1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para ve Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama metodu kullanılırsa daha iyi sonuç elde edilir? Analistler en çok hangisini kullanıyor?

Hareketli ortalama nedir? Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama en çok kullanılır?

Hareketli ortalama adından da anlaşılabileceği üzere en son “n” adet fiyatın ortalamasıdır. Örneğin 50 günlük hareketli ortalama demek; fiyatın son 50 gündeki değerlerinin ortalamasıdır. 50 saatlik hareketli ortalama ise son 50 saatlik fiyatın ortalamasının alınmasıdır.

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

Hareketli ortalama nedir?

Hareketli ortalamalar (Moving avarages – MA) en sık kullanılan ve en eski teknik göstergelerdendir. Stok marketlerde ve forex piyasasında yani geleneksel emtia ve fiat para paritelerinde kullanılan en önemli indikatörlerden biri MA.

Bu gösterge bulunduğunuz andan geçmişin belirli bir noktasına kadar gerçekleşmiş fiyat hareketlerini analiz eder. Belirlediğiniz aralıktaki verilerin ortalamasını alıp anlık değer tablosunun üzerine işaretler. İlgili: Bitcoin grafiğinde hareketli ortalama nedir nasıl çalışır?

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

Hareketli kelimesi ise şuradan geliyor. (Örneğin günlük Bitcoin (BTC) grafiğinde) yeni bir gün başladığında 50 gün önceki veri denklemden silinir ve denkleme son oluşan fiyat girilir. Böylece hareketli ortalama verisi her gün güncellenir. Bu da bize grafik üzerinde eğri ile gösterilen bir çizim görseli sunar. Bu yüzden hareketli ortalama verisi sürekli “hareketlidir.”

Başta geleneksel piyasalar olmak üzere tüm grafik okumalarında hareketli ortalamalar olmazsa olmaz göstergelerden biridir. Bitcoin için özellikle 200 ve 50 günlük hareketli ortalamaların büyük önemi vardır.

50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkışı adeta Nevruz etkisi yapar. Yani artık bahar gelmiştir. Yükseliş ihtimali daha güçlüdür. Bunun tersi de yan, 200 günlük hareketli ortalamanın yukarı çıkışı da düşüş işareti olarak yorumlanır.

Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

 

İlgili: İşte en ünlü boğa sinyali Bitcoin Golden Cross gerçekleri!

Peki Bitcoin grafiğinde hangi hareketli ortalama kullanılmalı?

 

Hareketli ortalamaların bir çok modeli var. Biz en çok kullanılan standart hareketli ortalama (SMA) ve üssel hareketli ortalama (EMA) modellerine odaklanacağız.

SMA’nın hesaplanması son derece kolay ve nettir. Mumların kapanış verileri alınır ve ortalaması bulunur. Bu kadar basit. Son 7 günün kapanış verisini toplayın ve 7’ye bölün. “7 MA” verisi böylece elde edilmiş olur. Denkleme her giren yeni veri sonuncuyu diskalifiye eder.

Üssel hareketli ortalamanın hesabı ise biraz daha karışıktır. Bu modelde anlık veriler daha büyük önem taşır ve EMA grafiği daha hızlı reaksiyon verir. EMA verisi temelde SMA’yı baz alır. SMA verisi [2/(N+1)] çarpanı ile genişletilerek EMA bulunur. Bu denklemde “N” zaman periyodunu gösterir.

EMA grafik üzerinde daha hızlı ve çabuk reaksiyon gösterir. Bu yüzden ideal alım ve satış yerlerini tayin etmekte daha çok kullanılır. SMA sinyal verene kadar trend çoktan yön değiştirmiş ve fırsatın büyük kısmı kaçırılmış olabilir. Buna mukabil SMA daha sağlam ve daha güvenilir veriler sunar.

Bitcoin ve diğer kripto para grafiklerini analiz eden uzmanlar trendleri kaçırmamak adına daha çok EMA modelini kullanırlar. Diğer teknik verilerle de desteklenen hareketli ortalama verileri sorunsuz bir analizin olmazsa olmaz parametrelerindendir.