1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin için önümüzdeki cuma gününe dikkat!

Bitcoin için önümüzdeki cuma gününe dikkat!

Bitcoin için önümüzdeki cuma gününe dikkat!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Tesla CEO’sunun tweet’i ile canlanan Bitcoin piyasasını cuma günü vadeli piyasalar işleminde önemli bir karar anı bekliyor.


Bitcoin için önümüzdeki cuma gününe dikkat!

Elon Musk tweet’inden sonra piyasalar tekrardan canlandı. Musk’ın “Bitcoin ile Tesla satın alabilirsiniz” tweet’inin ardından Bitcoin gün içerisinde 54 bin doların altından 57 bin doların üstüne çıktı.

Aşağıdaki grafikte Elon Musk tweet’inin Bitcoin fiyatları üzerindeki saatlik etkiyi görüyoruz.

Bitcoin yükseliyor Bitcoin için önümüzdeki cuma gününe dikkat!

Bugün Bitcoin için Elon Musk’ın tweet’i sürpriz oldu diyebiliriz. Ancak önümüzdeki Cuma günü (26.03.2021) Bitcoin piyasaları için not alınması gereken bir tarih. Bu tarihte 6 milyar dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmesi sonlanacak.

https://twitter.com/BTC_Archive/status/1373941683642056706

Opsiyon işlemleri bir çeşit hedging yöntemidir. Yani yatırımcılar fiyatlarda yaşanan olası dalgalanmaların etkisini minimize etmek için opsiyon, future ve forward gibi sözleşme satın alarak pozisyon belirleyebiliyorlar. Bu sayede fiyatları sabitliyorlar.

Opsiyon işlemleri ise diğer türev araçlarının aksine yatırımcılara sözleşmeden cayma imkanı tanıyor. Yani spot fiyat ile sözleşme fiyatı arasındaki fark, yatırımcının aleyhine ise yatırımcı sözleşmeden cayabiliyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin yorum ve teknik analizler

Sonuçta Cuma günü 6 milyar dolarlık Bitcoin için yeni bir yatırım stratejisi belirlenecek. Yatırımcılar ya Bitcoin’lerini bozdurarak likidite edecek ya da uzun pozisyon alarak hodl etmeye devam edecekler.

Bazı yorumcular ise 1 trilyon dolarlık piyasa büyüklüğüne sahip bir piyasada 6 milyar dolarlık opsiyon sözleşmesinin pek de büyütülecek bir rakam olmadığı görüşünde.

Sonuçta Cuma günü fiyatlarda bir dalgalanma yaşanabilir.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.