fbpx
 1. Anasayfa
 2. Kripto Para RehberiChainlink Rehberi
 3. Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Chainlink blockchain üzerinde işlem gören akıllı sözleşmelere dış veri (döviz kurlar vb.) sağlayan bir platformdur. Chainlink verilerini oracle’lar ile edinir; edindiği verileri kontrol eder; güvenilir ve güncel veri akışı sağlar. LINK coin Chainlink ağı üzerinde alınan hizmetleri ödemede kullanılır. LINK coin, önde gelen borsalarda popüler coinlerle ya da fiat coinleriyle alınabilir. LINK coin 2019 yılının en çok kazandıran coini olmuştur.


Chainlink nedir?

Chainlik ve LINK coin’e maddeler halinde bakalım;

 1. Chainlink, merkezsiz blockchain oracle platformudur.
 2. Chainlink, ödeme servisleri ve blockcahinler arası bağlantı kurar. Akıllı sözleşmeleri gerçek dünyadan verilerle birleştirir.
 3. En belirgin özelliği, oracle sorununa çözüm bulmasıdır.
 4. LINK coin, platform üzerinde kullanılan ödeme aracıdır.
 5. LINK coin 2019 yılının en çok kazandıran coinidir.

Chainlink akıllı sözleşme (smart contracts) kullanarak blockchain ağları ile bağlantı kurulmasını sağlayan merkezsiz oracle platformudur. Chainlink akıllı sözleşmeleri blockchain ile gerçek dünya varlıkları (döviz vb.) arasında bağ kuruyor. Chainlink servislerinden alınan servis hizmetleri Chainlink coini LINK coin ile ödeniyor.

 Chainlink nedir sorusuna cevap verebilmek için Chainlink’in kullandığı öğeleri anlamamız gerekir. Hiç şüphesiz Chainlink’in en önemli parçası akıllı sözleşmeleridir.

koinmedya_paradex

İlgili: Kripto para nedir? Kripto nedir? Kripto paralar nasıl alınır, nasıl saklanır?

“koinmedya_binance”

Akıllı sözleşme nedir?

Akıllı sözleşmeler blockchain üzerinde yazılmış kodlardır.
Akıllı sözleşmelerde şartlar yerine geldiğinde netice otomatik olarak icra edilir.
Merkezsiz platformların en önemli unsurlarıdır.
Akıllı sözleşmeler taraflar arasında garanti senedidir.
Akıllı sözleşmelere dışardan müdahale edilemez.

Akıllı sözleşmeler, blockchain üzerinde yazılmış kodlardır. Akıllı sözleşmeler blockchain üzerinde önceden bazı koşullar belirler ve bu koşullar yerine geldiğinde uygulamaya geçer. Akıllı sözleşmeler değiştirilemez ve herkes tarafından görülebilir. Taraflar arasında bir garanti belgesi gibidir.

Chainlink link coin
Chainlink

Akıllı sözleşmelere verilebilecek en iyi örneklerden biri CrowdFunding’tir. CrowFunding’te çok sayıda yatırımcının küçük meblağlar ile bir girişimi ya da projeyi desteklemesi sağlanır. CrowFunding hizmeti sunan ağ akıllı sözleşmesini yayımlar, akıllı sözleşmenin koşulları yerine geldiğinde, hiç kimsenin müdahalesi olmadan uygulamaya geçilir.

koinmedya_brave

Akıllı sözleşme, açık nettir. Yatırdığınız paranın nereye gittiğini bilirsiniz. Aracı komisyonunu minimize eder. Güvenilirliği artırır.

Akıllı sözleşmeler bütün bu olumlu taraflarına rağmen bazı sorunları da beraberinde getirir. Örneğin, blockchain üzerinde yapılan sözleşme koşulları blockchain-dışı (döviz kuru vb.) veri içerdiğinde, dışardan veri alınması gerekir. İşte burada devreye oracle giriyor.

akıllı kontrat

Oracle nedir?

Oracle gerçek dünya ile blockchain arasında veri transferi yapan ara yazılım (middleware)dir. Akıllı sözleşmelerin koşulları için bakılan veriler oracle’lardan sağlanır.

