel piyasalarda ve ekonomide belirsizlikleri arttırıyor. ABD Başkanlık seçimleri sonrası yaşanan ara süreç de belirsizliği besliyor. Zira yeni Başkan Biden, Başkanlık Koltuğuna ancak Ocak 2020’de oturabilecek. Bu süreçte ABD yönetimi salgın ile mücadele için radikal kararlar alamayacak.

Geçmiş verilerden hareketle Ethereum fiyatları ile Bitcoin fiyatları arasında pozitif bir korelasyon gözleniyor. Bitcoin’in kırdığı rekor, kripto para piyasalarına fon akışına neden oluyor. Piyasaya giren sıcak paradan Ethereum da payına düşeni alıyor. ETH/USD paritesi 450 doların üstünde tutunuyor.

Ethereum fiyatlarını olumlu etkileyen diğer faktörler; DeFi platformları ve Ethereum 2.0 çalışmaları. DeFi platformlarına stake edilen ETH miktarı 9 milyon civarında. Ethereum 2.0 çalışmalarının etkisi ile de stake edilen Ethereum miktarı artış trendinde. Staking sayesinde piyasadan ciddi miktarda Ethereum çekiliyor. Bu sürecin etkisi kripto para borsalarındaki Ethereum mevduatlarında gözleniyor.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 rehberi: Ethereum 2.0 nedir, ETH fiyatını nasıl etkiler?

Kripto para borsalarında Ethereum mevduat oranları son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi. Santiment tarafından hazırlanan raporu aşağıda görüyoruz.

ethereum Ethereum 2020 rekoru geldi!

Ethereum’da gözlenen arz kısıdı olası bir talep artışının etkisi ile ETH/USD paritesinde ciddi değer artışlarına işaret ediyor. Eğer piyasa koşullarında önemli değişimler gözlenmezse ETH/USD paritesi kısa sürede 500 doları test edebilir.

Kaynak

Etiketler: