BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin ile geleneksel finansal piyasalar arasında korelasyon var mı?
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

Bitcoin ile geleneksel finansal piyasalar arasında korelasyon var mı?

Bitcoin ile geleneksel finansal piyasalar arasında korelasyon var mı?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin ile geleneksel finansal piyasalar arasında bir korelasyonun olmadığına inanılıyordu. Bu nedenle bazı yatırımcılar portföy oluşumunda Bitcoin gibi dijital varlıklara da ver verilmesini tavsiye ediyordu.


Bitcoin ile geleneksel finansal piyasalar arasında korelasyon var mı?

Geçtiğimiz dönemde finansal piyasaları ve reel ekonomiyi olumsuz etkileyen gelişmelerin ardından Bitcoin’in değerlendiğine şahit olduk. Örneğin 2019 yılında ABD-Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının ardından Bitcoin ve kripto paraların değerinde artış gözlendi. Yine benzer şekilde 2019 yılında FED ve Avrupa Merkez Bankasının faiz indirimlerinin ardından da Bitcoin değerlenme devam etti.

Lütfen Bkz: Bitcoin sert düşüşten sonra toparlanabilir mi?

2020 yılının ilk günlerinde dünya gündemini şoka sokan bir gelişme yaşandı: ABD’li kuvvetler İran’ın üst düzey askeri personeline suikast düzenledi ve 3’üncü dünya savaşı söylentileri ayyuka çıktı. Bu dönemde de Bitcoin değer kazanırken küresel finansal piyasalarda ciddi kriz yaşandı.

Korona Virüsü Salgınının ardından oluşan panik havasının etkisi ile küresel piyasalarda kriz yaşanıyor. Güncel istatistiklere göre dünya geneli yaklaşık 150 bin kişide virüs tespit edildi. Virüs etkisi ile yaklaşık 5,500 kişi hayatını kaybetti. Kriz etkisi ile reel üretimde ciddi düşüşler yaşanıyor. Otel rezervasyonları iptal ediliyor, ticari hava trafiği durmak üzere ve dış ticaret verilerinde ciddi düşüşler var. Reel ekonomideki gelişmeler küresel finansal piyasalarda da olumsuz yönde etkilerini gösteriyor. FTSE, S&P500, Dow Jones, Nasdaq vb. endekslerde gözle görülür kırılmalar yaşanıyor. Diğer dönemlerden farklı olarak geleneksel finansal piyasalarla beraber Bitcoin ve kripto paraların fiyatları da çakılıyor.

Lütfen Bkz: Edward Snowden: “İlk kez Bitcoin almayı düşündüm”

Global Crypto’nun CEO’su Glenn Benavides ve Hedge Trade’in CEO’su David Waslen son dönemde Bitcoin ile geleneksel piyasalar arasında bir kader ortaklığına dikkat çekiyor. Kısaca son dönemlerde Bitcoin ile geleneksel finansal piyasalar arasında bir korelasyon gözleniyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.