1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Web 3 nedir? En başarılı Web 3 kripto paraları hangileridir?

Web 3 nedir? En başarılı Web 3 kripto paraları hangileridir?

Web 3 nedir? En başarılı Web 3 kripto paraları hangileridir?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Teknoloji dünyasında en çok merak edilen ve tartışılan konulardan birisi de Web 3! Web 3 nedir ve popüler Web 3 kripto paraları hangileridir?


Web 3 nedir? En başarılı Web 3 kripto paraları hangileridir?

Web 3 ya da Web 3.0’i anlamak için Web 1 ve Web 2 kavramlarına göz atmakta yarar var. 1995-2005 yılları arasında Web 1 dünyasını yaşadık. Bu dönemde internet tek taraflı kullanılan bir uluslararası ağdı. Bu dönemde internet kullanıcılar internet dünyasına tek taraflı giriyor ve etkileşim kuramıyordu. 2005 yılından itibaren Facebook sayesinde sosyal medya ile karşılaştık. İnternet ağı daha interaktif hale geldi. İnterneti kullanan bizler, kendi girdilerimizi de internette paylaşmaya başladık. Web 2 döneminde internet üzerinden internet kullanıcıları kendi içeriklerini ve paylaşımlarını yapabilir hale geldi.

Web 3 döneminde ise internet, blockchain teknolojisi sayesinde merkezsiz hale geliyor. Web 2’de her ne kadar internet kullanıcıları kendi paylaşımlarını yapıyor olsa da merkezi bir otorite tarafından yönetilen internet ağlarını kullanıyoruz. Google, Facebook, Twitter, WhatsApp ve Instagram başta olmak üzere tüm sosyal medya araçları merkezi bir şirketler tarafında yönetiliyor. Merkezi kuruluşlar istediği zaman hesabınızı kapatabilir. Ya da bilgilerinize ulaşabilir.

Web 3’te ise inisiyatif internet kullanıcılarına geçiyor. Web 3’te internet ağını, bir kişi ya da kuruluş değil büyük bir topluluk yönetecek. Blockchain ile güçlendirilen Web 3’te internetin server’ları yer yüzüne dağıtılmış ve binlerce nodeler tarafından kontrol edilecek. Node 8düğüm) sayısı arttıkça Web 3 ağları daha demokratik hale gelebilecek.

Aşağıdaki info-grafikte Web 1, Web 2 ve Web 3 farkını açık biçimde görebiliyoruz.

web 3

Web 3 kripto paraları ve blockchain’ler!

Web 3 dünyasında kripto paralar merkezi internet ağlarına alternatif kendi ağlarını geliştiriyor. Başarılı Web 3 blockchain’lerinden bazılarına örnek veriyoruz.

Polkadot (DOT)

Polkadot güçlü, merkezsiz ve hızlı bir blockchain ağına sahip. Polkadot ağının kripto parası DOT ise yazının kaleme alındığı saatte 20 dolar bandında işlem görüyor. Polkadot, 20 milyar dolarlık piyasa büyüklüğü ile CoinMarketCap’te 11’inci sırada listeleniyor.

Lütfen Bkz: Güncel Polkadot (DOT) fiyat tahmini

BitTorrent (BTT)

Akıllı sözleşmelere, DeFi aplikasyonlarına ve tokenizasyon sürecine ev sahipliği yapabilecek BitTorrent ağı oldukça ucuza ve hızlı fon ve veri akışına imkan sağlıyor.

Lütfen Bkz: Güncel BitTorrent (BTT) fiyat tahmini

Zcash (ZEC)

Zcash ağı kullanıcılarına sosyal özgürlük ve mahremiyet sağlıyor. Zcash, Web 3 sayesinde kişisel mahremiyete önem veren bir ağ geliştirmeyi hedefliyor.

Chainlink (LINK)

Chainlink ağı sadece merkezsiz bir ağ geliştirmiyor. Merkezsiz ağlar arasında veri akışına imkan tanıyan oracle hizmetleri sunuyor. Chainlink ağı reel ekonomi ile blockchain arasında bir köprü vazifesi sunuyor.

Lütfen Bkz: Güncel Chainlink (LINK) fiyat tahmini

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.