Blockchain üzerinde alan-veren arasında, koşullara bağlanmış kimsenin müdahale edemeyeceği akıllı sözleşmeler yapılır. Bu akıllı sözleşmeler için gerekli olan ve blockchain içinden alınan veriler blockchain tarafından sağlanır.
Blockchain dışı bilgiler ise oracle’lar ile getirilir.

Oracle’lar güvenlik sorunu çıkarabilir mi?

Yatırımcı akıllı sözleşmeye güvenir, akıllı sözleşme oracle’a güvenir.

Ya oracle manipüle edilirse?

Ya oracle verisi güncel ve güvenilir değilse?

Bu noktada Chainlink karşımıza çıkıyor.

Chainlink oracle kullanarak blockchain dışı verileri alır ve akıllı sözleşmelerde kullanmak üzere blockchaine aktarır.

link coin Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

Chainlink nasıl çalışır?

 1. Blockchain üzerinde bir akıllı sözleşme işleme alınır.
 2. Akıllı sözleşme dış veri (döviz kuru vb) taleb eder.
 3. Chainlink akıllı sözleşmesi (SLA) devreye girer.
 4. Chainlink pek çok oracle‘dan veri alır, bunları değerlendirir ve teyit ettiklerini blockchain’e iletir.
 5. Blockchain Chainlink’ten alıdığı verileri akıllı sözleşmelerinde kullanır.
chainlink nedir

Chainlink’in kullanımı blockchain’de bir akıllı sözleşmenin onaylanması, işleme alınmasıyla başlar. Akıllı sözleşme gerçek dünyaya ait bir veri talep ettiği durumda Chainlink’e başvurur. Chainlink’in de bu aşamada devreye giren kendi akıllı sözleşmesi vardır. Chainlink Service Level Agreement Contract (SLA) çalışır ve dış veri blockchain’e getirilir.

Bu süreçte Chainlink pek çok oracle ile çalışır. Bu oracle’lardan gelen veriler değerlendirilir. Doğruluğu teyit edilen verilen blockchain’e aktarılır. Chainlink tek bir kaynaktan da yararlanabilir, birden çok kaynak verisini birleştirebilir de.

İşte bu şekilde akıllı sözleşme kullanan blockchainler üzerinde Chainlink yine kendi akıllı sözleşmeleriyle doğru, güvenilir dış veri sağlayarak hizmet verir.

Chainlink’e bir de sosyal medya üzerinden bakalım

Sosyal medyada Chainlink LINK coin

Chainlink twitter hesabı 122 bin gibi önemli bir takipçi sayısına sahip. Bu sayının kripto dünyası için oldukça yüksek olduğunu belirtelim. Telegram kullanıcı sayısı ise 24 bini aşmış durumda. Chainlink’te yaşanan gelişmeler ve LINK coini etkileyecek haberlere doğrudan ulaşmak isterseniz sosyal medyada kalmanız yeterli.

Sosyal medya
Twitter
Website
Reddit
Telegram

Chainlink ekibi

Link coin
Sergey Nazarov (ortada) ve Chainlink ekibi

Chainlink’in kurucu CEO’su Sergey Nazarov Bitcoin, blockchain oluşumunun en başından beri işin içinde olan bir isim. Hatta kayıtlar gösteriyor ki Bitcoin White paper‘in yayımlandığı o tarihi günden tam 6 gün önce smartcontract.com domain ismini almış. 2014 yılına kadar siteyi aktif olarak kullanmayan Nazarov, bu tarihten sonra ise kendisini akıllı sözleşmelere adamış bir kişi olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin’in ortaya çıkışından 6 gün önce kripto dünyasının son derece önemli bir parçasını üzerine alan Sergey Nazarov’un Bitcoin ve blockchain ile olan ilişkisi oldukça merak uyandırıyor. Tabi her ne kadar Sergey Nazarov ABD’de yaşasa da Rusya bağlantısı göz ardı edilemez olduğunu da belirtelim.

LINK coin nedir?

