1xbit_headerbanner_koinmedya
Home İnceleme Coin ZCash Nedir?
koinmedya_brave

ZCash Nedir?

ZCash Nedir?
0
fairspin_koinmedya

Zcash nedir? doğru bir yatırım mı? kısaca makalenin konusu Zcash. Bitcoin’e kıyasla daha farklı özelliklere sahip olan bir kripto para birimidir. Merkezi olmayan teknolojisi kullanan Zcash ayrıca transfer hacimlerinin ve işlem yapan partilerin de anonim olmasını sağlayabiliyor. 


Zcahs Nedir?

Kısaca Zcash nedir özetleyelim. Bitcoin’de bir kişinin adresini biliyorsanız bu kişinin tüm işlemlerini takip etmeniz mümkündür. Yani bir adresin nereye ve nereden ne kadar para transferi yaptığını görürsünüz. Fakat Zcash bunu engelleyen ve bilgileri gizleyen bir teknolojiyi sahip. Zk-snark adı verilen güvenli bir ağ teknolojisi sayesinde ağdaki işlemler ve adresler saklanabiliyor. Pantera Capital, Roger Ver ve Barry Seibert gibi isimlerin desteklediği Zcash (ZEC) Bitcoin gibi 21 milyon paradan oluşuyor. Zcash blokları da 10 dakikalık bloklar yerine 2.5 dakikalık bloklar olarak düşünülmüş.

Zcash kripto para birimi dağıtım yöntemi yüzünden bir çok tartışmaya neden oldu. Bir açık kaynak topluluğu olmak yerine bir şirket olarak kurulmuş olması pek de güzel karşılanmadı. Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto para birimleriyle arasındaki en önemli farkı kapalı kutu olmasıdır İkinci büyük fark ise “Kurucuların ödülü” olarak adlandırılan maden ödülleri üzerine bir vergi ile yatırımcıları ve işçileri nasıl ödüllendirmeyi planladıklarıdır.

Zooko Wilcox, Zcash’i bulan kişidir ve aynı zamanda Zerocoin Electric Coin Company’in CEO’luğunu yapmıştır. ZEC piyasaya 29 Ekim 2016 yılında sürülmüştür. Ağırlıklı olarak John Hopkins Üniversitesi’nden bilim adamları barındıran ve yaklaşık 10 mühendisi bulunan Zcash’in ne kadar başarılı olacağı merak konusu.

 Zcash Kaç Para Ediyor ?

Genel olarak yukarı doğru artan bir fiyatı olan bu para birimi bazen de ciddi dalgalanmalar yaşıyor. Bu makalenin yazıldığı gün itibariyle piyasada 4.4 milyon ZEC dönmektedir ve bunun da pazar payı 607 milyon dolara tekabül etmektedir. Piyasaya ilk sürüldüğü gün bir ZEC 4293 dolar ederken şu an ne yazık ki bir ZEC 197 Dolar etmesi ilk yatırımcıları pek de memnun etmese gerek.

 

koinmedya_brave
0
0
0