Home Kriptopara Haber Hukuki Haber WSJ’dan önemli uyarı: Kripto paraların yüzde 15’inden fazlası ciddi soruşturma altında!

WSJ’dan önemli uyarı: Kripto paraların yüzde 15’inden fazlası ciddi soruşturma altında!

WSJ’dan önemli uyarı: Kripto paraların yüzde 15’inden fazlası ciddi soruşturma altında!

0

Kripto paraların %15’inden fazlası soruşturma altında. Hangi nedenlerle soruşturmanın yapıldığını ve piyasa yansımalarını yazımızda bulacaksınız.


Kripto paraların yüzde 15’inden fazlası sorgulanıyor!

Wall Srreet Journal’da geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporla, kripto paraların yüzde 15’inden fazlasının ICO’lar yoluyla para toplamaktan soruşturma geçirdiği ortaya çıktı. 3,300 kripto paranın Beyaz Bülteninin ( White paper) ve 2017-2018 de başlatılan ICO’larının incelenmesi sonucu 513 tanesinin emek hırsızlığı yaptığı, proje kurucularının kimliklerinin sahte olduğu ve gerçekçi olmayan vaadlerinin olduğu tespit edildi.

Önemli oranda kripto projesi sorgulanıyor

Wall Street, ICOBench. Com, Tokendata.i.o ve ICORating.com’da listelenen 3,300 kadar projeyi incelemiş. Emek hırsızlığını tespit etmek için, projelerin cümleleri, karşılaştırılmış ve 10,000 kadar cümlenin birebir aynı olduğu ortaya çıkmış. Beyaz bültenler anahtar kelimeler açısından araştırılınca gerçekçi olmayan ifadeler çıkmış. Proje yazarlarının kimliği incelemeye alındığında ise ortada gerçek proje elemanı bulunamamış, elde edilen kimliklerin ise tamamen sahte olduğu ortaya çıkmış. Bu sonuçlar doğrultusunda önemli oranda kripto projesi kara listeye alınmış. Wall Street, projeleri kara listeye alarak yatırımcıları uyarıyor bir bakıma.

Bu şekilde belirlenen 513 kripto projesinin 30 tanesi soruşturmaya alınmış. Yarıdan fazlasının bir websitesi yok. 250 den fazlasının her biri güncellenmeyen bir websitesine sahip.

Araştırmacılar bu 513 kripto projesine ulaşmaya çalışmışlarsa da başarılı olamamışlar.

Beklenen sonuçlar mı?

Büyük kripto para projesi Tron da kara listede desem ne dersiniz? Resimde Tron’un beyaz bülteni ile ilgili yapılan araştırma sonuçları var. Rapor 2017’de hazırlanmış. Tron yetkilileri, raporla ilgili taleplere cevap vermemiş. Araştırmacılar Tron’un beyaz bülteninde üç tane başka yerden birebir alınmış cümleye rastlamış.

ICO piyasası ile ilgili kısa süre önce yayınlanan raporlara bakınca, Wall  Street araştırmasının raporu,  piyasayı  çok da şaşırtmadı aslında. ICO’lar ile ilgili son zamanlarda gelen soruşturma haberleri artan önlemler bize ne gibi gelişmeler olabileceğinin işaretlerini vermişti.

SEC,  ICO’lar üzerinde çok ciddi baskı uyguluyor ve çünkü SEC, ICO’larda dolandırıcılığın yaygın olduğu kanaatinde. SEC, ABD’nin dışında pek çok ICO sponsoru olduğunu ve bunların ABD içinde yatırım yaptıklarını  görünce Uluslararası destek çağrısında bulundu. Bu süreçte ünlüleri de soruşturmaktan çekinmedi ve hatta bir çoğuna para cezası yağdırdı.

2019 gelmeden bir değişiklik mi olacak?

Tüm bunlara rağmen bir ICO mekanizmasının fon sağladığı pek çok kripto para projesi var. Sirin laboratuvarları ve Finney and Browser gerçekten çalışan proje üretmeyi başardılar. Yeni bir model bulanlar da var. SCO (security token offering) yeni başlatılan bir uygulama. Bu uygulama ile kripto para projeleri düzenleyici kurumlar ile daha uyumlu çalışmayı planlıyor

2019 yılının bu açıdan daha iyimser geçmesi için umutlar tükenmiş değil. İnanılmaz projeler devam ederken sahte projelerin soruşturulmaları 2019 yılında da gündem de olacak.

ITO nedir? ICO’ların yerini alabilir mi?

Hangi ICO ne kadar kazanıyor?

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave