1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. BitTorrent (BTT) token nedir, geleceği nasıl? Güncel BTT haber, yorum ve gelişmeler

BitTorrent (BTT) token nedir, geleceği nasıl? Güncel BTT haber, yorum ve gelişmeler

BitTorrent (BTT) token nedir, geleceği nasıl? Güncel BTT haber, yorum ve gelişmeler
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

BitTorrent coin nedir, geleceği nasıl? BTT coin güncel haber ve yorumlar ile teknik veriler ve detaylara haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz.

BitTorrent (BTT) token nedir, geleceği nasıl? Güncel BTT haber, yorum ve gelişmeler

2001 yılında Bram Cohen tarafından oluşturulan BitTorrent, büyük dosyaları İnternet üzerinden aktarmak için kullanılan P2P protokolüdür. Video oyunları, TV şovları, filmler, programlar, belgeler ve çok daha fazlası BitTorrent ile aktarılabilir. Proje istemcisine μTorrent veya Torrent Classic adı verilir. μTorrent, dünya çapında 150 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir.

İlgili: BitTorren fiyat tahmini 2021-2025

2018 yazında Tron Foundation blockchain girişimi, BitTorrent’i 140 milyon dolara satın aldı. Tron Vakfı’nın kurucusu Justin Sun’a göre bu satın alma, Project Atlas adlı girişimlerinin ilk aşamasıydı. Şirket amaçlarını şu şekilde sıraladı:

  • Dosya indirme/yükleme hızını artırmak için torrent izleyici kullanıcılarını BitTorrent sisteminde mümkün olduğunca uzun süre kalmaya teşvik eden bir mekanizma yaratmak.
  • Ücretli bir dosya depolama hizmeti oluşturmak. Bu amaçla kullanıcı belleğinin (HDD, SSD) kalıcı depolama aygıtları kullanılacaktır. Dosya dağıtımında olduğu gibi, eşler arası protokoller kullanılarak depolama gerçekleşir.
  • Torrent izleyici aracılığıyla içerik satın almak/satmak için bir hizmet oluşturmak. Standart satın alma işlemleri (film satın alma, kiralama, indirme) ve abonelik ve izleme başına ödemeli akış içeriği ile ilgilidir.

BitTorrent ağı, hizmetlerini geliştirmek için çeşitli merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmak için Tron’un akıllı sözleşmeler paketinden de yararlanır. Bunların başında, istek sahiplerine indirme hızını artırmak için BTT kullanarak sağlayıcı bant genişliği satın alma olanağı sunan bir dapp olan BitTorrent Speed ​​geliyor.

Bir başka popüler dapp, merkezi depolama sistemlerinde bulunan maliyet ve güven sorunlarını çözmeyi amaçlayan bir dosya depolama protokolü olan BitTorrent Dosya Sistemidir (BTFS). BTFS, her biri farklı teknik yeteneklere sahip olan Filecoin, Siacoin ve Storj gibi diğer merkezi olmayan bulut depolama platformlarına benzer şekilde çalışır.

BTT token nedir?

Sistemdeki katılımcıları bir torrent izleyicinin yararlı eylemlerini ve hizmet işlemlerini gerçekleştirmeye teşvik etmek için oluşturulan bir kripto para birimi. BTT token, Tron blok zincirinin (Ethereum blok zinciri ağındaki ERC-20 tokeni gibi) üzerindeki TRC-10 kriptografik tokendir.

BTT token teknik veriler

990,000,000,000 toplam arzı bulunan BTT tokenin yazım anında dolaşımdaki arzı 990,00 milyar  BTT’dir. 826 milyon dolar toplam piyasa hacmi bulunan BTT’nin son 24 saatlik işlem hacmi 42,463,826 milyon dolardır. BTT token tüm zamanların en yüksek seviyesine 5 Nisan 2021’de ulaşmıştır. O dönemde BTT 0.0001394 dolardan işlem görüyordu.

BTT token nerede alınıp satılabilir?

BTT token Huobi Global, Binance, Bitfinex ve KuCoin gibi büyük kripto borsalarında USD/BTT, USDT/BTT, BTT/TRY, BTT/TRX gibi fiyat çiftleri ile takas edilebilir.

 

Kaynak