okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.79%
Bitcoin
69.097,87 USDT
eth
ETH
0.34%
Ethereum
3.740,62 USDT
bch
BCH
-0.53%
Bitcoin Cash
492,21 USDT
xrp
XRP
0.79%
Ripple
0,54 USDT
ltc
LTC
-0.22%
Litecoin
84,81 USDT
bnb
BNB
0.1%
Binance Coin
600,89 USDT
sol
SOL
-0.32%
Solana
167,15 USDT
avax
AVAX
0.25%
Avalanche
38,11 USDT
ada
ADA
0.13%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
1.56%
Poladot
7,36 USDT
doge
DOGE
3.31%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
1.47%
Shiba Inu
0,00 USDT

İşte en ünlü boğa sinyali Bitcoin Golden Cross gerçekleri!

bitcoin nasıl çalışır
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bugün, büyük gün! Kripto ekosisteminde herkes onu konuşuyor! Bugün, Bitcoin tarihindeki en ünlü boğa sinyali günü. İşte Bitcoin golden cross hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey!

Bitcoin Golden Cross nedir? BTC fiyatı için neden önemli?

Bugün, kripto ekosisteminde en çok konuşulan konu, Bitcoin fiyatında oluşacak “golden cross”. Geleneksel bilgilere göre, Bitcoin Golden Cross potansiyel olarak bir yükseliş sinyalidir.

Ancak söz konusu kripto para piyasası ise, ani volatilite, kapsamlı düzenleme, hack veya daha da kötüsünün gerçekleşme potansiyeli göz önüne alındığında her şey mümkün.

Şimdi golden cross ile ilgili geçmiş verilere bakalım ve tam olarak ne anlama geldiğini ve önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyat hareketini nasıl etkileyebileceğini anlamaya çalışalım.

İşte en ünlü boğa sinyali Bitcoin Golden Cross gerçekleri!

Bu, kripto para birimini potansiyel döngüsünün zirvesine götüren kesin bir yükseliş işareti olarak kabul edildiği için, tüm gözler bu sinyalde. Ancak herkes bu sinyalin tam olarak ne anlama geldiğini ve nasıl oluştuğunu bilmiyor.

Investopedia’ya göre, bir golden cross, “kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamayı yukarı doğru kestiğinde ortaya çıkar.” Açıklama, “analist ve traderler tarafından, bu olay piyasada kesin bir yukarı dönüş sinyali olarak yorumlanır” şeklinde devam ediyor. 

 Biraz daha detaya inmek gerekirse; golden cross, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine geçişini ifade eder.

Golden cross nedir?

Death cross’un tam tersi olan golden cross 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıya doğru kesmesi yani üzerine çıkmasına denir. Peki neden önemlidir? Çünkü uzun vadeli bir yükseliş göstergesidir ve kesişim aşağı yönlü hareketlerin sonlandığını, o coinde yükseliş döngüsünün yüksek ihtimalle başlamış olduğunu gösterir. 

 

Aşağıdaki grafikte, Golden Cross’un tam tersi olan Death Cross’un beklenen sonuçları vermediği görülüyor. Bu nedenle yükseliş versiyonunun da tam anlamıyla beklendiği gibi sonuçlanacağına dair bir bilgi yok. İki sinyalin geçmişine bakıldığında durum daha da karmaşık hale geliyor.

bitcoin golden cros İşte en ünlü boğa sinyali Bitcoin Golden Cross gerçekleri!
 BTCUSD grafiğinde Bitcoin Golden Cross – Kaynak: TradingView

 

Bir yükseliş indikatörü olan golden cross, bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalaması uzun vadeli hareketli ortalamasının üzerinde çıktığında oluşur.

Analistler, Bitcoin Golden Cross (ya da bunun tam tersi olan death cross)‘u genellikle 50 günlük ve 200 günlük MA eğrilerini  izleyerek ortaya çıkarır. Ancak bu metriklerin, gecikmeli bir gösterge olarak hareket ettiği de bir gerçek.

Yani varlık, golden cross (ya da death cross) gerçekleşmeden önce, yükselişin (ya da düşüşün) bir kısmını veya çoğunu görmüş de olabilir.

Bu teknik oluşum, Bitcoin’in nispeten kısa tarihinde sadece bir kaç kez gerçekleşti. Bu önemli oluşum, genellikle bir boğa piyasasının, uzun vadede devam edeceğini gösteren bir işarettir. Ancak geçmişte bazı durumlarda fake, yani sahte bir yükseliş oluşumu da ortaya çıkardı.

Yukarıdaki Bitstamp grafiğine bakıldığında, en büyük kripto para biriminin kısa tarihinde sekiz golden cross ve yedi death cross yaptığı görülüyor.

2013 boğa piyasasını başlatan Bitcoin Golden Cross, ayı piyasası başladığında ve nihayetinde bir death cross ile sonlandığında ortaya çıktı. Hızlı ve sahte bir golden cross/death cross oluşumundan önce değil.

Kripto para birimi 2015’te dip yaptıktan sonra, önce bir golden cross yaptı, ardından bir death cross. Ve ardından tekrar golden cross’un geldiği başka bir sahte oluşum daha yaşandı. 

Son sinyal, Bitcoin’i 500 doların altından 20.000 dolara çıkardı. Bir death cross, ve ardından gelen bir golden cross, kripto para birimini ayı piyasasının en düşük seviyesinden çıkardı. Fakat sonrasında, 2018 ayı piyasasını da başlattı.

İşte en ünlü boğa sinyali Bitcoin Golden Cross gerçekleri!

Bu, zirveden önceki son yükseliş sinyali olabilir mi?

 

bitcoin golden cros İşte en ünlü boğa sinyali Bitcoin Golden Cross gerçekleri!
Kaynak: TradingView.com’da BTCUSD

 

2019’un sonlarında ve 2020’nin başlarında, konsolidasyon daha karışık sinyallerle sonuçlandı. Şöyle ki; Ekim 2019’da bir death cross ile başladı, ardından 2017 boğa koşusuna doğru, sahte bir golden cross, death cross’a dönüştü.

Ancak daha sonra tekrar Bitcoin Golden Cross geldi ve Bitcoin’i 4.000 dolardan 65.000 dolara çıkardı. Böyle bir hareketten sonra, yatırımcıların bu golden crosstan da benzer sonuçlar beklemesi gayet normal.

65.000 dolarlık yerel zirveden sonra yakın zamanda, Bitcoin başka bir death cross oluşturdu, ancak bu, çok fazla bir olumsuzluk yaratmadı.

Şimdi ise piyasa benzer bir sahte çıkış durumu olasılığı karşısında gergin görünüyor. Ancak aynı zamanda yatırımcılar, potansiyel bir yükseliş hareketini de kaçırmaktan korkuyor.

Geçmişte, Bitcoin her şeye rağmen bir şekilde zirveye tırmandı. Bugün, işler çok farklı bir boyutta. Artık kurumlar, şirketler, hedge fonları ve çok daha fazlası kripto ekosistemine dahil olmaya başladı. Ve artık daha sofistike yatırımcılar işin içinde.

Sonuç olarak; kripto alanına dahil olan güçlü para, bu kez Golden Cross’un geleneksel piyasalardaki gibi sonuçlar ortaya çıkarmasını sağlayabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.