Chainlink ağı hizmetleri LINK coin ile alınır.
LINK coin Ethereum üzerinde üretilmiştir.
LINK coin bir ERC-20 tokenidir.
LINK coin fiat ya da diğer kripto para birimleri ile alınıp satılabilir.

Chainlink ekosistemi LINK ağı ve LINK tokeni etrafında kurulmuştur. Chainlink akıllı sözleşmeleriyle dış veri almak isteyenler Chainlink’e ücretini LINK coin ile öderler. Chainlink operatörleri ağ içerisinde LINK coini stake de ederler.

LINK coin Ethereum üzerinde üretilmiştir. Bu nedenle LINK coin bir ERC-20 tokenidir. LINK coin, fiat ya da diğer kripto para birimleriyle alınıp satılabilir. Biance listelerine ücretsiz kabul edilen ender coinlerden biridir.

LINK coine yatırım yapılır mı?

 • 2017 Chainlink ve LINK coin piyasaya giriş yapıyor.
 • Lansmanda 1 milyar LINK coin arzı ile 32 milyon dolar topluyor.
 • Piyasa trendlerine ve volatiliteye dayanma gücüyle öne çıkıyor.
 • 2019 yılının en çok değer kazanan coini LINK coin oluyor.
 • LINK coin 2020’ye de çok iyi başlıyor.

Kripto para dünyasına her geçen gün yeni projeler yeni kripto paralar dahil oluyor. Bu kadar çok kripto coinin piyasada olması ise yatırımcıların kafasını karıştırmış durumda. Elbette on yıldır piyasada olan Bitcoin ve listelerde üst sıralarda olanlar, yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen coinler durumunda. Ancak özellikle piyasaya yeni giren yatırımcılar fiyatları daha makul kripto paralara yöneliyor.

LINK coin yorum 16 Ocak 2021

link coin Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?
LINK/USD TradingView

Chainlink LINK coin 2021 yılına 11,2466 dolar seviyesinden giriş yaptı. Yılın ilk gününden itibaren yükseliş trendine giren LINK, 17,2565 dolara kadar yükseldi.

2021 Yılının ikinci haftasına bir düzeltme ve konsalidasyon aşaması ile giren LINK coin arda arda yaktığı 4 yeşil mumla 22,69 dolar ile yeni ATH elde etmiş durumda

LINK coin şu anda (Yazının yazıldığında) 21,900 dolardan işlem görüyor.

Canlı LINK fiyatı: $ 38.59

LINK coinin geleceği var mı?

Chainlink, büyük vaatleri olan önü açık bir proje. Şu anki fiyatı ve Market Cap değerleri incelendiğinde güvenli ve güçlü bir yatırım aracı görüntüsü verdiğini söylemek mümkün.

LINK coin fiyatı % 1000’in üzerinde arttı

LINK coin 2019’u çok iyi geçirdi. LINK coin 2019 yılının en fazla değer kazanan kripto parası konumunda. Chainlink bu süreçte Google, Microsoft gibi teknoloji devlerinin de dikkatini çekmeyi başardı.

Chainlink bu süreçte, bir blockchain şirketi olan Hdac Technology, Oracle gibi şirketler ve Harmoney, Hedera, Hashgraph, Matic, Synthetix ve Zilliqa gibi projelerle ortaklıklar kurdu.

LINK coin 2019 yılının en çok kazandıran coini konumunda

LINK coin 2020 fiyatı

Aşağıdaki grafikte LINK coin 2020 yılı fiyatını görüyorsunuz.

link coin Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

Chainlink LINK coin 2020 yılına 1.731 dolar fiyatla girdi. Henüz Ocak ayının ilk haftası bitmeden yükseliş trendine gren coin ocak ortasında 2.754 dolara kadar ulaştı. LINK coin şubat ayının ilk haftasını 2886 dolar ile kapatı ve yükselişe geçti. Şubat ayının ikinci haftası bittiğinde LINK coin fiyatı 4.287 dolar olmuştu.

Mart ayının ilk bölümünde inişli çıkışlı bir grafikle bu seviyelerde kalan Chainlink LINK coin, 12 Mart’ta ani bir düşüşle günü 2 bin doların altında kapattı. Corona virüs sürecinden etkilenen coin bir süre bu fiyatlardan işlem görmeye devam etti.

LINK coin nisan ayı ortalarından temmuz başına kadar istikrarlı bir şekilde yükselerek 4.800 dolar seviyelerine kadar tırmandı. Temmuz’un ilk haftasının tamamlanmasıyla birlikte pump yapan coin 16 Ağustosta 19.850 dolar direncini aştı ve tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı.

Bu tarihten sonra kademeli olarak düşüşe geçen fiyatlar neticesinde eylül ayı sonunda LINK coin fiyatı 7.700 dolar seviyesine kadar geriledi.

LINK coin ekim ayı ve kasım ayı yükselişlerinin ardından şu anda, özellikle Bitcoin’deki belirsizliğin de etkisiyle bir düzeltme aşamasında.

Şuan ki fiyat: $ 38.59

LINK coin canlı fiyat grafiğini yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

LINK coin ve Google Trends

LINK coine karşı ilginin arttığını gözlemlemenin bir başka yolu da Google Trends grafikleridir. Google Trends grafikleriyle kripto paraların fiyat hareketleri arasında doğru orantı olduğu bilinen bir gerçek. Aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere googleda LINK coin aramaları yukarı yönlü.

Geçtiğimiz 12 ayda Dünya genelinde Google üzerinden yapılan LINK coin araması grafiği

link coin Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

Rakamlarla LINK coin

Fiyat
$ 38.59
Market Cap11,156,410,436 USD
Dolaşımdaki coin sayısı416,009,556 LINK
Toplam coin sayısı1.000.000.000 LINK

İlgili: Chainlink LINK coin fiyat tahmini 2020-2025

İlgili: Cardano nedir, ADA coin nereden ve nasıl alınır?

LINK coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

link
 • LINK coin önde gelen 10’dan fazla borsada işlem görüyor.
 • Bitcoin’iniz varsa Binance, OKEx ve Huobi gibi borsalardan LINK alabilirsiniz.
 • LINK coin fiat para birimi ile de alınabilir.
 • LINK coin güvenlik açısından cüzdanlarda saklanmalıdır.
 • Ethereum tabanlı tokenleri destekleyen bütün cüzdanlarda saklanabilir.

Chain link tokeni LINK coin önde gelen Binance, Huobi, Gate.io, OKEx, Merkatox gibi 10’dan fazla borsada alınıp satılabilir. LINK satımı için bu borsaların çoğunluğu Bitcoin ve Ether kabul ederken Tether ve WETH kabul eden borsalar da var. LINK tokeni ayrıca fiat para birimi ile de alınıp satılabilir. Bu noktada Coinbase, Kraken ve ya Bittrex gibi borsalar kullanılabilir.

Chainlink tokeni LINK coinin de diğer coinler gibi güvenlik açısından cüzdanlarda saklanması tavsiye ediliyor. Bu noktada en önde gelen cüzdanlar arasında Ledger Nano S’i sayabiliriz. Ledger Nano S Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paraların yanı sıra Chainlink desteği de sunuyor.

Kripto para borsasından nasıl LINK alırım? Kripto para borsasına nasıl üye olabilirim, nasıl kripto para alabilirim? Sizin için, resimlerle adım adım anlattık.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınır?

İlgili: Bitcoin Cash nedir? BCH coin nasıl alınır, nasıl saklanır?

Chainlink nedir?  Videoyu izleyebilirsiniz.

Chainlink kimin?

Chainlink Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından geliştirildi.

Chainlink’in hedefi nedir?

Chainlink blockchain ve gerçek-dünya uygulamaları arasında bir link kurarak internetin merkezsiz hale gelmesidir.

Chainlink hangi ülkenin?

Chainlink’in kurucu Sergey Nazarov Rus kökenlidir. Şirket resmi kayıtlara göre, Cayman Adaları‘na kayıtlıdır.

Canlı Chainlink grafiği – LINK coin dolar ve Türk Lirası

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.