1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriChainlink Haberleri
  3. Borsalardaki LINK token arzında büyük düşüş!

Borsalardaki LINK token arzında büyük düşüş!

Borsalardaki LINK token arzında büyük düşüş!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Chainlink oracle hizmetleri sayesinde reel piyasada en çok talep gören projeler arasında yer alıyor. Ancak popüler blockchain analiz firması tarafından paylaşılan verilerde bu metrikler, en düşük seviyelere işaret ediyor!

Chainlink haber: Borsalardaki LINK token arzı alarm veriyor!

Chainlink’in ağ üzerinde gerçekleşen kar/zarar oranı son 6 ayın en düşük seviyesinde! 19 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğü sıralarda yapılan birçok satın alıma rağmen, bu metrik neredeyse Ekim ayından bu yana en düşük seviyelerde. Peki bunun nedeni ne olabilir?

https://twitter.com/santimentfeed/status/1375170203932373007

Popüler blockchain analiz platformu Santiment tarafından ortaya koyulan veriler, ağ üzerinde gerçekleşen kar/zarar oranı son 6 ayın en düşük seviyelerinde iken, ilginç bir şekilde borsalardaki LINK arzının da en düşük seviyelerde olduğunu gösteriyor.

Şöyle ki; veriler bu dönemde hem DeFi’ye kilitlenen fonların arttığını hem de uzun vadeli yatırımcıların hodl etmeye devam ettiğini söylüyor. Bu nedenle de borsalardan kaynaklı fon çıkışlarında büyük bir artış var. Sonuç olarak; borsalardaki arz oranının da son 21 ayın düşük seviyelerinde olduğu görülüyor.

Şüphesiz; Chainlink 2021’in en iyi çıkış yapan kripto paralarından biriydi. Chainlink fiyatı tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesini 20 Şubat’ta 36.83 dolar ile kaydetti. Ancak piyasa verilerine göre, son ATH rekorunun ardından 30 gün içinde kripto para birimi, %28 civarında değer kaybetti.

Canlı LINK coin fiyatı: $ 7.27

Son bir aylık düşük performansa rağmen, 2020 yılının ortalarında DeFi’nin de parlamasıyla, Chainlink dünya çapında güçlü bir benimsenme elde etti ve temel dinamikler doğrultusunda önemli gelişmeler kaydetti.

Peki Chainlin’in bu kadar bu dikkat çekmesinin ve yükselmesinin nedeni neydi?

chainlink haber Borsalardaki LINK token arzında büyük düşüş!
LINK coin

İlgili: Chainlink LINK coin fiyat tahmini 2020-2025

İlgili: Chainlink LINK coin nedir? Yatırım yapılır mı? Geleceği var mı?

 

Haziran-Ağustos 2020 döneminde kripto para piyasalarında tam anlamıyla bir Chainlink fırtınası yaşandı. Aynı dönemde DeFi (Merkezsiz Finans) platformlarının da gelişimine şahit olduk. Chainlink hem reel ekonomide hem de kripto para piyasalarında birçok projeye oracle hizmeti sunuyor. Yani blockchain’ler arasında veri akışı sağlıyor.

Chainlink blockchain’i başta Google ve Microsoft olmak üzere birçok dev firmaya oracle hizmeti sunuyor. Chainlink’i reel ekonomide ve kripto para piyasalarında yoğun ilgi görmesi LINK/USD fiyatlarına da olumlu yansıdı.

2020 yılına 1.80 dolar bandında giren Link, Ağustos 2020’de 20 doları gördü. Ancak 2020’nin son çeyreğinde Chainlink düşüş yaşadı.

LINK/USD paritesi yazının kaleme alındığı saatte 26.50 dolar civarında alıcı buluyor. Aşağıdaki grafikte 2020’den bu yana Link fiyatlarında yaşanan değişimi görüyoruz.

chainlink haber

Chainlink’in CEO’su Nazarov geçtiğimiz aylarda katıldığı bir podcast yayınında önemli açıklamalarda bulundu. DeFi’lere teknik destek sunan Chainlink’in CEO’suna göre DeFi’ler 2008 yılında hayat bulmuş olsaydı 2008 Küresel Emlak Krizi yaşanmazdı.

( 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin oluşmasında bankacılık ve finans şirketlerinin açgözlü politikalarının neden olduğuna inanılıyor. 15 Eylül 2008 yılında ünlü yatırım şirketi Lehman Brothers’ın iflasını ilan etmesi 2008 Ekonomik Krizini tetiklemişti.)

Lütfen Bkz: Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Ayrıca Nazarov, geleneksel finansal piyasalardaki hisse senetlerin yıllık getirileri ile DeFi platformlarına yatırılan fonların getirisi kıyasladı. DeFi staking getirilerin oldukça yüksek getiri oranlarına dikkat çekti. DeFi lehine oluşan yüksek fark, bu yeni piyasalara yoğun para girişine neden oluyor. Ancak küresel finansal büyüklüğü ile kıyaslandığında DeFi’lere yatırılan fon miktarı oldukça düşük seviyede kalıyor.

Nazarov, yakın zamanda sigorta ve sigortacılık endüstrisinden kripto para piyasalarına yönelik yoğun bir ilgi yaşanacağını düşünüyor. Sigorta şirketleri sözleşmelerini tokenize ederek NFT (non-fungible token) tokenlarına çevirebilir. Ayrıca son dönemde bazı emeklilik planlarının portföylerini Bitcoin ile çeşitlendirmeye başladıklarını da belirtmekte yarar var.

Kaynak

 

 

Chainlink oracle nedir?

Oracle hizmetleri, reel dünyadaki verileri blockchain’lerdeki akıllı sözleşmelere aktarmaya yarayan bir teknolojidir. Oracle hizmetlerin Chainlink öne çıkan projelerin başında yer alıyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: