BTC : 82568 ₺ ETH : 2934 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.5 ₺ USDT : 7.563 ₺ XLM : 0.6015 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dikkat! Kripto borsa hack vakalarında artış var

Dikkat! Kripto borsa hack vakalarında artış var

Dikkat! Kripto borsa hack vakalarında artış var
0

Dikkat! Kripto borsa hack vakalarında artış var. Chainalysis, yayınladığı 2020 kripto suç raporuyla, kripto para hack olaylarının son yıllarda ne derece arttığını gözler önüne serdi.


Dikkat! Kripto borsa hack olaylarında yükseliş var

 

Bilgisayar terminolojisinde kullandığımız hack terimi, bundan tam 35 yıl önce yani 1985’de, Sir Tim-Berners Lee’nin interneti keşfiyle hayatımıza girdi. Teknoloji ilerledikçe ve yeni projeler geliştikçe hackerlar da kendilerini geliştirerek insanların haklarını gasp etmenin farklı yollarını buldu. Ne yazık ki kripto para sektörü de hackerların hedefi olmaktan kurtulamadı.

Her ne kadar Blockchain ağı kendi içinde son derece güvenli bir mekanizmaya sahip olsa da gerek kullanım hataları gerekse kripto para borsalarındaki güvenlik açıkları sebebiyle, kripto para sektörü hakkında pek çok hack saldırısı haberi duyuyoruz.

koinmedya_brave

İlgili haber: Ünlü Türk kripto borsası Bayebit hacklendi ve kapandı

Blockchain analiz şirketi Chainalysis, 2020 kripto suç raporunun ilk özetini yayınladı. Raporda en dikkat çekici nokta, borsalara karşı düzenlene hack saldırılarının her geçen yıl artış göstermesi.

Kripto borsa hack

Grafikten de görebileceğiniz gibi kripto para borsalarında, 2018’de 6 hack saldırı yaşanırken bu sayı 2019’da 11’e çıkıyor. Bununla tezat oluşturan nokta ise, 2018’deki hack saldırılarında borsalardan 875 milyon dolarlık kripto para çalınırken bu rakamın 2019’da 282 milyon dolara düşmesi. Yani hack saldırıları artmış olsa da çalınan miktarda önemli bir azalış yaşanıyor. Bunda tabi ki kripto para borsalarının güvenlik protokollerine ekledikleri erken uyarı sistemlerinin ve sıcak cüzdanlarda tutulan kripto para miktarındaki azalmanın da önemli etkisi var.

2019 yılındaki en büyük saldırıya baktığımızda mart ayında Coinbene borsasının sıcak cüzdanlarında yaşanan 105 milyon dolarlık vurgun karşımıza çıkıyor. Borsa ilk başlarda imajını koruyabilmek için bu iddiayı reddettiyse de, daha sonra olanları kabul etmek zorunda kaldı.

İlgili haber: Bitcoin borsalarını vuran tarihin en büyük 9 hack saldırısı!

2018’de ise soyguncular Coincheck’ten tek seferde tam tamına 534 milyon dolarlık kripto para çalarak, kripto para tarihinin en büyük hırsızlığına imza attı.

Niçin kripto borsa hack vakaları yaşanıyor?

Hack saldırıların en önemli sebepleri arasında kripto para borsalarındaki güvenlik açıkları gösterilse de kullanıcı hataları da bunda oldukça etkilidir. Özellikle kim tarafından üretildiği belli olmayan trade botlarının kullanılması kripto para varlıklarını ciddi bir tehlikeye sokuyor. Bununla birlikte ülkemizde ve dünyada yaygın olarak kullanıla crack’leme yöntemi yani 3. Kişilerce hazırlanmış yazılımlar sayesinde bir uygulamanın tam sürümünün ücretsiz bir şekilde kullanıma açılması, yaşanan hack saldırılarının da önünü açıyor. Şunu sakın unutmayın kimse boşu boşuna zaman harcayıp sizin bir yazılımı ücretsiz kullanabilmeniz için uğraşmaz. Crack dosyaları, içinde mutlaka size söylenmeyen ve başka amaçlar için oraya yerleştirilmiş kodlar barındırır.

Kripto borsa hack

Özellikle Windows ve android işletim sistemleri insanlara daha fazla özgürlük alanı bıraktığından bu tip vakalar için çok daha elverişlidir. Eğer elinizin altında jail break etmediğiniz İOS işletim sistemini kullanan cihazlarınız var ise, kripto para işlemlerinizi bu cihazlardan yapmanızı tavsiye ederiz.

Kripto para sektöründen son dakika haberler ve çarpıcı değerlendirmeler için bizleri takip etmeye devam edin. Sağlıcakla kalın.

Etiketler: