BTC : 83304 ₺ ETH : 2900 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 366.6 ₺ USDT : 7.604 ₺ XLM : 0.5958 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin işlem ücretinde keskin düşüş

Bitcoin işlem ücretinde keskin düşüş

Bitcoin işlem ücretinde keskin düşüş
0

Bitcoin işlem ücreti halving sonrası düşüş yaşıyor. BTC blok ödülü yarılamasına yakın işlem ücretleri zirve yapmıştı.


Bitcoin işlem ücretinde halving sonrası keskin düşüş

Bitcoin’in ortalama işlem ücretleri 28 Nisan’dan sonraki en düşük seviyesini gördü. Bitinfocharts’ın verilerine göre, şu an Bitcoin işlemi yapmanın ortalama maliyeti 1.083 dolar.

Ancak iki haftadan kısa süre önce, 20 Mayıs’ta Bitcoin göndermenin ortalama maliyeti 6.647 dolardı. Bu son iki yılın en yüksek ortalama işlem ücretiydi. Temmuz 2018’den bu yana bu kadar yüksek olmamıştı.

Bu veriler şunu gösteriyor. 20 Mayıs’tan bu yana ortalama Bitcoin işlem ücreti yüzde 83.7 düştü.

koinmedya_brave

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) Teknik Analizi: BTC dolar paritesi ve canlı fiyat grafiği

Bitcoin işlem ücreti halving sonrası düşüş yaşıyor. BTC blok ödülü yarılamasına yakın işlem ücretleri zirve yapmıştı.

Mayıs’ın sonuna doğru Bitcoin işlem ücretlerinin artması 11 Mayıs’ta gerçekleşen Bitcoin halving olayının etkisi ile ilgiliydi. Halving ile madencilerin blok ödülleri yarı yarıya azaldı. Yani madenciler eskisi kadar çalışırken, iki kat daha az BTC alıyor. Ya da eskisi kadar BTC ödülü almak için iki kat fazla çalışmaları gerek.

İlgili – Bitcoin madenciliği rehberi: Bitcoin nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Halving heyecanının getirdiği Bitcoin’e artan talep, işlem ücretlerinde de artışa sebep olmuştu. Bundan dolayı işlem ücretlerinin tavan yaptığını gördük.

Ancak şimdi yeni ve daha güçlü madenciler iş başı yaptı. Bunu Bitcoin ağının son birkaç günde hash gücündeki artışta görüyoruz. Yani işlemleri gözden geçirmek için ağda yeterince madenci var. Sonuçta da işlem ücretleri düşüyor.

20 Mayıs ile kıyaslandığında işlem ücretleri yüzde 80 ucuzladı. Yine de mevcut Bitcoin işlem ücreti yılın başından bu yana olan değerinden hala yüksek. 1 Ocak’ta ortalama BTC işlemi yapma ücreti 0.287 dolardı.

Yani 1 Ocak ile kıyaslandığında, bugün keskin düşüş dediğimiz Bitcoin işlem ücreti yüzde 277 yükseliş görünüyor. Ama mevcut düşüş trendi devam ederse, işlem ücretlerinin yılın başındaki değerlerine dönüşünü görebiliriz.

Aslında işlem ücretleri iki hafta önce zirve yapmadan önce 12 Nisan’da ortala 0.39 dolar civarındaydı.

Kaynak

Etiketler: