1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin düşer mi yoksa yükselme devam eder mi?

Bitcoin düşer mi yoksa yükselme devam eder mi?

Bitcoin düşer mi yoksa yükselme devam eder mi?
0
koinmedya_telegram

ABD Merkez Bankası politikaları nedeniyle ABD doları en kötü ayını geçirdi. Dolar küresel para birimleri karşısında değer kaybederken Bitcoin yükseliyor.


Doların en kötü ayında Bitcoin yükseliyor

ABD 2 trilyon dolarlık ek teşvik paketi açıkladı ve ABD 1,500 dolarlık Korona teşvik ödemelerinde bulunacak. 2 trilyon dolarlık teşvik paketinin finansmanını ise ABD Merkez Bankası, FED, para basarak sağlayacak. FED’in para basması ise doların değer kaybetmesine neden oluyor.

Financial Times tarafından hazırlanan dolar indeksi doların değerini 6 ülkenin para birimine kıyasla ölçüyor. Bu endeksin değeri Temmuz 2020’de %4.3 düşüş gösterdi. Böylece ABD doları en kötü ayını geçirmiş oldu. Aşağıdaki grafikte dolar endeksindeki değişimi görüyoruz.

Bitcoin yükseliyor Bitcoin düşer mi yoksa yükselme devam eder mi?ABD doları, Euro karşısında %4.6 değer kaybetti. Japon yeni karşısında da %3’lük değer kaybı yaşandı.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı verilerine göre ABD ekonomisi 2020 yılının 2’inci çeyreğinde %32 oranında daraldı. Bu oran ABD tarihinde elde edilen en kötü 2’inci oran oldu.

“daisyturkiye”

Dolar çevresinde görünün oldukça karamsar olmasına rağmen Bitcoin çevresinde hareketlilik tam tersi yönde gelişiyor. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki aylık değişimi görüyoruz.

Bitcoin yükseliyor Bitcoin düşer mi yoksa yükselme devam eder mi?

Bitcoin temmuz ayına 8,800 dolar civarında başladı ve ayı 11,400 dolar düzeyinde kapattı. Bitcoin, 2,600 dolar değer kazandı. Oransal olarak Bitcoin’deki değer kazancı yaklaşık yüzde 30.

Temmuz ayında değer kazanan diğer varlık ise altın. Temmuz ayının başında altının ons fiyatı 1,750 dolardan işlem görüyordu ve altın ayı 1,970 dolar düzeyinde kapattı. Aşağıdaki grafikte ise altının ons fiyatındaki değişimi görüyoruz.

Bitcoin yükseliyor Bitcoin düşer mi yoksa yükselme devam eder mi?

“daisyturkiye”

Altındaki değer artışı ise %12.5 civarında. Temmuz ayında altın fiyatlarındaki değer artışı ciddi bir gündem oluşturdu çünkü altın tarihi rekoru olan 1,920 doları egale ederek tüm zamanların rekoruna ulaştı. Oysa temmuz ayında Bitcoin’deki değer artışı altından daha yüksek.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.