BTC : 63600 ₺ ETH : 1653 ₺ XRP : 1.367 ₺ LTC : 300.6 ₺ USDT : 6.888 ₺ XLM : 0.6231 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin güvenilir liman olmaya başladı

Bitcoin güvenilir liman olmaya başladı

Bitcoin güvenilir liman olmaya başladı
0
huobi_koinmedya

Bitcoin güvenilir liman olarak görülmeye başlandı. Popüler yatırımcılar Bitcoin ve altın arasındaki fiyat benzerliklerine dikkat çekerek, BTC’nin de artık ekonomik sıkıntı dönemlerinde sığınılacak güvenli bir varlık olarak görülmeye başlandığını vurguluyor.


Bitcoin güvenilir liman olarak görülen varlıklar arasında

ABD ve Çin arasındaki ticari gerginlik geçen ay arttıkça zaten hassas olan global ekonomik ortama daha fazla baskı getirdi. Böyle bir ortamda da hem Bitcoin hem de altın yükselmeye başladı.

Tabii bu durum sadece Bitcoin ve altın için geçerli değil. Ayrıca güveli liman olarak görülen diğer varlıklar da yatırımcıların yöneldiği alanlar oldu. Bunların arasında istikrarlılıkları ile bilinen İsviçre Frangı veya Japon Yeni başı çekiyorlar. Bu durumu göze alan önde gelen bir yatırımcı, Bitcoin’in de özellikle ekonomik çalkantı dönemlerinde güvenli liman olarak görülen varlıklar arasına katıldığının bir göstergesi olduğunu iddia etti.

koinmedya_brave

İlgili: Rapor: Bitcoin piyasasındaki kurumsal sermaye miktarı son 12 ayda 3 katına çıktı

Ekonomik büyüme dönemlerinde yatırımcılar yüksek riskli hisse senetleri ve diğer gelişmekte olan piyasalara yöneliyorlar. Ancak tam tersi yaşandığında ve global ekonomi gerilemeye başladığında yatırımcılar altın, Japon Yeni ya da İsviçre Frangı gibi istikrarları ile bilinen varlıkları tercih etmeye başlıyorlar.

Önde gelen bir yatırımcı olan Ari Paul’a göre Bitcoin de şimdi “kademeli olarak ana finansal söyleme girmeye” başladı. Ona göre ana akımdan daha fazla yatırımcı geleneksel finansal piyasadan Bitcoin’in kendine has özelliklerini fark etmeye başladı. Bununla da Bitcoin’e şimdiye kadar görülmedik biçimde güvenli bir yatırım aracı olarak bakılmaya başlandığını ifade ediyor.

İlgili: Dünya üzerindeki Bitcoin ATM sayısı 5,000’in üzerine çıktı

koinmedya_brave

İlgili: Bitcoin fiyatı yükselirken altın da ona eşlik ediyor

Bütün bunların delilleri fiyat grafiklerinde bulunuyor. Bu güvenli liman olarak görülen varlıklarının her biri kendi aralarında korelasyon sergiliyor. Buna rağmen böyle bir şeyin olmadığını iddia edenler de yok değil. Yakın bir zamanda Peter Schiff, Bitcoin’in koşusunu kaybedenlerin koşusu olarak adlandırmıştı. Ancak buna rağmen altın ve Bitcoin’in yükselişindeki benzerlikler dikkat çekici ölçüdedir.

Kaynak

Etiketler: