1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin çıkış stratejiniz var mı?

Bitcoin çıkış stratejiniz var mı?

Bitcoin çıkış stratejiniz var mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Oldukça spekülatif olan Bitcoin piyasalarından çıkış stratejisine sahip misiniz? Bitcoin çıkış stratejiniz olmalı mı?

Bitcoin çıkış stratejiniz var mı?

Makalemize başlamadan önce önemli birkaç istatistikten bahsetmek istiyoruz. Dünyanın GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasılası) 90 trilyon dolar civarında. Bu şu anlama geliyor. 1 yıl içerisinde dünyada üretilen tüm ekonomik varlıkların değeri 90 trilyon dolar. Küresel anlamda toplam finansal varlıkların değeri ise 400 trilyon doların üstünde. Neredeyse dünyanın 5 yıllık ekonomik değerine eşit finansal varlık, finansal piyasalarda işlem görüyor. Bu kadar devasa varlık girdiği ülkeyi ihya ediyor ve yatırım yaptığı emtia ve hisse senedinin fiyatlarını roketliyor. Bitcoin fiyatlarındaki son dönemde yaşanan çılgın artışın nedenini bu şekilde okumakta yarar var. Ancak sıcak para bu! Ne yapacağı belli olmaz.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar Bitcoin için 10 bin dolarlık seviye bile birçok analist için hayal edilebilecek seviyedeydi. Analistler Korona salgınının etkisi ile Bitcoin için ancak 4 basamaklı sayılarla öngörüde bulunuyordu. Şimdiler de 6 basamaklı öngörülerde bulunan analistler bile var.

Ancak sıcak para çok ürkek ve anlık karar değiştirebilir. Yarın herhangi bir nedenle Bitcoin’den çıkmaya karar verdiğinde Bitcoin fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanabilir. Bu nedenle Bitcoin çıkış stratejisine sahip olmak gerekiyor.  

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Sonuçta yatırımlar ve para harcamak için var. Yani 400 trilyon dolarlık değer dönüp dolaşıp 90 trilyonluk reel ekonomide realize olacaktır. Bitcoin yatırımcıları ilelebet Bitcoin’lerini saklayacak değil. Hepsinin yeni bir araba, yeni bir ev ya da iş yeri alma hedefi (hayali) var.

Birinci Strateji

Kimi yatırımcılar koydukları sermayeyi kurtardıktan sonra kalan kârları ile Bitcoin yatırımlarına devam ediyor. Bu iyi bir Bitcoin çıkış stratejisi olabilir. Örneğin 1,000 dolarlık Bitcoin satın alan bir yatırımcı, yatırımı 2,000 doları bulduktan sonra 1,000 dolarlık sermayesini çekiyor ve kalan 1,000 doları ile yatırımına devam devam ediyor. Bu stratejinin sahipleri “kaybetsek de zaten kârdan kaybederiz” rahatı içerisindeler.

Birçok uzman “sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar para ile Bitcoin ve kripto para piyasalarına girin” tavsiyesinde bulunuyor.

İkinci Strateji

Bitcoin ve kripto para piyasaları oldukça spekülatif piyasalar. Dün 57 bin doları gören Bitcoin, bugün 51 bin dolar bandına kadar geriledi. Yani yaklaşık %10’luk bir değer kaybı var. Belki öğleden sonra Bitcoin, tekrardan 55 bin doların üstüne çıkacak. Sonuç olarak yatırımınızı dakikalar içerisinde kaybedebilir ya da katlayabilirsiniz. Bunun için borsaların “stop loss” ve “yüksek fiyattan satış emri” gibi özelliklerini kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Not: Herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunmuyoruz!

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.