Home Ethereum CFTC’den şok Ethereum yorumu!
koinmedya_brave

CFTC’den şok Ethereum yorumu!

CFTC’den şok Ethereum yorumu!
0
fairspin_banner

Şok Ethereum yorumu! ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu’ndan (CFTC) dün ilginç bir çıkışa imza  attı. Kuruma göre stake yapılabilen kripto paralar tahvil olarak sınıflandırılabilir.


Şok Ethereum yorumu!

ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert, Proof-of-Stake konsensüs modelini destekleyen coinler için uyarı olarak sayılabilecek bir açıklamada bulundu. Ona göre bu coinler tahvil olarak sınıflandırılabilir.

CFTC Başkanı, daha önce Ethereum’un mevcut durumunu göz önüne alarak bir tahvil değil, bir emtia olarak görülmesi gerektiğini söylemişti. Ethereum’da beklenen güncelleme sonrası ise nasıl değerlendirileceği ile ilgili soru işaretleri doğmaya başlıyor.

Heath Tarbert, New York’ta düzenlenen Coindesk’in Yatırım konferansına katıldı. CFTC Başkanına burada Ethereum 2.0 soruldu. ETH blockchaini bu güncelleme ile “proof of stake” (PoS) konsensüs mekanizmasına geçmeye hazırlanıyor. Bu durumda Ethereum nasıl sınıflandırılacak? Tarbert, bu soruya, “Şu an bunu dikkatle düşünüyoruz.” diye cevap verdi.

İlgili – Buterin, Serenity ve Ethereum 2.0 tarihleri hakkında konuştu

Squanch (@bit_gossip) de Twitter üzerinden bu durumu şöyle yorumladı: “Tam da ETH’un 4 Aralık İstanbul hard forkunun eşiğindeyken 1 yıl evvel Ethereum’un menkul kıymet olmadığını açıklayan CFTC, bu sefer FUD’a sebep olarak ETH 2.0 ile ETH’un menkul kıymet (security) olabileceğini söylüyor.”

Tarbert, çok farklı konuları kapsayan konuşması sırasında, genel olarak ve zaman zaman da kripto için parlak bir gelecek gördüğünü söyledi. “Bence Amerika kripto düzenlemelerine önderlik etmeli.” diyen CFTC Başkanı Heath Tarbert, “Bir düzenleyici olarak ben en azından inovasyonların çiçek açabileceği bir ortam oluşturmak isterim.” ifadelerini kullandı.

Ethereum, PoS ile bir tahvil mi olacak?

CFTC, emtialar ve türevleri veya bunlardan türetilen finansal sözleşmeler konusunda yetkili bir kurum. Komisyon geçenlerde halka açık bir şekilde Bitcoin ve daha yakın bir zamanda da Ethereum’un emtia olarak sınıflandırılması gerektiğini belirtmişti.

Ethereum 2.0 ise proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizmasını kullandığı için tahvil olarak sınıflandırılma tehlikesi ile karşı karşıya.

İlgili – Ethereum uzun konsolidasyon döneminden sonra yükselişe geçebilir

PoS, düğümlerin blok oluşturması için coinlerin stake yapılmasını gerektiriyor. En yüksek coin sayısına sahip olan düğümler ise bir sonraki bloku oluşturma ve ödül kazanma hakkını elde ediyor. Kripto yatırım yaparak kazanç vaat eden stake hizmetleri son zamanlarda popüler olmaya başladı.

Bundan dolayı da Ethereum 2.0’ın bir tahvil olarak görülmesinin yolu da açılıyor. Çünkü böylece Howey Testinin hükümlerini potansiyel olarak ihlal ediyor.

Kaynak

 

koinmedya_brave
0
0
0
X